Events

Garzelli tightens grip on Giro

Mapei’s rider Stefano Garzelli strengthened his grip on the overall lead of the Tour of Italy here on Friday when he won the fifth stage of the race as it reached Italy for the first time. Garzelli crossed the line after the ascent of the 14 km final climb, just ahead of Spain's Santiago Perez and now leads Francesco Casagrande (Fassa Bortolo) by 43 seconds in the overall standings. "Garzelli is setting a steady pace. I was going to attack him today but I decided to climb without taking any risks," said Casagrande. "This year I have trained more on my time trial performance and feel I'm

By VeloNews Interactive wire services , Copyright AFP2002

Photo: Graham Watson

Mapei’s rider Stefano Garzelli strengthened his grip on the overall lead of the Tour of Italy here on Friday when he won the fifth stage of the race as it reached Italy for the first time.

Garzelli crossed the line after the ascent of the 14 km final climb, just ahead of Spain’s Santiago Perez and now leads Francesco Casagrande (Fassa Bortolo) by 43 seconds in the overall standings.

“Garzelli is setting a steady pace. I was going to attack him today but I decided to climb without taking any risks,” said Casagrande.

“This year I have trained more on my time trial performance and feel I’m in an ideal position right now,” he added.

Last year’s winner, Gilberto Simoni (Saeco) trails Garzelli by a minute.

“I was suffering coming into the last climb but I did well. That’s a good sign,” said Simoni.

It was the 28-year-old Garzelli’s second stage victory and he has been wearing the leader’s pink Jersey since he won the stage that ended in Liege. The Italian is hoping he can repeat his 2000 performance where he emerged as the winner.

Garzelli’s old Mercatone Uno teammate Marco Pantani suffered terribly on the climb and ended the day a full seven minutes behind Garzelli on the overall standings.

“I’m not really on top of my form right now. The pace is too quick for me and my legs just couldn’t follow,” said Pantani.

Hamilton checks over his injuries after the finish.

Hamilton checks over his injuries after the finish.

Photo: Graham Watson

American Tyler Hamilton managed to recover after a hard crash on a descent and finished among the leaders.

(Editor’s Note Hamilton’s normally scheduled column will not appear on VeloNews.com today. According to Hamilton’s wife Haven, who called to apologize for the delay, Hamilton spent the evening with doctors getting checked over after this afternoon’s mishap. We’ll try to post a report on his condition as soon as possible.)


Stage Five – Liveupdates

Photo Gallery

Results

1. Stefano Garzelli (I), Mapei-Quick Step, 150km in3:46:45 (40:485 kph)

2. Santiago Perez Fernandez (Sp), Kelme-Costa Blanca

3. Gilberto Simoni (I), Saeco-Longoni Sport

4. Francesco Casagrande (I), Fassa Bortolo

5. Wladimir Belli (I), Fassa Bortolo, at  0:07

6. Fernando Escartin (Sp), Team Coast, s.t.

7. Aitor Gonzalez Jimenez (Sp), Kelme-Costa Blanca, at  0:09

8. Ivan Gotti (I), Alessio

9. Tyler Hamilton (USA), Team CSC Tiscali, all s.t.

10. Michele Scarponi (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo, at 
0:14

11. Pavel Tonkov (Rus), Lampre-Daikin

12. Jens Heppner (G), Team Telekom, at  0:17

13. Georg Totschnig (A), Gerolsteiner

14. Paolo Savoldelli (I), Index Alexia

15. Faat Zakirov (Rus), Ceramiche Panaria-Fiordo

16. Juan Manuel Garate (Sp), Lampre-Daikin

17. Davide Rebellin (I), Gerolsteiner, s.t.

18. Kurt Van De Wouwer (B) , Lotto-Adecco, at  0:19

19. Franco Pellizotti (I), Alessio, at  0:23

20. Cadel Evans (Aus), Mapei-Quick Step, at  0:25

21. Hernan Dario Munoz (Col), Colombia-Selle Italia, at  0:27

22. Cristian Moreni (I), Alessio

23. Michael Boogerd (Ned), Rabobank, at 0:30

24. Dario Frigo (I), Tacconi Sport-Emmegi, at  0:36

25. Juan J: De Los Angeles (Sp), Kelme-Costa Blanca

26. Juan Carlos Dominguez (Sp), Phonak Hearing Systems, at 0:37

27. Gianni Faresin (I), Gerolsteiner

28. Torsten Hiekmann (G), Team Telekom, at 0:42

29. Andrea Noe’ (I), Mapei-Quick Step, at 0:52

30. Luis Laverde Jimenez (Col), Formaggi-Trentini, at 1:09

31. Eddy Mazzoleni (I), Tacconi Sport-Emmegi, at 1:18

32. Oscar Pereiro Sio (Sp), Phonak Hearing Systems

33. Igor Pugaci (Mda), Saeco-Longoni Sport, at 1:23

34. Jesus Manzano Ruaño (Sp), Kelme-Costa Blanca, at 1:33

35. Addy Engels (Ned), Rabobank , at 1:49

36. Dario David Cioni (I), Mapei-Quick Step, at 2:34

37. Manuel Beltran (Sp), Team Coast, at 3:04

38. Fabrizio Guidi (I), Team Coast

39. Julio Perez Cuapio (Mex), Ceramiche Panaria-Fiordo

40. Pietro Caucchioli (I), Alessio

41. Serguei Gontchar (Ukr), Fassa Bortolo

42. Fabio Sacchi (I), Saeco-Longoni Sport

43. Daniele De Paoli (I), Alessio

44. Joaquim Castelblanco (Col), Colombia-Selle Italia

45. Geert Verheyen (B) , Rabobank

46. Sergio Barbero (I), Lampre-Daikin

47. Matthias Kessler (G), Team Telekom

48. Michael Rasmussen (Den), Team CSC Tiscali

49. Juan D: Ramirez (Col), Colombia-Selle Italia

50. Rik Verbrugghe (B) , Lotto-Adecco, all s.t.

51. Daniele Nardello (I), Mapei-Quick Step, at 3:18

52. Yaroslav Popovych (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago, at 3:26

53. Marcelino Garcia Alonso (Sp), Team CSC Tiscali

54. Vladimir Duma (Ukr), Ceramiche Panaria-Fiordo

55. Milan Kadlec (Cze), Lampre-Daikin, at 3:36

56. Grischa Niermann (G), Rabobank, at 4:00

57. Igor Astarloa (Sp), Saeco-Longoni Sport, at 4:02

58. Vladimir Miholievic (Cro), Alessio

59. Angel Vicioso Arcos (Sp), Kelme-Costa Blanca

60. Serguei Yakovlev (Kaz), Team Telekom, all s.t.

61. Marius Sabaliauskas (Ltu), Saeco-Longoni Sport, at 4:33

62. Denis Lunghi (I), Team Colpack-Astro, at 4:40

63. Matteo Carrara (I), Team Colpack-Astro, s.t.

64. Gustavo Otero Gomez (Sp), Kelme-Costa Blanca, at 4:42

65. Matthias Buxhofer (A), Phonak Hearing Systems, at 4:49

66. Manuel Calvente (Sp), Team CSC Tiscali, at 5:21

67. Carlos Sastre Candil (Sp), Team CSC Tiscali, at 5:23

68. Paolo Lanfranchi (I), Index Alexia, s.t.

69. Oscar Mason (I), Saeco-Longoni Sport, at 5:25

70. Gabriele Missaglia (I), Lampre-Daikin, at 6:07

71. Hector Mesa Mesa (Col), Formaggi-Trentini

72. Mariano Piccoli (I), Lampre-Daikin, s.t.

73. Paolo Bettini (I), Mapei-Quick Step, at 6:20

74. Alessandro Spezialetti (I), Saeco-Longoni Sport, at 6:47

75. Uros Murn (Slo), Formaggi-Trentini, at 6:54

76. Marco Pantani (I), Mercatone Uno, at 7:02

77. Luca Mazzanti (I), Mercatone Uno

78. Ralf Grabsch (G), Team Telekom

79. Andrei Mizourov (Kaz), Mercatone Uno

80. Torsten Schmidt (G), Gerolsteiner, all s.t.

81. Roberto Conti (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo, at 7:04

82. Massimo Codol (I), Lampre-Daikin, at 7:32

83. Roberto Sgambelluri (I), Mercatone Uno

84. Sylvester Szmyd (Pol), Tacconi Sport-Emmegi

85. Fortunato Baliani (I), Colombia-Selle Italia

86. Francisco J: Lara Ruiz (Sp), Team Coast

87. Francisco Cerezo Perales (Sp), Team CSC Tiscali

88. Denis Bondarenko (Rus), Formaggi-Trentini, at 7:36

89. Biagio Conte (I), Saeco-Longoni Sport, at 7:43

90. Volodymyr Bileka (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago, at 9:01

91. Fabrice Gougot (F), Phonak Hearing Systems 10:47

92. Lars Michaelsen (Den), Team Coast

93. Alexandre Moos (Swi), Phonak Hearing Systems

94. Daniele Righi (I), Index Alexia

95. Stefan Van Dijck (Ned), Lotto-Adecco

96. Lorenzo Bernucci (I), Landbouwkrediet-Colnago

97. Maximilian Sciandri (GBr), Lampre-Daikin

98. Fredy Gonzalez (Col), Colombia-Selle Italia

99. Alessandro Bertolini (I), Alessio 10:52

100. Bo Hamburger (Den), Index Alexia 12:55

101. Mario Cipollini (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo 14:59

102. Massimo Strazzer (I), Phonak Hearing Systems

103. Marc Streel (B) , Landbouwkrediet-Colnago

104 .Angelo Furlan (I), Alessio

105 .Mauro Gerosa (I), Tacconi Sport-Emmegi

106 .Christophe Detilloux (B) , Lotto-Adecco

107. Paolo Fornaciari (I), Mapei-Quick Step

108. Alessio Galletti (I), Saeco-Longoni Sport

109. Ruben Alverio Marin (Col), Colombia-Selle Italia

110. Antonio Rizzi (I), Formaggi-Trentini

111. Ief Verbrugghe (B) , Lotto-Adecco

112. Peter Wrolich (A), Gerolsteiner

113. Filippo Perfetto (I), Ceramiche Panaria-Fiordo

114. Steven De Jongh (Ned), Rabobank

115. Simone Bertoletti (I), Lampre-Daikin

116. Stephan Schreck (G), Team Telekom

117. Massimo Apollonio (I), Tacconi Sport-Emmegi

118. Michele Colleoni (I), Team Colpack-Astro

119. Mauro Radaelli (I), Tacconi Sport-Emmegi

120. Matteo Tosatto (I), Fassa Bortolo

121. Denis Zanette (I), Fassa Bortolo

122. Miguel Angel Meza (Mex), Team Colpack-Astro

123. Alessandro Petacchi (I), Fassa Bortolo

124. Yauheni Seniushkine (Blr), Ceramiche Panaria-Fiordo

125. Hidenori Nodera (Jpn), Team Colpack-Astro

126. Nicola Chesini (I), Ceramiche Panaria-Fiordo

127. Jan Schaffrath (G), Team Telekom

128. Kai Hundertmark (G), Team Telekom

129. Frank Hoj (Den), Team Coast

130. Jimmi Madsen (Den), Team CSC Tiscali

131. Oscar Cavagnis (I), Landbouwkrediet-Colnago

132. Saja Gajicic (Yug), Formaggi-Trentini

133. Marc Lotz (Ned), Rabobank

134. Mauro Zanetti (I), Alessio

135. Sergiy Adyeyev (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago

136. Bert Grabsch (G), Phonak Hearing Systems

137. Danny Jonasson (Den), Team CSC Tiscali

138. Thorwald Veneberg (Ned), Rabobank

139. Rolf Sorensen (Den), Landbouwkrediet-Colnago

140. Gabriele Colombo (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo

141. Enrico Degano (I), Ceramiche Panaria-Fiordo

142. Ruggero Marzoli (I), Formaggi-Trentini

143. Sergiy Matveyev (Ukr), Ceramiche Panaria-Fiordo

144. Aart Vierhouten (Ned), Lotto-Adecco

145. Domenico Gualdi (I), Formaggi-Trentini

146. Yuri Mitlushenko (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago

147. Malte Urban (G), Team Coast

148. John Freddy Garcia (Col), Colombia-Selle Italia

149. Jan Boven (Ned), Rabobank

150. Cayetano Julia Cegarra (Sp), Kelme-Costa Blanca

151. Riccardo Forconi (I), Mercatone Uno

152. Andre’ Korff (G), Team Coast

153. Raphael Schweda (G), Team Coast

154. Francisco Leon Mane (Sp), Kelme-Costa Blanca

155. Thierry Marichal (B) , Lotto-Adecco

156. Mario Scirea (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo

157. Rene’ Haselbacher (A), Gerolsteiner

158. Gian Mario Ortenzi (I), Mercatone Uno

159. Steve Zampieri (Swi), Tacconi Sport-Emmegi

160. Moreno Di Biase (I), Formaggi-Trentini

161. Robert Hunter (Rsa), Mapei-Quick Step

162. Fabiano Fontanelli (I), Mercatone Uno

163. Martin Derganc (Slo), Acqua & Sapone-Cantina Tollo

164. Andrea Peron (I), Team CSC Tiscali

165. Guido Trenti (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo

166. Mathew Hayman (Aus), Rabobank

167. Ellis Rastelli (I), Gerolsteiner

168. Giovanni Lombardi (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo

169. Renzo Mazzoleni (I), Team Colpack-Astro

170. Davide Bramati (I), Mapei-Quick Step

171. Mykhaylo Khalilov (Ukr), Colombia-Selle Italia

172. Daniele Contrini (I), Gerolsteiner

173. Cristian Gasperoni (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo

174. Mario Manzoni (I), Index Alexia

175. Sven Teutenberg (G), Phonak Hearing Systems

176. Isaac Galvez Lopez (Sp), Kelme-Costa Blanca

177. Dmitri Konyshev (Rus), Fassa Bortolo

178. Matteo Gigli (I), Team Colpack-Astro 15:23

179. Robbie McEwen (Aus), Lotto-Adecco

180. Mauro Zinetti (I), Index Alexia 17:51

181. Zoran Klemencic (Slo), Tacconi Sport-Emmegi

182. Dario Andriotto (I), Index Alexia

183. Ivan Quaranta (I), Index Alexia

184. Eddy Serri (I), Index Alexia 17:56

185. Graeme Brown (Aus), Ceramiche Panaria-Fiordo

DNF Kurt Van Lancker (B) , Lotto-Adecco

DNF Vladimir Smirnov (Ltu), Team Colpack-Astro

DNS Domenico Romano (I), Landbouwkrediet-Colnago

DNS Daniel Clavero (Sp), Mercatone Uno

DNS Francesco Secchiari (I), Mercatone Uno

DNS Danilo Hondo (G), Team Telekom

OVERALL AFTER FIVE STAGES

1. Stefano Garzelli (I), Mapei-Quick Step 26:21:28

2. Francesco Casagrande (I), Fassa Bortolo, at 0:43

3. Gilberto Simoni (I), Saeco-Longoni Sport, at 1:00

4. Santiago Perez Fernandez (Sp), Kelme-Costa Blanca, at 1:03

5. Wladimir Belli (I), Fassa Bortolo, at 1:06

6. Juan Carlos Dominguez (Sp), Phonak Hearing Systems, at 1:10

7. Fernando Escartin (Sp), Team Coast, at 1:11

8. Tyler Hamilton (USA), Team CSC Tiscali, at 1:13

9. Cadel Evans (Aus), Mapei-Quick Step, at 1:14

10. Davide Rebellin (I), Gerolsteiner, at 1:19

11. Cristian Moreni (I), Alessio, at 1:27

12. Dario Frigo (I), Tacconi Sport-Emmegi, at 1:29

13. Aitor Gonzalez Jimenez (Sp), Kelme-Costa Blanca, at 1:32

14. Jens Heppner (G), Team Telekom

15. Michael Boogerd (Ned), Rabobank, at 1:35

16. Paolo Savoldelli (I), Index Alexia, at 1:38

17. Kurt Van De Wouwer (B) , Lotto-Adecco, at 1:44

18. Franco Pellizotti (I), Alessio, at 1:46

19. Andrea Noe’ (I), Mapei-Quick Step, at 1:47

20. Michele Scarponi (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo, at 1:51

21. Georg Totschnig (A), Gerolsteiner, at 1:57

22. Juan Manuel Garate (Sp), Lampre-Daikin, at 1:59

23. Pavel Tonkov (Rus), Lampre-Daikin, at 2:05

24. Gianni Faresin (I), Gerolsteiner, at 2:16

25. Juan J: De Los Angeles (Sp), Kelme-Costa Blanca, at 2:31

26. Oscar Pereiro Sio (Sp), Phonak Hearing Systems, at 2:36

27. Torsten Hiekmann (G), Team Telekom, at 2:44

28. Fabrizio Guidi (I), Team Coast, at 3:21

29. Rik Verbrugghe (B) , Lotto-Adecco, at 3:35

30. Matthias Kessler (G), Team Telekom, at 3:43

31. Igor Pugaci (Mda), Saeco-Longoni Sport, at 3:47

32. Hernan Dario Munoz (Col), Colombia-Selle Italia, at 3:59

33. Daniele De Paoli (I), Alessio, at 4:01

34. Serguei Gontchar (Ukr), Fassa Bortolo, at 4:03

35. Manuel Beltran (Sp), Team Coast, at 4:34

36. Joaquim Castelblanco (Col), Colombia-Selle Italia, at 4:47

37. Grischa Niermann (G), Rabobank, at 4:56

38. Pietro Caucchioli (I), Alessio, at 4:59

39. Vladimir Duma (Ukr), Ceramiche Panaria-Fiordo, at 5:08

40. Ivan Gotti (I), Alessio , at 5:14

41. Yaroslav Popovych (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago, at 5:15

42. Jesus Manzano Ruaño (Sp), Kelme-Costa Blanca

43. Eddy Mazzoleni (I), Tacconi Sport-Emmegi, at 5:29

44. Matthias Buxhofer (A), Phonak Hearing Systems, at 5:35

45. Angel Vicioso Arcos (Sp), Kelme-Costa Blanca, at 5:41

46. Milan Kadlec (Cze), Lampre-Daikin, at 5:55

47. Matteo Carrara (I), Team Colpack-Astro, at 5:57

48. Geert Verheyen (B) , Rabobank, at 5:59

49. Juan D: Ramirez (Col), Colombia-Selle Italia, at 6:00

50. Marius Sabaliauskas (Ltu), Saeco-Longoni Sport, at 6:08

51. Igor Astarloa (Sp), Saeco-Longoni Sport, at 6:53

52. Serguei Yakovlev (Kaz), Team Telekom, at 6:55

53. Carlos Sastre Candil (Sp), Team CSC Tiscali, at 7:02

54. Paolo Lanfranchi (I), Index Alexia, at 7:04

55. Gustavo Otero Gomez (Sp), Kelme-Costa Blanca, at 7:06

56. Julio Perez Cuapio (Mex), Ceramiche Panaria-Fiordo, at 7:17

57. Faat Zakirov (Rus), Ceramiche Panaria-Fiordo, at 7:23

58. Dario David Cioni (I), Mapei-Quick Step, at 7:37

59. Addy Engels (Ned), Rabobank , at 7:58

60 Sergio Barbero (I), Lampre-Daikin, at 8:09

61. Daniele Nardello (I), Mapei-Quick Step, at 8:10

62. Manuel Calvente (Sp), Team CSC Tiscali, at 8:26

63. Luis Laverde Jimenez (Col), Formaggi-Trentini, at 8:53

64. Marco Pantani (I), Mercatone Uno, at 8:58

65. Francisco J: Lara Ruiz (Sp), Team Coast, at 9:02

66. Luca Mazzanti (I), Mercatone Uno, at 9:11

67. Denis Lunghi (I), Team Colpack-Astro, at 9:16

68. Massimo Codol (I), Lampre-Daikin, at 9:16

69. Gabriele Missaglia (I), Lampre-Daikin, at 9:26

70. Andrei Mizourov (Kaz), Mercatone Uno, at 9:27

71. Vladimir Miholievic (Cro), Alessio, at 9:29

72. Fabio Sacchi (I), Saeco-Longoni Sport, at 9:42

73. Fortunato Baliani (I), Colombia-Selle Italia, at 9:55

74. Denis Bondarenko (Rus), Formaggi-Trentini, at 9:56

75. Oscar Mason (I), Saeco-Longoni Sport 10:08

76. Roberto Sgambelluri (I), Mercatone Uno 10:14

77. Francisco Cerezo Perales (Sp), Team CSC Tiscali 10:19

78. Sylvester Szmyd (Pol), Tacconi Sport-Emmegi 10:34

79. Mariano Piccoli (I), Lampre-Daikin 10:46

80. Uros Murn (Slo), Formaggi-Trentini 11:04

81. Marcelino Garcia Alonso (Sp), Team CSC Tiscali 11:23

82. Paolo Bettini (I), Mapei-Quick Step 11:38

83. Ralf Grabsch (G), Team Telekom 12:03

84. Torsten Schmidt (G), Gerolsteiner 12:12

85. Maximilian Sciandri (GBr), Lampre-Daikin 12:16

86. Lars Michaelsen (Den), Team Coast 12:26

87. Alessandro Spezialetti (I), Saeco-Longoni Sport 12:33

88. Lorenzo Bernucci (I), Landbouwkrediet-Colnago 12:35

89. Alexandre Moos (Swi), Phonak Hearing Systems 13:06

90. Biagio Conte (I), Saeco-Longoni Sport 14:58

91. Stefan Van Dijck (Ned), Lotto-Adecco 15:06

92. Daniele Righi (I), Index Alexia 15:38

93. Mykhaylo Khalilov (Ukr), Colombia-Selle Italia 15:42

94. Isaac Galvez Lopez (Sp), Kelme-Costa Blanca 15:59

95. Mario Cipollini (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo 15:59

96. Oscar Cavagnis (I), Landbouwkrediet-Colnago 16:11

97. Alessandro Petacchi (I), Fassa Bortolo 16:40

98 Bert Grabsch (G), Phonak Hearing Systems 17:04

99. Giovanni Lombardi (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo 17:19

100. Andrea Peron (I), Team CSC Tiscali 17:34

101. Peter Wrolich (A), Gerolsteiner 17:39

102. Marc Lotz (Ned), Rabobank  17:43

103. Jan Schaffrath (G), Team Telekom 17:43

104. Kai Hundertmark (G), Team Telekom 17:44

105. Sergiy Adyeyev (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago 18:02

106. Matteo Tosatto (I), Fassa Bortolo 18:13

107. Massimo Strazzer (I), Phonak Hearing Systems 18:19

108. Michael Rasmussen (Den), Team CSC Tiscali 18:24

109. Mauro Gerosa (I), Tacconi Sport-Emmegi 18:30

110. Frank Hoj (Den), Team Coast 18:39

111. Robert Hunter (Rsa), Mapei-Quick Step 18:48

112. Steven De Jongh (Ned), Rabobank 18:51

113. Guido Trenti (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo 18:55

114. Thorwald Veneberg (Ned), Rabobank 19:10

115. Gian Mario Ortenzi (I), Mercatone Uno 19:11

116. Francisco Leon Mane (Sp), Kelme-Costa Blanca 19:12

117. Aart Vierhouten (Ned), Lotto-Adecco 19:17

118. Fredy Gonzalez (Col), Colombia-Selle Italia 19:26

119. Davide Bramati (I), Mapei-Quick Step 19:31

120. Robbie McEwen (Aus), Lotto-Adecco

121. Volodymyr Bileka (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago 19:33

122. Andre’ Korff (G), Team Coast

123. Jan Boven (Ned), Rabobank  19:34

124. Paolo Fornaciari (I), Mapei-Quick Step

125. Mario Scirea (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo 19:42

126. Mauro Radaelli (I), Tacconi Sport-Emmegi 19:44

127. Stephan Schreck (G), Team Telekom 19:48

128. Massimo Apollonio (I), Tacconi Sport-Emmegi 19:49

129. Sergiy Matveyev (Ukr), Ceramiche Panaria-Fiordo

130. Martin Derganc (Slo), Acqua & Sapone-Cantina Tollo 19:53

131. Cayetano Julia Cegarra (Sp), Kelme-Costa Blanca 20:02

132. John Freddy Garcia (Col), Colombia-Selle Italia 20:15

133. Ruben Alverio Marin (Col), Colombia-Selle Italia 20:16

134. Renzo Mazzoleni (I), Team Colpack-Astro 21:25

135. Rene’ Haselbacher (A), Gerolsteiner 21:44

136. Gabriele Colombo (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo 21:46

137. Alessandro Bertolini (I), Alessio 21:51

138. Fabrice Gougot (F), Phonak Hearing Systems 22:06

139. Roberto Conti (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo 23:14

140. Alessio Galletti (I), Saeco-Longoni Sport 23:15

141. Sven Teutenberg (G), Phonak Hearing Systems 23:58

142. Jimmi Madsen (Den), Team CSC Tiscali 24:05

143. Mathew Hayman (Aus), Rabobank 24:17

144. Miguel Angel Meza (Mex), Team Colpack-Astro 24:28

145. Rolf Sorensen (Den), Landbouwkrediet-Colnago 24:35

146. Mauro Zanetti (I), Alessio 24:45

147. Fabiano Fontanelli (I), Mercatone Uno 24:46

148. Raphael Schweda (G), Team Coast 24:48

149. Danny Jonasson (Den), Team CSC Tiscali 25:08

150. Christophe Detilloux (B) , Lotto-Adecco 25:17

151. Ruggero Marzoli (I), Formaggi-Trentini 25:22

152. Denis Zanette (I), Fassa Bortolo 25:55

153 .Filippo Perfetto (I), Ceramiche Panaria-Fiordo 26:02

154. Thierry Marichal (B) , Lotto-Adecco 26:52

155. Bo Hamburger (Den), Index Alexia 26:53

156. Angelo Furlan (I), Alessio 27:13

157. Hector Mesa Mesa (Col), Formaggi-Trentini 27:25

158. Yauheni Seniushkine (Blr), Ceramiche Panaria-Fiordo 27:57

159. Michele Colleoni (I), Team Colpack-Astro 28:18

160. Moreno Di Biase (I), Formaggi-Trentini 29:25

161. Daniele Contrini (I), Gerolsteiner 29:51

162. Ellis Rastelli (I), Gerolsteiner 30:11

163. Riccardo Forconi (I), Mercatone Uno 30:19

164. Simone Bertoletti (I), Lampre-Daikin 30:46

165. Yuri Mitlushenko (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago 30:51

166. Graeme Brown (Aus), Ceramiche Panaria-Fiordo 31:12

167. Malte Urban (G), Team Coast 31:36

168. Ief Verbrugghe (B) , Lotto-Adecco 32:32

169. Enrico Degano (I), Ceramiche Panaria-Fiordo 33:18

170. Dmitri Konyshev (Rus), Fassa Bortolo 33:21

171. Marc Streel (B) , Landbouwkrediet-Colnago 33:39

172. Matteo Gigli (I), Team Colpack-Astro 33:55

173. Steve Zampieri (Swi), Tacconi Sport-Emmegi 34:11

174. Hidenori Nodera (Jpn), Team Colpack-Astro 34:42

175. Cristian Gasperoni (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo 36:31

176. Mario Manzoni (I), Index Alexia 36:41

177. Domenico Gualdi (I), Formaggi-Trentini 38:32

178. Zoran Klemencic (Slo), Tacconi Sport-Emmegi 38:39

179. Mauro Zinetti (I), Index Alexia 39:25

180. Ivan Quaranta (I), Index Alexia 40:36

181. Antonio Rizzi (I), Formaggi-Trentini 41:25

182. Saja Gajicic (Yug), Formaggi-Trentini 41:50

183. Eddy Serri (I), Index Alexia 44:44

184. Dario Andriotto (I), Index Alexia 45:02

185. Nicola Chesini (I), Ceramiche Panaria-Fiordo 53:27