Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Events

Colom takes stage, lead at Mallorca Challenge

Spaniard Antonio Colom (Team Katusha) won the penultimate stage of the Mallorca Challenge on Wednesday and charged into the overall lead. Colom won the 143.3km stage around Bunyola in 3:54:49, 56 minutes ahead of Edvald Boasson (Team Columbia-High Road) and Jérôme Pineau (Quick Step). Colom now leads Pineau by 41 seconds going into the finale, a 147.6km leg from Magaluf to Palmanova, with Boasson third in the same time.

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

2009 Mallorca Challenge: Katusha's Antonio Colom wins stage 4 and takes the lead.

2009 Mallorca Challenge: Katusha’s Antonio Colom wins stage 4 and takes the lead.

Photo: Graham Watson (file)

Spaniard Antonio Colom (Team Katusha) won the penultimate stage of the Mallorca Challenge on Wednesday and charged into the overall lead.

Colom won the 143.3km stage around Bunyola in 3:54:49, 56 minutes ahead of Edvald Boasson (Team Columbia-High Road) and Jérôme Pineau (Quick Step).

Colom now leads Pineau by 41 seconds going into the finale, a 147.6km leg from Magaluf to Palmanova, with Boasson third in the same time.

Photo Gallery

Results

Stage results: | (GC standings)
1. Antonio Colom (ESP), Team Katusha, 143.3km in 3:54:49
2. Edvald Boasson (NOR), Team Columbia-High Road, at 56
3. Jérôme Pineau (FRA), Quick Step, at 56
4. Sylvian Chavanel (FRA), Quick Step, at 56
5. Maxime Monfort (BEL), Team Columbia-High Road, at 56
6. Morris Possoni (ITA), Team Columbia-High Road, at 1:00
7. Mikel Nieve (ESP), Euskaltel-Euskadi, at 1:01
8. Manuel Vazquez (ESP), Contentpolis-Ampo, at 1:05
9. Paul Martens (GER), Rabobank, at 1:05
10. Markus Fothen (GER), Team Milram, at 1:05
11. Tony Martin (GER), Team Columbia-High Road, at 1:06
12. Francisco PÉrez (ESP), Caisse d’Epargne, at 1:06
13. Roman Kreuziger (CZE), Liquigas, at 1:28
14. Ivan Santaromita (ITA), Liquigas, at 1:32
15. Juan Manuel Garate (ESP), Rabobank, at 2:00
16. Íñigo Landaluce (ESP), Euskaltel-Euskadi, at 2:00
17. Laurens Ten Dam (NED), Rabobank, at 2:00
18. Dario Cataldo (ITA), Quick Step, at 2:25
19. José Joaquin Rojas (ESP), Caisse d’Epargne, at 2:25
20. Pablo Lastras (ESP), Caisse d’Epargne, at 2:35
21. Davide Malacarne (ITA), Quick Step, at 2:35
22. Bert Grabsch (GER), Team Columbia-High Road, at 2:35
23. Christian Pfannberger (AUT), Team Katusha, at 2:35
24. Aitor PÉrez (ESP), Contentpolis-Ampo, at 2:35
25. Gorazd Stangelj (SLO), Liquigas, at 2:35
26. Andrey Amador (CRC), Caisse d’Epargne, at 2:46
27. Rafael Valls (ESP), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 3:52
28. Javier Moreno (ESP), Andalucia Cajasur, at 4:18
29. David LÓpez (ESP), Caisse d’Epargne, at 4:18
30. Javier Etxarri (ESP), Contentpolis-Ampo, at 5:01
31. Koos Moerenhout (NED), Rabobank, at 5:01
32. Aitor HernÁndez (ESP), Euskaltel-Euskadi, at 5:01
33. Eduard Vorganov (RUS), Xacobeo Galicia, at 5:01
34. Johannes FrÖhlinger (GER), Team Milram, at 5:01
35. Marcos GarcÍa (ESP), Xacobeo Galicia, at 5:04
36. Jonathan Tiernan-lock (GBR), Plowman Craven-Madison, at 5:47
37. Arjen Pieter De Baat (NED), Van Vliet Ebh Elshof, at 5:47
38. Samuel Dumoulin (FRA), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 5:47
39. Marco Pinotti (ITA), Team Columbia-High Road, at 7:23
40. Kanstantsin Sivtsov (BLR), Team Columbia-High Road, at 7:23
41. Bjorn Thurau (GER), Elk Haus, at 7:23
42. Andreas Schillinger (GER), Team Nutrixxion Sparkasse, at 7:23
43. Gerhard Trampusch (AUT), Elk Haus, at 7:23
44. Esteban Plaza (ESP), Andalucia Cajasur, at 7:23
45. Javier RamÍrez (ESP), Andalucia Cajasur, at 7:23
46. Pedro Hermida (ESP), Xacobeo Galicia, at 7:23
47. Gustavo Dominguez (ESP), Xacobeo Galicia, at 7:23
48. Eriz Ruiz (ESP), Orbea, at 7:23
49. Sergio Dominguez (ESP), Contentpolis-Ampo, at 7:23
50. Dries Devenyns (BEL), Quick Step, at 7:23
51. Jorge Azanza (ESP), Euskaltel-Euskadi, at 7:23
52. Javier Aramendia (ESP), Euskaltel-Euskadi, at 7:23
53. Josu Agirre (ESP), Euskaltel-Euskadi, at 7:23
54. Bingen FernÁndez (ESP), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 7:23
55. Juan José Oroz (ESP), Euskaltel-Euskadi, at 7:23
56. Romain Sicard (FRA), Orbea, at 7:23
57. Matteo Tosatto (ITA), Quick Step, at 9:27
58. Frederik Willems (BEL), Liquigas, at 9:27
59. Manuel Calvente (ESP), Andalucia Cajasur, at 9:30
60. Joan Horrach (ESP), Team Katusha, at 11:37
61. David Arroyo (ESP), Caisse d’Epargne, at 11:37
62. Martin MÜller (GER), Team Milram, at 11:37
63. Matthias Russ (GER), Team Milram, at 11:37
64. Jesús Rosendo (ESP), Andalucia Cajasur, at 11:37
65. Enrico Franzoi (ITA), Liquigas, at 11:37
66. Serguei Klimov (RUS), Team Katusha, at 11:37
67. Vladimir Karpets (RUS), Team Katusha, at 11:37
68. Joaquín RodrÍguez (ESP), Caisse d’Epargne, at 11:37
69. Joseba Larralde (ESP), Orbea, at 11:37
70. Diego Gallego (ESP), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 11:37
71. Hubert Schwab (SUI), Quick Step, at 11:37
72. Dmitry Kozontchuk (RUS), Rabobank, at 11:37
73. Juan Javier Estrada (ESP), Andalucia Cajasur, at 11:37
74. Alexandre Botcharov (RUS), Team Katusha, at 11:37
75. Adrián Palomares (ESP), Contentpolis-Ampo, at 11:37
76. Arnold Jeannesson (FRA), Caisse d’Epargne, at 11:37
77. Dirk MÜller (GER), Team Nutrixxion Sparkasse, at 11:45
78. Alejandro Paleo (ESP), Xacobeo Galicia, at 12:11
79. Iban Mayoz (ESP), Xacobeo Galicia, at 12:23
80. Juan Fco MourÓn (ESP), Xacobeo Galicia, at 12:23
81. Mauro Facci (ITA), Quick Step, at 13:10
82. Julian Sanchez (ESP), Contentpolis-Ampo, at 13:15
83. Dennis Pohl (GER), Team Kuota-Indeland, at 14:36
84. Bram Schmitz (NED), Van Vliet Ebh Elshof, at 14:36
85. Rikke Dijkxhoorn (NED), Van Vliet Ebh Elshof, at 14:38
86. Jos Van Emden (NED), Rabobank, at 14:38
87. Nick Nuyens (BEL), Rabobank, at 14:40
88. Manuel Quinziato (ITA), Liquigas, at 14:40
89. Peter Velits (SVK), Team Milram, at 14:40
90. Sylvester Szmyd (POL), Liquigas, at 14:40
91. Alberto Losada (ESP), Caisse d’Epargne, at 14:40
92. Gorka Verdugo (ESP), Euskaltel-Euskadi, at 14:40
93. José Ruiz (ESP), Andalucia Cajasur, at 14:40
94. Vladimir Isaychev (RUS), Xacobeo Galicia, at 14:52
95. Kurt Hovelynck (BEL), Quick Step, at 14:52
96. Harald Starzengruber (AUT), Elk Haus, at 14:52
97. Jonathan Castroviejo (ESP), Orbea, at 15:46
98. Ronan Van Zandbeek (NED), Van Vliet Ebh Elshof, at 17:43
99. Evan Oliphant (GBR), Plowman Craven-Madison, at 17:43
100. Stephen Adams (GBR), Plowman Craven-Madison, at 17:43
101. Tom Stansnisder (NED), Rabobank, at 17:43
102. Sjoerd Kouwenhoven (NED), Van Vliet Ebh Elshof, at 17:43
103. Eneko Echeverz (ESP), Orbea, at 17:43
104. Andrés Sergio De Lis (ESP), Euskaltel-Euskadi, at 17:43
105. Stijn Devolder (BEL), Quick Step, at 17:43
106. Stéphane Auge (FRA), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 17:46
107. Jean- Mitja SchlÜter (GER), Team Nutrixxion Sparkasse, at 17:46
108. Lars Vierbergen (NED), Van Vliet Ebh Elshof, at 17:46
109. Daniel Sesma (ESP), Orbea, at 17:46
110. Antonio Piedra (ESP), Andalucia Cajasur, at 20:45
111. Jose Antonio Redondo (ESP), Andalucia Cajasur, at 20:45
112. Rafael Serrano (ESP), Contentpolis-Ampo, at 20:45
113. Andrés A AntuÑa (ESP), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 20:45
114. Ángel Madrazo (ESP), Caisse d’Epargne, at 20:47
115. Claudio José Casas (ESP), Contentpolis-Ampo, at 23:52
116. Gorka Izaguirre (ESP), Contentpolis-Ampo, at 23:52
117. Bas Stamsnijder (NED), Van Vliet Ebh Elshof, at 26:08
118. Robbie Mcewen (AUS), Team Katusha, at 30:54
119. Andoni Blazquez (ESP), Orbea, at 30:54

Abandoned
Serguei Ivanov (RUS), Team Katusha
Mathias Jelitto (GER), Team Kuota-Indelan
Geert Steegmans (BEL), Team Katusha
Vicente Reynes (ESP), Team Columbia-High
Eric Baumann (GER), T. Nutrixxion Sparka
José A LÓpez (ESP), Andalucia Cajasur
Nico Sijmens (BEL), Cofidis, Le Credit E
Pablo Urtasun (ESP), Euskaltel-Euskadi
Rick Flens (NED), Rabobank
Björn Glasner (GER), Team Kuota-Indelan
Rene Obst (GER), Team Nutrixxion Spar
Kenny De Haes (BEL), Team Katusha
Florent Brard (FRA), Cofidis, Le Credit E
Leonardo Duque (COL), Cofidis, Le Credit E
Christophe Kern (FRA), Cofidis, Le Credit E
Romain Villa (FRA), Cofidis, Le Credit E
Linus Gerdemann (GER), Team Milram
Gerald Ciolek (GER), Team Milram
Markus Eichler (GER), Team Milram
Ronny Scholz (GER), Team Milram
Wim Stroetinga (NED), Team Milram
Michael Albasini (SUI), Team Columbia-High
Frantisek Rabon (CZE), Team Columbia-High
Héctor EspasandÍn (ESP), Xacobeo Galicia
Delio FernÁndez (ESP), Xacobeo Galicia
Thomas Murray (GBR), Plowman Craven-Mad
Jeroen Janssen (NED), Plowman Craven-Mad
Jon Mozley (GBR), Plowman Craven-Mad
James Millard (GBR), Plowman Craven-Mad
Ross Creber (GBR), Plowman Craven-Mad
Tom Barras (GBR), Plowman Craven-Mad
Stefan Parinussa (GER), Team Nutrixxion Spar
Lars Wackernagel (GER), Team Nutrixxion Spar
José Carlos Valdez (MEX), Burgos Monumental-
Luis Mas (ESP), Burgos Monumental-
Joaquin Sobrino (ESP), Burgos Monumental-
Raúl Santamarta (ESP), Burgos Monumental-
Fco David Delgado (ESP), Burgos Monumental-
Enrique Mata (ESP), Burgos Monumental-
Stefan Ganser (GER), Team Kuota-Indelan
Florenz Knauer (GER), Team Kuota-Indelan
Alexander Grad (GER), Team Kuota-Indelan
Michael Kurth (GER), Team Kuota-Indelan
Thomas Bontenackels (GER), Team Kuota-Indelan
Emmanuel Ruitenbeek (NED), Team Kuota-Indelan
Stefan Denifl (AUT), Elk Haus
Clemens Fankhauser (AUT), Elk Haus
Wolfgang Murer (AUT), Elk Haus
Steffen Radochla (GER), Elk Haus
Stefan Rucker (AUT), Elk Haus
Daniel Schorn (AUT), Elk Haus
Jan Valach (SVK), Elk Haus
Mikel Ilundain (ESP), Orbea
Ricardo GarcÍa (ESP), Orbea
Lars Jun (NED), Van Vliet Ebh Elshof
Stefan Vreugdenhil (NED), Van Vliet Ebh Elshof
Jeffrey Wiersma (NED), Van Vliet Ebh Elshof
Pedro Jose Vera (ESP), Contentpolis-Ampo
Marc Perry (GBR), Plowman Craven-Mad
Alexander Gottfried (GER), Team Kuota-Indelan

GC standings | ( Stage results)
1. Antonio Colom (ESP), Team Katusha, at 15:07:36
2. Jérôme Pineau (FRA), Quick Step, at 41
3. Edvald Boasson (NOR), Team Columbia-High Road, at 41
4. Sylvian Chavanel (FRA), Quick Step, at 41
5. Mikel Nieve (ESP), Euskaltel-Euskadi, at 46
6. Markus Fothen (GER), Team Milram, at 50
7. Francisco PÉrez (ESP), Caisse d’Epargne, at 51
8. Íñigo Landaluce (ESP), Euskaltel-Euskadi, at 1:45
9. Laurens Ten Dam (NED), Rabobank, at 1:45
10. Juan Manuel Garate (ESP), Rabobank, at 2:00
11. Manuel Vazquez (ESP), Contentpolis-Ampo, at 2:05
12. José Joaquin Rojas (ESP), Caisse d’Epargne, at 2:10
13. Davide Malacarne (ITA), Quick Step, at 2:35
14. Aitor PÉrez (ESP), Contentpolis-Ampo, at 2:35
15. Ivan Santaromita (ITA), Liquigas, at 3:35
16. Rafael Valls (ESP), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 3:37
17. Javier Etxarri (ESP), Contentpolis-Ampo, at 4:46
18. Arjen Pieter De Baat (NED), Van Vliet Ebh Elshof, at 5:32
19. Javier Moreno (ESP), Andalucia Cajasur, at 5:59
20. Dries Devenyns (BEL), Quick Step, at 7:08
21. Jorge Azanza (ESP), Euskaltel-Euskadi, at 7:08
22. Javier Aramendia (ESP), Euskaltel-Euskadi, at 7:23
23. Pedro Hermida (ESP), Xacobeo Galicia, at 7:23
24. Andreas Schillinger (GER), Team Nutrixxion Sparkasse, at 7:52
25. Matteo Tosatto (ITA), Quick Step, at 9:12
26. Manuel Calvente (ESP), Andalucia Cajasur, at 9:29
27. Dirk MÜller (GER), Team Nutrixxion Sparkasse, at 11:48
28. Iban Mayoz (ESP), Xacobeo Galicia, at 12:08
29. Serguei Klimov (RUS), Team Katusha, at 12:08
30. Andrey Amador (CRC), Caisse d’Epargne, at 12:14
31. Roman Kreuziger (CZE), Liquigas, at 13:20
32. Eduard Vorganov (RUS), Xacobeo Galicia, at 14:29
33. Marcos GarcÍa (ESP), Xacobeo Galicia, at 14:32
34. Samuel Dumoulin (FRA), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 15:15
35. Bjorn Thurau (GER), Elk Haus, at 16:51
36. Gerhard Trampusch (AUT), Elk Haus, at 16:51
37. Gustavo Dominguez (ESP), Xacobeo Galicia, at 16:51
38. Manuel Quinziato (ITA), Liquigas, at 17:02
39. Bingen FernÁndez (ESP), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 17:05
40. Marco Pinotti (ITA), Team Columbia-High Road, at 17:24
41. Esteban Plaza (ESP), Andalucia Cajasur, at 19:08
42. Eriz Ruiz (ESP), Orbea, at 19:09
43. Frederik Willems (BEL), Liquigas, at 19:13
44. Jose Antonio Redondo (ESP), Andalucia Cajasur, at 21:03
45. Jesús Rosendo (ESP), Andalucia Cajasur, at 21:34
46. Juan Javier Estrada (ESP), Andalucia Cajasur, at 22:00
47. Enrico Franzoi (ITA), Liquigas, at 22:37
48. Diego Gallego (ESP), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 23:23
49. Alejandro Paleo (ESP), Xacobeo Galicia, at 23:34
50. Romain Sicard (FRA), Orbea, at 23:35
51. Mauro Facci (ITA), Quick Step, at 24:30
52. Dennis Pohl (GER), Team Kuota-Indeland, at 25:49
53. Bram Schmitz (NED), Van Vliet Ebh Elshof, at 26:00
54. Harald Starzengruber (AUT), Elk Haus, at 26:08
55. Vladimir Isaychev (RUS), Xacobeo Galicia, at 26:12
56. Daniel Sesma (ESP), Orbea, at 27:14
57. Evan Oliphant (GBR), Plowman Craven-Madison, at 27:44
58. Eneko Echeverz (ESP), Orbea, at 28:34
59. Andrés Sergio De Lis (ESP), Euskaltel-Euskadi, at 28:48
60. Jean- Mitja SchlÜter (GER), Team Nutrixxion Sparkasse, at 29:06
61. Andrés A AntuÑa (ESP), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 31:07
62. Antonio Piedra (ESP), Andalucia Cajasur, at 32:34
63. Juan Fco MourÓn (ESP), Xacobeo Galicia, at 35:40
64. Sylvester Szmyd (POL), Liquigas, at 36:06
65. Ronan Van Zandbeek (NED), Van Vliet Ebh Elshof, at 37:52
66. Robbie Mcewen (AUS), Team Katusha, at 41:45
67. Andoni Blazquez (ESP), Orbea, at 47:46