Events

Cunego wins fifth stage at Pais Vasco

Italy's Damiano Cunego, riding for Lampre, won Friday's penultimate fifth stage of the Vuelta al Pais Vasco (the Tour of the Basque Country), a 162km run between Vitoria and Orio. Spain's Alberto Contador crossed the line in second in the same time as Cunego to retain the overall lead he's held since the first stage. Cunego lies second, eight seconds adrift. The day's ride was held in hostile weather and was marked by numerous falls just before the finish triggered by a near-the-line collision between Ricardo Ricco and David Herrero.

Italy’s Damiano Cunego, riding for Lampre, won Friday’s penultimate fifth stage of the Vuelta al Pais Vasco (the Tour of the Basque Country), a 162km run between Vitoria and Orio.

Spain’s Alberto Contador crossed the line in second in the same time as Cunego to retain the overall lead he’s held since the first stage.

Cunego lies second, eight seconds adrift.

The day’s ride was held in hostile weather and was marked by numerous falls just before the finish triggered by a near-the-line collision between Ricardo Ricco and David Herrero.

Saturday’s sixth and final stage is an individual 20km time trial in Orio.

Results

Stage 5 results

1. Damiano Cunego (ITA), Lampre, 4:02:48

2. Alberto Contador (Sp), Astana

3. Thomas Dekker (Nl), Rabobank

4. Kim Kirchen (Lux), Team High Road

5. Davide Rebellin (I), Gerolsteiner

6. Joaquin Rodriguez (Sp), Caisse d’Epargne

7. Ezequiel Mosquera (Sp), Karpin Galicia

8. Maxime Monfort (B), Cofidis

9. Mikel Astarloza (Sp), Euskaltel-Euskadi

10. Igor AntÓn (Sp), Euskaltel-Euskadi

11. Christopher Horner (USA), Astana

12. Sandy Casar (F), Francaise des Jeux

13. David LÓpez (Sp), Caisse d’Epargne

14. Cadel Evans (Aus), Silence-Lotto

15. Frank Schleck (Lux), CSC

16. David GarcÍa (Sp), Karpin Galicia, 1:12

17. David De La Fuente (Sp), Saunier Duval, 1:12

18. Johann Tschopp (Swi), Bouygues Telecom, 1:12

19. Yaroslav Popovych (Ukr), Silence-Lotto, 1:12

20. Robert Gesink (Nl), Rabobank, 1:12

21. Stefan Schumacher (G), Gerolsteiner, 1:12

22. Rubén Lobato (Sp), Saunier Duval, 1:12

23. Riccardo Ricco (I), Saunier Duval

24. Patxi Javier Vila (Sp), Lampre, 1:12

25. Jurgen Van Den Broeck (B), Silence-Lotto, 1:16

26. Marco Pinotti (I), Team High Road, 1:17

27. J. A. GÓmez Marchante (Sp), Saunier Duval, 1:32

28. Alexander Efimkin (Rus), Quickstep, 1:40

29. Leonardo Duque (Col), Cofidis, 1:40

30. Mauricio Ardila (Col), Rabobank, 1:40

31. Peter Velits (SVK), Milram, 1:40

32. Dmitriy Fofonov (Kaz), Credit Agricole, 1:40

33. Kjell CarlstrÖm (FIN), Liquigas, 1:43

34. Sergio Ghisalberti (I), Milram, 1:53

35. Leonardo Piepoli (I), Saunier Duval, 2:16

36. Andriy Grivko (Ukr), Milram, 2:24

37. Mario Aerts (B), Silence-Lotto, 2:26

38. A. Fdez. De La Puebla (Sp), Saunier Duval, 2:34

39. Laurens Ten Dam (Nl), Rabobank, 2:36

40. Volodymyr Bileka (Ukr), Silence-Lotto, 2:48

41. Oliver Zaugg (Swi), Gerolsteiner, 2:48

42. Guillaume Levarlet (F), Francaise des Jeux, 2:50

43. David Herrero (Sp), Karpin Galicia

44. David Arroyo (Sp), Caisse d’Epargne, 4:14

45. Vladimir Karpets (Rus), Caisse d’Epargne, 4:14

46. Iker CamaÑo (Sp), Saunier Duval, 4:14

47. Chris SÖrensen (Dk), CSC, 4:14

48. Julien El Fares (F), Cofidis, 5:17

49. Simon Gerrans (Aus), Credit Agricole, 5:17

50. Pietro Caucchioli (I), Credit Agricole, 5:17

51. Bernhard Kohl (A), Gerolsteiner, 5:17

52. Matej Mugerli (SLO), Liquigas, 6:08

53. Kanstantsin Siutsou (Blr), Team High Road, 6:08

54. Egoi MartÍnez (Sp), Euskaltel-Euskadi, 6:08

55. Paolo Tiralongo (I), Lampre, 8:22

56. Amets Txurruka (Sp), Euskaltel-Euskadi, 8:24

57. José Luis Rubiera (Sp), Astana, 8:24

58. Francesco Gavazzi (I), Lampre, 8:24

59. Dario David Cioni (I), Silence-Lotto, 9:06

60. José Luis Arrieta (Sp), Paternina – Costa De Almeria, 15:34

61. Sergio Paulinho (P), Astana, 15:35

62. Vladimir Efimkin (Rus), Paternina – Costa De Almeria, 16:38

63. Yury Trofimov (Rus), Bouygues Telecom, 16:38

64. Manuel BeltrÁn (Sp), Liquigas, 16:38

65. Andrea Tonti (I), Quickstep, 16:38

66. Juan Manuel Garate (Sp), Quickstep, 16:38

67. Eduard Vorganov (Rus), Karpin Galicia, 16:38

68. Bobby Julich (USA), CSC, 16:38

69. Theo Eltink (Nl), Rabobank, 16:38

70. Xavier Florencio (Sp), Bouygues Telecom, 16:38

71. Grischa Niermann (G), Rabobank, 16:38

72. Marco Marzano (I), Lampre, 16:38

73. Thomas LÖvkvist (Swe), Team High Road, 16:38

74. Carlos Sastre (Sp), CSC, 16:38

75. Morris Possoni (I), Team High Road, 16:38

76. Daniel Navarro (Sp), Astana, 16:38

77. Alexandre Botcharov (Rus), Credit Agricole, 16:38

78. Nicki Sorensen (Dk), CSC, 16:38

79. Daniele Righi (I), Lampre, 16:38

80. Steve Zampieri (Swi), Cofidis, 16:38

81. Matthias Russ (G), Gerolsteiner, 16:38

82. Dominik Roels (G), Milram, 20:06

83. Iban Mayoz (Sp), Karpin Galicia, 21:06

84. Jorge Azanza (Sp), Euskaltel-Euskadi, 21:06

85. Dario Cataldo (I), Liquigas, 30:27

86. Francis Mourey (F), Francaise des Jeux, 30:27

87. Matthew Lloyd (Aus), Silence-Lotto, 30:27

88. Christophe Brandt (B), Silence-Lotto, 30:27

89. Michael Barry (CAN), Team High Road, 30:27

90. Hubert Dupont (F), Paternina – Costa De Almeria, 30:27

91. Inaki Isasi (Sp), Euskaltel-Euskadi, 30:27

92. Iñigo Landaluze (Sp), Euskaltel-Euskadi, 30:27

93. Benjamín Noval (Sp), Astana, 30:27

94. Juan Francisco MourÓn (Sp), Karpin Galicia, 30:27

95. Michael Albasini (Swi), Liquigas, 30:27

96. Ivan Santaromita (I), Liquigas, 30:27

97. Hubert Schwab (Swi), Quickstep, 30:27

98. Iban Velasco (Sp), Euskaltel-Euskadi, 30:27

99. Beñat Intxausti (Sp), Saunier Duval, 30:27

100. Joan Horrach (Sp), Caisse d’Epargne, 30:27

101. José Rujano Guillen (Vz), Caisse d’Epargne, 30:27

102. Amaël Moinard (F), Cofidis, 30:27

103. Xabier Zandio (Sp), Caisse d’Epargne, 30:27

104. Addy Engels (Nl), Quickstep, 30:27

105. Paul Martens (G), Rabobank, 31:55

GC after stage 5:

1. Alberto Contador (Sp), Astana, 20:34:49

2. Damiano Cunego (I), Lampre, at :08

3. Kim Kirchen (Lux), Team High Road,at :08

4. David Herrero (Sp), Karpin Galicia at :08

5. Cadel Evans (Aus), Silence-Lottoat :08

6. Mikel Astarloza (Sp), Euskaltel-Euskadi at :08

7. Maxime Monfort (B), Cofidis at :08

8. Davide Rebellin (I), Gerolsteiner at :08

9. Thomas Dekker (Nl), Rabobank at :08

10. Frank Schleck (Lux), CSC at :08

11. Ezequiel Mosquera (Sp), Karpin Galicia at :18

12. Igor AntÓn (Sp), Euskaltel-Euskadi at :28

13. David LÓpez (Sp), Caisse d’Epargne at :40

14. Sandy Casar (F), Francaise des Jeux at :40

15. Riccardo Ricco (I), Saunier Duval, 1:01

16. Patxi Javier Vila (Sp), Lampre, 1:20

17. Johann Tschopp (Swi), Bouygues Telecom, 1:20

18. David De La Fuente (Sp), Saunier Duval, 1:20

19. Robert Gesink (Nl), Rabobank, 1:20

20. Rubén Lobato (Sp), Saunier Duval, 1:20

21. Marco Pinotti (I), Team High Road, 1:32

22. J. A. GÓmez Marchante (Sp), Saunier Duval, 1:40

23. Peter Velits (SVK), Milram, 1:48

24. Mauricio Ardila (Col), Rabobank, 1:48

25. Alexander Efimkin (Rus), Quickstep, 1:55

26. Stefan Schumacher (G), Gerolsteiner, 2:00

27. David GarcÍa (Sp), Karpin Galicia, 2:00

28. Dmitriy Fofonov (Kaz), Credit Agricole, 2:09

29. Yaroslav Popovych (Ukr), Silence-Lotto, 2:19

30. A. Fdez. De La Puebla (Sp), Saunier Duval, 2:42

31. Leonardo Duque (Col), Cofidis, 2:47

32. Andriy Grivko (Ukr), Milram, 2:53

33. Sergio Ghisalberti (I), Milram, 3:00

34. Laurens Ten Dam (Nl), Rabobank, 3:05

35. Joaquin Rodriguez (Sp), Caisse d’Epargne, 3:10

36. Jurgen Van Den Broeck (B), Silence-Lotto, 3:15

37. Volodymyr Bileka (Ukr), Silence-Lotto, 3:17

38. Mario Aerts (B), Silence-Lotto, 3:33

39. Kjell CarlstrÖm (FIN), Liquigas, 3:42

40. Oliver Zaugg (Swi), Gerolsteiner, 3:55

41. Iker CamaÑo (Sp), Saunier Duval, 4:22

42. Leonardo Piepoli (I), Saunier Duval, 4:38

43. Vladimir Karpets (Rus), Caisse d’Epargne, 5:21

44. Pietro Caucchioli (I), Credit Agricole, 5:32

45. David Arroyo (Sp), Caisse d’Epargne, 6:13

46. Christopher Horner (USA), Astana, 8:01

47. Matej Mugerli (SLO), Liquigas, 8:07

48. Paolo Tiralongo (I), Lampre, 8:37

49. Egoi MartÍnez (Sp), Euskaltel-Euskadi, 9:52

50. Guillaume Levarlet (F), Francaise des Jeux, 10:05

51. Francesco Gavazzi (I), Lampre, 11:04

52. Amets Txurruka (Sp), Euskaltel-Euskadi, 11:15

53. Simon Gerrans (Aus), Credit Agricole, 11:57

54. Kanstantsin Siutsou (Blr), Team High Road, 12:50

55. Dario David Cioni (I), Silence-Lotto, 14:01

56. Yury Trofimov (Rus), Bouygues Telecom, 16:46

57. Bobby Julich (USA), CSC, 16:53

58. Xavier Florencio (Sp), Bouygues Telecom, 16:53

59. Marco Marzano (I), Lampre, 16:53

60. Carlos Sastre (Sp), CSC, 16:53

61. Daniel Navarro (Sp), Astana, 17:07

62. Eduard Vorganov (Rus), Karpin Galicia, 17:07

63. Bernhard Kohl (A), Gerolsteiner, 17:33

64. Manuel BeltrÁn (Sp), Liquigas, 17:45

65. Julien El Fares (F), Cofidis, 17:50

66. Vladimir Efimkin (Rus), Paternina – Costa De Almeria, 17:57

67. Andrea Tonti (I), Quickstep, 17:57

68. Sergio Paulinho (P), Astana, 18:08

69. Alexandre Botcharov (Rus), Credit Agricole, 18:37

70. Steve Zampieri (Swi), Cofidis, 18:37

71. Nicki Sorensen (Dk), CSC, 18:37

72. Chris SÖrensen (Dk), CSC, 19:17

73. Morris Possoni (I), Team High Road, 23:47

74. José Luis Arrieta (Sp), Paternina – Costa De Almeria, 24:34

75. Jorge Azanza (Sp), Euskaltel-Euskadi, 26:01

76. Juan Manuel Garate (Sp), Quickstep, 26:15

77. Theo Eltink (Nl), Rabobank, 26:17

78. Thomas LÖvkvist (Swe), Team High Road, 26:21

79. José Luis Rubiera (Sp), Astana, 26:56

80. Grischa Niermann (G), Rabobank, 28:10

81. Daniele Righi (I), Lampre, 29:53

82. Matthew Lloyd (Aus), Silence-Lotto, 31:34

83. Hubert Schwab (Swi), Quickstep, 31:34

84. Amaël Moinard (F), Cofidis, 31:34

85. Hubert Dupont (F), Paternina – Costa De Almeria, 32:26

86. Iban Velasco (Sp), Euskaltel-Euskadi, 32:26

87. Iñigo Landaluze (Sp), Euskaltel-Euskadi, 34:50

88. Iban Mayoz (Sp), Karpin Galicia, 35:35

89. Beñat Intxausti (Sp), Saunier Duval, 36:27

90. José Rujano Guillen (Vz), Caisse d’Epargne, 36:47

91. Inaki Isasi (Sp), Euskaltel-Euskadi, 37:20

92. Michael Barry (CAN), Team High Road, 37:42

93. Dominik Roels (G), Milram, 38:45

94. Michael Albasini (Swi), Liquigas, 40:08

95. Xabier Zandio (Sp), Caisse d’Epargne, 40:10

96. Christophe Brandt (B), Silence-Lotto, 40:26

97. Dario Cataldo (I), Liquigas, 40:57

98. Joan Horrach (Sp), Caisse d’Epargne, 42:17

99. Juan Francisco MourÓn (Sp), Karpin Galicia, 42:52

100. Paul Martens (G), Rabobank, 46:23

101. Benjamín Noval (Sp), Astana, 48:09

102. Francis Mourey (F), Francaise des Jeux, 48:47

103. Matthias Russ (G), Gerolsteiner, 52:26

104. Addy Engels (Nl), Quickstep, 55:56

105. Ivan Santaromita (I), Liquigas, 1:00:00