Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Events

Columbia-HTC’s Arndt wins Giro stage; Hausler takes lead

Columbia-HTC's Judith Arndt won stage 6 of the GiroDonne (the women's Giro d'Italia) on Thursday, the team's third stage win so far. Cervelo TestTeam's Claudia Hausler took the overall lead, but the win for Arndt moved her into second and teammate Mara Abbot is now in third.

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

Columbia-HTC’s Judith Arndt won stage 6 of the GiroDonne (the women’s Giro d’Italia) on Thursday, the team’s third stage win so far.

Cervelo TestTeam’s Claudia Hausler took the overall lead, but the win for Arndt moved her into second and teammate Mara Abbot is now in third.

Arndt and Abbott formed part of a five-rider attack that went clear on the second major climb of stage 6 from Cerro al Volturno to Sant’Elena Sannita. Overnight race leader Emma Pooley lost contact on the descent, then over the next 40 kilometers of flatter terrain the four remaining breakaways opened up a gap of four minutes on the closest chasing group.

Arndt won the final short uphill sprint, and is now at 12 seconds behind new race leader Claudia Hausler of Germany, with Abbott in third, 38 seconds behind.

“It’s a close situation overall and anything could happen over the next three days,” said Columbia-HTC team director Ronny Lauke. “Two of the upcoming stages are really tough, while the third is flatter and shouldn’t change much overall. But when the gaps are as small as this you never know.”

“Today was a really big step forward for the team,” Abbott said. “The stage win was important because there are time bonuses, but the main objective was to open up a big gap overall and that’s what we achieved.”

“I finished fourth in the final sprint of four, but I wasn’t worried. We’d agreed I’d work harder during the break so Judith could save her energy for the final sprint, and when the three came past me with about 500 meters to go I was happy to see them go!”

“We’d covered the attacks in the first part of the stage, then after the group of five formed Ronny told us to go for it on the descent because Pooley wasn’t there. Afterwards it was very hard going, but it was exciting watching the lead gradually go up little by little, from 20 seconds to 25 to four minutes.”

With two riders so close to the leader, Abbott says that Columbia-HTC “have two cards to play in the last few stages and that’s an advantage.”

Results

Stage Results: | (GC Results)

  • 1. (ger) Arndt Judith Team Columbia HTC Woman in 3:26:20
  • 2. (ger) Hausler Claudia Cervelo TestTeam
  • 3. (sui) Brandli Nicole Bigla Cycling Team in 3:26:23 at 3
  • 4. (usa) Abbott Mara Team Columbia HTC Woman in 3:26:34 at 14
  • 5. (ger) Worrack Trixi Equipe Nurnberger Versicherung in 3:31:38 at 5:18
  • 6. (ita) Luperini Fabiana Selle Italia Ghezzi in 3:31:42 at 5:22
  • 7. (aus) Ryan Carla Cervelo TestTeam in 3:31:49 at 5:29
  • 8. (gbr) Pooley Emma Cervelo TestTeam in 3:32:04 at 5:44
  • 9. (rus) Bubnenkova Svetlana Fenixs in 3:34:15 at 7:55
  • 10. (ltu) Pucinskaite Edita Gauss Rdz Ormu Colnago in 3:34:17 at 7:57
  • 11. (usa) Anderson Kimberly Team Columbia HTC Woman in 3:34:17 at 7:57
  • 12. (rus) Antoshina Tatiana Gauss Rdz Ormu Colnago in 3:34:26 at 8:06
  • 13. (bra) Oliveira Flavia S. C. Michela Fanini Record Rox in 3:34:26 at 8:06
  • 14. (swe) Ljungskog Susanne Team Flexpoint in 3:34:31 at 8:11
  • 15. Melanie (den) Villumsen Linda Team Columbia HTC Woman in 3:34:32 at 8:12
  • 16. (ita) Guderzo Tatiana S. C. Michela Fanini Record Rox in 3:34:32 at 8:12
  • 17. (usa) Armstrong Kristin Cervelo TestTeam in 3:34:32 at 8:12
  • 18. (gbr) Armitstead Elizabeth Lotto Belisol Ladies Team in 3:40:57 at 14:37
  • 19. (ltu) Ziliute Diana Safi Pasta Zara Titanedi in 3:40:59 at 14:39
  • 20. (ita) Berlato Elena Safi Pasta Zara Titanedi in 3:41:02 at 14:42
  • 21. Marta Vilajosana Andreu Team Cmax Dila’ in 3:41:13 at 14:53
  • 22. (usa) Olds Shelley Usa National Team in 3:42:48 at 16:28
  • 23. (ukr) Oliynik Olena Usc Chirio Forno D’asolo in 3:42:50 at 16:30
  • 24. (ltu) Vzesniauskaite Modesta Bigla Cycling Team in 3:42:50 at 16:30
  • 25. (aus) Cromwell Tiffany Australia in 3:42:53 at 16:33
  • 26. (aus) Halliday Amber Australia in 3:42:53 at 16:33
  • 27. (slo) Corneo Sigrid Selle Italia Ghezzi in 3:42:53 at 16:33
  • 28. (ned) Slappendel Iris Team Flexpoint in 3:42:53 at 16:33
  • 29. (bel) Decroix Lieselot Cervelo TestTeam in 3:42:56 at 16:36
  • 30. Katheryn (usa) Curi Mattis Usa National Team in 3:42:57 at 16:37
  • 31. (ita) Baccaille Monia S. C. Michela Fanini Record Rox in 3:42:57 at 16:37
  • 32. (ita) Valsecchi Silvia Selle Italia Ghezzi in 3:43:04 at 16:44
  • 33. (ita) Carretta Valentina Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line in 3:43:04 at 16:44
  • 34. (ita) Donadoni Alice Gauss Rdz Ormu Colnago in 3:43:16 at 16:56
  • 35. (bra) Kirch Rosane S. C. Michela Fanini Record Rox in 3:43:17 at 16:57
  • 36. (sui) Schwager Patricia Cervelo TestTeam in 3:43:17 at 16:57
  • 37. (aus) Gillon Shara Australia in 3:43:17 at 16:57
  • 38. (ned) Gunnewijk Loes Team Flexpoint in 3:43:26 at 17:06
  • 39. Ana Belen Garcia Antequera Bizkaia Durango Champion System in 3:43:29 at 17:09
  • 40. (ita) Cantele Noemi Bigla Cycling Team in 3:43:31 at 17:11
  • 41. (ger) Keller Luise Team Columbia HTC Woman in 3:43:31 at 17:11
  • 42. (ger) Becker Charlotte Equipe Nurnberger Versicherung in 3:43:31 at 17:11
  • 43. (ukr) Riabchenko Tetyana Usc Chirio Forno D’asolo in 3:56:10 at 29:50
  • 44. Laura Morfin Macouzet Fenixs in 4:02:37 at 36:17
  • 45. (ukr) Mykhaylova Tetyana Usc Chirio Forno D’asolo in 4:02:37 at 36:17
  • 46. (ita) Presti Gloria Selle Italia Ghezzi in 4:02:42 at 36:22
  • 47. (ukr) Vologdina Viktoria Usc Chirio Forno D’asolo in 4:02:45 at 36:25
  • 48. (usa) Tamayo Lauren Usa National Team in 4:02:45 at 36:25
  • 49. (nzl) Boyd Kaytee Selle Italia Ghezzi in 4:02:45 at 36:25
  • 50. (usa) Guarnier Megan Usa National Team in 4:02:45 at 36:25
  • 51. (blr) Dylko Alena Team System Data in 4:02:47 at 36:27
  • 52. Souza Uenia Fernandes Da Usc Chirio Forno D’asolo in 4:02:47 at 36:27
  • 53. Catherine Hare Willianson Fenixs in 4:02:47 at 36:27
  • 54. (blr) Lohvinava Aliaksandra Team System Data in 4:02:47 at 36:27
  • 55. (ltu) Cilvinaite Inga Safi Pasta Zara Titanedi in 4:02:47 at 36:27
  • 56. (swe) Holler Monica Bigla Cycling Team in 4:02:47 at 36:27
  • 57. (ned) Koedooder Vera Lotto Belisol Ladies Team in 4:02:47 at 36:27
  • 58. (ita) Vanni Chiara Team Cmax Dila’ in 4:02:47 at 36:27
  • 59. (swe) Aune Karin Fenixs in 4:02:47 at 36:27
  • 60. Suzanne (ned) De Goede Equipe Nurnberger Versicherung in 4:02:47 at 36:27
  • 61. (sui) Hohl Jennifer Bigla Cycling Team in 4:02:47 at 36:27
  • 62. (ltu) Vilunaite Erika Fenixs in 4:02:47 at 36:27
  • 63. Alessandra (ita) D’ Ettorre Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line in 4:02:47 at 36:27
  • 64. Clemilda Fernandes Silva Usc Chirio Forno D’asolo in 4:02:47 at 36:27
  • 65. (ita) Tamanini Luisa Selle Italia Ghezzi in 4:02:47 at 36:27
  • 66. (ita) Patuzzo Eleonora Safi Pasta Zara Titanedi in 4:02:47 at 36:27
  • 67. (ita) Galassi Samantha S. C. Michela Fanini Record Rox in 4:02:47 at 36:27
  • 68. (aus) Taylor Carlee Australia in 4:02:47 at 36:27
  • 69. (rus) Martisova Julia Gauss Rdz Ormu Colnago in 4:02:47 at 36:27
  • 70. (ita) Borchi Alessandra Safi Pasta Zara Titanedi in 4:02:47 at 36:27
  • 71. Iturriagaetxebarria Safi Pasta Zara Titanedi in 4:02:47 at 36:27
  • 72. (ita) Bronzini Giorgia Safi Pasta Zara Titanedi in 4:02:47 at 36:27
  • 73. (aus) Kitchen Lauren Australia in 4:02:47 at 36:27
  • 74. Cristina Alcalde Huertanos Bizkaia Durango Champion System in 4:02:47 at 36:27
  • 75. (usa) Miller Meredith Usa National Team in 4:02:47 at 36:27
  • 76. (ita) Fiori Jennifer Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line in 4:02:47 at 36:27
  • 77. (aut) Graus Andrea Bigla Cycling Team in 4:02:47 at 36:27
  • 78. (mex) Grassi Giuseppina Selle Italia Ghezzi in 4:02:47 at 36:27
  • 79. (usa) Carrol Katherine Usa National Team in 4:02:47 at 36:27
  • 80. (ukr) Andruk Alona Safi Pasta Zara Titanedi in 4:02:47 at 36:27
  • 81. Mireia (esp) Epelde Bikendi Bizkaia Durango Champion System in 4:02:57 at 36:37
  • 82. (ita) Belvederesi Tania Gauss Rdz Ormu Colnago in 4:02:57 at 36:37
  • 83. (ger) Duster Sarah Cervelo TestTeam in 4:02:58 at 36:38
  • 84. (ita) Biagi Saneila Team Cmax Dila’ in 4:02:58 at 36:38
  • 85. (ita) Azzini Emanuela Gauss Rdz Ormu Colnago in 4:02:58 at 36:38
  • 86. (ita) Bozzolo Laura Selle Italia Ghezzi in 4:02:58 at 36:38
  • 87. (den) Schmidt Trine Team Flexpoint in 4:02:58 at 36:38
  • 88. (ita) Quarta Alessia Team Cmax Dila’ in 4:02:58 at 36:38
  • 89. (ita) Corazza Martina Gauss Rdz Ormu Colnago in 4:03:02 at 36:42
  • 90. (ned) Wild Kirsten Cervelo TestTeam in 4:03:11 at 36:51
  • 91. Yoko (ger) Teutenberg Ina Team Columbia HTC Woman in 4:03:11 at 36:51
  • 92. (ger) Schleicher Regina Equipe Nurnberger Versicherung in 4:03:11 at 36:51
  • 93. (ned) Beltman Chantal Team Columbia HTC Woman in 4:03:11 at 36:51
  • 94. (aus) Gilmore Rochelle Lotto Belisol Ladies Team in 4:04:32 at 38:12
  • 95. (aus) Bates Katherine Team Columbia HTC Woman in 4:04:32 at 38:12
  • 96. (aus) Mackie Emma Lotto Belisol Ladies Team in 4:04:32 at 38:12
  • 97. (nor) Torp Linn Lotto Belisol Ladies Team in 4:04:32 at 38:12
  • 98. (ita) Faustini Francesca Team Cmax Dila’ in 4:04:32 at 38:12
  • 99. (aus) Goss Belinda Australia in 4:04:32 at 38:12
  • 100. (sui) Kuhn Bettina Bigla Cycling Team in 4:04:32 at 38:12
  • 101. Dorleta Zorrilla Braceras Bizkaia Durango Champion System in 4:04:32 at 38:12
  • 102. (ita) Frapporti Simona Usc Chirio Forno D’asolo in 4:04:32 at 38:12
  • 103. (ned) Elemans Saskia Team Flexpoint in 4:04:32 at 38:12
  • 104. (usa) Miller Brooke Usa National Team in 4:04:32 at 38:12
  • 105. (ita) Grifi Sara S. C. Michela Fanini Record Rox in 4:04:32 at 38:12
  • 106. (ita) Pisaneschi Laura Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line in 4:04:32 at 38:12
  • 107. (ger) Johrend Marlen Equipe Nurnberger Versicherung in 4:04:32 at 38:12
  • 108. (aus) Galloway Myfanwy Australia in 4:04:32 at 38:12
  • 109. (usa) Racchetto Lisa Team System Data in 4:04:32 at 38:12
  • 110. (ita) Bertolin Odette Team System Data in 4:04:32 at 38:12
  • 111. Gema Pascual Torrecilla Bizkaia Durango Champion System in 4:04:32 at 38:12
  • 112. (ita) Bortolus Chiara Gauss Rdz Ormu Colnago in 4:04:32 at 38:12
  • 113. (blr) Vinnikova Marina Team System Data in 4:04:32 at 38:12
  • 114. Silvia (esp) Tirado Marquez Team Cmax Dila’ in 4:04:32 at 38:12
  • 115. (swe) Andreasson Veronica Bigla Cycling Team in 4:04:32 at 38:12
  • 116. (esp) Zamorano Diana Bizkaia Durango Champion System in 4:04:32 at 38:12
  • 117. (ita) Bastianelli Valentina Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line in 4:04:32 at 38:12
  • 118. (irl) Dervan Siobhan Fenixs in 4:04:32 at 38:12
  • 119. (ltu) Juodvalkyte Urte Fenixs in 4:04:32 at 38:12
  • 120. (usa) Hatch Elizabeth Team System Data in 4:04:32 at 38:12
  • . (ita) Tagliaferro Marta Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
  • . (aus) Hoskings Chloe Australia
  • . (ita) Lazzerini Giulia S. C. Michela Fanini Record Rox
  • .

GC Results: | (Stage Results)

  • 1. (ger) Hausler Claudia Cervelo TestTeam in 15:50:43
  • 2. (ger) Arndt Judith Team Columbia HTC Woman in 15:50:55
  • 3. (usa) Abbott Mara Team Columbia HTC Woman in 15:51:21 at 38
  • 4. (sui) Brandli Nicole Bigla Cycling Team in 15:53:16 at 2:33
  • 5. (gbr) Pooley Emma Cervelo TestTeam in 15:55:22 at 4:39
  • 6. (aus) Ryan Carla Cervelo TestTeam in 15:58:33 at 7:50
  • 7. (ita) Luperini Fabiana Selle Italia Ghezzi in 15:59:32 at 8:49
  • 8. (rus) Bubnenkova Svetlana Fenixs in 15:59:39 at 8:56
  • 9. (ltu) Pucinskaite Edita Gauss Rdz Ormu Colnago in 16:00:02 at 9:19
  • 10. (ita) Guderzo Tatiana S. C. Michela Fanini Record Rox in 16:02:58 at 12:15
  • 11. (rus) Antoshina Tatiana Gauss Rdz Ormu Colnago in 16:04:38 at 13:55
  • 12. (swe) Ljungskog Susanne Team Flexpoint in 16:05:04 at 14:21
  • 13. Melanie (den) Villumsen Linda Team Columbia HTC Woman in 16:06:21 at 15:38
  • 14. (usa) Armstrong Kristin Cervelo TestTeam in 16:06:42 at 15:59
  • 15. (bra) Oliveira Flavia S. C. Michela Fanini Record Rox in 16:09:06 at 18:23
  • 16. (ltu) Ziliute Diana Safi Pasta Zara Titanedi in 16:13:14 at 22:31
  • 17. (gbr) Armitstead Elizabeth Lotto Belisol Ladies Team in 16:13:55 at 23:12
  • 18. (ita) Berlato Elena Safi Pasta Zara Titanedi in 16:14:38 at 23:55
  • 19. (ita) Cantele Noemi Bigla Cycling Team in 16:14:42 at 23:59
  • 20. (usa) Anderson Kimberly Team Columbia HTC Woman in 16:14:46 at 24:03
  • 21. (slo) Corneo Sigrid Selle Italia Ghezzi in 16:16:37 at 25:54
  • 22. Marta Vilajosana Andreu Team Cmax Dila’ in 16:16:37 at 25:54
  • 23. (aus) Cromwell Tiffany Australia in 16:17:18 at 26:35
  • 24. (ger) Worrack Trixi Equipe Nurnberger Versicherung in 16:17:27 at 26:44
  • 25. (ger) Keller Luise Team Columbia HTC Woman in 16:18:28 at 27:45
  • 26. (ita) Carretta Valentina Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line in 16:19:43 at 29:00
  • 27. (ned) Slappendel Iris Team Flexpoint in 16:19:44 at 29:01
  • 28. (ukr) Oliynik Olena Usc Chirio Forno D’asolo in 16:20:54 at 30:11
  • 29. (ita) Baccaille Monia S. C. Michela Fanini Record Rox in 16:21:41 at 30:58
  • 30. (ned) Gunnewijk Loes Team Flexpoint in 16:22:02 at 31:19
  • 31. (aus) Gillon Shara Australia in 16:22:21 at 31:38
  • 32. (aus) Halliday Amber Australia in 16:24:30 at 33:47
  • 33. (bra) Kirch Rosane S. C. Michela Fanini Record Rox in 16:26:02 at 35:19
  • 34. Ana Belen Garcia Antequera Bizkaia Durango Champion System in 16:31:08 at 40:25
  • 35. Katheryn (usa) Curi Mattis Usa National Team in 16:31:16 at 40:33
  • 36. (ita) Valsecchi Silvia Selle Italia Ghezzi in 16:31:19 at 40:36
  • 37. (ltu) Vzesniauskaite Modesta Bigla Cycling Team in 16:36:05 at 45:22
  • 38. (sui) Schwager Patricia Cervelo TestTeam in 16:38:47 at 48:04
  • 39. (mex) Grassi Giuseppina Selle Italia Ghezzi in 16:39:02 at 48:19
  • 40. (usa) Olds Shelley Usa National Team in 16:39:36 at 48:53
  • 41. (ukr) Andruk Alona Safi Pasta Zara Titanedi in 16:40:29 at 49:46
  • 42. (ita) Donadoni Alice Gauss Rdz Ormu Colnago in 16:40:58 at 50:15
  • 43. (bel) Decroix Lieselot Cervelo TestTeam in 16:41:45 at 51:02
  • 44. (ger) Becker Charlotte Equipe Nurnberger Versicherung in 16:42:35 at 51:52
  • 45. (swe) Aune Karin Fenixs in 16:42:36 at 51:53
  • 46. (aus) Taylor Carlee Australia in 16:43:15 at 52:32
  • 47. (ita) Tamanini Luisa Selle Italia Ghezzi in 16:44:46 at 54:03
  • 48. Clemilda Fernandes Silva Usc Chirio Forno D’asolo in 16:44:49 at 54:06
  • 49. Alessandra (ita) D’ Ettorre Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line in 16:45:23 at 54:40
  • 50. Laura Morfin Macouzet Fenixs in 16:46:50 at 56:07
  • 51. (rus) Martisova Julia Gauss Rdz Ormu Colnago in 16:46:51 at 56:08
  • 52. Suzanne (ned) De Goede Equipe Nurnberger Versicherung in 16:47:00 at 56:17
  • 53. (sui) Hohl Jennifer Bigla Cycling Team in 16:48:56 at 58:13
  • 54. Souza Uenia Fernandes Da Usc Chirio Forno D’asolo in 16:49:21 at 58:38
  • 55. (ita) Fiori Jennifer Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line in 16:49:27 at 58:44
  • 56. (ita) Galassi Samantha S. C. Michela Fanini Record Rox in 16:49:33 at 58:50
  • 57. (ltu) Vilunaite Erika Fenixs in 16:50:02 at 59:19
  • 58. (nzl) Boyd Kaytee Selle Italia Ghezzi in 16:50:35 at 59:52
  • . Anno in Distcco
  • 59. (ned) Koedooder Vera Lotto Belisol Ladies Team in 16:52:21 at 1:01:38
  • 60. (ita) Bozzolo Laura Selle Italia Ghezzi in 16:52:36 at 1:01:53
  • 61. (ita) Bronzini Giorgia Safi Pasta Zara Titanedi in 16:53:27 at 1:02:44
  • 62. (aus) Mackie Emma Lotto Belisol Ladies Team in 16:53:59 at 1:03:16
  • 63. Cristina Alcalde Huertanos Bizkaia Durango Champion System in 16:55:00 at 1:04:17
  • 64. (usa) Carrol Katherine Usa National Team in 16:55:45 at 1:05:02
  • 65. (aut) Graus Andrea Bigla Cycling Team in 16:56:19 at 1:05:36
  • 66. (usa) Miller Meredith Usa National Team in 16:56:49 at 1:06:06
  • 67. Yoko (ger) Teutenberg Ina Team Columbia HTC Woman in 16:56:49 at 1:06:06
  • 68. (usa) Tamayo Lauren Usa National Team in 16:56:57 at 1:06:14
  • 69. (den) Schmidt Trine Team Flexpoint in 16:57:21 at 1:06:38
  • 70. (ltu) Cilvinaite Inga Safi Pasta Zara Titanedi in 16:57:33 at 1:06:50
  • 71. Iturriagaetxebarria Safi Pasta Zara Titanedi in 16:57:42 at 1:06:59
  • 72. Catherine Hare Willianson Fenixs in 16:58:11 at 1:07:28
  • 73. (ita) Biagi Saneila Team Cmax Dila’ in 16:58:14 at 1:07:31
  • 74. (ita) Presti Gloria Selle Italia Ghezzi in 16:58:45 at 1:08:02
  • 75. (ned) Wild Kirsten Cervelo TestTeam in 16:58:47 at 1:08:04
  • 76. (ita) Corazza Martina Gauss Rdz Ormu Colnago in 16:58:50 at 1:08:07
  • 77. (ita) Patuzzo Eleonora Safi Pasta Zara Titanedi in 16:59:15 at 1:08:32
  • 78. (ukr) Riabchenko Tetyana Usc Chirio Forno D’asolo in 16:59:20 at 1:08:37
  • 79. (ita) Belvederesi Tania Gauss Rdz Ormu Colnago in 16:59:46 at 1:09:03
  • 80. (aus) Gilmore Rochelle Lotto Belisol Ladies Team in 16:59:49 at 1:09:06
  • 81. (usa) Guarnier Megan Usa National Team in 17:00:13 at 1:09:30
  • 82. (swe) Andreasson Veronica Bigla Cycling Team in 17:00:51 at 1:10:08
  • 83. (ger) Johrend Marlen Equipe Nurnberger Versicherung in 17:01:31 at 1:10:48
  • 84. (irl) Dervan Siobhan Fenixs in 17:02:24 at 1:11:41
  • 85. (aus) Kitchen Lauren Australia in 17:03:41 at 1:12:58
  • 86. (ger) Duster Sarah Cervelo TestTeam in 17:03:45 at 1:13:02
  • 87. (ita) Borchi Alessandra Safi Pasta Zara Titanedi in 17:04:17 at 1:13:34
  • 88. (ita) Bastianelli Valentina Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line in 17:04:46 at 1:14:03
  • 89. (blr) Lohvinava Aliaksandra Team System Data in 17:05:31 at 1:14:48
  • 90. (usa) Racchetto Lisa Team System Data in 17:05:51 at 1:15:08
  • 91. (ita) Azzini Emanuela Gauss Rdz Ormu Colnago in 17:07:51 at 1:17:08
  • 92. (ned) Beltman Chantal Team Columbia HTC Woman in 17:08:59 at 1:18:16
  • 93. Gema Pascual Torrecilla Bizkaia Durango Champion System in 17:14:00 at 1:23:17
  • 94. (ger) Schleicher Regina Equipe Nurnberger Versicherung in 17:16:28 at 1:25:45
  • 95. (aus) Goss Belinda Australia in 17:19:31 at 1:28:48
  • 96. (ita) Bortolus Chiara Gauss Rdz Ormu Colnago in 17:21:05 at 1:30:22
  • 97. (ita) Pisaneschi Laura Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line in 17:21:51 at 1:31:08
  • 98. (ukr) Mykhaylova Tetyana Usc Chirio Forno D’asolo in 17:22:30 at 1:31:47
  • 99. (ita) Frapporti Simona Usc Chirio Forno D’asolo in 17:22:59 at 1:32:16
  • 100. (ita) Faustini Francesca Team Cmax Dila’ in 17:23:52 at 1:33:09
  • 101. (usa) Miller Brooke Usa National Team in 17:25:10 at 1:34:27
  • 102. (ita) Vanni Chiara Team Cmax Dila’ in 17:25:58 at 1:35:15
  • 103. (aus) Galloway Myfanwy Australia in 17:26:17 at 1:35:34
  • 104. Dorleta Zorrilla Braceras Bizkaia Durango Champion System in 17:26:37 at 1:35:54
  • 105. (sui) Kuhn Bettina Bigla Cycling Team in 17:26:57 at 1:36:14
  • 106. Mireia (esp) Epelde Bikendi Bizkaia Durango Champion System in 17:27:20 at 1:36:37
  • 107. (ukr) Vologdina Viktoria Usc Chirio Forno D’asolo in 17:27:28 at 1:36:45
  • 108. (ned) Elemans Saskia Team Flexpoint in 17:27:56 at 1:37:13
  • 109. (ita) Bertolin Odette Team System Data in 17:32:30 at 1:41:47
  • 110. (blr) Dylko Alena Team System Data in 17:34:24 at 1:43:41
  • 111. (usa) Hatch Elizabeth Team System Data in 17:34:52 at 1:44:09
  • 112. (swe) Holler Monica Bigla Cycling Team in 17:34:54 at 1:44:11
  • 113. (nor) Torp Linn Lotto Belisol Ladies Team in 17:41:48 at 1:51:05
  • 114. Silvia (esp) Tirado Marquez Team Cmax Dila’ in 17:46:23 at 1:55:40
  • 115. (aus) Bates Katherine Team Columbia HTC Woman in 17:48:28 at 1:57:45
  • 116. (blr) Vinnikova Marina Team System Data in 17:49:25 at 1:58:42
  • 117. (ita) Quarta Alessia Team Cmax Dila’ in 17:50:41 at 1:59:58
  • 118. (ltu) Juodvalkyte Urte Fenixs in 17:51:27 at 2:00:44
  • 119. (ita) Grifi Sara S. C. Michela Fanini Record Rox in 17:52:27 at 2:01:44
  • . Anno in Distcco
  • 120. (esp) Zamorano Diana Bizkaia Durango Champion System in 17:52:36 at 2:01:53
  • .