Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Events

Cervelo’s Kristin Armstrong wins stage 5 of the Tour de l’Aude

American Kristin Armstrong won the fifth stage of the Tour de l’Aude Féminin on Wednesday, outsprinting her breakaway companions Amber Neben and Grace Verbeke. Olympic champion Armstrong (Cervelo TestTeam) and world TT champ Neben (Nurnberger Versicherung) are the best-placed Americans in the prestigious 10-day race. After Wednesday's stage, Armstrong moved into fourth place, 1:15 behind her teammate, race leader Regina Bruins. Neben, who led the race earlier in the week, is now in sixth, 1:25 behind Bruins.

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

American Kristin Armstrong won the fifth stage of the Tour de l’Aude Féminin on Wednesday, outsprinting her breakaway companions Amber Neben and Grace Verbeke.

Olympic champion Armstrong (Cervelo TestTeam) and world TT champ Neben (Nurnberger Versicherung) are the best-placed Americans in the prestigious 10-day race. After Wednesday’s stage, Armstrong moved into fourth place, 1:15 behind her teammate, race leader Regina Bruins.

Neben, who led the race earlier in the week, is now in sixth, 1:25 behind Bruins.

Columbia Highroad’s Ina-Yoko Teutenberg led in the pack 40 seconds behind the three leaders, increasing her lead over Dutchwoman Marian Vos in the points competition.

Results

Stage results | GC standings

  • 1. Kristin Armstrong (USA) Cervelo Test Team in 02:42:03
  • 2. Amber Neben (USA) Equipe Nurnberger Versicherung at 6
  • 3. Grace Verbeke (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam in 02:42:15 at 12
  • 4. Ina Teutenberg (GER) Team Columbia Highroad Women in 02:42:43 at 40
  • 5. Marianne Vos (NED) Dsb Bank – Nederland Bloeit in 02:42:43 at 40
  • 6. Emilia Fahlin (SWE) Team Columbia Highroad Women in 02:42:43 at 40
  • 7. Chantal Blaak (NED) in 02:42:43 at 40
  • 8. Emma Johansson (SWE) Red Sun Cycling Team in 02:42:43 at 40
  • 9. Nicole Cooke (GBR) Vision 1 Racing in 02:42:43 at 40
  • 10. Susanne Ljungskog (SWE) Team Flexpoint in 02:42:43 at 40
  • 11. Tina Liebig (GER) Dsb Bank – Nederland Bloeit in 02:42:43 at 40
  • 12. Loes Gunnewijk (NED) Team Flexpoint in 02:42:43 at 40
  • 13. Noëmie Cantele (ITA) Bigla Cycling Team in 02:42:43 at 40
  • 14. Trixi Worrack (GER) Equipe Nurnberger Versicherung in 02:42:43 at 40
  • 15. Claudia Hausler (GER) Cervelo Test Team in 02:42:43 at 40
  • 16. Linda Villumsen (GER) Team Columbia Highroad Women in 02:42:43 at 40
  • 17. Regina Bruins (NED) Cervelo Test Team in 02:42:43 at 40
  • 18. Bianca Puratch-Knoepfle (GER) Equipe Nurnberger Versicherung in 02:43:00 at 57
  • 19. Modesta Vzesniauskaite (LTU) Bigla Cycling Team in 02:45:07 at 03:04
  • 20. Elisabeth Armitstead (GBR) Lotto-Belisol Ladiesteam in 02:45:07 at 03:04
  • 21. Julia Martisova (RUS) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 02:45:07 at 03:04
  • 22. Julie Beveridge (CAN) in 02:45:07 at 03:04
  • 23. Tatiana Antoshina (RUS) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 02:45:07 at 03:04
  • 24. Lieselot Decroix (BEL) Cervelo Test Team in 02:45:07 at 03:04
  • 25. Eva Lutz (GER) Equipe Nurnberger Versicherung in 02:45:07 at 03:04
  • 26. Nikki Harris (GBR) in 02:45:30 at 03:27
  • 27. Sigrid Corneo (SLO) Selle Italia Ghezzi in 02:46:22 at 04:19
  • 28. Christel Ferrier-Bruneau (FRA) Vision 1 Racing in 02:46:22 at 04:19
  • 29. Karin Aune (SWE) Fenixs in 02:46:22 at 04:19
  • 30. Joelle Numainville (CAN) Esgl 93 – Gsd Gestion in 02:46:22 at 04:19
  • 31. Sanne Van-Paassen (NED) in 02:46:22 at 04:19
  • 32. Mascha Pijnenborg (NED) Red Sun Cycling Team in 02:46:22 at 04:19
  • 33. Noortje Tabak (NED) Dsb Bank – Nederland Bloeit in 02:46:22 at 04:19
  • 34. Catherine Delfosse (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam in 02:46:22 at 04:19
  • 35. Vicki Whitelaw (AUS) Vision 1 Racing in 02:46:22 at 04:19
  • 36. Iris Slappendel (NED) Team Flexpoint in 02:46:22 at 04:19
  • 37. Lucinda Brand (NED) in 02:46:22 at 04:19
  • 38. Svetlana Bubnenkova (RUS) Fenixs in 02:46:22 at 04:19
  • 39. Kaytee Boyd (NZL) Selle Italia Ghezzi in 02:46:22 at 04:19
  • 40. Martine Bras (NED) Selle Italia Ghezzi in 02:46:22 at 04:19
  • 41. Saskia Elemans (NED) Team Flexpoint in 02:46:22 at 04:19
  • 42. Tania Belvederesi (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 02:46:22 at 04:19
  • 43. Liesbeth De-Vocht (BEL) Dsb Bank – Nederland Bloeit in 02:46:22 at 04:19
  • 44. Béatrice Thomas (FRA) Esgl 93 – Gsd Gestion in 02:46:22 at 04:19
  • 45. Martina Corazza (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 02:46:22 at 04:19
  • 46. Suzanne Van-Veen (NED) in 02:46:22 at 04:19
  • 47. Virginia Hennig (GER) in 02:46:42 at 04:39
  • 48. Petra Dijkman (NED) Red Sun Cycling Team in 02:46:42 at 04:39
  • 49. Marieke Van_wanroij (NED) Dsb Bank – Nederland Bloeit in 02:47:08 at 05:05
  • 50. Luise Keller (GER) Team Columbia Highroad Women in 02:47:20 at 05:17
  • 51. Catherine Hare-Willianson (GBR) Fenixs in 02:47:22 at 05:19
  • 52. Oxana Kozonchuk (RUS) Selle Italia Ghezzi in 02:51:14 at 09:11
  • 53. Jennifer Hohl (SUI) Bigla Cycling Team in 02:51:39 at 09:36
  • 54. Madeleine Sandig (GER) Equipe Nurnberger Versicherung in 02:51:39 at 09:36
  • 55. Charlotte Becker (GER) Equipe Nurnberger Versicherung in 02:51:39 at 09:36
  • 56. Silvia Valsecchi (ITA) Selle Italia Ghezzi in 02:51:39 at 09:36
  • 57. Trine Schmidt (DEN) Team Flexpoint in 02:51:39 at 09:36
  • 58. Marlijn Binnendijk (NED) in 02:51:39 at 09:36
  • 59. Veronica Andreasson (SWE) Bigla Cycling Team in 02:51:39 at 09:36
  • 60. Chantal Beltman (NED) Team Columbia Highroad Women in 02:51:39 at 09:36
  • 61. Angela Hennig (GER) Dsb Bank – Nederland Bloeit in 02:51:39 at 09:36
  • 62. Debby Van-Den-Berg (NED) Vision 1 Racing in 02:54:18 at 12:15
  • 63. Ludivine Henrion (BEL) Red Sun Cycling Team in 02:54:18 at 12:15
  • 64. Lina-Kristin Schink (GER) in 02:55:29 at 13:26
  • 65. Lucy Martin (GBR) in 02:55:29 at 13:26
  • 66. Helen Wyman (GBR) Vision 1 Racing in 02:55:29 at 13:26
  • 67. Katie Colclough (GBR) in 02:55:29 at 13:26
  • 68. Leda Cox (GBR) Esgl 93 – Gsd Gestion in 02:55:29 at 13:26
  • 69. Pascale Jeuland (FRA) Vienne Futuroscope in 02:55:29 at 13:26
  • 70. Irene Van-Den-Broek (NED) in 02:55:29 at 13:26
  • 71. Emmanuelle Merlot (FRA) Vienne Futuroscope in 02:55:36 at 13:33
  • 72. Audrey Cordon (FRA) Vienne Futuroscope in 02:55:36 at 13:33
  • 73. Marina Romoli (ITA) Selle Italia Ghezzi in 02:55:36 at 13:33
  • 74. Jenny Trew (CAN) in 02:56:06 at 14:03
  • 75. Bettina Kuhn (SUI) Bigla Cycling Team in 02:56:06 at 14:03
  • 76. Monica Holler (SWE) Bigla Cycling Team in 02:56:06 at 14:03
  • 77. Audrey Lemieux (CAN) Esgl 93 – Gsd Gestion in 02:56:06 at 14:03
  • 78. Denise Zuckermandel (GER) in 02:56:06 at 14:03
  • 79. Laure Werner (BEL) Red Sun Cycling Team in 02:56:06 at 14:03
  • 80. Patricia Schwager (NED) Cervelo Test Team in 02:56:06 at 14:03
  • 81. Jana Schemmer (GER) in 02:56:06 at 14:03
  • 82. Sarah Stewart (CAN) in 02:56:06 at 14:03
  • 83. Paulina Brzezna (POL) Red Sun Cycling Team in 02:56:37 at 14:34
  • 84. Carrie Cartmill (CAN) in 02:56:37 at 14:34
  • 85. Emma Pooley (GBR) Cervelo Test Team in 02:56:42 at 14:39
  • 86. Valentina Bastianelli (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 02:56:42 at 14:39
  • 87. Mélodie Lesueur (FRA) Esgl 93 – Gsd Gestion in 03:03:07 at 21:04
  • 88. Jennifer Fischer (FRA) Vienne Futuroscope in 03:03:07 at 21:04
  • 89. Natalia Boyarskaya (RUS) Fenixs in 03:03:07 at 21:04
  • 90. Janine Bubner (GER) in 03:04:45 at 22:42
  • 91. Heather Logan (CAN) in 03:05:03 at 23:00
  • 92. Nathalie Jeuland (FRA) Vienne Futuroscope in 03:05:03 at 23:00
  • 93. Fiona Dutriaux (FRA) Vienne Futuroscope in 03:05:03 at 23:00
  • 94. Veronica Alessio (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 03:05:03 at 23:00
  • 95. Nadezda Vlasova (RUS) Fenixs in 03:05:03 at 23:00
  • 96. Moriah Macgregor (CAN) in 03:05:03 at 23:00
  • 97. Alexandra Greenfield (GBR) in 03:05:03 at 23:00
  • 98. Elise Depoorter (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam in 03:05:26 at 23:23
  • 99. Kim Schoonbaert (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam in 03:05:32 at 23:29

GC standings | Stage results

  • 1. Regina Bruins (NED) Cervelo Test Team in 12:23:03
  • 2. Claudia Hausler (GER) Cervelo Test Team in 12:23:11
  • 3. Marianne Vos (NED) Dsb Bank – Nederland Bloeit in 12:23:23 at 20
  • 4. Kristin Armstrong (USA) Cervelo Test Team in 12:24:18 at 01:15
  • 5. Nicole Cooke (GBR) Vision 1 Racing in 12:24:22 at 01:19
  • 6. Amber Neben (USA) Equipe Nurnberger Versicherung in 12:24:28 at 01:25
  • 7. Trixi Worrack (GER) Equipe Nurnberger Versicherung in 12:25:05 at 02:02
  • 8. Susanne Ljungskog (SWE) Team Flexpoint in 12:25:32 at 02:29
  • 9. Noëmie Cantele (ITA) Bigla Cycling Team in 12:26:03 at 03:00
  • 10. Emma Johansson (SWE) Red Sun Cycling Team in 12:26:14 at 03:11
  • 11. Tina Liebig (GER) Dsb Bank – Nederland Bloeit in 12:26:16 at 03:13
  • 12. Linda Villumsen (GER) Team Columbia Highroad Women in 12:27:48 at 04:45
  • 13. Ina Teutenberg (GER) Team Columbia Highroad Women in 12:27:53 at 04:50
  • 14. Loes Gunnewijk (NED) Team Flexpoint in 12:27:57 at 04:54
  • 15. Bianca Puratch-Knoepfle (GER) Equipe Nurnberger Versicherung in 12:28:35 at 05:32
  • 16. Chantal Blaak (NED) in 12:29:01 at 05:58
  • 17. Grace Verbeke (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam in 12:29:14 at 06:11
  • 18. Emilia Fahlin (SWE) Team Columbia Highroad Women in 12:30:06 at 07:03
  • 19. Eva Lutz (GER) Equipe Nurnberger Versicherung in 12:30:11 at 07:08
  • 20. Tatiana Antoshina (RUS) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 12:31:02 at 07:59
  • 21. Julia Martisova (RUS) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 12:31:07 at 08:04
  • 22. Modesta Vzesniauskaite (LTU) Bigla Cycling Team in 12:31:08 at 08:05
  • 23. Julie Beveridge (CAN) in 12:31:31 at 08:28
  • 24. Iris Slappendel (NED) Team Flexpoint in 12:31:42 at 08:39
  • 25. Saskia Elemans (NED) Team Flexpoint in 12:31:55 at 08:52
  • 26. Elisabeth Armitstead (GBR) Lotto-Belisol Ladiesteam in 12:31:56 at 08:53
  • 27. Nikki Harris (GBR) in 12:32:05 at 09:02
  • 28. Liesbeth De-Vocht (BEL) Dsb Bank – Nederland Bloeit in 12:32:09 at 09:06
  • 29. Noortje Tabak (NED) Dsb Bank – Nederland Bloeit in 12:32:27 at 09:24
  • 30. Tania Belvederesi (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 12:32:27 at 09:24
  • 31. Vicki Whitelaw (AUS) Vision 1 Racing in 12:32:41 at 09:38
  • 32. Sanne Van-Paassen (NED) in 12:32:44 at 09:41
  • 33. Mascha Pijnenborg (NED) Red Sun Cycling Team in 12:32:50 at 09:47
  • 34. Christel Ferrier-Bruneau (FRA) Vision 1 Racing in 12:32:59 at 09:56
  • 35. Svetlana Bubnenkova (RUS) Fenixs in 12:33:03 at 10:00
  • 36. Luise Keller (GER) Team Columbia Highroad Women in 12:33:20 at 10:17
  • 37. Karin Aune (SWE) Fenixs in 12:33:21 at 10:18
  • 38. Petra Dijkman (NED) Red Sun Cycling Team in 12:33:22 at 10:19
  • 39. Joelle Numainville (CAN) Esgl 93 – Gsd Gestion in 12:33:25 at 10:22
  • 40. Martine Bras (NED) Selle Italia Ghezzi in 12:33:28 at 10:25
  • 41. Catherine Delfosse (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam in 12:33:33 at 10:30
  • 42. Lucinda Brand (NED) in 12:35:54 at 12:51
  • 43. Kaytee Boyd (NZL) Selle Italia Ghezzi in 12:36:25 at 13:22
  • 44. Charlotte Becker (GER) Equipe Nurnberger Versicherung in 12:36:33 at 13:30
  • 45. Madeleine Sandig (GER) Equipe Nurnberger Versicherung in 12:36:36 at 13:33
  • 46. Béatrice Thomas (FRA) Esgl 93 – Gsd Gestion in 12:36:39 at 13:36
  • 47. Marieke Van-Wanroij (NED) Dsb Bank – Nederland Bloeit in 12:36:54 at 13:51
  • 48. Chantal Beltman (NED) Team Columbia Highroad Women in 12:36:59 at 13:56
  • 49. Martina Corazza (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 12:37:42 at 14:39
  • 50. Jennifer Hohl (SUI) Bigla Cycling Team in 12:38:07 at 15:04
  • 51. Catherine Hare-Willianson (GBR) Fenixs in 12:38:11 at 15:08
  • 52. Oxana Kozonchuk (RUS) Selle Italia Ghezzi in 12:38:15 at 15:12
  • 53. Sigrid Corneo (SLO) Selle Italia Ghezzi in 12:39:16 at 16:13
  • 54. Angela Hennig (GER) Dsb Bank – Nederland Bloeit in 12:39:19 at 16:16
  • 55. Trine Schmidt (DEN) Team Flexpoint in 12:39:55 at 16:52
  • 56. Emma Pooley (GBR) Cervelo Test Team in 12:41:47 at 18:44
  • 57. Marlijn Binnendijk (NED) in 12:42:22 at 19:19
  • 58. Silvia Valsecchi (ITA) Selle Italia Ghezzi in 12:43:23 at 20:20
  • 59. Debby Van-Den-Berg (NED) Vision 1 Racing in 12:44:18 at 21:15
  • 60. Veronica Andreasson (SWE) Bigla Cycling Team in 12:44:40 at 21:37
  • 61. Pascale Jeuland (FRA) Vienne Futuroscope in 12:45:08 at 22:05
  • 62. Virginia Hennig (GER) in 12:45:11 at 22:08
  • 63. Helen Wyman (GBR) Vision 1 Racing in 12:45:13 at 22:10
  • 64. Katie Colclough (GBR) in 12:45:16 at 22:13
  • 65. Monica Holler (SWE) Bigla Cycling Team in 12:45:17 at 22:14
  • 66. Lucy Martin (GBR) in 12:45:19 at 22:16
  • 67. Audrey Cordon (FRA) Vienne Futuroscope in 12:45:26 at 22:23
  • 68. Leda Cox (GBR) Esgl 93 – Gsd Gestion in 12:45:36 at 22:33
  • 69. Emmanuelle Merlot (FRA) Vienne Futuroscope in 12:45:36 at 22:33
  • 70. Sarah Stewart (CAN) in 12:45:50 at 22:47
  • 71. Lina-Kristin Schink (GER) in 12:45:51 at 22:48
  • 72. Denise Zuckermandel (GER) in 12:46:06 at 23:03
  • 73. Lieselot Decroix (BEL) Cervelo Test Team in 12:46:08 at 23:05
  • 74. Ludivine Henrion (BEL) Red Sun Cycling Team in 12:47:21 at 24:18
  • 75. Paulina Brzezna (POL) Red Sun Cycling Team in 12:47:29 at 24:26
  • 76. Laure Werner (BEL) Red Sun Cycling Team in 12:49:03 at 26:00
  • 77. Audrey Lemieux (CAN) Esgl 93 – Gsd Gestion in 12:49:19 at 26:16
  • 78. Patricia Schwager (NED) Cervelo Test Team in 12:49:39 at 26:36
  • 79. Suzanne Van_veen (NED) in 12:50:12 at 27:09
  • 80. Marina Romoli (ITA) Selle Italia Ghezzi in 12:50:43 at 27:40
  • 81. Mélodie Lesueur (FRA) Esgl 93 – Gsd Gestion in 12:50:58 at 27:55
  • 82. Irene Van-Den-Broek (NED) in 12:51:10 at 28:07
  • 83. Carrie Cartmill (CAN) in 12:51:47 at 28:44
  • 84. Jennifer Fischer (FRA) Vienne Futuroscope in 12:52:51 at 29:48
  • 85. Natalia Boyarskaya (RUS) Fenixs in 12:53:44 at 30:41
  • 86. Valentina Bastianelli (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 12:54:29 at 31:26
  • 87. Heather Logan (CAN) in 12:54:34 at 31:31
  • 88. Moriah Macgregor (CAN) in 12:54:41 at 31:38
  • 89. Bettina Kuhn (SUI) Bigla Cycling Team in 12:55:10 at 32:07
  • 90. Nathalie Jeuland (FRA) Vienne Futuroscope in 12:56:53 at 33:50
  • 91. Kim Schoonbaert (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam in 13:03:27 at 40:24
  • 92. Jana Schemmer (GER) in 13:04:03 at 41:00
  • 93. Jenny Trew (CAN) in 13:05:27 at 42:24
  • 94. Alexandra Greenfield (GBR) in 13:07:49 at 44:46
  • 95. Elise Depoorter (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam in 13:13:18 at 50:15
  • 96. Veronica Alessio (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 13:14:50 at 51:47
  • 97. Janine Bubner (GER) in 13:23:31 at 01:00:28
  • 98. Nadezda Vlasova (RUS) Fenixs in 13:27:20 at 01:04:17
  • 99. Fiona Dutriaux (FRA) Vienne Futuroscope in 13:28:26 at 01:05:23