Giro d'Italia

2011 Giro d’Italia startlist

2011 Giro d'Italia startlist

Preliminary startlist for the 2011 Giro d’Italia, to be held May 7-29.

  • ACQUA & SAPONE ITA)
  • 1 GARZELLI Stefano (ITA)
  • 2 CODOL Massimo (ITA)
  • 3 CORIONI Claudio (ITA)
  • 4 DONATI Alessandro (ITA)
  • 5 MARZOLI Ruggero (ITA)
  • 6 MIHOLJEVIC Vladimir (CRO)
  • 7 NAPOLITANO Danilo (ITA)
  • 8 SARMIENTO TUNARROSA Cayetano (COL))
  • 9 TABORRE Fabio (ITA)
  • D.S: CENGHIALTA Bruno
  • AG2R (FRA)
  • 11 NOCENTINI Rinaldo
  • 12 BERARD Julien (FRA)
  • 13 CHEREL Mikael (FRA)
  • 14 DESSEL Cyril (FRA)
  • 15 DUPONT Hubert (FRA)
  • 16 GADRET John (FRA)
  • 17 GASTAUER Ben (LUX)
  • 18 KRIVTSOV Yuriy (FRA)
  • 19 MONTAGUTI Matteo (ITA)
  • D.S.: BIONDI Laurent
  • ANDRONI GIOCATTOLI (ITA)
  • 21 SERPA PEREZ Jose
  • 22 SELLA Emanuele (ITA)
  • 23 RUJANO GUILLEN José (VEN)
  • 24 DE MARCHI Alessandro (ITA)
  • 25 ERMETI Giairo (ITA)
  • 26 FERRARI Roberto
  • 27 OCHOA Carlos José (VEN)
  • 28 RODRIGUEZ Jackson
  • 29 VICIOSO ARCOS Angel (ESP)
  • D.S.: SAVIO Gianni
  • BMC (USA)
  • 31 BALLAN Alessandro (ITA)
  • 32 BEYER Chad (USA)
  • 33 FRANK Mathias (SUI)
  • 34 KOHLER Martin (SUI)
  • 35 KRISTOFF Alexander NOR
  • 36 SANTAMBROGIO Mauro (ITA)
  • 37 TSCHOPP Johann (SUI)
  • 38 WYSS Danilo (SUI)
  • 39 ZAHNER Simon (SUI)
  • D.S.: BALDATO Fabio
  • COLNAGO – CSF INOX
  • 41 POZZOVIVO Domenico (ITA)
  • 42 (BEL)LETTI Manuel (ITA)
  • 43 MODOLO Sacha (ITA)
  • 44 PIRAZZI Stefano
  • 45 SAVINI Filippo
  • 46 CANUTI Federico (ITA)
  • 47 STORTONI Simone (ITA)
  • 48 BRAMBILLA Gianluca (ITA)
  • 49 CADDEO Manuele
  • D.S.: REVERBERI Roberto
  • EUSKALTEL –EUSKADI (ESP)
  • 51 ANTON HERNANDEZ Igor (ESP)
  • 52 SESMA Daniel (ESP)
  • 53 MINGUEZ AYALA Miguel (ESP)
  • 54 ISASI FLORES Inaki (ESP)
  • 55 CAZAUX Pierre (FRA)
  • 56 ARAMENDIA LLORENTE Javier (ESP)
  • 57 AZANZA SOTO Jorge (ESP)
  • 58 OROZ Jose (ESP)
  • 59 NIEVE ITURALDE Mikel (ESP)
  • D.S: GLEZ Alvaro
  • GEOX – TMC (ESP)
  • 61 MENCHOV Denis (RUS)
  • 62 SASTRE CANDIL Carlos (ESP)
  • 63 COBO ACEBO Juan Jose (ESP)
  • 64 BLANCO RODRIGUEZ David (ESP)
  • 65 CHEULA Giampaolo (ITA)
  • 66 KOZONTCHUK Dmitry (RUS)
  • 67 DUARTE AREVALO Fabio Andres (COL)
  • 68 ARDILA CANO Mauricio
  • 69 VALLS FERRI Rafael (ESP)
  • D.S.: ZANINI Stefano
  • HTC – HIGHROAD (USA)
  • 71 CAVENDISH Mark (GBR)
  • 72 PINOTTI Marco (ITA)
  • 73 GRETSCH Patrick
  • 74 LEWIS Craig (USA)
  • 75 BAK Lars (DEN)
  • 76 RABON Frantisek (CZE)
  • 77 RASMUSSEN Alex (DEN)
  • 78 RENSHAW Mark (AUS)
  • 79 SIVTSOV Kanstantsin (BLR)
  • D.S.: PIVA Valerio
  • KATUSHA TEAM (RUS)
  • 81 POZZATO
  • 82 RODRIGUEZ OLIVER (ESP)
  • 83 DI LUCA, Danilo(ITA)
  • 84 CARUSO Giampaolo (ITA)
  • 85 MORENO FERNANDEZ Daniel (ESP)
  • 86 PAOLINI Luca (ITA)
  • 87 LOSADA ALGUACIL Alberto
  • 88 HORRACH RIPPOLL Juan (ESP)
  • 89 KUSCHYNSKI Aleksandr (BLR)
  • D.S.:PARSANI Serge
  • LAMPRE – ISD (ITA)
  • 91 SCARPONI Michele (ITA)
  • 92 PETACCHI Alessandro (ITA)
  • 93 MARZANO Marco (ITA)
  • 94 ULISSI Diego (ITA)
  • 95 HONDO Danilo (GER)
  • 96 NIEMIEC Przemyslaw (POL)
  • 97 MALORI Adrian
  • 98 RIGHI Daniele
  • 99 SPILAK Simon (SLO)
  • D.S: MAINI Orlando
  • TEAM LEOPARD – TREK (LUX)
  • 101 BENNATI Davide (ITA)
  • 102 KLEMME Dominic (GER)
  • 103 ROHREGGER Thomas (AUT)
  • 104 STAMSNIJDER Tom (NED)
  • 105 PIRES Bruno (POR)
  • 106 VIGANO Davide (ITA)
  • 107 WEGMANN Fabian (GER)
  • 108 WEYLANDT Wouter (BEL)
  • 109 ZAUGG Oliver (SUI)
  • D.S.: GUERCILENA Luca
  • LIQUIGAS – CANNONDALE ITA)
  • 111 NIBALI Vincenzo (ITA)
  • 112 AGNOLI
  • 113 CAPECCHI Eros (ITA)
  • 114 DA DALTO Mauro (ITA)
  • 115 DALL’ANTONIA Tiziano (ITA)
  • 116 SABATINI Fabio (ITA)
  • 117 SALERNO Cristiano (ITA)
  • 118 SZMYD Sylvester (POL)
  • 119 VANOTTI Alessandro (ITA)
  • D.S.: VOLPI Alberto
  • MOVISTAR TEAM ESP)
  • 121 ARROYO (ESP)
  • 122 BRUSEGHIN Marzio (ITA)
  • 123 AMADOR Andrey (CRC)
  • 124 KIRYIENKA Vasili (BLR)
  • 125 LASTRAS GARCIA Pablo (ESP)
  • 126 PARDILLA (BEL)LON Sergio (ESP)
  • 127 PASAMONTES RODRIGUEZ Luis (ESP)
  • 128 SAMOILAU Branislau (BLR)
  • 129 (VEN)TOSO ALBERDI Francisco J. (ESP)
  • D.S.: ARRIETA Jose Luis
  • OMEGA PHARMA- LOTTO
  • 131 BAKELANDTS Jan (BEL)
  • 132 BLYTH Adam (GBR)
  • 133 DE GREEF Francis
  • 134 DE CLERCQ Bart (BEL)
  • 135 DOCKX Gert (BEL)
  • 136 KAISEN Olivier
  • 137 LANG Sebastian (GER)
  • 138 VEIKKANEN Jussi FIN
  • 139 LODEWYCK Klaas (BEL)
  • D.S. DAMIANI Roberto
  • ASTANA PRO (KAZ)
  • 141 KREUZIGER Roman (CZE)
  • 142 TIRALONGO Paolo (ITA)
  • 143 MASCIARELLI Francesco (ITA)
  • 144 KISERLOVSKI Robert (CRO)
  • 145 GOUROV Maxim (KAZ)
  • 146 JUFRE POU Josep (ESP)
  • 147 KESSIAKOFF Fredrik (SWE)
  • 148 PETROV Evgeni (RUS)
  • 149 STANGELJ Gorazd (SLO)
  • D.S.: MARTINELLI Giuseppe
  • FARNESE SOTTOLI (ITA)
  • 150 VISCONTI Giovanni (ITA)
  • 151 FAILLI Francesco (ITA)
  • 152 GIORDANI Leonardo (ITA)
  • 153 GATTO Oscar (ITA)
  • 154 RABOTTINI Matteo (ITA)
  • 155 MAZZANTI Luca (ITA)
  • 156 CACCIA Diego (ITA)
  • 157 NOE’ Andrea (ITA)
  • 158 RICCI BITTI Davide (ITA)
  • D.S.: SCINTO Luca
  • QUICKSTEP CYCLING TEAM (BEL)
  • 161 BANDIERA Marco (ITA)
  • 162 CATALDO Dario (ITA)
  • 163 CIOLEK Gerald (GER)
  • 164 DE MAAR Marc (NED)
  • 165 ENGELS Addy (NED)
  • 166 MALACARNE Davide (ITA)
  • 167 PINEAU Jérome (FRA)
  • 168 SEELDRAYERS Kevin (BEL)
  • 169VANDEWALLE Kristof (BEL)
  • D.S. BRAMATI Davide
  • RABOBANK CYCLING TEAM (NED))
  • 171 BOS Theo (NED)
  • 172 FLENS Rick (NED)
  • 173 KRUIJSWIJK Steven (NED)
  • 174 LEEZER Tom (NED)
  • 175 SLAGTER Tom Jelte (NED)
  • 176 TANKINK Bram (NED)
  • 177 VAN EMDEN Jos (NED)
  • 178 VAN WINDEN Dennis (NED)
  • 179 WEENING Pieter (NED)
  • D.S.: VERHOEVEN Nico
  • SAXO BANK
  • 181 CONTADOR VELASCO (ESP)
  • 182 DIDIER Laurent (LUX)
  • 183 GUSTOV Volodymir (UKR)
  • 184 HERNANDEZ BLAZQUEZ Jesus (ESP)
  • 185 KLOSTERGAARD LARSEN Kasper (DEN)
  • 186 LARSSON Gustav Erik (SWE)
  • 187 NAVARRO GARCIA Daniel (ESP)
  • 188 TOSATTO Matteo (ITA)
  • 189 NOVAL GONZALEZ Benjamin (ESP)
  • MAUDUIT Philippe
  • SKY PROCYCLING (GBR)
  • 191 LÖVKVIST Thomas (SWE)
  • 192 BARRY Michael (CAN)
  • 193 CARLSTRÖM Kjell (FIN)
  • 194 CIONI Dario David (ITA)
  • 195 DOWNING Russel (GBR)
  • 196 APPOLLONIO Davide (ITA)
  • 197 NORDHAUG (NOR)
  • 198 PAUWELS Serge (BEL)
  • 199 POSSONI Morris (ITA)
  • D.S: YATES Sean
  • TEAM GARMIN – CERVELO (USA)
  • 201 FARRAR Tyler (USA)
  • 202 DEAN Julian NZL
  • 203 BOBRIDGE Jack (AUS)
  • 204 FISCHER Murilo
  • 205 LE MEVEL Christophe (FRA)
  • 206 MEYER Cameron (AUS)
  • 207 MILLAR David (GBR)
  • 208 STETINA Peter (USA)
  • 209 WILSON Matthew (AUS)
  • D.S. MARIE Lionel
  • TEAM RADIOSHACK (USA)
  • 211 POPOVYCH Yaroslav UKR
  • 212 MCEWEN Robert (AUS)
  • 213 MACHADO Tiago (POR)
  • 214 BEPPU Fumiyuki (JPN)
  • 215 CARDOSO Manuel Antonio Leal (POR)
  • 216 DEIGNAN Philip (IRL)
  • 217 HERMANS Ben (BEL)
  • 218 HUNTER Robert (RSA)
  • 219 ROVNY Ivan (RUS)
  • D.S.: GALLOPIN Alain
  • VACANSOLEIL – DCM PRO C.TEAM (NED)
  • 221 CARRARA Matteo (ITA)
  • 222 BOZIC Borut (SLO)
  • 223 BELKOV Maxim (RUS)
  • 224 GOLAS Michal (POL)
  • 225 HOOGERLAND Johnny (NED)
  • 226 LAGUTIN Sergey (UZB)
  • 227 ONGARATO Alberto
  • 228 SELVAGGI Mirko (ITA)
  • 229 VEUCHELEN Frederik (BEL)