Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Events

Gerolsteiner’s Carlo Westphal wins the fifth stage at Benelux

German rider Carlo Westphal (Gerolsteiner) won the fifth stage of the Tour of Benelux on Monday. Compatriot Andre Greipel of the Columbia team holds the overall race lead.

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

By Agence France Presse

German rider Carlo Westphal (Gerolsteiner) won the fifth stage of the Tour of Benelux on Monday.

Compatriot Andre Greipel of the Columbia team holds the overall race lead.

Results

Stage Results: | ( GC Results )

1. Carlo Westphal Gerolsteiner
2. Yauheni Hutarovich Française Des Jeux
3. Borut Bozic Cycle Collstrop
4. André Greipel Team Columbia
5. Jurgen Roelandts Silence-Lotto
6. Gert Steegmans Quick Step
7. Sébastien Turgot Bouygues Telecom
8. Mathew Hayman Rabobank
9. Tom Leezer Rabobank
10. Robert Wagner Skil-Shimano
11. Lars Ytting Bak Team Csc
12. José Ivan Gutierrez Palacios Caisse D’epargne
13. Angelo Furlan Credit Agricole
14. Daniele Righi Lampre
15. Laurent Mangel Ag2r La Mondiale
16. Serguei Ivanov Astana
17. Roy Curvers Skil-Shimano
18. Bram Tankink Rabobank
19. Joost Posthuma Rabobank
20. Wilfried Cretskens Quick Step
21. Anders Lund Team Csc
22. Piet Rooijakkers Skil-Shimano
23. Frederik Willems Liquigas
24. Roger Hammond Team Columbia
25. Steven De Jongh Quick Step
26. Benoît Joachim Astana
27. Koen De Kort Astana
28. Michael Rogers Team Columbia
29. Stijn Vandenbergh Ag2r La Mondiale
30. Stijn Devolder Quick Step
31. Marco Velo Team Milram
32. Sébastien Rosseler Quick Step
33. Andreas Klier Team Columbia
34. Maciej Bodnar Liquigas
35. Servais Knaven Team Columbia
36. Maarten Wynants Quick Step
37. David Kopp Cycle Collstrop at 9
38. Marco Marcato Cycle Collstrop at 20
39. Leif Hoste Silence-Lotto at 27
40. Kevin Hulsmans Quick Step at 43
41. Florent Brard Cofidis, Le Credit Par Telephone at 14:45
42. Alexandre Blain Cofidis, Le Credit Par Telephone at 14:45
43. Francis De Greef Silence-Lotto at 14:45
44. Denis Flahaut Saunier Duval-Scott at 14:45
45. Bert Roesems Silence-Lotto at 14:45
46. Geert Steurs Silence-Lotto at 14:45
47. Samuel Dumoulin Cofidis, Le Credit Par Telephone at 14:45
48. David Deroo Skil-Shimano at 14:45
49. Floris Goesinnen Skil-Shimano at 14:45
50. Luciano Pagliarini Saunier Duval-Scott at 14:45
51. Raivis Belohvosciks Saunier Duval-Scott at 14:45
52. Jesus Del Nero Montes Saunier Duval-Scott at 14:45
53. Rein Taaramae Cofidis, Le Credit Par Telephone at 14:45
54. Raul Alarcon Garcia Saunier Duval-Scott at 14:45
55. Franck Renier Bouygues Telecom at 14:45
56. Marcel Sieberg Team Columbia at 14:45
57. Edvald Boasson Hagen Team Columbia at 14:45
58. Mirko Selvaggi Cycle Collstrop at 14:45
59. Mathieu Claude Bouygues Telecom at 14:45
60. Matteo Bono Lampre at 14:45
61. Francesco Chicchi Liquigas at 14:45
62. Alberto Curtolo Liquigas at 14:45
63. Michal Golas Cycle Collstrop at 14:45
64. Francisco Perez Sanchez Caisse D’epargne at 14:45
65. Jean-Charles Senac Ag2r La Mondiale at 14:45
66. Mauro Da Dalto Liquigas at 14:45
67. Ermanno Capelli Saunier Duval-Scott at 14:45
68. Wim De Vocht Silence-Lotto at 14:45
69. Andrea Grendene Lampre at 14:45
70. Aitor Hernandez Gutierrez Euskaltel-Euskadi at 14:45
71. Eros Capecchi Saunier Duval-Scott at 14:45
72. Javier Aramendia Lorente Euskaltel-Euskadi at 14:45
73. Gorka Verdugo Marcotegui Euskaltel-Euskadi at 14:45
74. Josu Agirre Euskaltel-Euskadi at 14:45
75. Yohann Gene Bouygues Telecom at 14:45
76. Christophe Edaleine Ag2r La Mondiale at 14:45
77. Arnaud Coyot Caisse D’epargne at 14:45
78. Jimmy Engoulvent Credit Agricole at 14:45
79. Damien Monier Cofidis, Le Credit Par Telephone at 14:45
80. Benat Albizuri Aransolo Euskaltel-Euskadi at 14:45
81. Sergey Rudaskov Cycle Collstrop at 14:45
82. Berik Kupeshov Astana at 14:45
83. Luca Barla Team Milram at 14:45
84. Dennis Haueisen Team Milram at 14:45
85. Marlon A. Perez Arango Caisse D’epargne at 14:45
86. Andoni Lafuente Euskaltel-Euskadi at 14:45
87. Luis Leon Sanchez Gil Caisse D’epargne at 14:45
88. Thomas Frei Astana at 14:45
89. Rubens Bertogliati Saunier Duval-Scott at 14:45
90. Sven Krauss Gerolsteiner at 14:45
91. Aaron Kemps Astana at 14:45
92. Matthew Harley Goss Team Csc at 14:45
93. Tom Veelers Skil-Shimano at 14:45
94. Matheus Pronk Cycle Collstrop at 14:45
95. Yoann Offredo Française Des Jeux at 14:45
96. Jerome Coppel Française Des Jeux at 14:45
97. Julien Simon Credit Agricole at 14:45
98. John Devine Team Columbia at 14:45
99. Kasper Klostergaard Larsen Team Csc at 14:45
100. Markus Eichler Team Milram at 14:45
101. Frank Hoj Cofidis, Le Credit Par Telephone at 14:45
102. Kenny Van Hummel Skil-Shimano at 14:45
103. Nicolas Portal Caisse D’epargne at 14:45
104. Simon Gerrans Credit Agricole at 14:45
105. Cedric Pineau Ag2r La Mondiale at 14:45
106. Romain Villa Cofidis, Le Credit Par Telephone at 14:45
107. Timothy Gudsell Française Des Jeux at 14:45
108. Gerben Lowik Rabobank at 14:45
109. Enrico Poitschke Team Milram at 14:45
110. Sebastian Siedler Skil-Shimano at 14:45
111. Bram De Groot Rabobank at 14:45
112. Sebastian Langeveld Rabobank at 14:45
113. Elia Rigotto Team Milram at 14:45

GC after stage 5 | ( Stage Results )

1. André Greipel Team Columbia
2. José Ivan Gutierrez Palacios Caisse D’epargne at 11
3. Jurgen Roelandts Silence-Lotto at 12
4. Sébastien Rosseler Quick Step at 16
5. Michael Rogers Team Columbia at 18
6. Koen De Kort Astana at 18
7. Joost Posthuma Rabobank at 21
8. Stijn Devolder Quick Step at 22
9. Bram Tankink Rabobank at 22
10. Piet Rooijakkers Skil-Shimano at 24
11. Borut Bozic Cycle Collstrop at 24
12. Carlo Westphal Gerolsteiner at 27
13. Steven De Jongh Quick Step at 31
14. Frederik Willems Liquigas at 31
15. Laurent Mangel Ag2r La Mondiale at 31
16. Wilfried Cretskens Quick Step at 32
17. Mathew Hayman Rabobank at 34
18. Serguei Ivanov Astana at 35
19. Marco Velo Team Milram at 35
20. Sébastien Turgot Bouygues Telecom at 44
21. Andreas Klier Team Columbia at 44
22. Servais Knaven Team Columbia at 46
23. Roger Hammond Team Columbia at 46
24. Stijn Vandenbergh Ag2r La Mondiale at 48
25. Tom Leezer Rabobank at 50
26. Gert Steegmans Quick Step at 51
27. Marco Marcato Cycle Collstrop at 57
28. Anders Lund Team Csc at 1:19
29. Kevin Hulsmans Quick Step at 1:49
30. David Kopp Cycle Collstrop at 1:59
31. Daniele Righi Lampre at 2:11
32. Yauheni Hutarovich Française Des Jeux at 2:46
33. Roy Curvers Skil-Shimano at 3:11
34. Robert Wagner Skil-Shimano at 3:36
35. Maarten Wynants Quick Step at 3:58
36. Maciej Bodnar Liquigas at 7:42
37. Angelo Furlan Credit Agricole at 12:38
38. Benoît Joachim Astana at 13:04
39. Leif Hoste Silence-Lotto at 13:37
40. Edvald Boasson Hagen Team Columbia at 14:48
41. Marlon A. Perez Arango Caisse D’epargne at 15:05
42. Mauro Da Dalto Liquigas at 15:09
43. Kenny Van Hummel Skil-Shimano at 15:10
44. Aaron Kemps Astana at 15:13
45. Michal Golas Cycle Collstrop at 15:14
46. Luis Leon Sanchez Gil Caisse D’epargne at 15:17
47. Francisco Perez Sanchez Caisse D’epargne at 15:19
48. John Devine Team Columbia at 15:20
49. Elia Rigotto Team Milram at 15:23
50. Ermanno Capelli Saunier Duval-Scott at 15:24
51. Yoann Offredo Française Des Jeux at 15:24
52. Sebastian Langeveld Rabobank at 15:25
53. Mirko Selvaggi Cycle Collstrop at 15:29
54. Mathieu Claude Bouygues Telecom at 15:31
55. Wim De Vocht Silence-Lotto at 15:32
56. Nicolas Portal Caisse D’epargne at 15:33
57. Arnaud Coyot Caisse D’epargne at 15:38
58. Francesco Chicchi Liquigas at 15:40
59. Yohann Gene Bouygues Telecom at 15:46
60. Geert Steurs Silence-Lotto at 15:51
61. Lars Ytting Bak Team Csc at 15:52
62. Franck Renier Bouygues Telecom at 15:53
63. Aitor Hernandez Gutierrez Euskaltel-Euskadi at 15:58
64. Matheus Pronk Cycle Collstrop at 16:43
65. Sven Krauss Gerolsteiner at 17:04
66. Timothy Gudsell Française Des Jeux at 17:12
67. Floris Goesinnen Skil-Shimano at 17:19
68. Thomas Frei Astana at 17:21
69. David Deroo Skil-Shimano at 17:24
70. Christophe Edaleine Ag2r La Mondiale at 17:32
71. Rein Taaramae Cofidis, Le Credit Par Telephone at 17:36
72. Rubens Bertogliati Saunier Duval-Scott at 17:37
73. Luciano Pagliarini Saunier Duval-Scott at 17:41
74. Matthew Harley Goss Team Csc at 17:42
75. Raivis Belohvosciks Saunier Duval-Scott at 19:23
76. Tom Veelers Skil-Shimano at 22:59
77. Gerben Lowik Rabobank at 23:18
78. Kasper Klostergaard Larsen Team Csc at 23:27
79. Alberto Curtolo Liquigas at 23:32
80. Jimmy Engoulvent Credit Agricole at 24:54
81. Cedric Pineau Ag2r La Mondiale at 25:22
82. Sebastian Siedler Skil-Shimano at 25:44
83. Alexandre Blain Cofidis, Le Credit Par Telephone at 27:12
84. Marcel Sieberg Team Columbia at 27:19
85. Jerome Coppel Française Des Jeux at 27:19
86. Gorka Verdugo Marcotegui Euskaltel-Euskadi at 27:22
87. Simon Gerrans Credit Agricole at 27:23
88. Markus Eichler Team Milram at 27:23
89. Javier Aramendia Lorente Euskaltel-Euskadi at 27:23
90. Eros Capecchi Saunier Duval-Scott at 27:24
91. Francis De Greef Silence-Lotto at 27:29
92. Enrico Poitschke Team Milram at 27:29
93. Jesus Del Nero Montes Saunier Duval-Scott at 27:37
94. Bert Roesems Silence-Lotto at 27:45
95. Samuel Dumoulin Cofidis, Le Credit Par Telephone at 27:46
96. Sergey Rudaskov Cycle Collstrop at 27:59
97. Bram De Groot Rabobank at 28:13
98. Berik Kupeshov Astana at 28:13
99. Matteo Bono Lampre at 28:19
100. Frank Hoj Cofidis, Le Credit Par Telephone at 28:28
101. Andrea Grendene Lampre at 28:50
102. Romain Villa Cofidis, Le Credit Par Telephone at 29:33
103. Luca Barla Team Milram at 29:38
104. Florent Brard Cofidis, Le Credit Par Telephone at 30:30
105. Raul Alarcon Garcia Saunier Duval-Scott at 30:44
106. Jean-Charles Senac Ag2r La Mondiale at 33:33
107. Julien Simon Credit Agricole at 35:05
108. Benat Albizuri Aransolo Euskaltel-Euskadi at 35:13
109. Josu Agirre Euskaltel-Euskadi at 35:15
110. Denis Flahaut Saunier Duval-Scott at 35:26
111. Damien Monier Cofidis, Le Credit Par Telephone at 35:26
112. Andoni Lafuente Euskaltel-Euskadi at 35:29
113. Dennis Haueisen Team Milram at 35:37