Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Events

Columbia-Highroad’s Ina-Yoko Teutenberg wins stage 1 of the Tour de L’Aude.

Columbia-Highroad's Ina-Yoko Teutenberg won for the 13th time this season on Saturday, taking stage 1 and the overall lead at the Tour de L’Aude. Teutenberg took over the lead from her teammate Linda Villumsen, who won Friday's prologue of the 10-day race. Teutenberg now holds the record for stage victories in the Tour de L’Aude — 16, with the first taken in 1997.

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

Columbia-Highroad’s Ina-Yoko Teutenberg won for the 13th time this season on Saturday, taking stage 1 and the overall lead at the Tour de L’Aude.

Teutenberg took over the lead from her teammate Linda Villumsen, who won Friday’s prologue of the 10-day race.

Teutenberg now holds the record for stage victories in the Tour de L’Aude — 16, with the first taken in 1997.

“It was a real team effort today, in the last 40 kilometers all the riders had to work very hard to pull back a break,” Teutenberg said. “It was a flat stage, but only in comparison to the rest of the stages of the Tour de L’Aude — this whole race is always hilly.”

“We caught the break with four kilometers to go and then Chantal Beltman led me up to 500 meters to the finish, I followed wheels and took off from there. I knew the finish from other years; this is a stage they have had lots of times in the Tour de L’Aude, so that was an advantage, too.”

Columbia-Highroad now has a chance to defend Teutenberg’s lead in Sunday’s team time trial.

Kristin Armstrong (Cervelo TestTeam) and Amber Neben (Nurnberger Versicherung) are the top ranked Americans on the GC following Saturday’s stage. The two are in sixth and seventh place, respectively, at 10 seconds behind Teutenberg.

Results

Stage 2 results: | Click for GC

  • 1. Ina Teutenberg (GER) Team Columbia Highroad Women in 03:06:34
  • 2. Martine Bras (NED) Selle Italia Ghezzi
  • 3. Marianne Vos (NED) Dsb Bank – Nederland Bloeit
  • 4. Svetlana Bubnenkova (RUS) Fenixs
  • 5. Julia Martisova (RUS) Gauss Rdz Ormu – Colnago
  • 6. Oxana Kozonchuk (RUS) Selle Italia Ghezzi
  • 7. Ludivine Henrion (BEL) Red Sun Cycling Team
  • 8. Trixi Worrack (GER) Equipe Nurnberger Versicherung
  • 9. Catherine Hare_willianson (GBR) Fenixs
  • 10. Regina Bruins (NED) Cervelo Test Team
  • 11. Lucy Martin (GBR)
  • 12. Mascha Pijnenborg (NED) Red Sun Cycling Team
  • 13. Tania Belvederesi (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago
  • 14. Nicole Cooke (GBR) Vision 1 Racing
  • 15. Jennifer Hohl (SUI) Bigla Cycling Team
  • 16. Martina Corazza (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago
  • 17. Loes Gunnewijk (NED) Team Flexpoint
  • 18. Emma Johansson (SWE) Red Sun Cycling Team
  • 19. Carrie Cartmill (CAN)
  • 20. Lucinda Brand (NED)
  • 21. Denise Zuckermandel (GER)
  • 22. Petra Dijkman (NED) Red Sun Cycling Team
  • 23. Marina Romoli (ITA) Selle Italia Ghezzi
  • 24. Pascale Jeuland (FRA) Vienne Futuroscope
  • 25. Christel Ferrier-Bruneau (FRA) Vision 1 Racing
  • 26. Kaytee Boyd (NZL) Selle Italia Ghezzi
  • 27. Audrey Cordon (FRA) Vienne Futuroscope
  • 28. Charlotte Becker (GER) Equipe Nurnberger Versicherung
  • 29. Leda Cox (GBR) Esgl 93 – Gsd Gestion
  • 30. Elisabeth Armitstead (GBR) Lotto-Belisol Ladiesteam
  • 31. Tina Liebig (GER) Dsb Bank – Nederland Bloeit
  • 32. Laure Werner (BEL) Red Sun Cycling Team
  • 33. Karin Aune (SWE) Fenixs
  • 34. Jenny Trew (CAN)
  • 35. Joelle Numainville (CAN) Esgl 93 – Gsd Gestion
  • 36. Bianca Puratch-Knoepfle (GER) Equipe Nurnberger Versicherung
  • 37. Vicki Whitelaw (AUS) Vision 1 Racing
  • 38. Noortje Tabak (NED) Dsb Bank – Nederland Bloeit
  • 39. Veronica Andreasson (SWE) Bigla Cycling Team
  • 40. Monica Holler (SWE) Bigla Cycling Team
  • 41. Grace Verbeke (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam
  • 42. Claudia Hausler (GER) Cervelo Test Team
  • 43. Sigrid Corneo (SLO) Selle Italia Ghezzi
  • 44. Iris Slappendel (NED) Team Flexpoint
  • 45. Chantal Blaak (NED)
  • 46. Susanne Ljungskog (SWE) Team Flexpoint
  • 47. Elena Eggl (GER)
  • 48. Julie Beveridge (CAN)
  • 49. Angela Hennig (GER) Dsb Bank – Nederland Bloeit
  • 50. Noëmie Cantele (ITA) Bigla Cycling Team
  • 51. Kristin Armstrong (USA) Cervelo Test Team
  • 52. Linda Villumsen (GER) Team Columbia Highroad Women
  • 53. Lieselot Decroix (BEL) Cervelo Test Team
  • 54. Amber Neben (USA) Equipe Nurnberger Versicherung
  • 55. Mirjam Melchers_van_poppel (NED) Team Flexpoint
  • 56. Eva Lutz (GER) Equipe Nurnberger Versicherung
  • 57. Trine Schmidt (DEN) Team Flexpoint
  • 58. Marieke Van_wanroij (NED) Dsb Bank – Nederland Bloeit
  • 59. Madeleine Sandig (GER) Equipe Nurnberger Versicherung
  • 60. Modesta Vzesniauskaite (LTU) Bigla Cycling Team
  • 61. Saskia Elemans (NED) Team Flexpoint
  • 62. Moriah Macgregor (CAN)
  • 63. Heather Logan (CAN)
  • 64. Suzanne J_van_veen (NED)
  • 65. Catherine Delfosse (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam
  • 66. Paulina Brzezna (POL) Red Sun Cycling Team
  • 67. Patricia Schwager (NED) Cervelo Test Team
  • 68. Kim Schoonbaert (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam
  • 69. Emma Silversides (GBR) Lotto-Belisol Ladiesteam
  • 70. Emmanuelle Merlot (FRA) Vienne Futuroscope
  • 71. Sanne J_van_paassen (NED)
  • 72. Liesbeth De_vocht (BEL) Dsb Bank – Nederland Bloeit
  • 73. Katie Colclough (GBR)
  • 74. Tatiana Antoshina (RUS) Gauss Rdz Ormu – Colnago
  • 75. Marlijn Binnendijk (NED)
  • 76. Jennifer Fischer (FRA) Vienne Futuroscope
  • 77. Luise Keller (GER) Team Columbia Highroad Women
  • 78. Chantal Beltman (NED) Team Columbia Highroad Women
  • 79. Emma Pooley (GBR) Cervelo Test Team
  • 80. Valentina Bastianelli (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago
  • 81. Debby Van_den_berg (NED) Vision 1 Racing
  • 82. Helen Wyman (GBR) Vision 1 Racing
  • 83. Natalia Boyarskaya (RUS) Fenixs
  • 84. Béatrice Thomas (FRA) Esgl 93 – Gsd Gestion
  • 85. Nikki Harris (GBR)
  • 86. Mélodie Lesueur (FRA) Esgl 93 – Gsd Gestion
  • 87. Sarah Stewart (CAN)
  • 88. Silvia Valsecchi (ITA) Selle Italia Ghezzi in 03:06:44
  • 89. Emilia Fahlin (SWE) Team Columbia Highroad Women in 03:06:44
  • 90. Audrey Lemieux (CAN) Esgl 93 – Gsd Gestion in 03:06:44
  • 91. Katherine Bates (AUS) Team Columbia Highroad Women in 03:06:44
  • 92. Veronica Alessio (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 03:06:44
  • 93. Lina-Kristin Schink (GER) in 03:06:44
  • 94. Nathalie Jeuland (FRA) Vienne Futuroscope in 03:06:44
  • 95. Alexandra Greenfield (GBR) in 03:06:47
  • 96. Virginia Hennig (GER) in 03:06:50
  • 97. Elise Depoorter (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam in 03:06:50
  • 98. Irene Van_den_broek (NED) in 03:06:50
  • 99. Bettina Kuhn (SUI) Bigla Cycling Team in 03:07:55
  • 100. Nadezda Vlasova (RUS) Fenixs in 03:19:20
  • 101. Fiona Dutriaux (FRA) Vienne Futuroscope in 03:19:20
  • 102. Janine Bubner (GER) in 03:19:22
  • 103. Jana Schemmer (GER) in 03:19:22
  • 104. Jennifer Letue (FRA) Esgl 93 – Gsd Gestion in 03:19:22
  • 105. Gabriella Day (GBR) Vision 1 Racing in 03:20:18

GC standing | Click for Stage results

  • 1. Ina Teutenberg (GER) Team Columbia Highroad Women in 03:11:19
  • 2. Marianne Vos (NED) Dsb Bank – Nederland Bloeit in 03:11:22
  • 3. Linda Villumsen (GER) Team Columbia Highroad Women in 03:11:26 at 07
  • 4. Regina Bruins (NED) Cervelo Test Team in 03:11:26 at 07
  • 5. Noëmie Cantele (ITA) Bigla Cycling Team in 03:11:27 at 08
  • 6. Kristin Armstrong (USA) Cervelo Test Team in 03:11:29 at 10
  • 7. Amber Neben (USA) Equipe N?rnberger Versicherung in 03:11:29 at 10
  • 8. Mirjam Melchers_van_poppel (NED) Team Flexpoint in 03:11:33 at 14
  • 9. Emma Johansson (SWE) Red Sun Cycling Team in 03:11:33 at 14
  • 10. Trine Schmidt (DEN) Team Flexpoint in 03:11:34 at 15
  • 11. Loes Gunnewijk (NED) Team Flexpoint in 03:11:35 at 16
  • 12. Trixi Worrack (GER) Equipe N?rnberger Versicherung in 03:11:37 at 18
  • 13. Tatiana Antoshina (RUS) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 03:11:38 at 19
  • 14. Charlotte Becker (GER) Equipe N?rnberger Versicherung in 03:11:38 at 19
  • 15. Claudia Hausler (GER) Cervelo Test Team in 03:11:39 at 20
  • 16. Modesta Vzesniauskaite (LTU) Bigla Cycling Team in 03:11:39 at 20
  • 17. Susanne Ljungskog (SWE) Team Flexpoint in 03:11:39 at 20
  • 18. Vicki Whitelaw (AUS) Vision 1 Racing in 03:11:39 at 20
  • 19. Emma Pooley (GBR) Cervelo Test Team in 03:11:39 at 20
  • 20. Madeleine Sandig (GER) Equipe N?rnberger Versicherung in 03:11:40 at 21
  • 21. Liesbeth De_vocht (BEL) Dsb Bank – Nederland Bloeit in 03:11:40 at 21
  • 22. Chantal Beltman (NED) Team Columbia Highroad Women in 03:11:41 at 22
  • 23. Iris Slappendel (NED) Team Flexpoint in 03:11:41 at 22
  • 24. Nicole Cooke (GBR) Vision 1 Racing in 03:11:42 at 23
  • 25. Nikki Harris (GBR) in 03:11:43 at 24
  • 26. Julia Martisova (RUS) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 03:11:43 at 24
  • 27. Denise Zuckermandel (GER) in 03:11:44 at 25
  • 28. Svetlana Bubnenkova (RUS) Fenixs in 03:11:44 at 25
  • 29. Chantal Blaak (NED) in 03:11:46 at 27
  • 30. Julie Beveridge (CAN) in 03:11:47 at 28
  • 31. Elisabeth Armitstead (GBR) Lotto-Belisol Ladiesteam in 03:11:47 at 28
  • 32. Katherine Bates (AUS) Team Columbia Highroad Women in 03:11:47 at 28
  • 33. Kaytee Boyd (NZL) Selle Italia Ghezzi in 03:11:48 at 29
  • 34. Pascale Jeuland (FRA) Vienne Futuroscope in 03:11:49 at 30
  • 35. Eva Lutz (GER) Equipe N?rnberger Versicherung in 03:11:49 at 30
  • 36. Oxana Kozonchuk (RUS) Selle Italia Ghezzi in 03:11:49 at 30
  • 37. Sanne Van_paassen (NED) in 03:11:50 at 31
  • 38. Heather Logan (CAN) in 03:11:51 at 32
  • 39. Angela Hennig (GER) Dsb Bank – Nederland Bloeit in 03:11:51 at 32
  • 40. Natalia Boyarskaya (RUS) Fenixs in 03:11:51 at 32
  • 41. Katie Colclough (GBR) in 03:11:52 at 33
  • 42. Monica Holler (SWE) Bigla Cycling Team in 03:11:52 at 33
  • 43. Paulina Brzezna (POL) Red Sun Cycling Team in 03:11:53 at 34
  • 44. Jennifer Fischer (FRA) Vienne Futuroscope in 03:11:54 at 35
  • 45. Martine Bras (NED) Selle Italia Ghezzi in 03:11:54 at 35
  • 46. Tania Belvederesi (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 03:11:54 at 35
  • 47. Patricia Schwager (NED) Cervelo Test Team in 03:11:54 at 35
  • 48. Saskia Elemans (NED) Team Flexpoint in 03:11:54 at 35
  • 49. Lucy Martin (GBR) in 03:11:55 at 36
  • 50. Christel Ferrier-Bruneau (FRA) Vision 1 Racing in 03:11:55 at 36
  • 51. Tina Liebig (GER) Dsb Bank – Nederland Bloeit in 03:11:55 at 36
  • 52. Luise Keller (GER) Team Columbia Highroad Women in 03:11:56 at 37
  • 53. Joelle Numainville (CAN) Esgl 93 – Gsd Gestion in 03:11:56 at 37
  • 54. Leda Cox (GBR) Esgl 93 – Gsd Gestion in 03:11:57 at 38
  • 55. Lucinda Brand (NED) in 03:11:57 at 38
  • 56. Emilia Fahlin (SWE) Team Columbia Highroad Women in 03:11:58 at 39
  • 57. Noortje Tabak (NED) Dsb Bank – Nederland Bloeit in 03:11:58 at 39
  • 58. Moriah Macgregor (CAN) in 03:11:58 at 39
  • 59. Helen Wyman (GBR) Vision 1 Racing in 03:11:59 at 40
  • 60. Silvia Valsecchi (ITA) Selle Italia Ghezzi in 03:12:00 at 41
  • 61. Audrey Cordon (FRA) Vienne Futuroscope in 03:12:00 at 41
  • 62. Veronica Andreasson (SWE) Bigla Cycling Team in 03:12:00 at 41
  • 63. Mascha Pijnenborg (NED) Red Sun Cycling Team in 03:12:01 at 42
  • 64. Laure Werner (BEL) Red Sun Cycling Team in 03:12:01 at 42
  • 65. Grace Verbeke (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam in 03:12:01 at 42
  • 66. Lina-Kristin Schink (GER) in 03:12:02 at 43
  • 67. Marlijn Binnendijk (NED) in 03:12:02 at 43
  • 68. Karin Aune (SWE) Fenixs in 03:12:02 at 43
  • 69. Jenny Trew (CAN) in 03:12:02 at 43
  • 70. Marieke Van_wanroij (NED) Dsb Bank – Nederland Bloeit in 03:12:03 at 44
  • 71. Valentina Bastianelli (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 03:12:04 at 45
  • 72. Sarah Stewart (CAN) in 03:12:04 at 45
  • 73. Audrey Lemieux (CAN) Esgl 93 – Gsd Gestion in 03:12:04 at 45
  • 74. Jennifer Hohl (SUI) Bigla Cycling Team in 03:12:06 at 47
  • 75. Ludivine Henrion (BEL) Red Sun Cycling Team in 03:12:07 at 48
  • 76. Lieselot Decroix (BEL) Cervelo Test Team in 03:12:07 at 48
  • 77. Béatrice Thomas (FRA) Esgl 93 – Gsd Gestion in 03:12:07 at 48
  • 78. Alexandra Greenfield (GBR) in 03:12:07 at 48
  • 79. Catherine Hare_willianson (GBR) Fenixs in 03:12:08 at 49
  • 80. Marina Romoli (ITA) Selle Italia Ghezzi in 03:12:09 at 50
  • 81. Catherine Delfosse (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam in 03:12:09 at 50
  • 82. Emmanuelle Merlot (FRA) Vienne Futuroscope in 03:12:10 at 51
  • 83. Martina Corazza (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 03:12:10 at 51
  • 84. Suzanne Van_veen (NED) in 03:12:10 at 51
  • 85. Mélodie Lesueur (FRA) Esgl 93 – Gsd Gestion in 03:12:11 at 52
  • 86. Petra Dijkman (NED) Red Sun Cycling Team in 03:12:13 at 54
  • 87. Debby Van_den_berg (NED) Vision 1 Racing in 03:12:15 at 56
  • 88. Bianca Puratch-Knoepfle (GER) Equipe N?rnberger Versicherung in 03:12:16 at 57
  • 89. Carrie Cartmill (CAN) in 03:12:16 at 57
  • 90. Virginia Hennig (GER) in 03:12:18 at 59
  • 91. Kim Schoonbaert (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam in 03:12:23 at 01:04
  • 92. Veronica Alessio (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 03:12:24 at 01:05
  • 93. Sigrid Corneo (SLO) Selle Italia Ghezzi in 03:12:24 at 01:05
  • 94. Nathalie Jeuland (FRA) Vienne Futuroscope in 03:12:28 at 01:09
  • 95. Elise Depoorter (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam in 03:12:28 at 01:09
  • 96. Irene Van_den_broek (NED) in 03:12:31 at 01:12
  • 97. Emma Silversides (GBR) Lotto-Belisol Ladiesteam in 03:12:36 at 01:17
  • 98. Elena Eggl (GER) in 03:12:36 at 01:17
  • 99. Bettina Kuhn (SUI) Bigla Cycling Team in 03:13:20 at 02:01
  • 100. Fiona Dutriaux (FRA) Vienne Futuroscope in 03:24:48 at 13:29
  • 101. Janine Bubner (GER) in 03:24:49 at 13:30
  • 102. Jana Schemmer (GER) in 03:24:54 at 13:35
  • 103. Nadezda Vlasova (RUS) Fenixs in 03:24:56 at 13:37
  • 104. Jennifer Letue (FRA) Esgl 93 – Gsd Gestion in 03:25:09 at 13:50
  • 105. Gabriella Day (GBR) Vision 1 Racing in 03:25:55 at 14:36
  • .