Events

Dekker wins a strange one into Pontarlier

Stage Winner: Erik Dekker (Nl) Rabobank, (F), CSC-Tiscali, 4:59:18----------------------------------Overall Lead: Stuart O'Grady (Aus), Credit Agricole Sprinter: Erik Zabel (G) Deutsche TelekomClimber: Patrice Halgand (F), Jean Delatour Under 25: Jorg Jaksche (G), O.N.C.E. Click below for full results

Stage Winner: Erik Dekker (Nl) Rabobank, (F), CSC-Tiscali, 4:59:18
———————————-
Overall Lead: Stuart O’Grady (Aus), Credit Agricole
Sprinter: Erik Zabel (G) Deutsche Telekom
Climber: Patrice Halgand (F), Jean Delatour
Under 25: Jorg Jaksche (G), O.N.C.E.

Click below for full results

Results

Stage 8 : Colmar — Pontarlier
(Click for overall standings after Stage 8)

1. DEKKER Erik (Nl), Rabobank, in 4:59:18;
2. GONZALEZ Aitor (Sp), Kelme;
3. KNAVEN Servais (Nl), Domo-Farm Frites, both s.t.;
4. WAUTERS Marc (B), Rabobank, at 00:04;
5. O’GRADY Stuart (Aus), Credit Agricole, at 02:32;
6. TEUTENBERG Sven (G), Festina;
7. DURAND Jacky (F), La Française Des Jeux;
8. DE GROOT Bram (Nl), Rabobank;
9. DIERCKXSENS Ludo (B), Lampre-Daikin;
10. LODA Nicola (I), Fassa Bortolo;
11. TURPIN Ludovic (F), Ag2r, all s.t.;
12. SIMON François (F), Bonjour, at 02:36;
13. KIVILEV Andrei (Kz), Cofidis, at 02:40;
14. CHANTEUR Pascal (F), Festina, at 09:23;
15. HUNTER Robert (RSA), Lampre-Daikin, at 35:54;
16. ZABEL Erik (G), Deutsche Telekom;
17. FRUTTI Matteo (I), Lampre-Daikin;
18. GUTIERREZ José Enrique (Sp), Kelme;
19. CAPELLE Christophe (F), Bigmat Auber ’93;
20. AUGER Guillaume (F), Bigmat Auber ’93;
21. MOREAU Christophe (F), Festina;
22. ULLRICH Jan (G), Deutsche Telekom;
23. BENETEAU Walter (F), Bonjour;
24. VOIGT Jens (G), Credit Agricole;
25. AGNOLUTTO Christophe (F), Ag2r;
26. VAN DE WOUWER Kurt (B), Lotto;
27. BRARD Florent (F), Festina;
28. JULICH Bobby (USA), Credit Agricole;
29. GONZALEZ GALDEANO Igor (Sp), O.N.C.E.;
30. BOTERO Santiago (Col), Kelme;
31. KLODEN Andréas (G), Deutsche Telekom;
32. BAGUET Serge (B), Lotto;
33. ROUS Didier (F), Bonjour;
34. BESSY Frédéric (F), Credit Agricole;
35. AERTS Mario (B), Lotto;
36. GARZELLI Stefano (I), Mapei;
37. HUSHOVD Thor (N), Credit Agricole;
38. JALABERT Laurent (F), CSC-Tiscali;
39. GUESDON Frédéric (F), La Française Des Jeux;
40. SORENSEN Rolf (Dk), CSC-Tiscali;
41. BELOKI Joseba (Sp), O.N.C.E.;
42. BLAUDZUN Michaël (Dk), CSC-Tiscali;
43. PRADERA Mikel (Sp), O.N.C.E.;
44. HEULOT Stéphane (F), Bigmat Auber ’93;
45. SEVILLA Oscar (Sp), Kelme;
46. EKIMOV Vjatceslav (Rus), U.S. Postal;
47. TAULER Antonio (Sp), Kelme;
48. JENNER Christopher (NZ), Credit Agricole;
49. GUTIERREZ Ivan (Sp), O.N.C.E.;
50. MORIN Anthony (F), Credit Agricole;
51. ARMSTRONG Lance (USA), U.S. Postal;
52. HINAULT Sébastien (F), Credit Agricole;
53. VAINSTEINS Romans (Lat), Domo-Farm Frites;
54. JAKSCHE Jorg (G), O.N.C.E.;
55. CHAVANEL Sylvain (F), Bonjour;
56. ETXEBARRIA David (Sp), Euskaltel- Euskadi;
57. WESEMANN Steffen (G), Deutsche Telekom;
58. STEELS Tom (B), Mapei;
59. ODRIOZOLA Jon (Sp), iBanesto.com;
60. LARSEN Nicolay Bo (Dk), CSC-Tiscali;
61. BELLI Wladimir (I), Fassa Bortolo;
62. VERSTREPEN Johan (B), Lampre-Daikin;
63. SORENSEN Nicki (Dk), CSC-Tiscali;
64. HAMILTON Tyler (USA), U.S. Postal;
65. HINCAPIE George (USA), U.S. Postal;
66. PERRAUDEAU Olivier (F), Bonjour;
67. VAN HYFTE Paul (B), Lotto;
68. VERHEYEN Geert (B), Rabobank;
69. MANCEBO Francisco (Sp), iBanesto.com;
70. MILESI Marco (I), Domo-Farm Frites;
71. SERRANO Marcos (Sp), O.N.C.E.;
72. BOOGERD Michaël (Nl), Rabobank;
73. MERCKX Axel (B), Domo-Farm Frites;
74. WADECKI Piotr (Pol), Domo-Farm Frites;
75. CHAURREAU Inigo (Sp), Euskaltel- Euskadi;
76. BROCHARD Laurent (F), Jean Delatour;
77. VAUGHTERS Jonathan (USA), Credit Agricole;
78. TRENTIN Guido (I), Cofidis;
79. BOTCHAROV Alexandre (Rus), Ag2r;
80. LELLI Massimiliano (I), Cofidis;
81. HALGAND Patrice (F), Jean Delatour;
82. PENA Victor Hugo (Col), U.S. Postal;
83. BOUVARD Gilles (F), Jean Delatour;
84. CASERO Angel (Sp), Festina;
85. GARCIA-ACOSTA Vicente (Sp), iBanesto.com;
86. KIRSIPUU Jaan (Est), Ag2r;
87. GARCIA CASAS Félix (Sp), Festina;
88. GONZALEZ GALDEANO Alvaro (Sp), O.N.C.E.;
89. BARTOLI Michele (I), Mapei;
90. NIERMANN Grischa (G), Rabobank;
91. GOUVENOU Thierry (F), Bigmat Auber ’93;
92. BETTINI Paolo (I), Mapei;
93. VINOKOUROV Alexandre (Kz), Deutsche Telekom;
94. ATIENZA Daniel (Sp), Cofidis;
95. BRAMATI Davide (I), Mapei;
96. CEREZO Francisco (Sp), CSC-Tiscali;
97. CASPER Jimmy (F), La Française Des Jeux;
98. HEPPNER Jens (G), Deutsche Telekom;
99. BOLTS Udo (G), Deutsche Telekom;
100. SCHNIDER Daniel SUI La Française Des Jeux;
101. LEYSEN Bart (B), Mapei;
102. PIEPOLI Leonardo (I), iBanesto.com;
103. PETACCHI Alessandro (I), Fassa Bortolo;
104. MAIGNAN Gilles (F), Ag2r;
105. SASTRE Carlos (Sp), O.N.C.E.;
106. BROZYNA Thomasz (Pol), iBanesto.com;
107. CAPELLE Ludovic (B), Ag2r;
108. BALDATO Fabio (I), Fassa Bortolo;
109. ROBIN Jean-Cyril (F), Bonjour;
110. SALMON Benoit (F), Ag2r;
111. LOTZ Marc (Nl), Rabobank;
112. DEN BAKKER Maarten (Nl), Rabobank;
113. PINOTTI Marco (I), Lampre-Daikin;
114. RENIER Franck (F), Bonjour;
115. MONTGOMERY Sven SUI La Française Des Jeux;
116. SEIGNEUR Eddy (F), Jean Delatour;
117. RUBIERA José Luis (Sp), U.S. Postal;
118. GOUBERT Stephane (F), Jean Delatour;
119. BLANCO Santiago (Sp), iBanesto.com;
120. LAISEKA Roberto (Sp), Euskaltel- Euskadi;
121. SVORADA Jan (Slv), Lampre-Daikin;
122. MENGIN Christophe (F), La Française Des Jeux;
123. CASTRESANA Angel (Sp), Euskaltel- Euskadi;
124. CARDENAS Félix (Col), Kelme;
125. VIDAL José Angel (Sp), Kelme;
126. ZUBELDIA Haimar (Sp), Euskaltel- Euskadi;
127. TOSATTO Matteo (I), Fassa Bortolo;
128. BELOHVOSCIKS Raivis (Lat), Lampre-Daikin;
129. ETXEBARRIA Unai (Ven), Euskaltel- Euskadi;
130. IVANOV Serguei (Rus), Fassa Bortolo;
131. NARDELLO Daniele (I), Mapei;
132. VERMAUT Steve (B), Lotto;
133. BOUYER Franck (F), Bonjour;
134. VOGONDY Nicolas (F), La Française Des Jeux;
135. POZZI Oscar (I), Fassa Bortolo;
136. VAN HEESWIJK Max (Nl), Domo-Farm Frites;
137. HERAS Roberto (Sp), U.S. Postal;
138. CASSANI Enrico (I), Domo-Farm Frites;
139. SERPELLINI Marco (I), Lampre-Daikin;
140. KJAERGAARD Steffen (N), U.S. Postal;
141. GARCIA Marcelino (Sp), CSC-Tiscali;
142. MAGNIEN Emmanuel (F), La Française Des Jeux;
143. PASCUAL RODRIGUEZ Javier (Sp), iBanesto.com;
144. MATTAN Nico (B), Cofidis;
145. LIVINGSTON Kevin (USA), Deutsche Telekom;
146. MUSEEUW Johan (B), Domo-Farm Frites;
147. JIMENEZ Eladio (Sp), iBanesto.com;
148. MILLAR David (GB), Cofidis;
149. GUERINI Giuseppe (I), Deutsche Telekom;
150. PEREZ Luis (Sp), Festina;
151. VERBRUGGHE Rik (B), Lotto;
152. ROUX Laurent (F), Jean Delatour;
153. DEMARBAIX Sébastien (B), Ag2r;
154. BLIJLEVENS Jeroen (Nl), Lotto;
155. SIVAKOV Alexei (Rus), Bigmat Auber ’93;
156. JAN Xavier (F), Bigmat Auber ’93;
157. LOPEZ DE MUNAIN Alberto (Sp), Euskaltel- Euskadi;
158. BERTOGLIATI Rubens SUI Lampre-Daikin;
159. LINO Pascal (F), Festina;
160. NAZON Damien (F), Bonjour;
161. RODRIGUEZ Fred (USA), Domo-Farm Frites;
162. MC GEE Bradley (Aus), La Française Des Jeux;
163. ORIOL Christophe (F), Jean Delatour;
164. MIKHAILOV Guennadi (Rus), Lotto;
165. MENCHOV Denis (Rus), iBanesto.com;
166. LAMOULLER Loïc (F), Bigmat Auber ’93;
167. TALABARDON Sébastien (F), Bigmat Auber ’93;
168. . JALABERT Nicolas (F), CSC-Tiscali;
169. . CUESTA Inigo (Sp), Cofidis;
170. PASCUAL LLORENTE Javier (Sp), Kelme;
171. BERGES Stéphane (F), Ag2r;
172. BERNARD Jérome (F), Jean Delatour;
173. MONCOUTIE David (F), Cofidis;
174. PIIL Jakob (Dk), CSC-Tiscali, all s.t.;
175. AUGER Ludovic (F), Bigmat Auber ’93, at 36:23;

. . FORNACIARI Paolo (I), Mapei, Abandon;
. . BASSO Ivan (I), Fassa Bortolo, did not start;

Overall after eight stages

1. O’GRADY Stuart (Aus), Credit Agricole, en 34:57:18;
2. SIMON François (F), Bonjour, at 04:32;
3. DE GROOT Bram (Nl), Rabobank, at 21:16;
4. KIVILEV Andrei (Kz), Cofidis, at 22:07;
5. TEUTENBERG Sven (G), Festina, at 27:15;
6. VOIGT Jens (G), Credit Agricole, at 29:23;
7. DIERCKXSENS Ludo (B), Lampre- Daikin, at 29:49;
8. WAUTERS Marc (B), Rabobank, at 30:12;
9. TURPIN Ludovic (F), Ag2r, at 30:35;
10. GONZALEZ Aitor (Sp), Kelme, at 31:56;
11. JALABERT Laurent (F), CSC-Tiscali, at 31:57;
12. JULICH Bobby (USA), Credit Agricole, at 33:49;
13. GONZALEZ GALDEANO Igor (Sp), O.N.C.E., at 34:23;
14. BELOKI Joseba (Sp), O.N.C.E., at 34:33;
15. SASTRE Carlos (Sp), O.N.C.E., at 34:34;
16. JAKSCHE Jorg (G), O.N.C.E., at 34:38;
17. MOREAU Christophe (F), Festina, at 34:43;
18. GUTIERREZ Ivan (Sp), O.N.C.E., at 34:46;
19. LODA Nicola (I), Fassa Bortolo, at 34:47;
20. SERRANO Marcos (Sp), O.N.C.E., at 34:49;
21. CASERO Angel (Sp), Festina, at 34:59;
22. PRADERA Mikel (Sp), O.N.C.E., at 35:08;
23. PEREZ Luis (Sp), Festina, at 35:16;
24. ARMSTRONG Lance (USA), U.S. Postal, at 35:19;
25. BOTERO Santiago (Col), Kelme, at 35:37;
26. GUTIERREZ José Enrique (Sp), Kelme, at 35:43;
27. ULLRICH Jan (G), Deutsche Telekom, at 35:46;
28. KLODEN Andréas (G), Deutsche Telekom, at 35:58;
29. HERAS Roberto (Sp), U.S. Postal, at 36:00;
30. SEVILLA Oscar (Sp), Kelme, at 36:05;
31. VINOKOUROV Alexandre (Kz), Deutsche Telekom, at 36:11;
32. BOOGERD Michaël (Nl), Rabobank, at 36:13;
33. BARTOLI Michele (I), Mapei, at 36:59;
34. HEULOT Stéphane (F), Bigmat Auber ’93, at 37:10;
35. GARZELLI Stefano (I), Mapei, at 37:10;
36. ROUS Didier (F), Bonjour, at 37:14;
37. BENETEAU Walter (F), Bonjour, at 37:41;
38. ROBIN Jean-Cyril (F), Bonjour, at 37:48;
39. BROZYNA Thomasz (Pol), iBanesto.com, at 37:56;
40. KNAVEN Servais (Nl), Domo-Farm Frites, at 38:02;
41. PASCUAL RODRIGUEZ Javier (Sp), iBanesto.com, at 38:04;
42. MANCEBO Francisco (Sp), iBanesto.com, at 38:06;
43. ODRIOZOLA Jon (Sp), iBanesto.com, at 38:08;
44. TOSATTO Matteo (I), Fassa Bortolo, at 38:09;
45. WADECKI Piotr (Pol), Domo-Farm Frites, at 38:17;
46. BROCHARD Laurent (F), Jean Delatour, at 38:19;
47. BOLTS Udo (G), Deutsche Telekom, at 38:20;
48. BLANCO Santiago (Sp), iBanesto.com, at 38:20;
49. MERCKX Axel (B), Domo-Farm Frites, at 38:22;
50. HINCAPIE George (USA), U.S. Postal, at 38:23;
51. BELLI Wladimir (I), Fassa Bortolo, at 38:26;
52. HALGAND Patrice (F), Jean Delatour, at 38:34;
53. SALMON Benoit (F), Ag2r, at 39:23;
54. CHAURREAU Inigo (Sp), Euskaltel- Euskadi, at 39:26;
55. CHANTEUR Pascal (F), Festina, at 39:37;
56. MONTGOMERY Sven SUI La Française Des Jeux, at 39:40;
57. AERTS Mario (B), Lotto, at 39:41;
58. VAN DE WOUWER Kurt (B), Lotto, at 39:43;
59. HEPPNER Jens (G), Deutsche Telekom, at 39:55;
60. BRARD Florent (F), Festina, at 41:12;
61. PENA Victor Hugo (Col), U.S. Postal, at 41:58;
62. GUERINI Giuseppe (I), Deutsche Telekom, at 43:07;
63. VIDAL José Angel (Sp), Kelme, at 43:25;
64. SORENSEN Nicki (Dk), CSC-Tiscali, at 44:12;
65. WESEMANN Steffen (G), Deutsche Telekom, at 44:32;
66. BOUYER Franck (F), Bonjour, at 44:51;
67. LIVINGSTON Kevin (USA), Deutsche Telekom, at 46:02;
68. BAGUET Serge (B), Lotto, at 46:10;
69. PETACCHI Alessandro (I), Fassa Bortolo, at 49:37;
70. GARCIA-ACOSTA Vicente (Sp), iBanesto.com, at 50:27;
71. TRENTIN Guido (I), Cofidis, at 50:46;
72. MENGIN Christophe (F), La Française Des Jeux, at 50:58;
73. CUESTA Inigo (Sp), Cofidis, at 50:58;
74. DEKKER Erik (Nl), Rabobank, at 52:13;
75. VAN HYFTE Paul (B), Lotto, at 52:23;
76. HUNTER Robert (RSA), Lampre- Daikin, at 52:43;
77. LAMOULLER Loïc (F), Bigmat Auber ’93, at 52:45;
78. BOUVARD Gilles (F), Jean Delatour, at 53:04;
79. HAMILTON Tyler (USA), U.S. Postal, at 53:11;
80. GARCIA CASAS Félix (Sp), Festina, at 53:22;
81. POZZI Oscar (I), Fassa Bortolo, at 53:27;
82. PASCUAL LLORENTE Javier (Sp), Kelme, at 53:54;
83. LOTZ Marc (Nl), Rabobank, at 54:10;
84. TAULER Antonio (Sp), Kelme, at 54:11;
85. EKIMOV Vjatceslav (Rus), U.S. Postal, at 54:24;
86. BETTINI Paolo (I), Mapei, at 55:29;
87. BALDATO Fabio (I), Fassa Bortolo, at 56:32;
88. PIEPOLI Leonardo (I), iBanesto.com, at 56:59;
89. RODRIGUEZ Fred (USA), Domo-Farm Frites, at 57:02;
90. GOUBERT Stephane (F), Jean Delatour, at 57:09;
91. LAISEKA Roberto (Sp), Euskaltel- Euskadi, at 57:19;
92. ETXEBARRIA David (Sp), Euskaltel- Euskadi, at 57:25;
93. BOTCHAROV Alexandre (Rus), Ag2r, at 57:33;
94. MIKHAILOV Guennadi (Rus), Lotto, at 57:44;
95. MONCOUTIE David (F), Cofidis, at 57:59;
96. VAUGHTERS Jonathan (USA), Credit Agricole, at 57:59;
97. KJAERGAARD Steffen (N), U.S. Postal, at 58:16;
98. JAN Xavier (F), Bigmat Auber ’93, at 58:24;
99. LELLI Massimiliano (I), Cofidis, at 59:51;
100. ROUX Laurent (F), Jean Delatour, at 1:00:00;
101. LINO Pascal (F), Festina, at 1:00:24;
102. DURAND Jacky (F), La Française Des Jeux, at 1:00:27;
103. VERHEYEN Geert (B), Rabobank, at 1:00:53;
104. PIIL Jakob (Dk), CSC-Tiscali, at 1:01:48;
105. ATIENZA Daniel (Sp), Cofidis, at 1:02:06;
106. MATTAN Nico (B), Cofidis, at 1:02:07;
107. CHAVANEL Sylvain (F), Bonjour, at 1:02:26;
108. LARSEN Nicolay Bo (Dk), CSC-Tiscali, at 1:02:27;
109. ZABEL Erik (G), Deutsche Telekom, at 1:02:55;
110. GONZALEZ GALDEANO Alvaro (Sp), O.N.C.E., at 1:03:26;
111. ZUBELDIA Haimar (Sp), Euskaltel- Euskadi, at 1:03:37;
112. LOPEZ DE MUNAIN Alberto (Sp), Euskaltel- Euskadi, at 1:03:42;
113. VOGONDY Nicolas (F), La Française Des Jeux, at 1:03:43;
114. SCHNIDER Daniel SUI La Française Des Jeux, at 1:03:49;
115. MAGNIEN Emmanuel (F), La Française Des Jeux, at 1:05:47;
116. SIVAKOV Alexei (Rus), Bigmat Auber ’93, at 1:05:56;
117. NIERMANN Grischa (G), Rabobank, at 1:06:03;
118. RUBIERA José Luis (Sp), U.S. Postal, at 1:06:34;
119. BLAUDZUN Michaël (Dk), CSC-Tiscali, at 1:06:46;
120. TALABARDON Sébastien (F), Bigmat Auber ’93, at 1:06:54;
121. DEN BAKKER Maarten (Nl), Rabobank, at 1:07:15;
122. NARDELLO Daniele (I), Mapei, at 1:07:24;
123. RENIER Franck (F), Bonjour, at 1:07:44;
124. NAZON Damien (F), Bonjour, at 1:07:45;
125. JIMENEZ Eladio (Sp), iBanesto.com, at 1:08:15;
126. IVANOV Serguei (Rus), Fassa Bortolo, at 1:09:22;
127. MORIN Anthony (F), Credit Agricole, at 1:10:10;
128. VERMAUT Steve (B), Lotto, at 1:10:10;
129. CAPELLE Christophe (F), Bigmat Auber ’93, at 1:10:10;
130. ETXEBARRIA Unai (Ven), Euskaltel- Euskadi, at 1:10:52;
131. CARDENAS Félix (Col), Kelme, at 1:11:02;
132. AGNOLUTTO Christophe (F), Ag2r, at 1:11:33;
133. PINOTTI Marco (I), Lampre- Daikin, at 1:11:57;
134. JALABERT Nicolas (F), CSC-Tiscali, at 1:12:32;
135. CEREZO Francisco (Sp), CSC-Tiscali, at 1:12:33;
136. BESSY Frédéric (F), Credit Agricole, at 1:13:29;
137. . GUESDON Frédéric (F), La Française Des Jeux, at 1:13:58;
138. MENCHOV Denis (Rus), iBanesto.com, at 1:14:25;
139. BERNARD Jérome (F), Jean Delatour, at 1:15:28;
140. MUSEEUW Johan (B), Domo-Farm Frites, at 1:15:59;
141. HUSHOVD Thor (N), Credit Agricole, at 1:17:28;
142. SVORADA Jan (Slv), Lampre- Daikin, at 1:17:34;
143. BELOHVOSCIKS Raivis (Lat), Lampre- Daikin, at 1:18:14;
144. CASTRESANA Angel (Sp), Euskaltel- Euskadi, at 1:18:47;
145. VERSTREPEN Johan (B), Lampre- Daikin, at 1:19:09;
146. SEIGNEUR Eddy (F), Jean Delatour, at 1:19:30;
147. VERBRUGGHE Rik (B), Lotto, at 1:19:32;
148. MC GEE Bradley (Aus), La Française Des Jeux, at 1:21:26;
149. GOUVENOU Thierry (F), Bigmat Auber ’93, at 1:21:34;
150. FRUTTI Matteo (I), Lampre- Daikin, at 1:21:39;
151. MAIGNAN Gilles (F), Ag2r, at 1:22:03;
152. MILESI Marco (I), Domo-Farm Frites, at 1:22:06;
153. KIRSIPUU Jaan (Est), Ag2r, at 1:23:19;
154. VAINSTEINS Romans (Lat), Domo-Farm Frites, at 1:23:40;
155. HINAULT Sébastien (F), Credit Agricole, at 1:24:26;
156. CAPELLE Ludovic (B), Ag2r, at 1:24:42;
157. DEMARBAIX Sébastien (B), Ag2r, at 1:25:31;
158. PERRAUDEAU Olivier (F), Bonjour, at 1:26:24;
159. GARCIA Marcelino (Sp), CSC-Tiscali, at 1:27:21;
160. AUGER Guillaume (F), Bigmat Auber ’93, at 1:27:36;
161. CASSANI Enrico (I), Domo-Farm Frites, at 1:27:53;
162. BERTOGLIATI Rubens SUI Lampre- Daikin, at 1:30:54;
163. BRAMATI Davide (I), Mapei, at 1:31:36;
164. ORIOL Christophe (F), Jean Delatour, at 1:31:38;
165. AUGER Ludovic (F), Bigmat Auber ’93, at 1:31:49;
166. STEELS Tom (B), Mapei, at 1:32:08;
167. SORENSEN Rolf (Dk), CSC-Tiscali, at 1:33:03;
168. JENNER Christopher (NZ), Credit Agricole, at 1:33:24;
169. SERPELLINI Marco (I), Lampre- Daikin, at 1:33:50;
170. CASPER Jimmy (F), La Française Des Jeux, at 1:34:26;
171. BERGES Stéphane (F), Ag2r, at 1:35:36;
172. VAN HEESWIJK Max (Nl), Domo-Farm Frites, at 1:38:13;
173. BLIJLEVENS Jeroen (Nl), Lotto, at 1:47:18;
174. LEYSEN Bart (B), Mapei, at 1:55:14;
175. MILLAR David (GB), Cofidis, at 1:57:25