Events

Casagrande takes stage at Swiss tour

Francesco Casagrande (Fassa Bortolo), snatched victory in the fifth stage of the Tour of Switzerland from the hands Phonak’s Alex Moos just 150 meters from the finish in Meiringen on Sunday. The two had broken away from the rest of the field on the descent of the day’s toughest climbm the Susten, just 10km from the finish. Casagrande outsprinted the Phonak rider at the end of the 147.7km race to beat Moos by a matter of inches, for a winning time of 4:37:35. Domo’s Piotr Wadecki took the field sprint 15 seconds later to finish third. Coast’s Alex Zülle maintains his grip on the

By VeloNews Interactive wire services, Copyright AFP2002

Casagrande takes it in the sprint

Casagrande takes it in the sprint

Photo: Graham Watson

Francesco Casagrande (Fassa Bortolo), snatched victory in the fifth stage of the Tour of Switzerland from the hands Phonak’s Alex Moos just 150 meters from the finish in Meiringen on Sunday.

The two had broken away from the rest of the field on the descent of the day’s toughest climbm the Susten, just 10km from the finish.

Casagrande outsprinted the Phonak rider at the end of the 147.7km race to beat Moos by a matter of inches, for a winning time of 4:37:35. Domo’s Piotr Wadecki took the field sprint 15 seconds later to finish third.

Photo: Graham Watson

Coast’s Alex Zülle maintains his grip on the leader’s yellow jersey with Allesio’s Laurent Dufaux trailing him by nine seconds.

Dufaux and Zülle were both involved in a frenzied end to this stage as the top 10 in the overall standings – minus Austrian Gerhard Trampusch – battled for places. As the race hit the last climb of the day, up the Susten, the lead changed hands several times. Moos and Casagrande took charge on the descent and managed to build up a lead of 30 seconds over the final 10 km. It was good enough to fend of the pack, but Moos had no such luck trying to keep Casagrande at bay. Casagrande attacked with 150 meters to go, a move the tiring Swiss could not match.

Photo Gallery

Results

1. Francesco Casagrande (I), Fassa Bortolo, 147.8km in 4:37:35 (31.9 kph);
2. Alexandre Moos (Swi), Phonak, s.t.;
3. Piotr Wadecki (Pol), Domo-Farm Frites, at 0:15;
4. Laurent Dufaux (Swi), Alessio;
5. Alex Zülle (Swi), Coast;
6. Giuseppe Di Grande (I), Index Alexia;
7. Peter Luttenberger (A), Tacconi Sport;
8. Pavel Tonkov (Rus), Lampre;
9. Nicolas Fritsch (F), La Francaise Des Jeux;
10. Georg Totschnig (A), Gerolsteiner;
11. Tadej Valjavec (Slo), Fassa Bortolo, all s.t.;
12. Christophe Rinero (F), Oktos, at 2:47;
13. Daniel Schnider (Swi), Phonak;
14. Miguel Martinez (F), Mapei-Quick Step;
15. Gerhard Trampusch (A), Mapei-Quick Step;
16. Marco Fertonani (I), Phonak;
17. Santos Gonzales (Sp), Acqua e Sapone;
18. Christian Charriere (Swi), Phonak;
19. Pierre Bourquenoud (Swi), Oktos;
20. Reto Bergmann (Swi), Phonak;
21. Steve Zampieri (Swi), Tacconi Sport;
22. Giuseppe Guerini (I), Telekom, all s.t.;
23. Martin Elmiger (Swi), Phonak, at 6:06;
24. Mirko Celestino (I), Saeco-Longoni Sport;
25. Rolf Aldag (G), Telekom;
26. Ruben Lobato (Sp), Acqua e Sapone, all s.t.;
27. Juan Fuentes Angullo (Sp), Saeco-Longoni Sport, at 10:27;
28. Laurent Paumier (F), Oktos, s.t.;
29. Frédéric Gabriel (F), Oktos, at 11:41;
30. Geert Verheyen (B), Rabobank;
31. Thorwald Veneberg (Nl), Rabobank;
32. Ivan Basso (I), Fassa Bortolo;
33. Bekim Christensen (Dk), Coast;
34. Beat Zberg (Swi), Rabobank;
38. Gianni Faresin (I), Gerolsteiner;
39. Martin Perdiguero (Sp), Acqua e Sapone;
40. Oscar Pozzi (I), Fassa Bortolo;
41. Tobias Steinhauser (G), Gerolsteiner;
42. Salvatore Commesso (I), Saeco-Longoni Sport;
43. Federico Giabbecucci (I), Acqua e Sapone;
44. Christophe Mengin (F), La Francaise Des Jeux;
45. Juan Manuel Garate (Sp), Lampre;
46. Steffen Wesemann (G), Telekom;
47. Gabriele Missaglia (I), Lampre;
48. Davide Rebellin (I), Gerolsteiner;
49. Ruslan Ivanov (Mda), Alessio;
50. Kim Kirchen (Lux), Fassa Bortolo;
51. Franck Pencole (F), La Francaise Des Jeux;
52. Markus Zberg (Swi), Rabobank;
53. Daniele Nardello (I), Mapei-Quick Step;
54. Gian Matteo Fagnini (I), Telekom, all s.t.;
55. Serguei Ivanov (Rus), Fassa Bortolo, at 18:18;
56. Kevin Livingston (USA), Telekom, at 19:00;
57. Bobby Julich (USA), Telekom;
58. Alexandr Shefer (Kaz), Alessio;
59. Alexander Vinokourov (Kaz), Telekom, all s.t.;
60. Raivis Belohvosciks (Lat), Lampre, at 24:41;
61. Fred Rodriguez (USA), Domo-Farm Frites, at 24:45;
62. Andrea Noé (I), Mapei-Quick Step;
63. Marco Zanotti (I), Fassa Bortolo;
64. Johan Museeuw (B), Domo-Farm Frites;
65. Sven Vanthourenhout (B), Domo-Farm Frites;
66. Alessandro Guerra (I), Index Alexia;
67. Mauro Gianetti (Swi), Coast;
68. Jörg Ludewig (G), Saeco-Longoni Sport;
69. Jan Boven (Nl), Rabobank;
70. Enrico Cassani (I), Domo-Farm Frites;
71. Leon Van Bon (Nl), Domo-Farm Frites;
72. Bo Hamburger (Dk), Index Alexia;
73. Robert Hunter (SA), Mapei-Quick Step;
74. Sascha Henrix (G), Coast;
75. Mariano Piccoli (I), Lampre;
76. Elio Aggiano (I), Mapei-Quick Step;
77. Patrick Calcagni (Swi), Tacconi Sport;
78. Gianluca Bortolami (I), Tacconi Sport;
79. Andrej Hauptman (Slo), Tacconi Sport;
80. Luciano Pagliarini (Bra), Lampre;
81. Pietro Zucconi (Swi), Tacconi Sport;
82. Davide Casarotto (I), Alessio;
83. Marc Wauters (B), Rabobank;
84. Leif Hoste (B), Domo-Farm Frites;
85. Innar Mandoja (Est), Ag2R;
86. Rubens Bertogliati (Swi), Lampre;
87. Johan Verstrepen (B), Lampre;
88. Augustin Pena (Sp), Acqua e Sapone;
89. Rolf Huser (Swi), Coast;
90. Vincent Bader (Swi), Oktos;
91. Roger Beuchat (Swi), Phonak;
92. Marius Sabaliauskas (Lit), Saeco-Longoni Sport;
93. Charles Wegelius (GB), Mapei-Quick Step;
94. Matthew Wilson (Aus), La Francaise Des Jeux;
95. Stefano Casagrande (I), Alessio;
96. Massimo Giunti (I), Acqua e Sapone;
97. Kyrylo Pospyeyev (Ukr), Acqua e Sapone;
98. Raffaele Ferrara (I), Alessio;
99. Franck Perque (F), La Francaise Des Jeux;
100. Andy Flickinger (F), Ag2R;
101. André Korff (G), Coast;
102. Uwe Peschel (G), Gerolsteiner;
103. Jimmy Casper (F), La Francaise Des Jeux;
104. Sven Teutenberg (G), Phonak;
105. Karsten Kroon (Nl), Rabobank;
106. Marcel Duijn (Nl), Rabobank;
107. Thierry Loder (F), Ag2R;
108. Anton Chantyr (Rus), Coast;
109. Christophe Agnolutto (F), Ag2R;
110. Massimo Donati (I), Tacconi Sport;
111. Gianluca Valoti (I), Index Alexia;
112. Danilo Di Luca (I), Saeco-Longoni Sport, all s.t.;
Time Jaan Kirsipuu (Est), Ag2R;
DNF Kevin Hulsmans (B), Mapei-Quick Step;
DNF Fabio Sacchi (I), Saeco-Longoni Sport;
DNF Ludovic Capelle (B), Ag2R;
DNF Arturas Kasputis (Lit), Ag2R;
DNF Jean-Patrick Nazon (F), La Francaise Des Jeux;

1. Alex Zülle (Swi), Coast, at 22:07:27;
2. Laurent Dufaux (Swi), Alessio, at 0:09;
3. Piotr Wadecki (Pol), Domo-Farm Frites, at 0:25;
4. Nicolas Fritsch (F), La Francaise Des Jeux, at 0:38;
5. Pavel Tonkov (Rus), Lampre, at 0:49;
6. Peter Luttenberger (A), Tacconi Sport, at 0:52;
7. Georg Totschnig (A), Gerolsteiner, at 1:47;
8. Tadej Valjavec (Slo), Fassa Bortolo, at 1:52;
9. Giuseppe Di Grande (I), Index Alexia, at 2:09;
10. Gerhard Trampusch (A), Mapei-Quick Step, at 4:13;
11. Alexandre Moos (Swi), Phonak, at 4:43;
12. Francesco Casagrande (I), Fassa Bortolo, at 4:46;
13. Daniel Schnider (Swi), Phonak, at 4:50;
14. Santos Gonzales (Sp), Acqua e Sapone, at 4:54;
15. Christian Charriere (Swi), Phonak, at 5:01;
16. Pierre Bourquenoud (Swi), Oktos, at 5:09;
17. Reto Bergmann (Swi), Phonak, at 5:16;
18. Miguel Martinez (F), Mapei-Quick Step, at 5:32;
19. Christophe Rinero (F), Oktos, at 5:44;
20. Marco Fertonani (I), Phonak, at 6:23;
21. Steve Zampieri (Swi), Tacconi Sport, at 6:24;
22. Ruben Lobato (Sp), Acqua e Sapone, at 8:38;
23. Giuseppe Guerini (I), Telekom, at 9:20;
24. Mirko Celestino (I), Saeco-Longoni Sport, at 9:21;
25. Rolf Aldag (G), Telekom, at 10:05;
26. Frédéric Gabriel (F), Oktos, at 14:30;
27. Geert Verheyen (B), Rabobank, at 15:45;
28. Beat Zberg (Swi), Rabobank, at 18:11;
29. Juan Fuentes Angullo (Sp), Saeco-Longoni Sport, at 18:41;
30. Alexander Vinokourov (Kaz), Telekom, at 18:51;
31. Martin Elmiger (Swi), Phonak, at 19:44;
32. Laurent Paumier (F), Oktos, at 20:38;
33. Carlos Dacruz (F), La Francaise Des Jeux, at 21:23;
34. Dmitry Gaynitdinov (Rus), Tacconi Sport, at 22:16;
35. Davide Rebellin (I), Gerolsteiner, at 23:02;
36. Kevin Livingston (USA), Telekom, at 23:03;
37. Bobby Julich (USA), Telekom, at 24:44;
38. Ivan Basso (I), Fassa Bortolo, at 25:37;
39. Daniele Nardello (I), Mapei-Quick Step, at 26:49;
40. Thorwald Veneberg (Nl), Rabobank, at 28:16;
41. Kim Kirchen (Lux), Fassa Bortolo, at 28:22;
42. Tobias Steinhauser (G), Gerolsteiner, at 28:53;
43. Oscar Pozzi (I), Fassa Bortolo, at 30:38;
44. Markus Zberg (Swi), Rabobank, at 31:02;
45. Martin Perdiguero (Sp), Acqua & Sapone-Cantina Toll 31:08
46. Salvatore Commesso (I), Saeco-Longoni Sport, at 31:09;
47. Gabriele Missaglia (I), Lampre, at 31:11;
48. Erik Zabel (G), Telekom, at 31:14;
49. Christophe Agnolutto (F), Ag2R, at 31:22;
50. Gian Matteo Fagnini (I), Telekom, at 31:25;
51. Serguei Ivanov (Rus), Fassa Bortolo, at 31:40;
52. Alexandr Shefer (Kaz), Alessio, at 32:30;
53. Franck Pencole (F), La Francaise Des Jeux, at 32:51;
54. Massimo Donati (I), Tacconi Sport, at 33:15;
55. Pietro Zucconi (Swi), Tacconi Sport, at 33:23;
56. Vincent Bader (Swi), Oktos, at 33:31;
57. Gianni Faresin (I), Gerolsteiner, at 33:50;
58. Andrea Noé (I), Mapei-Quick Step, at 34:04;
59. Juan Manuel Garate (Sp), Lampre, at 35:16;
60. Rubens Bertogliati (Swi), Lampre, at 36:16;
61. Gianluca Bortolami (I), Tacconi Sport, at 36:25;
62. Thierry Loder (F), Ag2R, at 36:42;
63. Enrico Cassani (I), Domo-Farm Frites, at 37:07;
64. Mariano Piccoli (I), Lampre, at 37:08;
65. Fred Rodriguez (USA), Domo-Farm Frites, at 38:09;
66. Leon Van Bon (Nl), Domo-Farm Frites, at 38:12;
67. Massimo Giunti (I), Acqua e Sapone, at 38:12;
68. Jan Boven (Nl), Rabobank, at 38:25;
69. Karsten Kroon (Nl), Rabobank, at 38:27;
70. Marius Sabaliauskas (Lit), Saeco-Longoni Sport, at 38:49;
71. Steffen Wesemann (G), Telekom, at 38:59;
72. Federico Giabbecucci (I), Acqua e Sapone, at 39:22;
73. Kyrylo Pospyeyev (Ukr), Acqua e Sapone, at 41:14;
74. Andy Flickinger (F), Ag2R, at 41:27;
75. Bekim Christensen (Dk), Coast, at 42:56;
76. Robert Hunter (SA), Mapei-Quick Step, at 44:51;
77. Raffaele Ferrara (I), Alessio, at 44:56;
78. Bo Hamburger (Dk), Index Alexia, at 45:02;
79. Gianluca Valoti (I), Index Alexia, at 45:13;
80. Charles Wegelius (GB), Mapei-Quick Step, at 45:47;
81. Danilo Di Luca (I), Saeco-Longoni Sport, at 47:56;
82. Uwe Peschel (G), Gerolsteiner, at 48:13;
83. Ruslan Ivanov (Mda), Alessio, at 48:14;
84. Marc Wauters (B), Rabobank, at 48:16;
85. Patrick Calcagni (Swi), Tacconi Sport, at 49:05;
86. Davide Casarotto (I), Alessio, at 49:10;
87. Jörg Ludewig (G), Saeco-Longoni Sport, at 49:11;
88. Sven Teutenberg (G), Phonak, at 49:43;
89. Christophe Mengin (F), La Francaise Des Jeux, at 50:17;
90. Sascha Henrix (G), Coast, at 50:33;
91. Johan Museeuw (B), Domo-Farm Frites, at 51:14;
92. Rolf Huser (Swi), Coast, at 52:12;
93. Mauro Gianetti (Swi), Coast, at 53:28;
94. André Korff (G), Coast, at 58:07;
95. Matthew Wilson (Aus), La Francaise Des Jeux, at 58:11;
96. Andrej Hauptman (Slo), Tacconi Sport, at 58:23;
97. Anton Chantyr (Rus), Coast, at 58:25;
98. Johan Verstrepen (B), Lampre, at 59:36
99. Raivis Belohvosciks (Lat), Lampre, at 1:01:55
100. Elio Aggiano (I), Mapei-Quick Step, at 1:03:51
101. Sven Vanthourenhout (B), Domo-Farm Frites, at 1:04:15
102. Marcel Duijn (Nl), Rabobank, at 1:05:42
103. Roger Beuchat (Swi), Phonak, at 1:05:59
104. Marco Zanotti (I), Fassa Bortolo, at 1:07:44
105. Stefano Casagranda (I), Alessio, at 1:10:46
106. Luciano Pagliarini (Bra), Lampre, at 1:12:38
107. Augustin Pena (Sp), Acqua e Sapone, at 1:15:44
108. Franck Perque (F), La Francaise Des Jeux, at 1:17:58
109. Leif Hoste (B), Domo-Farm Frites, at 1:17:59
110. Alessandro Guerra (I), Index Alexia, at 1:18:54
111. Jimmy Casper (F), La Francaise Des Jeux, at 1:21:59
112. Innar Mandoja (Est), Ag2R, at 1:26:12