Events

Giro: It’s Mario in Munster

Acqua & Sapone’s Mario Cipollini of won the 218km first stage of the Giro d’Italia between Groningen, the Netherlands, and Munster, Germany on Sunday, taking over the leader’s pink jersey in the process. Cipollini won the final dash for the line from a splinter group that broke away from the main bunch after a mass fall 3km from the finish. Fassa Bortolo's Michele Bartoli, a perennial challenger in the classics, was one of the accident's victims and abandoned the race. Cipollini beat out two Australian cyclists, Graeme Brown (Panaria) and Robbie McEwen (Lotto-Adecco), on the line with

By VeloNews Interactive wire services, Copyright AFP2002

Cipollini winning, a familiar sight

Cipollini winning, a familiar sight

Photo: Graham Watson

Acqua & Sapone’s Mario Cipollini of won the 218km first stage of the Giro d’Italia between Groningen, the Netherlands, and Munster, Germany on Sunday, taking over the leader’s pink jersey in the process.

Cipollini won the final dash for the line from a splinter group that broke away from the main bunch after a mass fall 3km from the finish. Fassa Bortolo’s Michele Bartoli, a perennial challenger in the classics, was one of the accident’s victims and abandoned the race.

Tyler Hamilton shook off his prologue crash

Tyler Hamilton shook off his prologue crash

Photo: Graham Watson

Cipollini beat out two Australian cyclists, Graeme Brown (Panaria) and Robbie McEwen (Lotto-Adecco), on the line with Germany’s Danilo Hondo (Telekom) fourth ahead of compatriot Sven Teutenberg (Phonak).

Cipollini thereby earned his 35th stage win in the Tour of Italy, just six victories from the record of champion cyclist in the 1920s and ‘30s Alfredo Binda.

Cipollini traded zebra stripes for pink

Cipollini traded zebra stripes for pink

Photo: Graham Watson

In addition to the finish line time bonus, Cipollini also won the day’s final intermediate sprint, giving him enough time to overtake prologue winner Juan Carlos Dominguez (Phonak) in the overall standings.

The peloton went at a leisurely pace early in the day but sped up on the approach to Munster where they were welcomed by big crowds lining the streets.

On the final of three finishing circuits, Cipollini’s zebra-print-clad team got to the front and paved the way for their sprinter, with Giovanni Lombardi the final leadout man before Cipollini bolted to the line ahead of Brown.

Copyright 2002 AFP

LIVE UPDATES

5:38 p.m. — No contest. After a strong leadout by his teammate Lombardi, Cipollini takes his 35th stage win at the Giro d’Italia.

5:37 p.m. — Within the final kilometer. Cipo’ and McEwen are among those in a small group off the front.

5:34 p.m. — There is a big battle for the prime position at the front. Robbie McEwen, Danilo Hondo, Mario Cipollini and Ivan Quaranta are all trying to find a prime spot as the finish line is now within 4km.

5:32 p.m. — The peloton has entered the final lap. There are five kilometers to go.

Cipo’s boys are working their way to the front.

5:25 p.m. — The German Gerolsteiner squad is driving the pace at the front, as the peloton has finished the first of three laps through Munster. There are 10km remaining.

The Germans on Gerolsteiner and Telekom are aiming for a stage win, though Cipo’s Aqua & Sapone team have their own motivation.

5:20 p.m. — On the finishing circuit, the peloton is covering the first of three laps through downtown Munster.

5:15 p.m. — We are within 20km of the finish. Obviously, the pace has picked up, the peloton is now cruising along at better than 40kph.

5:00 p.m. — The peloton is all together as the race approaches the outskirts of Munster.

4:38p.m. — Cipollini takes the Intergiro sprint, earning a 6-second time bonus in the process. He is now nine seconds out of the overall lead. Cipo’ has his eye on the pink jersey… and we can be sure that the folks at Specialized already have his matching pink bike waiting in the wings.

4:35 p.m. — The race has 50km to go and we are coming within 2km of the Intergiro sprint. Cipollini’s squad is powering the peloton.

4:09 p.m. — The sprinters’ teams are beginning to pick up the pace as the Intergiro sprint approaches. The Zebra-clad Aqua & Sapone team is at the front, setting up for their man Cipollini.

3:49 p.m. — It’s an easy day… so far. The pace continues to hover around 34- to 35kph. With so many riders within a few seconds of the lead, that’ll pick up as the peloton approaches the first Intergiro sprint comes up and then later as the finish comes up in 79km in Munster.

3:38 p.m. — The pace remains below moderate, averaging just 35kph thus far.

3:00 p.m. — Good morning folks. We’re three hours into today’s first stage of the 2002 Giro d’Italia, a 218km jaunt from Groningen, the site of yesterday’s prologue, to the German city of Munster.

There were a 197 starters this morning. Slovenian Gorazd Stangelj (Fassa Bortolo) who finished the prologue in last place yesterday (5:31 down) crashed and broke his collar bone yesterday and has withdrawn.

Marc Streel (LANDBOUWKREDIET-COLNAGO ) won the first points sprint of the day. It’s a sprint to the Dutch-German border and, unlike the Intergiro, carries no time bonus. Today’s pace has been downright relaxed at just 34.5kph for the first 102km.

Photo Gallery

Results

1. Mario Cipollini (I), Acqua e Sapone 5:37:14 (38:786 kph),

2. Graeme Brown (Aus), Ceramiche Panaria-Fiordo

3. Robbie McEwen (Aus), Lotto-Adecco

4. Danilo Hondo (G), Team Telekom

5. Sven Teutenberg (G), Phonak Hearing Systems

6. Robert Hunter (SA), Mapei-Quick Step

7. Miguel Angel Meza (Mex), Team Colpack Astro

8. Mikhaylo Khalilov (Ukr), Colombia-Selle Italia

9. Steven De Jongh (Nl), Rabobank

10. Matteo Carrara (I), Team Colpack-Astro

11. Giovanni Lombardi (I), Acqua e Sapone

12. Isaac Galvez Lopez (Sp), Kelme

13. Fabrizio Guidi (I), Team Coast

14. Massimo Strazzer (I), Phonak Hearing Systems

15. Alessandro Petacchi (I), Fassa Bortolo

16. Stefano Garzelli (I), Mapei-Quick Step

17. Oscar Cavagnis (I), Landbouwkrediet-Colnago

18. Maximilian Sciandri (GBr), Lampre-Daikin

19. Wladimir Belli (I), Fassa Bortolo

20. Matthias Kessler (G), Team Telekom

21. Matthias Buxhofer (A), Phonak Hearing Systems

22. Mathew Hayman (Aus), Rabobank

23. Gilberto Simoni (I), Saeco-Longoni Sport

24. Paolo Bettini (I), Mapei-Quick Step

25. Igor Astarloa (Sp), Saeco-Longoni Sport

26. Lars Michaelsen (Dk), Team Coast

27. René Haselbacher (A), Gerolsteiner

28. Frank Høj (Dk), Team Coast

29. Saulius Ruskys (Ltu), Gerolsteiner at 0:07

30. Guido Trenti (I), Acqua e Sapone at 0:11

31. Aart Vierhouten (Nl), Lotto-Adecco at 0:18

32. Aitor Gonzalez Jimenez (Sp), Kelme at 0:25

33. Rik Verbrugghe (B), Lotto-Adecco

34. Juan De Los Angeles (Sp), Kelme

35. Tyler Hamilton (USA), CSC-Tiscali

36. Juan Carlos Dominguez (Sp), Phonak Hearing Systems

37. Andrea Noe (I), Mapei-Quick Step

38. Franco Pellizotti (I), Alessio

39. Daniele De Paoli (I), Alessio

40. Paolo Lanfranchi (I), Index-Alexia

41. Cadel Evans (Aus), Mapei-Quick Step

42. Denis Lunghi (I), Team Colpack-Astro

43. Eddy Mazzoleni (I), Tacconi Sport-Vini Caldirola

44. Carlos Sastre Candil (Sp), CSC-Tiscali

45. Oscar Pereiro Sio (Sp), Phonak Hearing Systems

46. Rolf Sørensen (Dk), Landbouwkrediet-Colnago

47. Santiago Perez (Sp), Kelme

48. Fernando Escartin (Sp), Team Coast

49. Oscar Mason (I), Saeco-Longoni Sport

50. Ief Verbrugghe (B), Lotto-Adecco

51. André Korff (G), Team Coast

52. Francesco Casagrande (I), Fassa Bortolo

53. Dario Frigo (I), Tacconi Sport-Vini Caldirola

54. Manuel Beltran Martinez (Sp), Team Coast

55. Bert Grabsch (G), Phonak Hearing Systems

56. Cristian Moreni (I), Alessio

57. Serguei Gontchar (Ukr), Fassa Bortolo

58. Ruggero Marzoli (I), Formaggi Trentini

59. Kurt Van De Wouwer (B), Lotto-Adecco

60. Michele Colleoni (I), Team Colpack-Astro

61. Vladimir Duma (Ukr), Panaria-Fiordo

62. Stefan Van Dijk (Nl), Lotto-Adecco

63. Francisco Lara Ruiz (Sp), Team Coast

64. Stephan Schreck (G), Team Telekom

65. Martin Derganc (Slo), Acqua e Sapone

66. Matteo Tosatto (I), Fassa Bortolo

67. Christophe Detilloux (B), Lotto-Adecco

68. Mario Scirea (I), Acqua e Sapone

69. Gabriele Colombo (I), Acqua e Sapone

70. Ivan Gotti (I), Alessio at 0:32

71. Fabiano Fontanelli (I), Mercatone Uno

72. Alessandro Bertolini (I), Alessio

73. Marco Pantani (I), Mercatone Uno

74. Mauro Zanetti (I), Alessio

75. Daniele Nardello (I), Mapei-Quick Step

76. Joaquim Castelblanco (Col), Colombia-Selle Italia

77. John Freddy Garcia (Col), Colombia-Selle Italia

78. Ralf Grabsch (G), Team Telekom

79. Ruber Marin (Col), Colombia-Selle Italia

80. Yaroslav Popovych (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago

81. Francisco Cerezo (Sp), CSC-Tiscali

82. Denis Zanette (I), Fassa Bortolo

83. Bo Hamburger (Dk), Index-Alexia

84. Pietro Caucchioli (I), Alessio

85. Paolo Fornaciari (I), Mapei-Quick Step

86. Andrea Peron (I), CSC-Tiscali

87. Georg Totschnig (A), Gerolsteiner

88. Daniel Clavero Sebastian (Sp), Mercatone Uno

89. Freddy Gonzalez Martinez (Col), Colombia-Selle Italia

90. Grischa Niermann (G), Rabobank

91. Gabriele Missaglia (I), Lampre-Daikin

92. Jan Schaffrath (G), Team Telekom

93. Marius Sabaliauskas (Ltu), Saeco-Longoni Sport

94. Mauro Gerosa (I), Tacconi Sport-Vini Caldirola

95. Mauro Radaelli (I), Tacconi Sport-Vini Caldirola

96. Jimmi Madsen (Dk), CSC-Tiscali

97. Pavel Tonkov (Rus), Lampre-Daikin

98. Jens Heppner (G), Team Telekom

99. Davide Bramati (I), Mapei-Quick Step

100. Yuri Metlushenko (Ukr), Colnago-Landbouwkrediet at 0:40

101. Mariano Piccoli (I), Lampre-Daikin at 0:47

102. Michael Boogerd (Nl), Rabobank

103. Massimo Codol (I), Lampre-Daikin

104. Juan Manuel Garate (Sp), Lampre-Daikin

105. Carlos Contreras (Col), Colombia-Selle Italia

106. Juan Ramirez Calderon (Col), Colombia-Selle Italia

107. Fortunato Baliani (I), Colombia-Selle Italia

108. Luca Mazzanti (I), Mercatone Uno

109. Gian Mario Ortenzi (I), Mercatone Uno

110. Lorenzo Bernucci (I), Landbouwkrediet-Colnago

111. Massimo Apollonio (I), Tacconi Sport-Emmegi

112. Jose Cayetano Julia Cegarra (Sp), Kelme

113. Dario David Cioni (I), Mapei-Quick Step

114. Kai Hundertmarck (G), Team Telekom

115. Uros Murn (Slo), Formaggi Trentini

116. Angel Vicioso Arcos (Sp), Kelme

117. Simone Bertoletti (I), Lampre-Daikin

118. Renzo Mazzoleni (I), Team Colpack-Astro

119. Alexandre Moos (Swi), Phonak Hearing Systems

120. Sergio Barbero (I), Lampre-Daikin

121. Milan Kadlec (Cze), Lampre-Daikin

122. Geert Verheyen (B), Rabobank

123. Manuel Calvente Gorbas (Sp), CSC-Tiscali

124. Raphael Schweda (G), Team Coast

125. Gustavo Otero Gomez (Sp), Kelme

126. Jan Boven (Nl), Rabobank

127. Ruggero Borghi (I), Tacconi Sport-Vini Caldirola

128. Marc Lotz (Nl), Rabobank

129. Torsten Hiekmann (G), Team Telekom

130. Gianni Faresin (I), Gerolsteiner

131. Daniele Righi (I), Index-Alexia

132. Antonio Rizzi (I), Formaggi Trentini

133. Sylvester Szmyd (Pol), Tacconi Sport-Vini Caldirola

135. Paolo Savoldelli (I), Index-Alexia

136. Sergiy Matveyev (Ukr), Ceramiche Panaria-Fiordo

137. Roberto Sgambelluri (I), Mercatone Uno

138. Domenico Romano (I), Landbouwkrediet-Colnago

139. Luis Laverde Jimenez (Col), Formaggi-Trentini

140. Danny Jonasson (Dk), CSC-Tiscali

141. Serguei Yakovlev (Kaz), Team Telekom

142. Marc Streel (B), Landbouwkrediet-Colnago

143. Hidenori Nodera (Jpn), Team Colpack-Astro

144. Fabrice Gougot (F), Phonak Hearing Systems

145. Faat Zakirov (Rus), Ceramiche Panaria-Fiordo

146. Davide Rebellin (I), Gerolsteiner

147. Daniele Contrini (I), Gerolsteiner

148. Hernan Dario Munoz (Col), Colombia-Selle Italia

149. Peter Wrolich (A), Gerolsteiner

150. Andrei Mizurov (Kaz), Mercatone Uno

151. Thierry Marichal (B), Lotto-Adecco

152. Domenico Gualdi (I), Formaggi Trentini

153. Moreno Di Biase (I), Formaggi Trentini

154. Francisco Leon Mane (Sp), Kelme

155. Riccardo Forconi (I), Mercatone Uno

156. Julio Perez Cuapio (Mex), Panaria-Fiordo

157. Denis Bondarenko (Rus), Formaggi Trentini

158. Torsten Schmidt (G), Gerolsteiner

159. Igor Pugaci (Mda), Saeco-Longoni Sport all s.t.

160. Michele Scarponi (I), Acqua e Sapone at 1:00

161. Roberto Conti (I), Acqua e Sapone

162. Sergiy Adyeyev (Rus), Landbouwkrediet-Colnago

163. Alessandro Spezialetti (I), Saeco-Longoni Sport

164. Cristian Gasperoni (I), Acqua e Sapone

165. Steve Zampieri (Swi), Tacconi Sport-Vini Caldirola

166. Marcellino Garica Alonso (Sp), CSC-Tiscali

167. Thorwald Veneberg (Nl), Rabobank

168. Jesus Maria Manzano Ruano (Sp), Kelme

169. Yauheni Seniushkine (Blr), Panaria-Fiordo

170. Matteo Gigli (I), Team Colpack-Astro

171. Ellis Rastelli (I), Gerolsteiner

172. Vladimir Miholjevic (Cro), Alessio at 1:06

173. Volodymyr Bileka (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago

174. Filippo Perfetto (I), Panaria at 1:09

175. Michael Rasmussen (Dk), CSC-Tiscali

176. Saza Gajicic (Yug), Formaggi Trentini

177. Hector Mesa Mesa (Col), Formaggi Trentini

178. Malte Urban (G), Team Coast

179. Francesco Secchiari (I), Mercatone Uno all s.t.

180 Nicola Chesini (I), Ceramiche Panaria-Fiordo at 1:12

181 Zoran Klemencic (Slo), Tacconi Sport-Vini Caldirola at 1:13

182. Addy Engels (Nl), Rabobank at 1:42

183. Mario Manzoni (I), Index-Alexia at 1:44

184. Cédric Fragnière (Swi), Phonak at 1:58

185. Eddy Serri (I), Index-Alexia at 2:14

186. Dario Andriotto (I), Index-Alexia at 2:52

187. Ivan Quaranta (I), Index-Alexia

188. Mauro Zinetti (I), Index-Alexia

189. Angelo Furlan (I), Alessio

190. Biagio Conte (I), Saeco-Longoni Sport

191. Enrico Degano (I), Ceramiche Panaria-Fiordo all s.t.

192. Dmitri Konyshev (Rus), Fassa Bortolo at 3:11

193. Alessio Galletti (I), Saeco-Longoni Sport at 3:23

194. Fabio Sacchi (I), Saeco-Longoni Sport at 3:57

195. Vladimir Smirnov (Ltu), Team Colpack-Astro 4:08

196. Leonardo Giordani (I), Team Colpack-Astro 6:18

DNF Michele Bartoli (I), Fassa Bortolo

 

Overall after 1 stage (and prologue)

1. Mario Cipollini (I), Acqua e Sapone 5:45:23

2. Matthias Buxhofer (A), Phonak Hearing Systems at 0:11

3. Frank Høj (Dk), Team Coast at 0:12

4. Robbie McEwen (Aus), Lotto-Adecco at 0:13

5. Paolo Bettini (I), Mapei-Quick Step at 0:20

6. Massimo Strazzer (I), Phonak Hearing Systems

7. Robert Hunter (SA), Mapei-Quick Step at 0:21

8. Alessandro Petacchi (I), Fassa Bortolo

9. Stefano Garzelli (I), Mapei-Quick Step at 0:22

10. Sven Teutenberg (G), Phonak Hearing Systems at 0:23

11. Isaac Galvez Lopez (Sp), Kelme at 0:25

12. René Haselbacher (A), Gerolsteiner

13. Fabrizio Guidi (I), Team Coast at 0:26

14. Maximilian Sciandri (GBr), Lampre-Daikin at 0:27

15. Steven De Jongh (Nl), Rabobank

16. Juan Carlos Dominguez (Sp), Phonak Hearing Systems at 0:28

17. Wladimir Belli (I), Fassa Bortolo

18. Rik Verbrugghe (B), Lotto-Adecco at 0:29

19. Igor Astarloa (Sp), Saeco-Longoni Sport at 0:30

20. Danilo Hondo (G), Team Telekom

21. Graeme Brown (Aus), Ceramiche Panaria-Fiordo

22. Matthias Kessler (G), Team Telekom at 0:34

23. Lars Michaelsen (Dk), Team Coast at 0:35

24. Oscar Cavagnis (I), Landbouwkrediet-Colnago at 0:37

25. Gilberto Simoni (I), Saeco-Longoni Sport

26. Mikhaylo Khalilov (Ukr), Colombia-Selle Italia at 0:40

27. Carlos Sastre Candil (Sp), CSC-Tiscali at 0:41

28. Matteo Carrara (I), Team Colpack-Astro at 0:42

29. Mathew Hayman (Aus), Rabobank

30. Oscar Pereiro Sio (Sp), Phonak Hearing Systems at 0:43

31. Eddy Mazzoleni (I), Tacconi Sport-Vini Caldirola

32. Cadel Evans (Aus), Mapei-Quick Step at 0:44

33. Grischa Niermann (G), Rabobank at 0:45

34. Saulius Ruskys (Ltu), Gerolsteiner at 0:46

35. Cristian Moreni (I), Alessio

36. Aitor Gonzalez Jimenez (Sp), Kelme at 0:48

37. Dario Frigo (I), Tacconi Sport-Vini Caldirola

38. Francesco Casagrande (I), Fassa Bortolo at 0:49

39. Kurt Van De Wouwer (B), Lotto-Adecco at 0:50

40. Andrea Noe (I), Mapei-Quick Step

41. Aart Vierhouten (Nl), Lotto-Adecco

42. Daniele De Paoli (I), Alessio at 0:52

43. Guido Trenti (i), Acqua e Sapone at 0:53

44. Matteo Tosatto (I), Fassa Bortolo

45. Miguel Angel Meza (Mex), Team Colpack Astro

46. Ief Verbrugghe (B), Lotto-Adecco

47. Christophe Detilloux (B), Lotto-Adecco

48. Serguei Gontchar (Ukr), Fassa Bortolo at 0:54

49. Stefan Van Dijk (Nl), Lotto-Adecco

50. Paolo Savoldelli (I), Index-Alexia

51. Ruggero Marzoli (I), Formaggi Trentini at 0:55

52. Andrea Peron (I), CSC-Tiscali at 0:57

53. Gabriele Colombo (I), Acqua e Sapone

54. Stephan Schreck (G), Team Telekom at 0:58

55. Gabriele Missaglia (I), Lampre-Daikin

56. Fernando Escartin (Sp), Team Coast at 0:59

57. Davide Rebellin (I), Gerolsteiner at 1:00

58. Rolf Sørensen (Dk), Landbouwkrediet-Colnago

59. Daniele Nardello (I), Mapei-Quick Step at 1:01

60. Bert Grabsch (G), Phonak Hearing Systems

61. Tyler Hamilton (USA), CSC-Tiscali at 1:02

62. Michael Boogerd (Nl), Rabobank at 1:03

63. Francisco Lara Ruiz (Sp), Team Coast Ruiz

64. Davide Bramati (I), Mapei-Quick Step at 1:04

65. Torsten Hiekmann (G), Team Telekom

66. Marc Streel (B), Landbouwkrediet-Colnago at 1:05

67. André Korff (G), Team Coast at 1:06

68. Santiago Perez (Sp), Kelme

69. Martin Derganc (Slo), Acqua e Sapone

70. Vladimir Duma (Ukr), Panaria-Fiordo at 1:07

71. Juan Manuel Garate (Sp), Lampre-Daikin

72. Jan Boven (Nl), Rabobank

73. Paolo Fornaciari (I), Mapei-Quick Step

74. Denis Zanette (I), Fassa Bortolo at 1:08

75. Marius Sabaliauskas (Ltu), Saeco-Longoni Sport

76. Mario Scirea (I), Acqua e Sapone

77. Denis Lunghi (I), Team Colpack-Astro

78. Massimo Codol (I), Lampre-Daikin at 1:09

79. Mauro Gerosa (I), Tacconi Sport-Vini Caldirola at 1:10

80. Alessandro Bertolini (I), Alessio at 1:11

81. Fabiano Fontanelli (I), Mercatone Uno

82. Mariano Piccoli (I), Lampre-Daikin

83. Freddy Gonzalez Martinez (Col), Colombia-Selle Itali at 1:12

84. Manuel Beltran Martinez (Sp), Team Coast

85. Michele Colleoni (I), Team Colpack-Astro

86. Dario David Cioni (I), Mapei-Quick Step

87. Gianni Faresin (I), Gerolsteiner

88. Georg Totschnig (A), Gerolsteiner at 1:13

89. Lorenzo Bernucci (I), Landbouwkrediet-Colnago

90. Francisco Leon Mane (Sp), Kelme

91. Ralf Grabsch (G), Team Telekom

92. Paolo Lanfranchi (I), Index-Alexia at 1:14

93. Yaroslav Popovych (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago

94. Daniel Clavero Sebastian (Sp), Mercatone Uno

95. Ivan Gotti (I), Alessio

96. Sergio Barbero (I), Lampre-Daikin

97. Angel Vicioso Arcos (Sp), Kelme

98. Milan Kadlec (Cze), Lampre-Daikin at 1:15

99. Alexandre Moos (Swi), Phonak Hearing Systems

100. Oscar Mason (I), Saeco-Longoni Sport

101. Joaquim Castelblanco (Col), Colombia-Selle Italia at 1:16

102. Denis Bondarenko (Rus), Formaggi Trentini

103. Yuri Metlushenko (Ukr), Colnago-Landbouwkrediet

104. Pavel Tonkov (Rus), Lampre-Daikin

105. Giovanni Lombardi (I), Acqua e Sapone

106. Marc Lotz (Nl), Rabobank at 1:17

107. Jens Heppner (G), Team Telekom

108. Mauro Radaelli (I), Tacconi Sport-Vini Caldirola

109. Hernan Dario Munoz (Col), Colombia-Selle Italia at 1:18

110. Franco Pellizotti (I), Alessio

111. Kai Hundertmarck (G), Team Telekom

112. Daniele Contrini (I), Gerolsteiner

113. Torsten Schmidt (G), Gerolsteiner at 1:19

114. Fortunato Baliani (I), Colombia-Selle Italia

115. Juan De Los Angeles (Sp), Kelme at 1:20

116. Bo Hamburger (Dk), Index-Alexia

117. Francisco Cerezo (Sp), CSC-Tiscali

118. Pietro Caucchioli (I), Alessio

119. Renzo Mazzoleni (I), Team Colpack-Astro at 1:21

120. Marco Pantani (I), Mercatone Uno

121. Raphael Schweda (G), Team Coast

122. Thierry Marichal (B), Lotto-Adecco

123. Massimo Apollonio (I), Tacconi Sport-Emmegi at 1:22

124. Kurt Van Lancker (B), Lotto-Adecco

125. Sergiy Matveyev (Ukr), Ceramiche Panaria-Fiordo

126. Carlos Contreras (Col), Colombia-Selle Italia at 1:23

127. Daniele Righi (I), Index-Alexia

128. Uros Murn (Slo), Formaggi Trentini

129. Mauro Zanetti (I), Alessio

130. Simone Bertoletti (I), Lampre-Daikin at 1:24

131. Peter Wrolich (A), Gerolsteiner

132. Igor Pugaci (Mda), Saeco-Longoni Sport at 1:26

133. Serguei Yakovlev (Kaz), Team Telekom

134. Antonio Rizzi (I), Formaggi Trentini at 1:28

135. John Freddy Garcia (Col), Colombia-Selle Italia

136. Domenico Romano (I), Landbouwkrediet-Colnago

137. Fabrice Gougot (F), Phonak Hearing Systems

138. Geert Verheyen (B), Rabobank

139. Gian Mario Ortenzi (I), Mercatone Uno

140. Ruber Marin (Col), Colombia-Selle Italia at 1:29

141. Julio Perez Cuapio (Mex), Panaria-Fiordo

142. Juan Ramirez Calderon (Col), Colombia-Selle Italia

143. Steve Zampieri (Swi), Tacconi Sport-Vini Caldirola at 1:31

144. Michele Scarponi (I), Acqua e Sapone at 1:32

145. Danny Jonasson (Dk), CSC-Tiscali at 1:33

146. Luca Mazzanti (I), Mercatone Uno at 1:34

147. Alessandro Spezialetti (I), Saeco-Longoni Sport at 1:35

148. José Cayetano Julia Cegarra (Sp), Kelme

149. Sylvester Szmyd (Pol), Tacconi Sport-Vini Caldirola

150. Faat Zakirov (Rus), Ceramiche Panaria-Fiordo at 1:36

151. Luis Laverde Jimenez (Col), Formaggi-Trentini at 1:37

152. Andrei Mizurov (Kaz), Mercatone Uno

153. Moreno Di Biase (I), Formaggi Trentini at 1:38

154. Malte Urban (G), Team Coast

155. Ellis Rastelli (I), Gerolsteiner

156. Manuel Calvente Gorbas (Sp), CSC-Tiscali

157. Vladimir Miholjevic (Cro), Alessio at 1:39

158. Jan Schaffrath (G), Team Telekom at 1:40

159. Matteo Gigli (I), Team Colpack-Astro

160. Domenico Gualdi (I), Formaggi Trentini

161. Roberto Sgambelluri (I), Mercatone Uno at 1:43

162. Roberto Conti (I), Acqua e Sapone at 1:44

163. Michael Rasmussen (Dk), CSC-Tiscali

164. Riccardo Forconi (I), Mercatone Uno at 1:46

165. Gustavo Otero Gomez (Sp), Kelme at 1:49

166. Thorwald Veneberg (Nl), Rabobank at 1:50

167. Ruggero Borghi (I), Tacconi Sport-Vini Caldirola

168. Yauheni Seniushkine (Blr), Panaria-Fiordo

169. Jimmi Madsen (Dk), CSC-Tiscali at 1:51

170. Marcelino Garcia Alonso (Sp), CSC-Tiscali at 1:53

171. Saza Gajicic (Yug), Formaggi Trentini

172. Volodymyr Bileka (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago at 1:56

173. Cristian Gasperoni (I), Acqua e Sapone

174. Francesco Secchiari (I), Mercatone Uno

175. Sergiy Adyeyev (Rus), Landbouwkrediet-Colnago at 1:59

176. Hector Mesa Mesa (Col), Formaggi Trentini at 2:02

177. Hidenori Nodera (Jpn), Team Colpack-Astro

178. Zoran Klemencic (Slo), Tacconi Sport-Vini Caldirola

179. Filippo Perfetto (I), Panaria at 2:04

180. Jesus Maria Manzano Ruano (Sp), Kelme at 2:15

181. Addy Engels (Nl), Rabobank at 2:18

182. Nicola Chesini (I), Ceramiche Panaria-Fiordo at 2:25

183. Mario Manzoni (I), Index-Alexia at 2:31

184. Cédric Fragnière (Swi), Phonak at 2:49

185. Eddy Serri (I), Index-Alexia at 3:14

186. Biagio Conte (I), Saeco-Longoni Sport at 3:27

187. Mauro Zinetti (I), Index-Alexia at 3:35

188. Dario Andriotto (I), Index-Alexia at 3:37

189. Angelo Furlan (I), Alessio at 3:38

190. Dmitri Konyshev (Rus), Fassa Bortolo at 3:42

191. Ivan Quaranta (I), Index-Alexia at 3:47

192 Enrico Degano (I), Ceramiche Panaria-Fiordo

193. Alessio Galletti (I), Saeco-Longoni Sport at 4:08

194. Fabio Sacchi (I), Saeco-Longoni Sport at 4:17

195. Vladimir Smirnov (Ltu), Team Colpack-Astro at 5:00

196. Leonardo Giordani (I), Team Colpack-Astro at 6:53