Events

El Fares takes Tirreno-Adriatico opener

French rider Julien El Fares (Cofidis) held off the chasing peloton to win the first stage of Tirreno-Adriatico. Led by Liquigas and Columbia-Highroad, the chasing pack fell 11 seconds short of ending the Frenchman’s adventure in the 147km stage to Capannori on Wednesday. El Fares dropped his fellow escapee, Vladimir Duma (Flaminia), with about 20km to go but Duma chased back with 9km to go. They held a slender lead of 1:34 to hungry sprinters.

French rider Julien El Fares (Cofidis) held off the chasing peloton to win the first stage of Tirreno-Adriatico.

Led by Liquigas and Columbia-Highroad, the chasing pack fell 11 seconds short of ending the Frenchman’s adventure in the 147km stage to Capannori on Wednesday.

El Fares dropped his fellow escapee, Vladimir Duma (Flaminia), with about 20km to go but Duma chased back with 9km to go. They held a slender lead of 1:34 to hungry sprinters.

The pair came in for a two-up sprint and the Frenchman kicked his way to his first professional victory in the opener of the “Race of Two Seas” in Italy.

The peloton had the pair in sight, but couldn’t close the gap in the closing kilometers.

The sprint for third was still a test of wills among the sprinters.

Daniele Bennati (Liquigas) was fastest out of the pack, finishing ahead of Alessandro Petacchi (LPR) and Tom Boonen (Quick Step).

Tirreno-Adriatico continues Thursday with the 177km second stage from Volterra to Marina di Carrara.

Results

1. Julien El Fares (FRA) Cofidis, Le Credit En Ligne in 3.34:03
2. Vladimir Duma (UKR) Ceramica Flaminia Bossini Doc at 0:00
3. Daniele Bennati (ITA) Liquigas in 3.34:15 at 0:12
4. Alessandro Petacchi (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini in 3.34:15 at 0:12
5. Tom Boonen (BEL) Quickstep in 3.34:15 at 0:12
6. Fabian Wegmann (GER) Team Milram in 3.34:15 at 0:12
7. Enrico Rossi (ITA) Ceramica Flaminia Bossini Doc in 3.34:15 at 0:12
8. Leonardo Duque (COL) Cofidis, Le Credit En Ligne in 3.34:15 at 0:12
9. Assan Bazayev (KAZ) Astana in 3.34:15 at 0:12
10. Matti Breschel (DEN) Team Saxo Bank in 3.34:15 at 0:12
11. Lorenzo Bernucci (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini in 3.34:15 at 0:12
12. George Hincapie (USA) Team Columbia – High Road in 3.34:15 at 0:12
13. Filippo Pozzato (ITA) Team Katusha in 3.34:15 at 0:12
14. Luca Mazzanti (ITA) Team Katusha in 3.34:15 at 0:12
15. Thomas Lovkvist (SW) Team Columbia – High Road in 3.34:15 at 0:12
16. Paolo Longo Borghini (ITA) Barloworld in 3.34:15 at 0:12
17. Stefano Garzelli (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Moka in 3.34:15 at 0:12
18. Enrico Gasparotto (ITA) Lampre – Ngc in 3.34:15 at 0:12
19. Ryder Hesjedal (CAN) Garmin – Slipstream in 3.34:15 at 0:12
20. Ivan Basso (ITA) Liquigas in 3.34:15 at 0:12
21. Linus Gerdemann (GER) Team Milram in 3.34:15 at 0:12
22. Vincenzo Nibali (ITA) Liquigas in 3.34:15 at 0:12
23. Simon Gerrans (AUS) Cervelo Test Team in 3.34:15 at 0:12
24. Danilo Di Luca (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini in 3.34:15 at 0:12
25. Andreas Kloden (GER) Astana in 3.34:15 at 0:12
26. Kanstantsin Siutsou (BLR) Team Columbia – High Road in 3.34:15 at 0:12
27. Andy Schleck (LUX) Team Saxo Bank in 3.34:15 at 0:12
28. Peter Velits (SVK) Team Milram in 3.34:15 at 0:12
29. Davide Rebellin (ITA) Diquigiovanni – Androni Gioc. in 3.34:15 at 0:12
30. Pablo Lastras Garcia (ESP) Caisse D’epargne in 3.34:15 at 0:12
31. Massimiliano Gentili (ITA) Ceramica Flaminia Bossini Doc in 3.34:15 at 0:12
32. Johan Van Summeren (BEL) Silence – Lotto in 3.34:15 at 0:12
33. Esteban Egoi Martinez De (ESP) Euskaltel – Euskadi in 3.34:15 at 0:12
34. Daniele Pietropolli (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini in 3.34:15 at 0:12
35. Fredrik Kessiakoff (SW) Fuji – Servetto in 3.34:15 at 0:12
36. Dries Devenyns (BEL) Quickstep in 3.34:15 at 0:12
37. Franco Pellizotti (ITA) Liquigas in 3.34:15 at 0:12
38. Giampaolo Caruso (ITA) Ceramica Flaminia Bossini Doc in 3.34:15 at 0:12
39. Joaquin Rodriguez Oliver (ESP) Caisse D’epargne in 3.34:15 at 0:12
40. I Landaluze Intxaurraga (ESP) Euskaltel – Euskadi in 3.34:15 at 0:12
41. Robert Gesink (NED) Rabobank in 3.34:15 at 0:12
42. Eros Capecchi (ITA) Fuji – Servetto in 3.34:15 at 0:12
43. Thomas Dekker (NED) Silence – Lotto in 3.34:15 at 0:12
44. Michele Scarponi (ITA) Diquigiovanni – Androni Gioc. in 3.34:15 at 0:12
45. David Arroyo Duran (ESP) Caisse D’epargne in 3.34:15 at 0:12
46. Gilberto Simoni (ITA) Diquigiovanni – Androni Gioc. in 3.34:15 at 0:12
47. Valerio Agnoli (ITA) Liquigas in 3.34:36 at 0:33
48. Lloyd Mondory (FRA) Ag2r La Mondiale in 3.35:19 at 1:16
49. Robbie Mcewen (AUS) Team Katusha in 3.35:19 at 1:16
50. Peter Wrolich (AUT) Team Milram in 3.35:19 at 1:16
51. Matthieu Sprick (FRA) Bbox Bouygues Telecom in 3.35:19 at 1:16
52. Alessandro Ballan (ITA) Lampre – Ngc in 3.35:19 at 1:16
53. Luca Paolini (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Moka in 3.35:19 at 1:16
54. Greg Van Avermaet (BEL) Silence – Lotto in 3.35:19 at 1:16
55. Yoann Offredo (FRA) Fran?aise Des Jeux in 3.35:19 at 1:16
56. Pierrick Fedrigo (FRA) Bbox Bouygues Telecom in 3.35:19 at 1:16
57. Alberto Ongarato (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini in 3.35:19 at 1:16
58. Maurizio Biondo (ITA) Ceramica Flaminia Bossini Doc in 3.35:19 at 1:16
59. Didac Ortega (ESP) Acqua & Sapone – Caffe’ Moka in 3.35:19 at 1:16
60. Francesco Failli (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Moka in 3.35:19 at 1:16
61. Marzio Bruseghin (ITA) Lampre – Ngc in 3.35:19 at 1:16
62. Tadej Valjavec (SLO) Ag2r La Mondiale in 3.35:19 at 1:16
63. Luis Angel Mate Mardones (ESP) Diquigiovanni – Androni Gioc. in 3.35:19 at 1:16
64. Gianni Meersman (BEL) Fran?aise Des Jeux in 3.35:19 at 1:16
65. Mikhail Ignatiev (RUS) Team Katusha in 3.35:19 at 1:16
66. Ilker Camano Ortuzar (ESP) Fuji – Servetto in 3.35:19 at 1:16
67. Johann Tschopp (SUI) Bbox Bouygues Telecom in 3.35:19 at 1:16
68. Martin Elmiger (SUI) Ag2r La Mondiale in 3.35:19 at 1:16
69. Serguei Klimov (RUS) Team Katusha in 3.35:19 at 1:16
70. Thor Hushovd (NOR) Cervelo Test Team in 3.35:19 at 1:16
71. Gabriele Bosisio (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini in 3.35:19 at 1:16
72. Marco Velo (ITA) Quickstep in 3.35:19 at 1:16
73. Daniel Lloyd (GBR) Cervelo Test Team in 3.35:19 at 1:16
74. Fabio Sabatini (ITA) Liquigas in 3.35:19 at 1:16
75. Matteo Tosatto (ITA) Quickstep in 3.35:19 at 1:16
76. Janez Brajkovic (SLO) Astana in 3.35:19 at 1:16
77. Vasil Kiryienka (BLR) Caisse D’epargne in 3.35:19 at 1:16
78. Stuart O’grady (AUS) Team Saxo Bank in 3.35:19 at 1:16
79. Giuseppe Palumbo (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Moka in 3.35:19 at 1:16
80. Diego Caccia (ITA) Barloworld in 3.35:19 at 1:16
81. Jerome Coppel (FRA) Fran?aise Des Jeux in 3.35:19 at 1:16
82. Sergey Lagutin (UZB) Vacansoleil Pro Cycling Team in 3.35:19 at 1:16
83. Ivan Velasco Murillo (ESP) Euskaltel – Euskadi in 3.35:19 at 1:16
84. Paul Martens (GER) Rabobank in 3.35:19 at 1:16
85. La Fuente Rasilla Davi De (ESP) Fuji – Servetto in 3.35:19 at 1:16
86. Josu Agirre Aseginolaza (ESP) Euskaltel – Euskadi in 3.35:19 at 1:16
87. Giampaolo Cheula (ITA) Barloworld in 3.35:19 at 1:16
88. Michael Albasini (SUI) Team Columbia – High Road in 3.35:19 at 1:16
89. Marcin Sapa (POL) Lampre – Ngc in 3.36:00 at 1:57
90. Angelo Furlan (ITA) Lampre – Ngc in 3.36:00 at 1:57
91. Edvald Boasson Hagen (NOR) Team Columbia – High Road in 3.36:00 at 1:57
92. Pedro Horrillo Munoz (ESP) Rabobank in 3.36:00 at 1:57
93. Baden Cooke (AUS) Vacansoleil Pro Cycling Team in 3.36:00 at 1:57
94. Daniele Righi (ITA) Lampre – Ngc in 3.36:00 at 1:57
95. Tyler Farrar (USA) Garmin – Slipstream in 3.36:00 at 1:57
96. Andrey Zeits (KAZ) Astana in 3.36:00 at 1:57
97. Massimo Codol (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Moka in 3.36:00 at 1:57
98. Stijn Devolder (BEL) Quickstep in 3.36:00 at 1:57
99. Svein Tuft (CAN) Garmin – Slipstream in 3.36:00 at 1:57
100. Christopher Sutton (AUS) Garmin – Slipstream in 3.36:00 at 1:57
101. William Frischkorn (USA) Garmin – Slipstream in 3.36:00 at 1:57
102. Massimiliano Mori (ITA) Lampre – Ngc in 3.36:00 at 1:57
103. Grischa Niermann (GER) Rabobank in 3.36:00 at 1:57
104. Andreas Klier (GER) Cervelo Test Team in 3.36:00 at 1:57
105. Rene Mandri (EST) Ag2r La Mondiale in 3.36:00 at 1:57
106. Sergey Renev (KAZ) Astana in 3.36:00 at 1:57
107. Bernhard Eisel (AUT) Team Columbia – High Road in 3.36:00 at 1:57
108. Arnaud Coyot (FRA) Caisse D’epargne in 3.36:00 at 1:57
109. Koldo Fernandez (ESP) Euskaltel – Euskadi in 3.36:00 at 1:57
110. Mauro Da Dalto (ITA) Lampre – Ngc in 3.36:00 at 1:57
111. Eudes Demaret Jean (FRA) Cofidis, Le Credit En Ligne in 3.36:00 at 1:57
112. Jos? I Gutierrez Palacios (ESP) Caisse D’epargne in 3.36:00 at 1:57
113. Dominique Rollin (CAN) Cervelo Test Team in 3.36:00 at 1:57
114. Wesley Sulzberger (AUS) Fran?aise Des Jeux in 3.36:00 at 1:57
115. Julian Dean (NZL) Garmin – Slipstream in 3.36:00 at 1:57
116. Angel Madrazo Ruiz (ESP) Caisse D’epargne in 3.36:00 at 1:57
117. Gabriel Rasch (NOR) Cervelo Test Team in 3.36:00 at 1:57
118. Ka Klostergaard Larsen (DEN) Team Saxo Bank in 3.36:00 at 1:57
119. Borut Bozic (SLO) Vacansoleil Pro Cycling Team in 3.36:00 at 1:57
120. Herv? Duclos-lassalle (FRA) Cofidis, Le Credit En Ligne in 3.36:00 at 1:57
121. Anthony Roux (FRA) Fran?aise Des Jeux in 3.36:00 at 1:57
122. Manuel Quinziato (ITA) Liquigas in 3.36:00 at 1:57
123. Matteo Carrara (ITA) Vacansoleil Pro Cycling Team in 3.36:00 at 1:57
124. Pavel Brutt (RUS) Team Katusha in 3.36:00 at 1:57
125. Johannes Frohlinger (GER) Team Milram in 3.36:00 at 1:57
126. Leonardo Giordani (ITA) Ceramica Flaminia Bossini Doc in 3.36:00 at 1:57
127. Alessandro Donati (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Moka in 3.36:00 at 1:57
128. Bing Fernandez Bustinza (ESP) Cofidis, Le Credit En Ligne in 3.36:00 at 1:57
129. Marco Corti (ITA) Barloworld in 3.36:00 at 1:57
130. Serguei Ivanov (RUS) Team Katusha in 3.36:00 at 1:57
131. Riccardo Chiarini (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini in 3.36:00 at 1:57
132. Dmitriy Muravyev (KAZ) Astana in 3.36:00 at 1:57