Events

Cipo’ earns number 37

Acqua e Sapone rider Mario Cipollini won a sprint finish to take the ninth stage of the Giro d’Italia, chalking up his career 37th stage win at Italy’s national tour. Telekom’s Jens Heppner finished in the field and holds a 3:33 lead over Mapei’s Stefano Garzelli. Garzelli continues to be the focus of a great deal of attention after he tested positive for the diuretic Probenicid – an outdated masking agent – following his stage win last week at Liege, Belgium. Garzelli could be thrown out of the race if a test of his ‘B-Sample’confirms the positive result. His team is pointing to negatives

By VeloNews Interactive wire services , Copyright AFP2002

Photo: Graham Watson

Acqua e Sapone rider Mario Cipollini won a sprint finish to take the ninth stage of the Giro d’Italia, chalking up his career 37th stage win at Italy’s national tour.

Telekom’s Jens Heppner finished in the field and holds a 3:33 lead over Mapei’s Stefano Garzelli. Garzelli continues to be the focus of a great deal of attention after he tested positive for the diuretic Probenicid – an outdated masking agent – following his stage win last week at Liege, Belgium.

Garzelli could be thrown out of the race if a test of his ‘B-Sample’confirms the positive result. His team is pointing to negatives on subsequent tests, taken on the two days following the Liege stage, as an indication that Garzelli is innocent. Traces of Probenicid, however, are known to be present for only 10 to 12 hours after consumption.

Officials at the UCI conducted the test of the B-Sample this afternoon in Lausanne, Switzerland, and expect to release those results late Tuesday or early Wednesday.

Piccoli leads the escape

Piccoli leads the escape

Photo: Graham Watson

Meanwhile, the 35-year-old Cipollini edged ahead of Australian Robbie McEwen (Lotto) in the final meters of Tuesday’s 201km stage from Tivoli to Caserta. The win was sweet revenge for Cipollini, who lost last week’s fifth stage into Strasbourg, France, by less than a tire width to McEwen.

The flat stage was highlighted by a long three-man breakaway attempt by Mariano Piccoli (Lampre), Ruben Alverio Marin (Colombia-Selle Italia) and Domenico Gualdi (Formaggi-Trentini). As the trio began to fade, Piccoli tried his hand at a solo escape, but was caught with 20km remaining, setting the stage for a battle between the Giro’s strongest sprinters, a battle won by Cipollini. With 37 wins at the Giro d’Italia, Cipollini is closing in on the all-time record of Alfredo Binda, a star of the 1920s and ‘30s, who has 41 Giro d’Italia stage wins to his credit.


STAGE 9 — Liveupdates

Photo Gallery

Results

1. Mario CIPOLLINI (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo, 4h38:56

2. Robbie MCEWEN (Aus), Lotto,

3. Cristian MORENI (I), Alessio,

4. Fabrizio GUIDI (I), Team Coast,

5. Ivan QUARANTA (I), Index Alexia,

6. Angelo FURLAN (I), Alessio,

7. Moreno DI BIASE (I), Formaggi-Trentini,

8. Mykhaylo KHALILOV (Ukr), Colombia-Selle Italia,

9. Sven TEUTENBERG (G), Phonak,

10. Miguel Angel MEZA (Mex), Team Colpack-Astro,

11. Steven DE JONGH (Nl), Rabobank,

12. Zoran KLEMENCIC (Sl), Tacconi Sport-Emmegi,

13. Massimo STRAZZER (I), Phonak,

14. Rene: HASELBACHER (A), Gerolsteiner,

15. Giovanni LOMBARDI (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo,

16. Alessandro PETACCHI (I), Fassa Bortolo,

17. Yuri MITLUSHENKO (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago,

18. Mathew HAYMAN (Aus), Rabobank,

19. Lars MICHAELSEN (Dk), Team Coast,

20. Isaac GALVEZ LOPEZ (Sp), Kelme,

21. Mauro GEROSA (I), Tacconi Sport-Emmegi,

22. Vladimir DUMA (Ukr), Panaria,

23. Daniele CONTRINI (I), Gerolsteiner,

24. Fredy GONZALEZ (Col), Colombia-Selle Italia,

25. Rik VERBRUGGHE (B), Lotto,

26. Ief VERBRUGGHE (B), Lotto,

27. Stefan VAN DIJCK (Nl), Lotto,

28. Bert GRABSCH (G), Phonak,

29. Francisco J. LARA RUIZ (Sp), Team Coast,

30. Eddy MAZZOLENI (I), Tacconi Sport-Emmegi,

31. Francisco CEREZO PERALES Francisco (Sp), CSC-Tiscali,

32. Dario FRIGO (I), Tacconi Sport-Emmegi,

33. Sergiy ADYEYEV (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago,

34. Aitor GONZALEZ JIMENEZ (Sp), Kelme,

35. Tyler HAMILTON (USA), CSC-Tiscali,

36. Addy ENGELS (Nl), Rabobank,

37. Massimo APOLLONIO (I), Tacconi Sport-Emmegi,

38. Paolo SAVOLDELLI (I), Index Alexia,

39. Daniele RIGHI (I), Index Alexia,

40. Serhiy HONCHAR (Ukr), Fassa Bortolo,

41. Christophe DETILLOUX (B), Lotto,

42. Matthias BUXHOFER (A), Phonak,

43. Joaquim CASTELBLANCO (Col), Colombia-Selle Italia,

44. Oscar PEREIRO SIO (Sp), Phonak,

45. Matthias KESSLER (G), Telekom,

46. Georg TOTSCHNIG (A), Gerolsteiner,

47. Francesco CASAGRANDE (I), Fassa Bortolo,

48. Gabriele MISSAGLIA (I), Lampre,

49. Guido TRENTI (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo,

50. Cadel EVANS (Aus), Mapei,

51. John Freddy GARCIA (Col), Colombia-Selle Italia,

52. Kurt VAN DE WOUWER (B), Lotto,

53. Frank HOJ (Dk), Team Coast,

54. Yaroslav POPOVYCH (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago,

55. Daniele DE PAOLI (I), Alessio,

56. Vladimir MIHOLIEVIC (Cro), Alessio,

57. Dario David CIONI (I), Mapei,

58. Franco PELLIZOTTI (I), Alessio,

59. Mario MANZONI (I), Index Alexia,

60. Alessandro BERTOLINI (I), Alessio,

61. J. Carlos DOMINGUEZ (Sp), Phonak,

62. Matteo CARRARA (I), Team Colpack-Astro,

63. Jens HEPPNER (G), Telekom,

64. Geert VERHEYEN (B), Rabobank,

65. Jan BOVEN (Nl), Rabobank,

66. Grischa NIERMANN (G), Rabobank,

67. Stefano GARZELLI (I), Mapei,

68. Torsten HIEKMANN (G), Telekom,

69. Davide REBELLIN (I), Gerolsteiner,

70. Manuel BELTRAN (Sp), Team Coast,

71. Ivan GOTTI (I), Alessio,

72. Michael RASMUSSEN (Dk), CSC-Tiscali,

73. Angel VICIOSO ARCOS (Sp), Kelme,

74. Michael BOOGERD (Nl), Rabobank,

75. Juan Manuel GARATE (Sp), Lampre,

76. Michele SCARPONI (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo,

77. Michele COLLEONI (I), Team Colpack-Astro,

78. Luis LAVERDE JIMENEZ (Col), Formaggi-Trentini,

79. Aart VIERHOUTEN (Nl), Lotto,

80. Fernando ESCARTIN (Sp), Team Coast,

81. Massimo CODOL (I), Lampre,

82. Cayetano JULIA CEGARRA (Sp), Kelme,

83. Andrea NOE: (I), Mapei,

84. Denis ZANETTE (I), Fassa Bortolo,

85. Sergio BARBERO (I), Lampre,

86. Juan DE LOS ANGELES (Sp), Kelme,

87. Marius SABALIAUSKAS (Lit), Saeco-Longoni Sport,

88. Paolo FORNACIARI (I), Mapei,

89. Peter WROLICH (A), Gerolsteiner,

90. Mauro RADAELLI (I), Tacconi Sport-Emmegi,

91. Roberto SGAMBELLURI (I), Mercatone Uno,

92. Fabio SACCHI (I), Saeco-Longoni Sport,

93. Marco PANTANI (I), Mercatone Uno,

94. Fabiano FONTANELLI (I), Mercatone Uno,

95. Malte URBAN (G), Team Coast,

96. Luca MAZZANTI (I), Mercatone Uno,

97. Igor ASTARLOA (Sp), Saeco-Longoni Sport,

98. Gilberto SIMONI (I), Saeco-Longoni Sport,

99. Gian Mario ORTENZI (I), Mercatone Uno,

100. Oscar MASON (I), Saeco-Longoni Sport,

101. Davide BRAMATI (I), Mapei,

102. Pietro CAUCCHIOLI (I), Alessio,

103. Thorwald VENEBERG (Nl), Rabobank,

104. Rolf SORENSEN (Dk), Landbouwkrediet-Colnago,

105. Renzo MAZZOLENI (I), Team Colpack-Astro,

106. Volodymyr BILEKA (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago,

107. Maximilian SCIANDRI GBR Lampre,

108. Gianni FARESIN (I), Gerolsteiner,

109. Francisco LEON MANE (Sp), Kelme,

110. Pavel TONKOV (Rus), Lampre,

111. Simone BERTOLETTI (I), Lampre,

112. Milan KADLEC (Cz), Lampre,

113. Marc LOTZ (Nl), Rabobank,

114. Ralf GRABSCH (G), Telekom,

115. Jimmi MADSEN (Dk), CSC-Tiscali,

116. Paolo LANFRANCHI (I), Index Alexia,

117. Hector MESA MESA (Col), Formaggi-Trentini,

118. Andre: KORFF (G), Team Coast,

119. Gustavo OTERO GOMEZ (Sp), Kelme,

120. Oscar CAVAGNIS (I), Landbouwkrediet-Colnago,

121. Bo HAMBURGER (Dk), Index Alexia,

122. Juan D. RAMIREZ (Col), Colombia-Selle Italia,

123. Hernan Dario MUNOZ (Col), Colombia-Selle Italia,

124. Denis LUNGHI (I), Team Colpack-Astro,

125. Andrei MIZOUROV (Kz), Mercatone Uno,

126. Lorenzo BERNUCCI (I), Landbouwkrediet-Colnago,

127. Sylvester SZMYD (Pol), Tacconi Sport-Emmegi,

128. Manuel CALVENTE (Sp), CSC-Tiscali,

129. Mario SCIREA (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo,

130. Andrea PERON (I), CSC-Tiscali,

131. Jan SCHAFFRATH (G), Telekom,

132. Uros MURN (Sl), Formaggi-Trentini,

133. Daniele NARDELLO (I), Mapei,

134. Steve ZAMPIERI (Swi), Tacconi Sport-Emmegi,

135. Julio PEREZ CUAPIO (Mex), Panaria,

136. Wladimir BELLI (I), Fassa Bortolo,

137. Raphael SCHWEDA (G), Team Coast,

138. Marcelino GARCIA ALONSO (Sp), CSC-Tiscali,

139. Stephan SCHRECK (G), Telekom,

140. Alexandre MOOS (Swi), Phonak,

141. Yauheni SENIUSHKINE BLR Panaria,

142. Kai HUNDERTMARK (G), Telekom,

143. Danny JONASSON (Dk), CSC-Tiscali,

144. Hidenori NODERA (Jp), Team Colpack-Astro,

145. Carlos SASTRE CANDIL (Sp), CSC-Tiscali,

146. Antonio RIZZI (I), Formaggi-Trentini,

147. Ruben Alverio MARIN (Col), Colombia-Selle Italia,

148. Mariano PICCOLI (I), Lampre,

149. Denis BONDARENKO (Rus), Formaggi-Trentini,

150. Alessio GALLETTI (I), Saeco-Longoni Sport,

151. Dario ANDRIOTTO (I), Index Alexia,

152. Alessandro SPEZIALETTI (I), Saeco-Longoni Sport,

153. Fabrice GOUGOT FRA Phonak,

154. Biagio CONTE (I), Saeco-Longoni Sport,

155. Riccardo FORCONI (I), Mercatone Uno,

156. Serguei YAKOVLEV (Kz), Telekom,

157. Thierry MARICHAL (B), Lotto,

158. Igor PUGACI MDA Saeco-Longoni Sport,

159. Roberto CONTI (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo,

160. Cristian GASPERONI (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo,

161. Marc STREEL (B), Landbouwkrediet-Colnago, alls.t.

162. Matteo TOSATTO (I), Fassa Bortolo, at 0:25

163. Gabriele COLOMBO (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo, at 0:32

164. Dmitri KONYSHEV (Rus), Fassa Bortolo, at 0:32

165. Eddy SERRI (I), Index Alexia, at 0:49

166. Martin DERGANC (Sl), Acqua & Sapone-Cantina Tollo, at 0:54

167. Ellis RASTELLI (I), Gerolsteiner, at 0:59

168. Ruggero MARZOLI (I), Formaggi-Trentini, at 1:10

169. Matteo GIGLI (I), Team Colpack-Astro, at 2:04

170. Domenico GUALDI (I), Formaggi-Trentini, at 2:11

171. Saja GAJICIC (Yu), Formaggi-Trentini, at 4:14

172. Mauro ZINETTI (I), Index Alexia, at 4:19

173. Enrico DEGANO (I), Panaria, at 4:57

DNF Mauro ZANETTI (I), Alessio

OVERALL AFTER NINE STAGES

1. Jens HEPPNER (G), Telekom, 45h52:24

2. Stefano GARZELLI (I), Mapei, at 3:33

3. Yaroslav POPOVYCH (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago, at 3:50

4. Eddy MAZZOLENI (I), Tacconi Sport-Emmegi, at 3:57

5. Francesco CASAGRANDE (I), Fassa Bortolo, at 4:08

6. Angel VICIOSO ARCOS (Sp), Kelme, at 4:09

7. Paolo SAVOLDELLI (I), Index Alexia, at 4:27

8. Gilberto SIMONI (I), Saeco-Longoni Sport, at 4:29

9. Wladimir BELLI (I), Fassa Bortolo, at 4:39

10. Pietro CAUCCHIOLI (I), Alessio, at 4:41

11. J. Carlos DOMINGUEZ (Sp), Phonak, at 4:43

12. Fernando ESCARTIN (Sp), Team Coast, at 4:44

13. Tyler HAMILTON (USA), CSC-Tiscali, at 4:46

14. Cadel EVANS (Aus), Mapei, at 4:47

15. Aitor GONZALEZ JIMENEZ (Sp), Kelme, at 4:49

16. Davide REBELLIN (I), Gerolsteiner, at 4:52

17. Dario FRIGO (I), Tacconi Sport-Emmegi, at 5:02

18. Gianni FARESIN (I), Gerolsteiner, at 5:05

19. Michael BOOGERD (Nl), Rabobank, at 5:08

20. Rik VERBRUGGHE (B), Lotto, at 5:10

21. Kurt VAN DE WOUWER (B), Lotto, at 5:17

22. Franco PELLIZOTTI (I), Alessio, at 5:19

23. Andrea NOE: (I), Mapei, at 5:20

24. Michele SCARPONI (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo, at 5:24

25. Oscar PEREIRO SIO (Sp), Phonak, at 5:25

26. Georg TOTSCHNIG (A), Gerolsteiner, at 5:30

27. Cristian MORENI (I), Alessio, at 5:31

28. Juan Manuel GARATE (Sp), Lampre, at 5:32

29. Pavel TONKOV (Rus), Lampre, at 5:38

30. Juan D. RAMIREZ (Col), Colombia-Selle Italia, at 6:02

31. Juan DE LOS ANGELES (Sp), Kelme, at 6:04

32. Matthias KESSLER (G), Telekom, at 7:16

33. Daniele DE PAOLI (I), Alessio, at 7:34

34. Serhiy HONCHAR (Ukr), Fassa Bortolo, at 7:36

35. Torsten HIEKMANN (G), Telekom, at 8:05

36. Manuel BELTRAN (Sp), Team Coast, at 8:07

37. Grischa NIERMANN (G), Rabobank, at 8:29

38. Ivan GOTTI (I), Alessio, at 8:47

39. Vladimir DUMA (Ukr), Panaria, at 9:00

40. Joaquim CASTELBLANCO (Col), Colombia-Selle Italia, at 9:22

41. Igor PUGACI MDA Saeco-Longoni Sport, at 9:51

42. Hernan Dario MUNOZ (Col), Colombia-Selle Italia, at 10:10

43. Fabrizio GUIDI (I), Team Coast, at 10:29

44. Igor ASTARLOA (Sp), Saeco-Longoni Sport, at 11:26

45. Matthias BUXHOFER (A), Phonak, at 11:49

46. Gustavo OTERO GOMEZ (Sp), Kelme, at 11:51

47. Paolo LANFRANCHI (I), Index Alexia, at 12:03

48. Denis LUNGHI (I), Team Colpack-Astro, at 12:05

49. Marco PANTANI (I), Mercatone Uno, at 12:31

50. Addy ENGELS (Nl), Rabobank, at 12:57

51. Francisco J. LARA RUIZ (Sp), Team Coast, at 13:15

52. Massimo CODOL (I), Lampre, at 13:39

53. Geert VERHEYEN (B), Rabobank, at 13:39

54. Luca MAZZANTI (I), Mercatone Uno, at 13:56

55. Vladimir MIHOLIEVIC (Cro), Alessio, at 14:02

56. Julio PEREZ CUAPIO (Mex), Panaria, at 14:57

57. Dario David CIONI (I), Mapei, at 14:59

58. Carlos SASTRE CANDIL (Sp), CSC-Tiscali, at 15:13

59. Andrei MIZOUROV (Kz), Mercatone Uno, at 15:14

60. Daniele NARDELLO (I), Mapei, at 15:50

61. Francisco CEREZO PERALES Francisco (Sp), CSC-Tiscali, at 16:46

62. Luis LAVERDE JIMENEZ (Col), Formaggi-Trentini, at 17:26

63. Mariano PICCOLI (I), Lampre, at 17:40

64. Maximilian SCIANDRI GBR Lampre, at 17:46

65. Alexandre MOOS (Swi), Phonak, at 17:51

66. Sergio BARBERO (I), Lampre, at 19:26

67. Sylvester SZMYD (Pol), Tacconi Sport-Emmegi, at 20:00

68. Giovanni LOMBARDI (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo, at 20:08

69. Manuel CALVENTE (Sp), CSC-Tiscali, at 20:42

70. Marius SABALIAUSKAS (Lit), Saeco-Longoni Sport, at 21:20

71. Matteo CARRARA (I), Team Colpack-Astro, at 23:11

72. Daniele RIGHI (I), Index Alexia, at 23:44

73. Ruggero MARZOLI (I), Formaggi-Trentini, at 24:52

74. Matteo TOSATTO (I), Fassa Bortolo, at 25:05

75. Gabriele MISSAGLIA (I), Lampre, at 25:35

76. Fabio SACCHI (I), Saeco-Longoni Sport, at 25:35

77. Roberto SGAMBELLURI (I), Mercatone Uno, at 25:53

78. Davide BRAMATI (I), Mapei, at 25:58

79. Alessandro SPEZIALETTI (I), Saeco-Longoni Sport, at 26:18

80. Michael RASMUSSEN (Dk), CSC-Tiscali, at 26:30

81. Gian Mario ORTENZI (I), Mercatone Uno, at 26:51

82. Lorenzo BERNUCCI (I), Landbouwkrediet-Colnago, at 27:08

83. Jan BOVEN (Nl), Rabobank, at 27:14

84. Alessandro PETACCHI (I), Fassa Bortolo, at 28:54

85. Sergiy ADYEYEV (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago, at 29:19

86. Bert GRABSCH (G), Phonak, at 29:24

87. Milan KADLEC (Cz), Lampre, at 29:25

88. Uros MURN (Sl), Formaggi-Trentini, at 29:55

89. Marcelino GARCIA ALONSO (Sp), CSC-Tiscali, at 30:37

90. Steven DE JONGH (Nl), Rabobank, at 31:29

91. Andrea PERON (I), CSC-Tiscali, at 31:43

92. Thorwald VENEBERG (Nl), Rabobank, at 31:52

93. Francisco LEON MANE (Sp), Kelme, at 31:59

94. Mykhaylo KHALILOV (Ukr), Colombia-Selle Italia, at 33:09

95. Mario CIPOLLINI (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo, at 33:29

96. Paolo FORNACIARI (I), Mapei, at 33:35

97. Oscar MASON (I), Saeco-Longoni Sport, at 33:36

98. John Freddy GARCIA (Col), Colombia-Selle Italia, at 33:46

99. Mauro GEROSA (I), Tacconi Sport-Emmegi, at 33:52

100. Peter WROLICH (A), Gerolsteiner, at 35:08

101. Ruben Alverio MARIN (Col), Colombia-Selle Italia, at 35:12

102. Raphael SCHWEDA (G), Team Coast, at 36:09

103. Marc LOTZ (Nl), Rabobank, at 36:38

104. Mathew HAYMAN (Aus), Rabobank, at 36:46

105. Serguei YAKOVLEV (Kz), Telekom, at 37:12

106. Bo HAMBURGER (Dk), Index Alexia, at 37:42

107. Robbie MCEWEN (Aus), Lotto, at 38:14

108. Michele COLLEONI (I), Team Colpack-Astro, at 38:42

109. Rene: HASELBACHER (A), Gerolsteiner, at 38:43

110. Stephan SCHRECK (G), Telekom, at 38:48

111. Cayetano JULIA CEGARRA (Sp), Kelme, at 39:02

112. Aart VIERHOUTEN (Nl), Lotto, at 39:13

113. Kai HUNDERTMARK (G), Telekom, at 39:28

114. Denis BONDARENKO (Rus), Formaggi-Trentini, at 40:02

115. Martin DERGANC (Sl), Acqua & Sapone-Cantina Tollo, at 40:22

116. Mario SCIREA (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo, at 40:25

117. Ralf GRABSCH (G), Telekom, at 40:45

118. Renzo MAZZOLENI (I), Team Colpack-Astro, at 42:02

119. Andre: KORFF (G), Team Coast, at 42:05

120. Lars MICHAELSEN (Dk), Team Coast, at 42:06

121. Roberto CONTI (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo, at 42:28

122. Thierry MARICHAL (B), Lotto, at 44:00

123. Fredy GONZALEZ (Col), Colombia-Selle Italia, at 44:08

124. Biagio CONTE (I), Saeco-Longoni Sport, at 44:28

125. Isaac GALVEZ LOPEZ (Sp), Kelme, at 46:10

126. Jan SCHAFFRATH (G), Telekom, at 46:25

127. Oscar CAVAGNIS (I), Landbouwkrediet-Colnago, at 46:28

128. Stefan VAN DIJCK (Nl), Lotto, at 47:26

129. Massimo APOLLONIO (I), Tacconi Sport-Emmegi, at 47:48

130. Volodymyr BILEKA (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago, at 48:10

131. Mauro RADAELLI (I), Tacconi Sport-Emmegi, at 48:21

132. Alessio GALLETTI (I), Saeco-Longoni Sport, at 48:36

133. Frank HOJ (Dk), Team Coast, at 48:45

134. Guido TRENTI (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo, at 49:24

135. Hector MESA MESA (Col), Formaggi-Trentini, at 49:38

136. Massimo STRAZZER (I), Phonak, at 50:01

137. Alessandro BERTOLINI (I), Alessio, at 50:16

138. Steve ZAMPIERI (Swi), Tacconi Sport-Emmegi, at 51:13

139. Sven TEUTENBERG (G), Phonak, at 51:48

140. Jimmi MADSEN (Dk), CSC-Tiscali, at 52:42

141. Dmitri KONYSHEV (Rus), Fassa Bortolo, at 52:44

142. Rolf SORENSEN (Dk), Landbouwkrediet-Colnago, at 53:12

143. Fabrice GOUGOT FRA Phonak, at 53:58

144. Gabriele COLOMBO (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo, at 54:16

145. Miguel Angel MEZA (Mex), Team Colpack-Astro, at 54:34

146. Simone BERTOLETTI (I), Lampre, at 54:52

147. Danny JONASSON (Dk), CSC-Tiscali, at 55:14

148. Denis ZANETTE (I), Fassa Bortolo, at 56:01

149. Fabiano FONTANELLI (I), Mercatone Uno, at 56:18

150. Angelo FURLAN (I), Alessio, at 57:19

151. Christophe DETILLOUX (B), Lotto, at 57:37

152. Yauheni SENIUSHKINE BLR Panaria, at 58:08

153. Daniele CONTRINI (I), Gerolsteiner, at 58:28

154. Ellis RASTELLI (I), Gerolsteiner, at 59:43

155. Yuri MITLUSHENKO (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago, 1:00:57

156. Cristian GASPERONI (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo, at 1:01:43

157. Malte URBAN (G), Team Coast, at 1:01:59

158. Riccardo FORCONI (I), Mercatone Uno, at 1:02:11

159. Ief VERBRUGGHE (B), Lotto, at 1:02:38

160. Marc STREEL (B), Landbouwkrediet-Colnago, at 1:03:45

161. Mario MANZONI (I), Index Alexia, at 1:05:06

162. Hidenori NODERA (Jp), Team Colpack-Astro, at 1:06:40

163. Moreno DI BIASE (I), Formaggi-Trentini, at 1:08:11

164. Matteo GIGLI (I), Team Colpack-Astro, at 1:08:37

165. Enrico DEGANO (I), Panaria, at 1:10:07

166. Zoran KLEMENCIC (Sl), Tacconi Sport-Emmegi, at 1:10:41

167. Ivan QUARANTA (I), Index Alexia, at 1:14:36

168. Domenico GUALDI (I), Formaggi-Trentini, at 1:14:47

169. Antonio RIZZI (I), Formaggi-Trentini, at 1:17:58

170. Mauro ZINETTI (I), Index Alexia, at 1:18:09

171. Dario ANDRIOTTO (I), Index Alexia, at 1:19:14

172. Eddy SERRI (I), Index Alexia, at 1:19:58

173. Saja GAJICIC (Yu), Formaggi-Trentini, at 1:22:57.