Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Events

Daniele Bennati wins third stage of Eneco Tour, takes the overall lead

Italy's Daniele Bennati (Liquigas) sprinted to victory in the third stage of the Tour of Benelux on Saturday, taking the leader's jersey from Spain's Jose Ivan Gutierrez. Bennati crossed the line ahead of Belgians Tom Boonen and Jurgen Roelandts.

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

By Agence France Presse

Italy’s Daniele Bennati (Liquigas) sprinted to victory in the third stage of the Tour of Benelux on Saturday, taking the leader’s jersey from Spain’s Jose Ivan Gutierrez.

Bennati crossed the line ahead of Belgians Tom Boonen and Jurgen Roelandts.

Results

Stage 3 results | (GC Results)

1. Daniele Bennati Liquigas in 4.46:08
2. Tom Boonen Quick Step
3. Jurgen Roelandts Silence-Lotto
4. Kenny Van Hummel Skil-Shimano
5. Borut Bozic Cycle Collstrop
6. Tom Leezer Rabobank
7. Alberto Curtolo Liquigas
8. David Kopp Cycle Collstrop
9. Robert Forster Gerolsteiner
10. Roger Hammond Team Columbia
11. Aurélien Clerc Bouygues Telecom
12. Jeremy Hunt Credit Agricole
13. Daniele Righi Lampre
14. Robert Wagner Skil-Shimano
15. Cyril Lemoine Credit Agricole
16. José Ivan Gutierrez Palacios Caisse D’epargne
17. Bram Tankink Rabobank
18. Elia Rigotto Team Milram
19. Franck Renier Bouygues Telecom
20. Steven De Jongh Quick Step
21. Aaron Kemps Astana
22. Carlo Westphal Gerolsteiner
23. Yoann Offredo Française Des Jeux
24. Arnaud Coyot Caisse D’epargne
25. Matti Breschel Team Csc
26. Sébastien Turgot Bouygues Telecom
27. Piet Rooijakkers Skil-Shimano
28. Tom Veelers Skil-Shimano
29. Michiel Elijzen Rabobank
30. Mathew Hayman Rabobank
31. Koen De Kort Astana
32. Sébastien Rosseler Quick Step
33. Marlon A. Perez Arango Caisse D’epargne
34. Stijn Devolder Quick Step
35. Joost Posthuma Rabobank
36. Michal Golas Cycle Collstrop
37. Luis Leon Sanchez Gil Caisse D’epargne
38. Gerben Lowik Rabobank
39. Jurgen Van Goolen Team Csc
40. Nicolas Portal Caisse D’epargne
41. Kasper Klostergaard Larsen Team Csc
42. Yannick Talabardon Credit Agricole
43. Andreas Klier Team Columbia
44. Michael Rogers Team Columbia
45. Edvald Boasson Hagen Team Columbia
46. Sebastian Langeveld Rabobank
47. Stijn Vandenbergh Ag2r La Mondiale
48. Ermanno Capelli Saunier Duval-Scott
49. Laurent Mangel Ag2r La Mondiale
50. Francisco Perez Sanchez Caisse D’epargne
51. Serguei Ivanov Astana
52. Matheus Pronk Cycle Collstrop
53. Mirko Selvaggi Cycle Collstrop
54. John Devine Team Columbia
55. Frederik Willems Liquigas
56. Mauro Da Dalto Liquigas
57. Servais Knaven Team Columbia
58. Marco Velo Team Milram
59. André Greipel Team Columbia
60. Marco Marcato Cycle Collstrop
61. Anders Lund Team Csc
62. Wilfried Cretskens Quick Step
63. Geert Steurs Silence-Lotto
64. Kevin Hulsmans Quick Step
65. Wim De Vocht Silence-Lotto
66. Maciej Bodnar Liquigas
67. Mathieu Claude Bouygues Telecom
68. Maarten Tjallingii Silence-Lotto
69. Enrico Franzoi Liquigas
70. David Deroo Skil-Shimano
71. Gert Steegmans Quick Step
72. Yohann Gene Bouygues Telecom
73. Glenn D’Hollander Silence-Lotto in 18
74. Aitor Hernandez Gutierrez Euskaltel-Euskadi in 18
75. Francesco Chicchi Liquigas in 23
76. Floris Goesinnen Skil-Shimano in 29
77. Claudio Corioni Liquigas in 45
78. Maarten Wynants Quick Step in 57
79. Sebastian Siedler Skil-Shimano in 58
80. Sven Krauss Gerolsteiner in 1:51
81. Raul Alarcon Garcia Saunier Duval-Scott in 1:57
82. Raivis Belohvosciks Saunier Duval-Scott in 2:00
83. Rubens Bertogliati Saunier Duval-Scott in 2:00
84. Cedric Pineau Ag2r La Mondiale in 2:00
85. Christophe Edaleine Ag2r La Mondiale in 2:00
86. Yuriy Krivtsov Ag2r La Mondiale in 2:00
87. Timothy Gudsell Française Des Jeux in 2:00
88. Luciano Pagliarini Saunier Duval-Scott in 2:00
89. Thomas Frei Astana in 2:00
90. Thomas Fothen Gerolsteiner in 2:00
91. Yauheni Hutarovich Française Des Jeux in 2:00
92. Matthew Harley Goss Team Csc in 2:06
93. Fabio Sabatini Team Milram in 2:06
94. Artur Gajek Team Milram in 2:06
95. Rein Taaramae Cofidis, Le Credit Par Telephone in 2:06
96. Roy Curvers Skil-Shimano in 2:28
97. Jimmy Engoulvent Credit Agricole in 8:57
98. Samuel Dumoulin Cofidis, Le Credit Par Telephone in 11:53
99. Florent Brard Cofidis, Le Credit Par Telephone in 11:53
100. Berik Kupeshov Astana in 11:53
101. Jean-Charles Senac Ag2r La Mondiale in 11:53
102. Mathieu Drujon Caisse D’epargne in 11:53
103. Alexandre Blain Cofidis, Le Credit Par Telephone in 11:53
104. Damien Monier Cofidis, Le Credit Par Telephone in 11:53
105. Romain Villa Cofidis, Le Credit Par Telephone in 11:53
106. Sergey Rudaskov Cycle Collstrop in 11:53
107. Sergey Lagutin Cycle Collstrop in 11:53
108. Matteo Bono Lampre in 11:53
109. Sylvester Szmyd Lampre in 11:53
110. Marcel Sieberg Team Columbia in 11:53
111. Gorka Verdugo Marcotegui Euskaltel-Euskadi in 11:53
112. Olivier Bonnaire Bouygues Telecom in 11:53
113. Heinrich Haussler Gerolsteiner in 11:53
114. Andrea Grendene Lampre in 11:53
115. Josu Agirre Euskaltel-Euskadi in 11:53
116. Javier Aramendia Lorente Euskaltel-Euskadi in 11:53
117. Juan José Haedo Team Csc in 11:53
118. Lars Ytting Bak Team Csc in 11:53
119. Frank Hoj Cofidis, Le Credit Par Telephone in 11:53
120. Joan Horrach Rippoll Caisse D’epargne in 11:53
121. Christophe Kern Credit Agricole in 11:53
122. Stephan Schreck Gerolsteiner in 11:53
123. Leif Hoste Silence-Lotto in 11:53
124. Enrico Poitschke Team Milram in 11:53
125. Dennis Haueisen Team Milram in 11:53
126. Stéphane Poulhies Ag2r La Mondiale in 11:53
127. Denis Flahaut Saunier Duval-Scott in 11:53
128. Bram De Groot Rabobank in 11:53
129. Bert Roesems Silence-Lotto in 11:53
130. Francis De Greef Silence-Lotto in 11:53
131. Julien Simon Credit Agricole in 11:53
132. Jerome Coppel Française Des Jeux in 11:53
133. Andoni Lafuente Euskaltel-Euskadi in 11:53
134. Markus Eichler Team Milram in 11:53
135. Benoît Joachim Astana in 11:53
136. Eros Capecchi Saunier Duval-Scott in 11:53
137. Luca Barla Team Milram in 11:53
138. Mickael Delage Française Des Jeux in 11:53
139. Jelle Vanendert Française Des Jeux in 11:53
140. Angelo Furlan Credit Agricole in 11:53
141. Fabio Baldato Lampre in 11:53
142. Jesus Del Nero Montes Saunier Duval-Scott in 11:53
143. Simon Gerrans Credit Agricole in 11:53
144. Jean-Patrick Nazon Ag2r La Mondiale in 11:53


GC after stage 3: | (Stage results)

1. Daniele Bennati Liquigas
2. Edvald Boasson Hagen Team Columbia at 1
3. André Greipel Team Columbia at 4
4. José Ivan Gutierrez Palacios Caisse D’epargne at 4
5. Cyril Lemoine Credit Agricole at 5
6. Jurgen Roelandts Silence-Lotto at 6
7. Sébastien Rosseler Quick Step at 8
8. Michael Rogers Team Columbia at 10
9. Koen De Kort Astana at 10
10. Marlon A. Perez Arango Caisse D’epargne at 12
11. Tom Boonen Quick Step at 12
12. Joost Posthuma Rabobank at 13
13. Stijn Devolder Quick Step at 14
14. Michiel Elijzen Rabobank at 14
15. Bram Tankink Rabobank at 14
16. Piet Rooijakkers Skil-Shimano at 16
17. Mauro Da Dalto Liquigas at 16
18. Aaron Kemps Astana at 20
19. Borut Bozic Cycle Collstrop at 20
20. Tom Veelers Skil-Shimano at 21
21. Michal Golas Cycle Collstrop at 21
22. Robert Forster Gerolsteiner at 22
23. Steven De Jongh Quick Step at 23
24. Kenny Van Hummel Skil-Shimano at 23
25. Frederik Willems Liquigas at 23
26. Laurent Mangel Ag2r La Mondiale at 23
27. Wilfried Cretskens Quick Step at 24
28. Jurgen Van Goolen Team Csc at 24
29. Luis Leon Sanchez Gil Caisse D’epargne at 24
30. Francisco Perez Sanchez Caisse D’epargne at 26
31. Mathew Hayman Rabobank at 26
32. John Devine Team Columbia at 27
33. Serguei Ivanov Astana at 27
34. Marco Velo Team Milram at 27
35. Marco Marcato Cycle Collstrop at 29
36. Carlo Westphal Gerolsteiner at 29
37. Elia Rigotto Team Milram at 30
38. Ermanno Capelli Saunier Duval-Scott at 31
39. Yoann Offredo Française Des Jeux at 31
40. Kevin Hulsmans Quick Step at 32
41. Sebastian Langeveld Rabobank at 32
42. Enrico Franzoi Liquigas at 34
43. Sébastien Turgot Bouygues Telecom at 36
44. Andreas Klier Team Columbia at 36
45. Mirko Selvaggi Cycle Collstrop at 36
46. Maciej Bodnar Liquigas at 37
47. Mathieu Claude Bouygues Telecom at 38
48. Servais Knaven Team Columbia at 38
49. Roger Hammond Team Columbia at 38
50. Wim De Vocht Silence-Lotto at 39
51. Gerben Lowik Rabobank at 40
52. Stijn Vandenbergh Ag2r La Mondiale at 40
53. Nicolas Portal Caisse D’epargne at 40
54. Tom Leezer Rabobank at 42
55. Aurélien Clerc Bouygues Telecom at 43
56. Gert Steegmans Quick Step at 43
57. David Kopp Cycle Collstrop at 43
58. Arnaud Coyot Caisse D’epargne at 45
59. Daniele Righi Lampre at 46
60. Francesco Chicchi Liquigas at 47
61. Maarten Tjallingii Silence-Lotto at 48
62. Jeremy Hunt Credit Agricole at 48
63. Kasper Klostergaard Larsen Team Csc at 49
64. Yohann Gene Bouygues Telecom at 53
65. Alberto Curtolo Liquigas at 54
66. Geert Steurs Silence-Lotto at 58
67. Matti Breschel Team Csc at 59
68. Franck Renier Bouygues Telecom at 1:00
69. Aitor Hernandez Gutierrez Euskaltel-Euskadi at 1:05
70. Yannick Talabardon Credit Agricole at 1:09
71. Anders Lund Team Csc at 1:11
72. Claudio Corioni Liquigas at 1:37
73. Floris Goesinnen Skil-Shimano at 1:38
74. Matheus Pronk Cycle Collstrop at 1:50
75. Glenn D’hollander Silence-Lotto at 2:04
76. Sven Krauss Gerolsteiner at 2:11
77. Robert Wagner Skil-Shimano at 2:17
78. Timothy Gudsell Française Des Jeux at 2:19
79. Thomas Frei Astana at 2:28
80. David Deroo Skil-Shimano at 2:31
81. Christophe Edaleine Ag2r La Mondiale at 2:39
82. Maarten Wynants Quick Step at 2:42
83. Rein Taaramae Cofidis, Le Credit Par Telephone at 2:43
84. Cedric Pineau Ag2r La Mondiale at 2:44
85. Yauheni Hutarovich Française Des Jeux at 2:44
86. Rubens Bertogliati Saunier Duval-Scott at 2:44
87. Yuriy Krivtsov Ag2r La Mondiale at 2:46
88. Luciano Pagliarini Saunier Duval-Scott at 2:48
89. Matthew Harley Goss Team Csc at 2:49
90. Thomas Fothen Gerolsteiner at 3:03
91. Roy Curvers Skil-Shimano at 3:03
92. Fabio Sabatini Team Milram at 3:12
93. Artur Gajek Team Milram at 4:27
94. Raivis Belohvosciks Saunier Duval-Scott at 4:30
95. Raul Alarcon Garcia Saunier Duval-Scott at 8:06
96. Jimmy Engoulvent Credit Agricole at 9:08
97. Sebastian Siedler Skil-Shimano at 10:03
98. Bram De Groot Rabobank at 12:09
99. Alexandre Blain Cofidis, Le Credit Par Telephone at 12:19
100. Mathieu Drujon Caisse D’epargne at 12:23
101. Christophe Kern Credit Agricole at 12:23
102. Romain Villa Cofidis, Le Credit Par Telephone at 12:23
103. Leif Hoste Silence-Lotto at 12:24
104. Marcel Sieberg Team Columbia at 12:26
105. Jerome Coppel Française Des Jeux at 12:26
106. Frank Hoj Cofidis, Le Credit Par Telephone at 12:26
107. Julien Simon Credit Agricole at 12:27
108. Luca Barla Team Milram at 12:28
109. Gorka Verdugo Marcotegui Euskaltel-Euskadi at 12:29
110. Simon Gerrans Credit Agricole at 12:30
111. Angelo Furlan Credit Agricole at 12:30
112. Markus Eichler Team Milram at 12:30
113. Javier Aramendia Lorente Euskaltel-Euskadi at 12:30
114. Heinrich Haussler Gerolsteiner at 12:31
115. Eros Capecchi Saunier Duval-Scott at 12:31
116. Sergey Rudaskov Cycle Collstrop at 12:31
117. Juan José Haedo Team Csc at 12:31
118. Olivier Bonnaire Bouygues Telecom at 12:32
119. Mickael Delage Française Des Jeux at 12:33
120. Benat Albizuri Aransolo Euskaltel-Euskadi at 12:35
121. Francis De Greef Silence-Lotto at 12:36
122. Lars Ytting Bak Team Csc at 12:36
123. Sergey Lagutin Cycle Collstrop at 12:36
124. Enrico Poitschke Team Milram at 12:36
125. Andrea Grendene Lampre at 12:37
126. Stephan Schreck Gerolsteiner at 12:37
127. Josu Agirre Euskaltel-Euskadi at 12:37
128. Jelle Vanendert Française Des Jeux at 12:43
129. Jesus Del Nero Montes Saunier Duval-Scott at 12:44
130. Berik Kupeshov Astana at 12:45
131. Denis Flahaut Saunier Duval-Scott at 12:48
132. Damien Monier Cofidis, Le Credit Par Telephone at 12:48
133. Matteo Bono Lampre at 12:51
134. Andoni Lafuente Euskaltel-Euskadi at 12:51
135. Bert Roesems Silence-Lotto at 12:52
136. Stéphane Poulhies Ag2r La Mondiale at 12:52
137. Samuel Dumoulin Cofidis, Le Credit Par Telephone at 12:53
138. Benoît Joachim Astana at 12:56
139. Dennis Haueisen Team Milram at 12:59
140. Fabio Baldato Lampre at 13:05
141. Joan Horrach Rippoll Caisse D’epargne at 14:23
142. Sylvester Szmyd Lampre at 14:27
143. Jean-Charles Senac Ag2r La Mondiale at 14:31
144. Florent Brard Cofidis, Le Credit Par Telephone at 14:40
145. Jean-Patrick Nazon Ag2r La Mondiale at 24:48