Events

Giro: McEwen can keep this one

They can’t take this one away from Robbie McEwen. Just two days after the Aussie was relegated for dangerous sprinting, McEwen drove past Alessandro Petacchi’s left shoulder for the win. He didn’t bump him or barge him nor did he stick out his tongue, so the race judges can’t say a thing. “It was a very, very difficult sprint. It was very fast in the last kilometer. I grabbed Petacchi’s wheel and I saw a good moment to make a move,” McEwen told AFP. “This victory helps me to forget the disqualification in Matera. No, this isn’t revenge for what happened there.” On Tuesday, race judges took

Acquappesa Marina to Vibo Valentia – 170km

By Andrew Hood

Photo: Graham Watson

They can’t take this one away from Robbie McEwen.

Just two days after the Aussie was relegated for dangerous sprinting, McEwen drove past Alessandro Petacchi’s left shoulder for the win. He didn’t bump him or barge him nor did he stick out his tongue, so the race judges can’t say a thing.

“It was a very, very difficult sprint. It was very fast in the last kilometer. I grabbed Petacchi’s wheel and I saw a good moment to make a move,” McEwen told AFP. “This victory helps me to forget the disqualification in Matera. No, this isn’t revenge for what happened there.”

On Tuesday, race judges took away a stage win after the feisty McEwen squeezed Italian Fabio Baldato (Alessio) near the race fences coming into the finish line. On Tuesday, McEwen flatted with 25km to go, but fought hard to catch the front group and nipped Petacchi by a half-wheel.

McEwen’s Lotto-Domo teammate Rik Verbrugghe, who finished ninth overall last year and won a stage, couldn’t start after crashing in Monday’s stage. The Aussie said the win will help lift the team’s spirits.

“It is a much-needed victory for the team (Lotto) after Rik Verbrugghe’s fall on Monday and what happened to me on Sunday we really were in need of a good news story,” McEwen said. “Hopefully this is the turning point as there are five stages in the next nine days where I think I can win. I haven’t really been in a great frame of mind since the start of the race as I arrived late having missed my plane.”

World champion Mario Cipollini (Domina Vacanze) continued to struggle, raising speculation on whether or not he’ll be able to tie and break Alfredo Binda’s 41-win Giro record before the arrival of the difficult mountains at Stage 7.

Cipollini languished off the back yet again Tuesday, losing contact over the Category 3 Cresta di Zungri at 135km. Despite the help of several Domina Vacanze teammates, Cipollini couldn’t get back to dispute the sprint. He finished 100th at 1:10 back.

The early escape

The early escape

Photo: Graham Watson

“The stage was tougher than we thought it would be,” the world road race champion told AFP. “However I’m not too bitter as I am not in my best physical condition. The only positive thing is the affection of the public towards me.”

Three riders – Martin Hvastija (Tenex), Elia Aggiano (Formaggi Pinzolo Fiave’) and Julian Martinez Usano (Kelme) — went away early but were reeled in before the Cresta climb. Four other riders attacked up the climb, but were checked by an anxious Fassa Bortolo to bring Petacchi to the line to defend his jersey.

With the second place, Petacchi padded his lead, stretching his advantage to 29 seconds over second-place Stefano Garzelli (Caldirola-Sidermec). Francesco Casagrande (Lampre) sits third overall at 39 seconds slower.

The Giro heads to Sicily for one stage Wednesday. The peloton hits the steepest climb of the Giro so far at 95km with the Category 2 climb to Portella Mandrazzi. There’s another unrated climb with 20km to go and dead flat for the closing 8km.


To see how today’s stage unfolded, just follow the link to bring up our live update window.


A Reuters PhotoGallery from Stage 4

Photo Gallery

Results

Stage 4 Results

1. Robbie Mc Ewen (Aus), Lotto-Domo, 4:00:25 at 42.426 Km/h

2. Alessandro Petacchi (I), Fassa Bortolo, 0:00

3. Bernhard Eisel (AUT), FDJeux.com, 0:00

4. Giovanni Lombardi (I), Domina Vacanze – Elitron, 0:00

5. Magnus Backstedt (SWE), Fakta, 0:00

6. Isaac Galvez Lopez (Sp), Kelme – Costa Blanca, 0:00

7. Graziano Gasparre (I), De Nardi – Colpack, 0:00

8. Vladimir Duma (Ukr), Landbouwkrediet – Colnago, 0:00

9. Marco Pantani (I), Mercatone Uno, 0:00

10. Denis Lunghi (I), Alessio, 0:00

11. Fabio Sacchi (I), Saeco, 0:00

12. Fredy Gonzalez Martinez (Col), Colombia-Selle Italia, 0:00

13. Arvesen Kurt Asle (Nor), Fakta, 0:00

14. Fabio Baldato (I), Alessio, 0:00

15. Constan Zaballa Gutierez (Sp), Kelme – Costa Blanca, 0:00

16. Cristian Moreni (I), Alessio, 0:00

17. Gerhard Trampusch (AUT), Gerolsteiner, 0:00

18. Yaroslav Popovych (Ukr), Landbouwkrediet – Colnago, 0:00

19. Massimo Codol (I), Mercatone Uno, 0:00

20. Stefano Garzelli (I), Sidermec Vini Caldirola, 0:00

21. Aitor Gonzalez Jimenez (Sp), Fassa Bortolo, 0:00

22. Bo Hamburger (Dk), Formaggi Pinzolo, 0:00

23. Dariusz Baranowski (Pol), CCC Polsat, 0:00

24. Biagio Conte (I), Formaggi Pinzolo, 0:00

25. Raimondas Rumsas (Lit), Lampre, 0:00

26. Seweryn Kohut (Pol), CCC Polsat, 0:00

27. Laverde Jimenez Luis F. (Col), Formaggi Pinzolo, 0:00

28. Mesa Mesa Hector O. (Col), Formaggi Pinzolo, 0:00

29. Daniele Bennati (I), Domina Vacanze – Elitron, 0:00

30. Georg Totschnig (AUT), Gerolsteiner, 0:00

31. Andrea Noe’ (I), Alessio, 0:00

32. Gilberto Simoni (I), Saeco, 0:00

33. Franco Pellizotti (I), Alessio, 0:00

34. Francesco Casagrande (I), Lampre, 0:00

35. Sandy Casar (F), FDJeux.com, 0:00

36. Giuliano Figueras (I), Ceramiche Panaria – Fiordo, 0:00

37. Vladimir Miholievic (CRO), Alessio, 0:00

38. Dario Frigo (I), Fassa Bortolo, 0:00

39. Franc Vila Errandonea (Sp), Lampre, 0:00

40. Eddy Mazzoleni (I), Sidermec Vini Caldirola, 0:00

41. Luca Mazzanti (I), Ceramiche Panaria – Fiordo, 0:00

42. Pietro Caucchioli (I), Alessio, 0:00

43. Carlos Garcia Quesada (Sp), Kelme – Costa Blanca, 0:00

44. Serhiy Honchar (Ukr), De Nardi – Colpack, 0:00

45. Cioni Dario David (I), Fassa Bortolo, 0:00

46. Adolfo Garcia Quesada (Sp), Kelme – Costa Blanca, 0:00

47. Mauro Zanetti (I), Tenax, 0:00

48. Oscar Mason (I), Sidermec Vini Caldirola, 0:00

49. Sergiy Adyeyev (Ukr), Landbouwkrediet – Colnago, 0:00

50. Radoslaw Romanik (Pol), CCC Polsat, 0:00

51. Joaquim Castelblanco (Col), Colombia-Selle Italia, 0:00

52. Simone Bertoletti (I), Lampre, 0:00

53. Marius Sabaliauskas (Lit), Saeco, 0:00

54. Matteo Carrara (I), De Nardi – Colpack, 0:00

55. Koos Moerenhout (Nl), Lotto-Domo, 0:00

56. Leonardo Bertagnolli (I), Saeco, 0:00

57. Tom Stremersch (B), Landbouwkrediet – Colnago, 0:00

58. Scott Davis (Aus), Ceramiche Panaria – Fiordo, 0:00

59. Nicolas Fritsch (F), FDJeux.com, 0:00

60. Marzio Bruseghin (I), Fassa Bortolo, 0:00

61. Damiano Cunego (I), Saeco, 0:00

62. Mario Manzoni (I), Mercatone Uno, 0:00

63. Marco Velo (I), Fassa Bortolo, 0:00

64. Rinaldo Nocentini (I), Formaggi Pinzolo, 0:00

65. Rodolfo Massi (I), Colombia-Selle Italia, 0:00

66. Pavel Tonkov (Rus), CCC Polsat, 0:00

67. Ignacio Gutierrez Cataluna (Sp), Kelme – Costa Blanca, 0:00

68. Alexis Rodriguez (Sp), Kelme – Costa Blanca, 0:00

69. Sergio Barbero (I), Lampre, 0:00

70. Steve Zampieri (Swi), Sidermec Vini Caldirola, 0:00

71. Munoz Hernan D. (Col), Colombia-Selle Italia, 0:00

72. Gianni Faresin (I), Gerolsteiner, 0:00

73. Petersen Jorgen Bo (Dk), Fakta, 0:00

74. Piotr Chmielewski (Pol), CCC Polsat, 0:00

75. Wladimir Belli (I), Lampre, 0:00

76. Dario Andriotto (I), Sidermec Vini Caldirola, 0:00

77. Charles Wegelius (GB), De Nardi – Colpack, 0:00

78. Thomas Brozyna (Pol), CCC Polsat, 0:00

79. Cristiano Frattini (I), Tenax, 0:00

80. Fortunato Baliani (I), Formaggi Pinzolo, 0:00

81. Perez Cuapio Julio A. (MEX), Ceramiche Panaria – Fiordo, 0:00

82. Kim Kirchen (Lux), Fassa Bortolo, 0:00

83. Alessandro Spezialetti (I), Saeco, 0:00

84. Sylvester Szmyd (Pol), Mercatone Uno, 0:00

85. Ronny Scholz (G), Gerolsteiner, 0:00

86. Cristian Gasperoni (I), Mercatone Uno, 0:00

87. Oscar Pozzi (I), Tenax, 0:00

88. Roberto Conti (I), Mercatone Uno, 0:00

89. Daniel Clavero (Sp), Mercatone Uno, 0:00

90. Paolo Lanfranchi (I), Ceramiche Panaria – Fiordo, 0:00

91. Michele Scarponi (I), Domina Vacanze – Elitron, 0:00

92. Cheula Gian Paolo (I), Sidermec Vini Caldirola, 0:00

93. Andrea Tonti (I), Saeco, 0:00

94. Paolo Tiralongo (I), Ceramiche Panaria – Fiordo, 0:00

95. Carlos Dacruz (F), FDJeux.com, 1:10

96. David Derepas (F), FDJeux.com, 1:10

97. Giuseppe Palumbo (I), De Nardi – Colpack, 1:10

98. Mauro Gerosa (I), Sidermec Vini Caldirola, 1:10

99. Scott Sunderland (Aus), Fakta, 1:10

100. Mario Cipollini (I), Domina Vacanze – Elitron, 1:10

101. Alberto Ongarato (I), Domina Vacanze – Elitron, 1:10

102. Paolo Fornaciari (I), Saeco, 1:20

103. Leonardo Zanotti (I), De Nardi – Colpack, 1:25

104. Giuseppe Muraglia (I), Formaggi Pinzolo, 1:30

105. Gabriele Colombo (I), Domina Vacanze – Elitron, 1:30

106. Raffaele Illiano (I), Colombia-Selle Italia, 1:43

107. Mario Scirea (I), Domina Vacanze – Elitron, 3:40

108. Ruslan Gryschenko (Ukr), Landbouwkrediet – Colnago, 3:41

109. Bak Lars Ytting (Dk), Fakta, 4:20

110. Steffen Weigold (G), Gerolsteiner, 5:06

111. Marcel Strauss (Swi), Gerolsteiner, 5:06

112. Daniele Pietropolli (I), Tenax, 5:06

113. Bradley Wiggins (GB), FDJeux.com, 6:08

114. Manuel Quinziato (I), Lampre, 6:53

115. Jan Svorada (Cz), Lampre, 6:53

116. Angelo Furlan (I), Alessio, 6:53

117. Volodimir Bileka (Ukr), Landbouwkrediet – Colnago, 6:53

118. Michele Gobbi (I), De Nardi – Colpack, 7:27

119. Johan Verstrepen (B), Landbouwkrediet – Colnago, 11:00

120. Sergei Lelekin (Rus), Tenax, 11:00

121. Daniele Contrini (I), Gerolsteiner, 11:02

122. Mirko Marini (I), Tenax, 11:02

123. Elio Aggiano (I), Formaggi Pinzolo, 11:02

124. Leonardo Giordani (I), De Nardi – Colpack, 11:25

125. Andris Naudusz (Lat), CCC Polsat, 11:25

126. Uwe Hardter (G), Gerolsteiner, 11:25

127. Andrus Aug (Est), De Nardi – Colpack, 11:25

128. Piotr Przydzial (Pol), CCC Polsat, 11:25

129. Mykhaylo Khalilov (Ukr), Colombia-Selle Italia, 11:25

130. Kevin Van Impe (B), Lotto-Domo, 11:25

131. Ief Verbrugghe (B), Lotto-Domo, 11:25

132. Garcia John Freddy (Col), Colombia-Selle Italia, 11:25

133. Salvatore Scamardella (I), Landbouwkrediet – Colnago, 11:25

134. Frederic Guesdon (F), FDJeux.com, 11:25

135. Jordi Riera Valls (Sp), Kelme – Costa Blanca, 11:25

136. Marin Ruber Alverio (Col), Colombia-Selle Italia, 11:25

137. Regis Lhuillier (F), FDJeux.com, 11:25

138. Gert Steegmans (B), Lotto-Domo, 11:25

139. Juilian Winn (GB), Fakta, 11:25

140. Fabiano Fontanelli (I), Mercatone Uno, 11:25

141. Brown Graeme Allen (Aus), Ceramiche Panaria – Fiordo, 11:25

142. Massimo Apollonio (I), Sidermec Vini Caldirola, 11:29

143. Thierry Marichal (B), Lotto-Domo, 11:29

144. Dario Pieri (I), Saeco, 11:29

145. Gabriele Balducci (I), Sidermec Vini Caldirola, 13:14

146. Werner Riebenbauer (AUT), Fakta, 13:14

147. Aart Vierhouten (Nl), Lotto-Domo, 13:14

148. Frank Hoj (Dk), Fakta, 13:14

149. Joergensen Rene’ (Dk), Fakta, 13:14

150. Robert Forster (G), Gerolsteiner, 13:14

151. Francesco Secchiari (I), Domina Vacanze – Elitron, 16:21

152. Matteo Tosatto (I), Fassa Bortolo, 16:21

153. Brett Lancaster (Aus), Ceramiche Panaria – Fiordo, 16:21

154. Luca De Angeli (I), Colombia-Selle Italia, 16:21

155. Nick Gates (Aus), Lotto-Domo, 16:21

156. Lorenzo Bernucci (I), Landbouwkrediet – Colnago, 16:21

157. Moreno Di Biase (I), Formaggi Pinzolo, 16:21

158. Gianpaolo Mondini (I), Domina Vacanze – Elitron, 16:21

159. Ivan Ravaioli (I), Mercatone Uno, 16:21

160. Jimmy Casper (F), FDJeux.com, 16:21

161. Gianluca Tonetti (I), Tenax, 16:21

162. Guido Trenti (USA), Fassa Bortolo, 16:21

163. Bogdan Bondariew (Ukr), CCC Polsat, 16:21

164. Crescenzo D’Amore (I), Tenax, 16:21

165. Guillermo Bongiorno (ARG), Ceramiche Panaria – Fiordo, 16:21

166. Martin Hvastija (SLO), Tenax, 16:21

167. Julian Usano Martinez (Sp), Kelme – Costa Blanca, 20:29

Overall Standings after Stage 4

1. Alessandro Petacchi (I), Fassa Bortolo, 17:31:20

2. Stefano Garzelli (I), Sidermec Vini Caldirola, 0:29

3. Francesco Casagrande (I), Lampre, 0:39

4. Graziano Gasparre (I), De Nardi – Colpack, 0:44

5. Franco Pellizotti (I), Alessio, 0:44

6. Gilberto Simoni (I), Saeco, 0:44

7. Denis Lunghi (I), Alessio, 0:51

8. Bo Hamburger (Dk), Formaggi Pinzolo, 0:51

9. Andrea Noe’ (I), Alessio, 0:51

10. Aitor Gonzalez Jimenez (Sp), Fassa Bortolo, 0:51

11. Marius Sabaliauskas (Lit), Saeco, 0:51

12. Paolo Lanfranchi (I), Ceramiche Panaria – Fiordo, 0:51

13. Michele Scarponi (I), Domina Vacanze – Elitron, 0:51

14. Giuliano Figueras (I), Ceramiche Panaria – Fiordo, 0:55

15. Arvesen Kurt Asle (Nor), Fakta, 0:56

16. Marco Pantani (I), Mercatone Uno, 0:56

17. Georg Totschnig (AUT), Gerolsteiner, 0:56

18. Marco Velo (I), Fassa Bortolo, 0:56

19. Luca Mazzanti (I), Ceramiche Panaria – Fiordo, 0:56

20. Wladimir Belli (I), Lampre, 0:56

21. Oscar Mason (I), Sidermec Vini Caldirola, 0:56

22. Dario Frigo (I), Fassa Bortolo, 0:58

23. Raimondas Rumsas (Lit), Lampre, 0:58

24. Massimo Codol (I), Mercatone Uno, 0:58

25. Sandy Casar (F), FDJeux.com, 0:58

26. Pavel Tonkov (Rus), CCC Polsat, 0:58

27. Gerhard Trampusch (AUT), Gerolsteiner, 0:58

28. Rinaldo Nocentini (I), Formaggi Pinzolo, 0:58

29. Yaroslav Popovych (Ukr), Landbouwkrediet – Colnago, 0:58

30. Cristian Moreni (I), Alessio, 1:03

31. Leonardo Bertagnolli (I), Saeco, 1:03

32. Carlos Garcia Quesada (Sp), Kelme – Costa Blanca, 1:03

33. Gianni Faresin (I), Gerolsteiner, 1:03

34. Adolfo Garcia Quesada (Sp), Kelme – Costa Blanca, 1:03

35. Fabio Sacchi (I), Saeco, 1:04

36. Serhiy Honchar (Ukr), De Nardi – Colpack, 1:04

37. Charles Wegelius (GB), De Nardi – Colpack, 1:09

38. Laverde Jimenez Luis F. (Col), Formaggi Pinzolo, 1:11

39. Dariusz Baranowski (Pol), CCC Polsat, 1:11

40. Pietro Caucchioli (I), Alessio, 1:21

41. Mauro Zanetti (I), Tenax, 1:21

42. Cristian Gasperoni (I), Mercatone Uno, 1:21

43. Bernhard Eisel (AUT), FDJeux.com, 1:27

44. Joaquim Castelblanco (Col), Colombia-Selle Italia, 1:31

45. Radoslaw Romanik (Pol), CCC Polsat, 1:31

46. Perez Cuapio Julio A. (MEX), Ceramiche Panaria – Fiordo, 1:33

47. Vladimir Duma (Ukr), Landbouwkrediet – Colnago, 1:35

48. Munoz Hernan D. (Col), Colombia-Selle Italia, 1:38

49. Piotr Chmielewski (Pol), CCC Polsat, 1:38

50. Alexis Rodriguez (Sp), Kelme – Costa Blanca, 1:45

51. Sergiy Adyeyev (Ukr), Landbouwkrediet – Colnago, 1:45

52. Marzio Bruseghin (I), Fassa Bortolo, 1:48

53. Paolo Tiralongo (I), Ceramiche Panaria – Fiordo, 1:54

54. Eddy Mazzoleni (I), Sidermec Vini Caldirola, 1:57

55. Oscar Pozzi (I), Tenax, 1:57

56. Mario Manzoni (I), Mercatone Uno, 2:03

57. Robbie Mc Ewen (Aus), Lotto-Domo, 2:09

58. Gabriele Colombo (I), Domina Vacanze – Elitron, 2:09

59. Fortunato Baliani (I), Formaggi Pinzolo, 2:12

60. Fabio Baldato (I), Alessio, 2:35

61. Cioni Dario David (I), Fassa Bortolo, 2:47

62. Sergio Barbero (I), Lampre, 2:49

63. Vladimir Miholievic (CRO), Alessio, 2:49

64. Carlos Dacruz (F), FDJeux.com, 3:15

65. Giuseppe Muraglia (I), Formaggi Pinzolo, 3:22

66. Leonardo Zanotti (I), De Nardi – Colpack, 3:28

67. Ignacio Gutierrez Cataluna (Sp), Kelme – Costa Blanca, 3:52

68. Thomas Brozyna (Pol), CCC Polsat, 4:08

69. Giuseppe Palumbo (I), De Nardi – Colpack, 5:39

70. Fredy Gonzalez Martinez (Col), Colombia-Selle Italia, 5:40

71. Petersen Jorgen Bo (Dk), Fakta, 5:40

72. Sylvester Szmyd (Pol), Mercatone Uno, 5:40

73. Andrea Tonti (I), Saeco, 6:10

74. Steve Zampieri (Swi), Sidermec Vini Caldirola, 6:10

75. Koos Moerenhout (Nl), Lotto-Domo, 6:26

76. Franc Vila Errandonea (Sp), Lampre, 6:35

77. Scott Sunderland (Aus), Fakta, 6:50

78. Kim Kirchen (Lux), Fassa Bortolo, 7:11

79. Ronny Scholz (G), Gerolsteiner, 7:11

80. Nicolas Fritsch (F), FDJeux.com, 7:11

81. Cristiano Frattini (I), Tenax, 7:22

82. Giovanni Lombardi (I), Domina Vacanze – Elitron, 7:39

83. Daniel Clavero (Sp), Mercatone Uno, 7:51

84. Matteo Carrara (I), De Nardi – Colpack, 8:06

85. Seweryn Kohut (Pol), CCC Polsat, 8:06

86. Daniele Bennati (I), Domina Vacanze – Elitron, 8:07

87. Alessandro Spezialetti (I), Saeco, 8:29

88. David Derepas (F), FDJeux.com, 9:07

89. Isaac Galvez Lopez (Sp), Kelme – Costa Blanca, 9:23

90. Mesa Mesa Hector O. (Col), Formaggi Pinzolo, 9:30

91. Paolo Fornaciari (I), Saeco, 10:01

92. Constan Zaballa Gutierez (Sp), Kelme – Costa Blanca, 10:02

93. Simone Bertoletti (I), Lampre, 10:33

94. Cheula Gian Paolo (I), Sidermec Vini Caldirola, 10:33

95. Scott Davis (Aus), Ceramiche Panaria – Fiordo, 11:02

96. Alberto Ongarato (I), Domina Vacanze – Elitron, 11:48

97. Mario Scirea (I), Domina Vacanze – Elitron, 11:59

98. Damiano Cunego (I), Saeco, 12:04

99. Rodolfo Massi (I), Colombia-Selle Italia, 12:04

100. Roberto Conti (I), Mercatone Uno, 12:04

101. Dario Andriotto (I), Sidermec Vini Caldirola, 12:09

102. Marcel Strauss (Swi), Gerolsteiner, 12:17

103. Daniele Pietropolli (I), Tenax, 12:18

104. Elio Aggiano (I), Formaggi Pinzolo, 12:31

105. Mario Cipollini (I), Domina Vacanze – Elitron, 12:44

106. Mauro Gerosa (I), Sidermec Vini Caldirola, 13:00

107. Tom Stremersch (B), Landbouwkrediet – Colnago, 13:30

108. Ruslan Gryschenko (Ukr), Landbouwkrediet – Colnago, 14:34

109. Magnus Backstedt (SWE), Fakta, 14:39

110. Raffaele Illiano (I), Colombia-Selle Italia, 14:56

111. Biagio Conte (I), Formaggi Pinzolo, 16:10

112. Marin Ruber Alverio (Col), Colombia-Selle Italia, 17:05

113. Manuel Quinziato (I), Lampre, 17:26

114. Angelo Furlan (I), Alessio, 18:37

115. Jan Svorada (Cz), Lampre, 20:16

116. Bak Lars Ytting (Dk), Fakta, 20:37

117. Uwe Hardter (G), Gerolsteiner, 21:06

118. Steffen Weigold (G), Gerolsteiner, 21:23

119. Volodimir Bileka (Ukr), Landbouwkrediet – Colnago, 21:39

120. Michele Gobbi (I), De Nardi – Colpack, 22:06

121. Mykhaylo Khalilov (Ukr), Colombia-Selle Italia, 22:19

122. Bradley Wiggins (GB), FDJeux.com, 22:25

123. Julian Usano Martinez (Sp), Kelme – Costa Blanca, 22:47

124. Frederic Guesdon (F), FDJeux.com, 23:46

125. Brown Graeme Allen (Aus), Ceramiche Panaria – Fiordo, 24:48

126. Dario Pieri (I), Saeco, 24:52

127. Andrus Aug (Est), De Nardi – Colpack, 24:55

128. Jordi Riera Valls (Sp), Kelme – Costa Blanca, 24:55

129. Garcia John Freddy (Col), Colombia-Selle Italia, 25:31

130. Lorenzo Bernucci (I), Landbouwkrediet – Colnago, 25:50

131. Andris Naudusz (Lat), CCC Polsat, 25:54

132. Juilian Winn (GB), Fakta, 25:56

133. Leonardo Giordani (I), De Nardi – Colpack, 26:11

134. Regis Lhuillier (F), FDJeux.com, 26:11

135. Massimo Apollonio (I), Sidermec Vini Caldirola, 26:15

136. Gert Steegmans (B), Lotto-Domo, 26:24

137. Joergensen Rene’ (Dk), Fakta, 26:44

138. Frank Hoj (Dk), Fakta, 27:13

139. Sergei Lelekin (Rus), Tenax, 27:17

140. Johan Verstrepen (B), Landbouwkrediet – Colnago, 27:17

141. Mirko Marini (I), Tenax, 27:19

142. Daniele Contrini (I), Gerolsteiner, 27:19

143. Fabiano Fontanelli (I), Mercatone Uno, 27:40

144. Ief Verbrugghe (B), Lotto-Domo, 27:42

145. Salvatore Scamardella (I), Landbouwkrediet – Colnago, 27:42

146. Piotr Przydzial (Pol), CCC Polsat, 27:42

147. Robert Forster (G), Gerolsteiner, 27:51

148. Thierry Marichal (B), Lotto-Domo, 28:15

149. Kevin Van Impe (B), Lotto-Domo, 28:58

150. Gabriele Balducci (I), Sidermec Vini Caldirola, 29:24

151. Werner Riebenbauer (AUT), Fakta, 29:24

152. Moreno Di Biase (I), Formaggi Pinzolo, 29:38

153. Guido Trenti (USA), Fassa Bortolo, 29:44

154. Gianluca Tonetti (I), Tenax, 30:21

155. Luca De Angeli (I), Colombia-Selle Italia, 31:07

156. Gianpaolo Mondini (I), Domina Vacanze – Elitron, 31:07

157. Jimmy Casper (F), FDJeux.com, 32:29

158. Martin Hvastija (SLO), Tenax, 32:36

159. Matteo Tosatto (I), Fassa Bortolo, 32:38

160. Brett Lancaster (Aus), Ceramiche Panaria – Fiordo, 32:38

161. Bogdan Bondariew (Ukr), CCC Polsat, 32:38

162. Aart Vierhouten (Nl), Lotto-Domo, 32:50

163. Crescenzo D’Amore (I), Tenax, 33:35

164. Francesco Secchiari (I), Domina Vacanze – Elitron, 33:52

165. Nick Gates (Aus), Lotto-Domo, 36:48

166. Guillermo Bongiorno (ARG), Ceramiche Panaria – Fiordo, 38:57

167. Ivan Ravaioli (I), Mercatone Uno, 40:16

Team Overall After Stage 4

1. Alessio, 52:54:22

2. Fassa Bortolo, 0:07

3. Lampre, 0:12

4. Saeco – Macchine Per Caffe’, 0:12

5. Ceramiche Panaria – Fiordo, 0:17

6. Formaggi Pinzolo Fiave’ – Ciarrocchi, 0:27

7. De Nardi – Colpack, 0:31

8. Gerolsteiner, 0:31

9. Kelme – Costa Blanca, 0:36

10. Mercatone Uno – Scanavino, 0:56

11. Ccc Polsat, 1:14

12. Vini Caldirola – Sidermec, 1:16

13. Fdjeux.com, 1:42

14. Landbouwkrediet – Colnago, 1:52

15. Tenax, 3:00

16. Colombia – Selle Italia, 5:43

17. Domina Vacanze – Elitron, 6:55

18. Team Fakta, 9:43

19. Lotto – Domo, 21:50