Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Events

Columbia-Highroad’s Ina-Yoko Teutenberg wins stage 3 at the Tour de l’Aude

Columbia-Highroad’s Ina-Yoko Teutenberg on Monday took her second win in this year's Tour de l'Aude — her 17th career win in the French stage race. American Amber Neben (Nurnberger Versicherung) maintained her overall lead in the 10-day race, which has one more day of relatively flat racing before hitting the mountains on Wednesday. Teutenberg avoided a last-kilometer crash to come away with the stage 3 win.

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

Columbia-Highroad’s Ina-Yoko Teutenberg on Monday took her second win in this year’s Tour de l’Aude — her 17th career win in the French stage race.

American Amber Neben (Nurnberger Versicherung) maintained her overall lead in the 10-day race, which has one more day of relatively flat racing before hitting the mountains on Wednesday.

Teutenberg avoided a last-kilometer crash to come away with the stage 3 win.

“I was the only one to get through the crash, so I reached the line alone,” Teutenberg said. “The rider who crashed slid and took out a lot of the others, but luckily I was able to get through.”

Teutenberg paid tribute to her Columbia-Highroad teammates who worked hard during the hilly 116-kilometer stage to reel in several dangerous moves. “We collaborated with another team to bring back one rider and set things up for a sprint. Then they put me in the right position. With a team of just six riders it’s never easy to do everything but they did a great job.”

American Kristin Armstrong was fifth on the stage and remains in sixth overall at ten seconds behind Neben.
Previous stages:

Results

Stage results: | (GC standings )

  • 1. Ina Teutenberg (GER) Team Columbia Highroad Women in 02:58:18
  • 2. Tania Belvederesi (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago
  • 3. Denise Zuckermandel (GER)
  • 4. Emma Johansson (SWE) Red Sun Cycling Team
  • 5. Kristin Armstrong (USA) Cervelo Test Team
  • 6. Julia Martisova (RUS) Gauss Rdz Ormu – Colnago
  • 7. Chantal Blaak (NED)
  • 8. Pascale Jeuland (FRA) Vienne Futuroscope
  • 9. Monica Holler (SWE) Bigla Cycling Team
  • 10. Amber Neben (USA) Equipe N?rnberger Versicherung
  • 11. Kaytee Boyd (NZL) Selle Italia Ghezzi
  • 12. Elisabeth Armitstead (GBR) Lotto-Belisol Ladiesteam
  • 13. Oxana Kozonchuk (RUS) Selle Italia Ghezzi
  • 14. Ludivine Henrion (BEL) Red Sun Cycling Team
  • 15. Nikki Harris (GBR)
  • 16. Trixi Worrack (GER) Equipe N?rnberger Versicherung
  • 17. Joelle Numainville (CAN) Esgl 93 – Gsd Gestion
  • 18. Claudia Hausler (GER) Cervelo Test Team
  • 19. Vicki Whitelaw (AUS) Vision 1 Racing
  • 20. Catherine Hare-Willianson (GBR) Fenixs
  • 21. Lucinda Brand (NED)
  • 22. Jennifer Hohl (SUI) Bigla Cycling Team
  • 23. Jana Schemmer (GER)
  • 24. Christel Ferrier-Bruneau (FRA) Vision 1 Racing
  • 25. Bettina Kuhn (SUI) Bigla Cycling Team
  • 26. Laure Werner (BEL) Red Sun Cycling Team
  • 27. Chantal Beltman (NED) Team Columbia Highroad Women
  • 28. Sanne Van-Paassen (NED)
  • 29. Sigrid Corneo (SLO) Selle Italia Ghezzi
  • 30. Mascha Pijnenborg (NED) Red Sun Cycling Team
  • 31. Martina Corazza (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago
  • 32. Leda Cox (GBR) Esgl 93 – Gsd Gestion
  • 33. Lucy Martin (GBR)
  • 34. Emmanuelle Merlot (FRA) Vienne Futuroscope
  • 35. Noëmie Cantele (ITA) Bigla Cycling Team
  • 36. Loes Gunnewijk (NED) Team Flexpoint
  • 37. Tina Liebig (GER) Dsb Bank – Nederland Bloeit
  • 38. Linda Villumsen (GER) Team Columbia Highroad Women
  • 39. Nicole Cooke (GBR) Vision 1 Racing
  • 40. Modesta Vzesniauskaite (LTU) Bigla Cycling Team
  • 41. Noortje Tabak (NED) Dsb Bank – Nederland Bloeit
  • 42. Veronica Andreasson (SWE) Bigla Cycling Team
  • 43. Susanne Ljungskog (SWE) Team Flexpoint
  • 44. Iris Slappendel (NED) Team Flexpoint
  • 45. Regina Bruins (NED) Cervelo Test Team
  • 46. Eva Lutz (GER) Equipe N?rnberger Versicherung
  • 47. Madeleine Sandig (GER) Equipe N?rnberger Versicherung
  • 48. Liesbeth Devocht (BEL) Dsb Bank – Nederland Bloeit
  • 49. Tatiana Antoshina (RUS) Gauss Rdz Ormu – Colnago
  • 50. Trine Schmidt (DEN) Team Flexpoint
  • 51. Luise Keller (GER) Team Columbia Highroad Women
  • 52. Karin Aune (SWE) Fenixs
  • 53. Grace Verbeke (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam
  • 54. Marieke Van-Wanroij (NED) Dsb Bank – Nederland Bloeit
  • 55. Charlotte Becker (GER) Equipe N?rnberger Versicherung
  • 56. Julie Beveridge (CAN)
  • 57. Audrey Cordon (FRA) Vienne Futuroscope
  • 58. Heather Logan (CAN)
  • 59. Bianca Puratch-Knoepfle (GER) Equipe Nurnberger Versicherung
  • 60. Saskia Elemans (NED) Team Flexpoint
  • 61. Helen Wyman (GBR) Vision 1 Racing
  • 62. Svetlana Bubnenkova (RUS) Fenixs
  • 63. Emma Silversides (GBR) Lotto-Belisol Ladiesteam
  • 64. Catherine Delfosse (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam
  • 65. Marina Romoli (ITA) Selle Italia Ghezzi
  • 66. Kim Schoonbaert (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam
  • 67. Lina-Kristin Schink (GER)
  • 68. Moriah Macgregor (CAN)
  • 69. Debby Van-Den-Berg (NED) Vision 1 Racing
  • 70. Jennifer Fischer (FRA) Vienne Futuroscope
  • 71. Mirjam Melchers-Van-Poppel (NED) Team Flexpoint
  • 72. Nathalie Jeuland (FRA) Vienne Futuroscope
  • 73. Katie Colclough (GBR)
  • 74. Emilia Fahlin (SWE) Team Columbia Highroad Women
  • 75. Paulina Brzezna (POL) Red Sun Cycling Team
  • 76. Silvia Valsecchi (ITA) Selle Italia Ghezzi
  • 77. Béatrice Thomas (FRA) Esgl 93 – Gsd Gestion
  • 78. Marlijn Binnendijk (NED)
  • 79. Sarah Stewart (CAN)
  • 80. Emma Pooley (GBR) Cervelo Test Team
  • 81. Marianne Vos (NED) Dsb Bank – Nederland Bloeit
  • 82. Mélodie Lesueur (FRA) Esgl 93 – Gsd Gestion in 02:58:51
  • 83. Natalia Boyarskaya (RUS) Fenixs in 02:59:04
  • 84. Patricia Schwager (NED) Cervelo Test Team in 02:59:04
  • 85. Petra Dijkman (NED) Red Sun Cycling Team
  • 86. Carrie Cartmill (CAN) in 02:59:30
  • 87. Angela Hennig (GER) Dsb Bank – Nederland Bloeit
  • 88. Irene Van-Den-Broek (NED) in 02:59:44
  • 89. Audrey Lemieux (CAN) Esgl 93 – Gsd Gestion in 02:59:50
  • 90. Valentina Bastianelli (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 03:00:27
  • 91. Martine Bras (NED) Selle Italia Ghezzi
  • 92. Lieselot Decroix (BEL) Cervelo Test Team in 03:06:19
  • 93. Gabriella Day (GBR) Vision 1 Racing in 03:06:19
  • 94. Alexandra Greenfield (GBR) in 03:06:19
  • 95. Suzanne Van-Veen (NED) in 03:06:21
  • 96. Katherine Bates (AUS) Team Columbia Highroad Women in 03:06:21
  • 97. Veronica Alessio (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 03:06:45
  • 98. Elise Depoorter (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam in 03:09:04
  • 99. Nadezda Vlasova (RUS) Fenixs in 03:09:12
  • 100. Virginia Hennig (GER) in 03:09:12
  • 101. Fiona Dutriaux (FRA) Vienne Futuroscope in 03:09:12
  • 102. Janine Bubner (GER) in 03:09:12
  • 103. Jenny Trew (CAN) in 03:09:12
  • .

GC standings | ( Stage results )

  • 1. Amber Neben (USA) Equipe Nurnberger Versicherung in 06:44:54
  • 2. Ina Teutenberg (GER) Team Columbia Highroad Women in 06:44:56
  • 3. Trixi Worrack (GER) Equipe Nurnberger Versicherung in 06:45:02 at 08
  • 4. Regina Bruins (NED) Cervelo Test Team in 06:45:03 at 09
  • 5. Charlotte Becker (GER) Equipe Nurnberger Versicherung in 06:45:03 at 09
  • 6. Kristin Armstrong (USA) Cervelo Test Team in 06:45:04 at 10
  • 7. Madeleine Sandig (GER) Equipe Nurnberger Versicherung in 06:45:05 at 11
  • 8. Eva Lutz (GER) Equipe Nurnberger Versicherung in 06:45:12 at 18
  • 9. Linda Villumsen (GER) Team Columbia Highroad Women in 06:45:13 at 19
  • 10. Emma Pooley (GBR) Cervelo Test Team in 06:45:13 at 19
  • 11. Claudia Hausler (GER) Cervelo Test Team in 06:45:16 at 22
  • 12. Mirjam Melchers-Van-Poppel (NED) Team Flexpoint in 06:45:20 at 26
  • 13. Trine Schmidt (DEN) Team Flexpoint in 06:45:21 at 27
  • 14. Loes Gunnewijk (NED) Team Flexpoint in 06:45:22 at 28
  • 15. Susanne Ljungskog (SWE) Team Flexpoint in 06:45:26 at 32
  • 16. Chantal Beltman (NED) Team Columbia Highroad Women in 06:45:28 at 34
  • 17. Iris Slappendel (NED) Team Flexpoint in 06:45:28 at 34
  • 18. Marianne Vos (NED) Dsb Bank – Nederland Bloeit in 06:45:37 at 43
  • 19. Saskia Elemans (NED) Team Flexpoint in 06:45:41 at 47
  • 20. Luise Keller (GER) Team Columbia Highroad Women in 06:45:43 at 49
  • 21. Bianca Puratch-Knoepfle (GER) Equipe N?rnberger Versicherung in 06:45:43 at 49
  • 22. Liesbeth De-Vocht (BEL) Dsb Bank – Nederland Bloeit in 06:45:55 at 01:01
  • 23. Noëmie Cantele (ITA) Bigla Cycling Team in 06:45:57 at 01:03
  • 24. Tatiana Antoshina (RUS) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 06:46:03 at 01:09
  • 25. Emma Johansson (SWE) Red Sun Cycling Team in 06:46:08 at 01:14
  • 26. Julia Martisova (RUS) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 06:46:08 at 01:14
  • 27. Modesta Vzesniauskaite (LTU) Bigla Cycling Team in 06:46:09 at 01:15
  • 28. Tina Liebig (GER) Dsb Bank – Nederland Bloeit in 06:46:10 at 01:16
  • 29. Noortje Tabak (NED) Dsb Bank – Nederland Bloeit in 06:46:13 at 01:19
  • 30. Tania Belvederesi (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 06:46:13 at 01:19
  • 31. Monica Holler (SWE) Bigla Cycling Team in 06:46:18 at 01:24
  • 32. Chantal Blaak (NED) in 06:46:26 at 01:32
  • 33. Vicki Whitelaw (AUS) Vision 1 Racing in 06:46:28 at 01:34
  • 34. Sanne Van-Paassen (NED) in 06:46:30 at 01:36
  • 35. Julie Beveridge (CAN) in 06:46:32 at 01:38
  • 36. Nicole Cooke (GBR) Vision 1 Racing in 06:46:32 at 01:38
  • 37. Heather Logan (CAN) in 06:46:36 at 01:42
  • 38. Mascha Pijnenborg (NED) Red Sun Cycling Team in 06:46:36 at 01:42
  • 39. Jennifer Hohl (SUI) Bigla Cycling Team in 06:46:36 at 01:42
  • 40. Lucinda Brand (NED) in 06:46:37 at 01:43
  • 41. Nikki Harris (GBR) in 06:46:43 at 01:49
  • 42. Moriah Macgregor (CAN) in 06:46:43 at 01:49
  • 43. Pascale Jeuland (FRA) Vienne Futuroscope in 06:46:44 at 01:50
  • 44. Christel Ferrier-Bruneau (FRA) Vision 1 Racing in 06:46:45 at 01:51
  • 45. Petra Dijkman (NED) Red Sun Cycling Team in 06:46:48 at 01:54
  • 46. Jennifer Fischer (FRA) Vienne Futuroscope in 06:46:49 at 01:55
  • 47. Svetlana Bubnenkova (RUS) Fenixs in 06:46:49 at 01:55
  • 48. Sarah Stewart (CAN) in 06:46:49 at 01:55
  • 49. Helen Wyman (GBR) Vision 1 Racing in 06:46:49 at 01:55
  • 50. Katie Colclough (GBR) in 06:46:52 at 01:58
  • 51. Audrey Cordon (FRA) Vienne Futuroscope in 06:46:55 at 02:01
  • 52. Lucy Martin (GBR) in 06:46:55 at 02:01
  • 53. Elisabeth Armitstead (GBR) Lotto-Belisol Ladiesteam in 06:46:57 at 02:03
  • 54. Debby Van-Den-Berg (NED) Vision 1 Racing in 06:47:05 at 02:11
  • 55. Denise Zuckermandel (GER) in 06:47:05 at 02:11
  • 56. Emmanuelle Merlot (FRA) Vienne Futuroscope in 06:47:05 at 02:11
  • 57. Karin Aune (SWE) Fenixs in 06:47:07 at 02:13
  • 58. Kaytee Boyd (NZL) Selle Italia Ghezzi in 06:47:08 at 02:14
  • 59. Oxana Kozonchuk (RUS) Selle Italia Ghezzi in 06:47:09 at 02:15
  • 60. Joelle Numainville (CAN) Esgl 93 – Gsd Gestion in 06:47:11 at 02:17
  • 61. Grace Verbeke (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam in 06:47:11 at 02:17
  • 62. Leda Cox (GBR) Esgl 93 – Gsd Gestion in 06:47:12 at 02:18
  • 63. Martine Bras (NED) Selle Italia Ghezzi in 06:47:14 at 02:20
  • 64. Catherine Delfosse (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam in 06:47:19 at 02:25
  • 65. Béatrice Thomas (FRA) Esgl 93 – Gsd Gestion in 06:47:22 at 02:28
  • 66. Lina-Kristin Schink (GER) in 06:47:27 at 02:33
  • 67. Marina Romoli (ITA) Selle Italia Ghezzi in 06:47:29 at 02:35
  • 68. Emilia Fahlin (SWE) Team Columbia Highroad Women in 06:47:31 at 02:37
  • 69. Natalia Boyarskaya (RUS) Fenixs in 06:47:42 at 02:48
  • 70. Emma Silversides (GBR) Lotto-Belisol Ladiesteam in 06:47:46 at 02:52
  • 71. Angela Hennig (GER) Dsb Bank – Nederland Bloeit in 06:47:48 at 02:54
  • 72. Paulina Brzezna (POL) Red Sun Cycling Team in 06:47:57 at 03:03
  • 73. Mélodie Lesueur (FRA) Esgl 93 – Gsd Gestion in 06:47:59 at 03:05
  • 74. Silvia Valsecchi (ITA) Selle Italia Ghezzi in 06:48:49 at 03:55
  • 75. Nathalie Jeuland (FRA) Vienne Futuroscope in 06:48:55 at 04:01
  • 76. Marieke Van-Wanroij (NED) Dsb Bank – Nederland Bloeit in 06:49:54 at 05:00
  • 77. Laure Werner (BEL) Red Sun Cycling Team in 06:50:02 at 05:08
  • 78. Veronica Andreasson (SWE) Bigla Cycling Team in 06:50:06 at 05:12
  • 79. Ludivine Henrion (BEL) Red Sun Cycling Team in 06:50:08 at 05:14
  • 80. Valentina Bastianelli (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 06:50:09 at 05:15
  • 81. Kim Schoonbaert (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam in 06:50:17 at 05:23
  • 82. Audrey Lemieux (CAN) Esgl 93 – Gsd Gestion in 06:50:18 at 05:24
  • 83. Patricia Schwager (NED) Cervelo Test Team in 06:50:38 at 05:44
  • 84. Marlijn Binnendijk (NED) in 06:50:51 at 05:57
  • 85. Catherine Hare-Willianson (GBR) Fenixs in 06:50:57 at 06:03
  • 86. Martina Corazza (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 06:51:03 at 06:09
  • 87. Bettina Kuhn (SUI) Bigla Cycling Team in 06:51:26 at 06:32
  • 88. Carrie Cartmill (CAN) in 06:52:15 at 07:21
  • 89. Irene Van-Den-Broek (NED) in 06:52:46 at 07:52
  • 90. Sigrid Corneo (SLO) Selle Italia Ghezzi in 06:53:02 at 08:08
  • 91. Alexandra Greenfield (GBR) in 06:55:08 at 10:14
  • 92. Suzanne Van-Veen (NED) in 06:56:12 at 11:18
  • 93. Katherine Bates (AUS) Team Columbia Highroad Women in 06:56:43 at 11:49
  • 94. Lieselot Decroix (BEL) Cervelo Test Team in 06:58:06 at 13:12
  • 95. Virginia Hennig (GER) in 06:58:37 at 13:43
  • 96. Elise Depoorter (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam in 07:00:14 at 15:20
  • 97. Jana Schemmer (GER) in 07:00:19 at 15:25
  • 98. Jenny Trew (CAN) in 07:01:43 at 16:49
  • 99. Veronica Alessio (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 07:02:09 at 17:15
  • 100. Gabriella Day (GBR) Vision 1 Racing in 07:08:46 at 23:52
  • 101. Janine Bubner (GER) in 07:11:08 at 26:14
  • 102. Nadezda Vlasova (RUS) Fenixs in 07:14:39 at 29:45
  • 103. Fiona Dutriaux (FRA) Vienne Futuroscope in 07:15:45 at 30:51