Events

Cardenas wins at Ax-les-Thermes

Stage Winner: Félix Cardenas (Col) Kelme, 166.5km in 5:03:34 (B) 4:35:47----------------------------------Overall Lead: François Simon (F) BonjourSprinter: Stuart O'Grady (Aus) Credit AgricoleClimber: Laurent Roux (F) Jean DelatourUnder 25: Oscar Sevilla (Sp) Kelme-Costa Blanca Click below for full results

Stage Winner: Félix Cardenas (Col) Kelme, 166.5km in 5:03:34 (B) 4:35:47
———————————-
Overall Lead: François Simon (F) Bonjour
Sprinter: Stuart O’Grady (Aus) Credit Agricole
Climber: Laurent Roux (F) Jean Delatour
Under 25: Oscar Sevilla (Sp) Kelme-Costa Blanca

Click below for full results

Results

Stage 12: Perpignan — Ax-Les-Thermes


(Click for overall standings after Stage 12)


1. CARDENAS FÈlix (Col), Kelme, 166.5km in 5:03:34;
2. LAISEKA Roberto (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 00:13;
3. ARMSTRONG Lance (USA), U.S. Postal, at 00:15 ;
4. ULLRICH Jan (G), Deutsche Telekom, at 00:38;
5. ETXEBARRIA David (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 00:59;
6. SEVILLA Oscar (Sp), Kelme, at 01:01;
7. BELOKI Joseba (Sp), O.N.C.E., at 01:01;
8. BOTERO Santiago (Col), Kelme, at 01:35;
9. BOOGERD MichaÎl (Nl), Rabobank;
10. VINOKOUROV Alexandre (Kz), Deutsche Telekom;
11. GARZELLI Stefano (I), Mapei;
12. CHAURREAU Inigo (Sp), Euskaltel-Euskadi;
13. SERRANO Marcos (Sp), O.N.C.E.;
14. ROUS Didier (F), Bonjour;
15. MANCEBO Francisco (Sp), iBanesto.com, all s.t.;
16. GONZALEZ GALDEANO Igor (Sp), O.N.C.E., at 01:39;
17. HERAS Roberto (Sp), U.S. Postal, at 01:42;
18. KIVILEV Andrei (Kz), Cofidis, at 01:45;
19. GUTIERREZ JosÈ Enrique (Sp), Kelme, at 01:47;
20. BARTOLI Michele (I), Mapei, s.t.;
21. BETTINI Paolo (I), Mapei, at 02:02;
22. BOUVARD Gilles (F), Jean Delatour, at 02:08;
23. AERTS Mario (B), Lotto, at 02:10;
24. MONTGOMERY Sven (Swi), La FranÁaise Des Jeux, at 02:12;
25. GUTIERREZ Ivan (Sp), O.N.C.E., at 02:25;
26. GOUBERT Stephane (F), Jean Delatour, at 03:04;
27. ATIENZA Daniel (Sp), Cofidis;
28. KLODEN AndrÈas (G), Deutsche Telekom;
29. SASTRE Carlos (Sp), O.N.C.E.;
30. GARCIA CASAS FÈlix (Sp), Festina, all s.t.;
31. DEMARBAIX SÈbastien (B), Ag2R, at 03:33;
32. PASCUAL LLORENTE Javier (Sp), Kelme, all s.t.;
33. BROZYNA Thomasz (Pol), iBanesto.com;
34. BROCHARD Laurent (F), Jean Delatour;
35. LOPEZ DE MUNAIN Alberto (Sp), Euskaltel-Euskadi;
36. VOGONDY Nicolas (F), La FranÁaise Des Jeux;
37. MONCOUTIE David (F), Cofidis, all s.t.;
38. SALMON Benoit (F), Ag2R, at 04:02;
39. HEULOT StÈphane (F), Bigmat-Auber 93, at 04:04;
40. JULICH Bobby (USA), CrÈdit Agricole;
41. SIMON François (F), Bonjour;
42. PINOTTI Marco (I), Lampre-Daikin;
43. VERMAUT Steve (B), Lotto;
44. CUESTA Inigo (Sp), Cofidis;
45. MENCHOV Denis (Rus), iBanesto.com;
46. BOTCHAROV Alexandre (Rus), Ag2R;
47. VERHEYEN Geert (B), Rabobank, at 05:10;
48. DIERCKXSENS Ludo (B), Lampre-Daikin, s.t.;
49. JAN Xavier (F), Bigmat-Auber 93, at 05:13;
50. CASTRESANA Angel (Sp), Euskaltel-Euskadi;
51. SCHNIDER Daniel (Swi), La FranÁaise Des Jeux, both s.t.;
52. JALABERT Laurent (F), CSC-Tiscali, at 05:36;
53. BLAUDZUN MichaÎl (Dk), CSC-Tiscali;
54. NARDELLO Daniele (I), Mapei;
55. DEN BAKKER Maarten (Nl), Rabobank;
56. BENETEAU Walter (F), Bonjour;
57. ROUX Laurent (F), Jean Delatour;
58. JAKSCHE Jorg (G), O.N.C.E.;
59. LIVINGSTON Kevin (USA), Deutsche Telekom;
60. GUERINI Giuseppe (I), Deutsche Telekom;
61. PASCUAL RODRIGUEZ Javier (Sp), iBanesto.com;
62. RUBIERA JosÈ Luis (Sp), U.S. Postal, all s.t.;
63. HALGAND Patrice (F), Jean Delatour, at 06:31;
64. BELLI Wladimir (I), Fassa Bortolo, at 06:48;
65. SORENSEN Nicki (Dk), CSC-Tiscali, at 06:52;
66. ZUBELDIA Haimar (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 07:22;
67. MIKHAILOV Guennadi (Rus), Lotto, at 07:27;
68. WADECKI Piotr (Pol), Domo-Farm Frites, at 07:34;
69. MERCKX Axel (B), Domo-Farm Frites, s.t.;
70. LELLI Massimiliano (I), Cofidis, at 08:10;
71. NIERMANN Grischa (G), Rabobank, s.t.;
72. MATTAN Nico (B), Cofidis, at 08:12;
73. SIVAKOV Alexei (Rus), Bigmat-Auber 93;
74. LOTZ Marc (Nl), Rabobank;
75. HEPPNER Jens (G), Deutsche Telekom;
76. TURPIN Ludovic (F), Ag2R;
77. BOLTS Udo (G), Deutsche Telekom;
78. ORIOL Christophe (F), Jean Delatour;
79. ROBIN Jean-Cyril (F), Bonjour;
80. TRENTIN Guido (I), Cofidis, all s.t.;
81. PIEPOLI Leonardo (I), iBanesto.com, at 08:54;
82. ODRIOZOLA Jon (Sp), iBanesto.com;
83. VIDAL JosÈ Angel (Sp), Kelme;
84. TAULER Antonio (Sp), Kelme;
85. PEREZ Luis (Sp), Festina, all s.t.;
86. BERNARD JÈrome (F), Jean Delatour, at 09:09;
87. ZABEL Erik (G), Deutsche Telekom, s.t.;
88. BALDATO Fabio (I), Fassa Bortolo, at 12:08;
89. BELOHVOSCIKS Raivis (Lat), Lampre-Daikin;
90. AGNOLUTTO Christophe (F), Ag2R;
91. HAMILTON Tyler (USA), U.S. Postal;
92. TOSATTO Matteo (I), Fassa Bortolo;
93. ETXEBARRIA UnaiVEN Euskaltel-Euskadi;
94. KNAVEN Servais (Nl), Domo-Farm Frites;
95. WESEMANN Steffen (G), Deutsche Telekom;
96. SERPELLINI Marco (I), Lampre-Daikin;
97. GONZALEZ GALDEANO Alvaro (Sp), O.N.C.E.;
98. VOIGT Jens (G), CrÈdit Agricole;
99. EKIMOV Vjatceslav (Rus), U.S. Postal;
100. CEREZO Francisco (Sp), CSC-Tiscali;
101. VAN HEESWIJK Max (Nl), Domo-Farm Frites;
102. FRUTTI Matteo (I), Lampre-Daikin;
103. HINCAPIE George (USA), U.S. Postal;
104. POZZI Oscar (I), Fassa Bortolo;
105. PENA Victor Hugo (Col), U.S. Postal;
106. PRADERA Mikel (Sp), O.N.C.E.;
107. GARCIA Marcelino (Sp), CSC-Tiscali;
108. KJAERGAARD SteffenNOR U.S. Postal;
109. SEIGNEUR Eddy (F), Jean Delatour;
110. MAIGNAN Gilles (F), Ag2R;
111. WAUTERS Marc (B), Rabobank;
112. GUESDON FrÈdÈric (F), La FranÁaise Des Jeux;
113. BLANCO Santiago (Sp), iBanesto.com;
114. MORIN Anthony (F), CrÈdit Agricole;
115. BOUYER Franck (F), Bonjour;
116. NAZON Damien (F), Bonjour;
117. MAGNIEN Emmanuel (F), La FranÁaise Des Jeux;
118. MENGIN Christophe (F), La FranÁaise Des Jeux;
119. BAGUET Serge (B), Lotto;
120. BERGES StÈphane (F), Ag2R, all s.t.;
121. VAN HYFTE Paul (B), Lotto, at 12:49;
122. AUGER Ludovic (F), Bigmat-Auber 93, at 14:36;
123. MC GEE Bradley (Aus), La FranÁaise Des Jeux, at 14:38;
124. O’GRADY Stuart (Aus), CrÈdit Agricole, at 14:38;
125. DEKKER Erik (Nl), Rabobank, at 15:00;
126. TEUTENBERG Sven (G), Festina, at 15:10;
127. HUNTER Robert (RSA), Lampre-Daikin, at 19:22;
128. LODA Nicola (I), Fassa Bortolo;
129. BESSY FrÈdÈric (F), CrÈdit Agricole;
130. CHAVANEL Sylvain (F), Bonjour;
131. TALABARDON SÈbastien (F), Bigmat-Auber 93;
132LINO Pascal (F), Festina;
133. CAPELLE Christophe (F), Bigmat-Auber 93;
134. SVORADA JanSLO Lampre-Daikin;
135. MUSEEUW Johan (B), Domo-Farm Frites;
136. VERBRUGGHE Rik (B), Lotto;
137. BRARD Florent (F), Festina;
138. JALABERT Nicolas (F), CSC-Tiscali;
139. GARCIA-ACOSTA Vicente (Sp), iBanesto.com;
140. VERSTREPEN Johan (B), Lampre-Daikin;
141. VAINSTEINS Romans (Lat), Domo-Farm Frites;
142. BRAMATI Davide (I), Mapei, all s.t.
143. GOUVENOU Thierry (F), Bigmat-Auber 93, at 20:33;
144. AUGER Guillaume (F), Bigmat-Auber 93, at 20:44;
145. VAUGHTERS Jonathan (USA), CrÈdit Agricole, at 21:01;
146. JENNER Christopher (NZ), CrÈdit Agricole, s.t.;
147. RENIER Franck (F), Bonjour, at 21:52;
148. PIIL Jakob (Dk), CSC-Tiscali, at 22:05;
149. PERRAUDEAU Olivier (F), Bonjour, at 24:40;
150. DURAND Jacky (F), La FranÁaise Des Jeux, at 24:40;
151. CASPER Jimmy (F), La FranÁaise Des Jeux, at 24:52;
152. PETACCHI Alessandro (I), Fassa Bortolo, at 25:09;
153. HINAULT SÈbastien (F), CrÈdit Agricole, at 25:12;
154. LEYSEN Bart (B), Mapei, at 25:18;
155. CASSANI Enrico (I), Domo-Farm Frites, at 25:18;
156. CHANTEUR Pascal (F), Festina, at 25:18;
157. SORENSEN Rolf (Dk), CSC-Tiscali, at 25:18;
158. JIMENEZ Eladio (Sp), iBanesto.com, at 28:24;
159. BERTOGLIATI Rubens (Swi), Lampre-Daikin, at 28:24;
160. RODRIGUEZ Fred (USA), Domo-Farm Frites, at 29:23;
MILESI Marco (I), Domo-Farm Frites, Abandon;
HUSHOVD ThorNOR CrÈdit Agricole, Abandon;
VAN DE WOUWER Kurt (B), Lotto, Abandon;
DE GROOT Bram (Nl), Rabobank, Abandon;
IVANOV Serguei (Rus), Fassa Bortolo, Abandon;
MOREAU Christophe (F), Festina, Abandon;.

Overall after 12 stages

1. SIMON François (F), Bonjour, in 51:56:14;
2. KIVILEV Andrei (Kz), Cofidis, at 08:42;
3. ARMSTRONG Lance (USA), U.S. Postal, at 09:10;
4. BELOKI Joseba (Sp), O.N.C.E., at 13:14;
5. ULLRICH Jan (G), Deutsche Telekom, at 13:15;
6. SEVILLA Oscar (Sp), Kelme, at 16:28;
7. GONZALEZ GALDEANO Igor (Sp), O.N.C.E., at 16:40;
8. BOTERO Santiago (Col), Kelme, at 19:06;
9. ROUS Didier (F), Bonjour, at 22:55;
10. SERRANO Marcos (Sp), O.N.C.E., at 22:58;
11. BOOGERD MichaÎl (Nl), Rabobank, at 23:04;
12. MANCEBO Francisco (Sp), iBanesto.com, at 23:26;
13. GARZELLI Stefano (I), Mapei, at 23:51;
14. GUTIERREZ JosÈ Enrique (Sp), Kelme, at 24:04;
15. MONTGOMERY Sven (Swi), La FranÁaise Des Jeux, at 24:12;
16. SASTRE Carlos (Sp), O.N.C.E., at 26:15;
17. VINOKOUROV Alexandre (Kz), Deutsche Telekom, at 26:37;
18. JALABERT Laurent (F), CSC-Tiscali, at 26:57;
19. CHAURREAU Inigo (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 27:51;
20. KLODEN AndrÈas (G), Deutsche Telekom, at 27:54;
21. HERAS Roberto (Sp), U.S. Postal, at 28:20;
22. BELLI Wladimir (I), Fassa Bortolo, at 30:07;
23. O’GRADY Stuart (Aus), CrÈdit Agricole, at 32:18;
24. BROZYNA Thomasz (Pol), iBanesto.com, at 32:34;
25. MERCKX Axel (B), Domo-Farm Frites, at 33:21;
26. LAISEKA Roberto (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 37:30;
27. JULICH Bobby (USA), CrÈdit Agricole, at 42:20;
28. BROCHARD Laurent (F), Jean Delatour, at 42:41;
29. JAKSCHE Jorg (G), O.N.C.E., at 45:19;
30. BLANCO Santiago (Sp), iBanesto.com, at 46:39;
31. AERTS Mario (B), Lotto, at 46:46;
32. SALMON Benoit (F), Ag2R, at 47:49;
33. BARTOLI Michele (I), Mapei, at 48:18;
34. BENETEAU Walter (F), Bonjour, at 48:36;
35. ROUX Laurent (F), Jean Delatour, at 50:12;
36. HEULOT StÈphane (F), Bigmat-Auber 93, at 50:47;
37. PIEPOLI Leonardo (I), iBanesto.com, at 51:08;
38. DIERCKXSENS Ludo (B), Lampre-Daikin, at 52:30;
39. TRENTIN Guido (I), Cofidis, at 52:34;
40. ETXEBARRIA David (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 53:05;
41. LIVINGSTON Kevin (USA), Deutsche Telekom, at 53:53;
42. BOLTS Udo (G), Deutsche Telekom, at 54:04;
43. MIKHAILOV Guennadi (Rus), Lotto, at 54:14;
44. ATIENZA Daniel (Sp), Cofidis, at 54:37;
45. BOTCHAROV Alexandre (Rus), Ag2R, at 54:41;
46. PASCUAL RODRIGUEZ Javier (Sp), iBanesto.com, at 55:26;
47. HEPPNER Jens (G), Deutsche Telekom, at 57:51;
48. TURPIN Ludovic (F), Ag2R, at 59:33;
49. GUTIERREZ Ivan (Sp), O.N.C.E., at 1:00:51;
50. ROBIN Jean-Cyril (F), Bonjour, at 1:01:01;
51. HALGAND Patrice (F), Jean Delatour, at 1:01:49;
52. GARCIA CASAS FÈlix (Sp), Festina, at 1:01:53;
53. VOIGT Jens (G), CrÈdit Agricole, at 1:01:58;
54. GUERINI Giuseppe (I), Deutsche Telekom, at 1:02:51;
55. WAUTERS Marc (B), Rabobank, at 1:03:22;
56. CUESTA Inigo (Sp), Cofidis, at 1:03:27;
57. GOUBERT Stephane (F), Jean Delatour, at 1:03:57;
58. PRADERA Mikel (Sp), O.N.C.E., at 1:04:45;
59. SORENSEN Nicki (Dk), CSC-Tiscali, at 1:06:03;
60. HINCAPIE George (USA), U.S. Postal, at 1:07:34;
61. NIERMANN Grischa (G), Rabobank, at 1:07:47;
62. VAUGHTERS Jonathan (USA), CrÈdit Agricole, at 1:07:55;
63. PENA Victor Hugo (Col), U.S. Postal, at 1:08:57;
64. TEUTENBERG Sven (G), Festina, at 1:09:15;
65. DEN BAKKER Maarten (Nl), Rabobank, at 1:09:19;
66. PEREZ Luis (Sp), Festina, at 1:09:32;
67. RUBIERA JosÈ Luis (Sp), U.S. Postal, at 1:10:00;
68. ODRIOZOLA Jon (Sp), iBanesto.com, at 1:10:35;
69. TOSATTO Matteo (I), Fassa Bortolo, at 1:10:54;
70. TAULER Antonio (Sp), Kelme, at 1:11:22;
71. WADECKI Piotr (Pol), Domo-Farm Frites, at 1:11:28;
72. BOUVARD Gilles (F), Jean Delatour, at 1:11:46;
73. VERHEYEN Geert (B), Rabobank, at 1:12:59;
74. MONCOUTIE David (F), Cofidis, at 1:13:21;
75. VERMAUT Steve (B), Lotto, at 1:13:27;
76. MENCHOV Denis (Rus), iBanesto.com, at 1:14:08;
77. LELLI Massimiliano (I), Cofidis, at 1:14:19;
78. BETTINI Paolo (I), Mapei, at 1:14:42;
79. PASCUAL LLORENTE Javier (Sp), Kelme, at 1:16:34;
80. VIDAL JosÈ Angel (Sp), Kelme, at 1:16:56;
81. PINOTTI Marco (I), Lampre-Daikin, at 1:17:13;
82. NARDELLO Daniele (I), Mapei, at 1:20:18;
83. BOUYER Franck (F), Bonjour, at 1:20:26;
84. BAGUET Serge (B), Lotto, at 1:20:44;
85. JAN Xavier (F), Bigmat-Auber 93, at 1:22:00;
86. ZUBELDIA Haimar (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 1:23:20;
87. SCHNIDER Daniel (Swi), La FranÁaise Des Jeux, at 1:23:27;
88. WESEMANN Steffen (G), Deutsche Telekom, at 1:23:37;
89. KNAVEN Servais (Nl), Domo-Farm Frites, at 1:24:29;
90. CHAVANEL Sylvain (F), Bonjour, at 1:26:08;
91. LODA Nicola (I), Fassa Bortolo, at 1:26:19;
92. LOPEZ DE MUNAIN Alberto (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 1:26:28;
93. BALDATO Fabio (I), Fassa Bortolo, at 1:26:30;
94. VAN HYFTE Paul (B), Lotto, at 1:27:38;
95. MENGIN Christophe (F), La FranÁaise Des Jeux, at 1:27:45;
96. LOTZ Marc (Nl), Rabobank, at 1:27:50;
97. KJAERGAARD SteffenNOR U.S. Postal, at 1:28:19;
98. VOGONDY Nicolas (F), La FranÁaise Des Jeux, at 1:28:35;
99. CARDENAS FÈlix (Col), Kelme, at 1:29:10;
100. EKIMOV Vjatceslav (Rus), U.S. Postal, at 1:30:18;
101. POZZI Oscar (I), Fassa Bortolo, at 1:33:58;
102. BRARD Florent (F), Festina, at 1:34:06;
103. BLAUDZUN MichaÎl (Dk), CSC-Tiscali, at 1:34:22;
104. ZABEL Erik (G), Deutsche Telekom, at 1:35:55;
105. GARCIA-ACOSTA Vicente (Sp), iBanesto.com, at 1:37:18;
106. ETXEBARRIA UnaiVEN Euskaltel-Euskadi, at 1:39:05;
107. . PETACCHI Alessandro (I), Fassa Bortolo, at 1:40:30;
108SIVAKOV Alexei (Rus), Bigmat-Auber 93, at 1:41:08;
109. DEKKER Erik (Nl), Rabobank, at 1:41:38;
110. DEMARBAIX SÈbastien (B), Ag2R, at 1:42:56;
111. MORIN Anthony (F), CrÈdit Agricole, at 1:43:23;
112. HAMILTON Tyler (USA), U.S. Postal, at 1:44:06;
113. HUNTER Robert (RSA), Lampre-Daikin, at 1:44:28;
114. LINO Pascal (F), Festina, at 1:44:58;
115. MATTAN Nico (B), Cofidis, at 1:45:13;
116JIMENEZ Eladio (Sp), iBanesto.com, at 1:45:38;
117. BELOHVOSCIKS Raivis (Lat), Lampre-Daikin, at 1:45:46;
118. CHANTEUR Pascal (F), Festina, at 1:46:11;
119. NAZON Damien (F), Bonjour, at 1:46:25;
120. MAGNIEN Emmanuel (F), La FranÁaise Des Jeux, at 1:48:02;
121. GONZALEZ GALDEANO Alvaro (Sp), O.N.C.E., at 1:48:22;
122. CASTRESANA Angel (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 1:49:03;
123. BERNARD JÈrome (F), Jean Delatour, at 1:49:06;
124. GARCIA Marcelino (Sp), CSC-Tiscali, at 1:52:48;
125. SEIGNEUR Eddy (F), Jean Delatour, at 1:53:54;
126. ORIOL Christophe (F), Jean Delatour, at 1:54:11;
127. MC GEE Bradley (Aus), La FranÁaise Des Jeux, at 1:55:10;
128. AGNOLUTTO Christophe (F), Ag2R, at 1:58:28;
129. PIIL Jakob (Dk), CSC-Tiscali, at 1:58:57;
130. DURAND Jacky (F), La FranÁaise Des Jeux, at 1:59:08;
131. CEREZO Francisco (Sp), CSC-Tiscali, at 1:59:53;
132. VERBRUGGHE Rik (B), Lotto, at 2:02:12;
133. RODRIGUEZ Fred (USA), Domo-Farm Frites, at 2:02:14;
134. BESSY FrÈdÈric (F), CrÈdit Agricole, at 2:02:47;
135. CAPELLE Christophe (F), Bigmat-Auber 93, at 2:03:12;
136. GUESDON FrÈdÈric (F), La FranÁaise Des Jeux, at 2:03:41;
137. RENIER Franck (F), Bonjour, at 2:04:51;
138. TALABARDON SÈbastien (F), Bigmat-Auber 93, at 2:04:55;
139. JALABERT Nicolas (F), CSC-Tiscali, at 2:06:07;
140. MAIGNAN Gilles (F), Ag2R, at 2:06:21;
141. FRUTTI Matteo (I), Lampre-Daikin, at 2:06:28;
142. SVORADA JanSLO Lampre-Daikin, at 2:12:49;
143. GOUVENOU Thierry (F), Bigmat-Auber 93, at 2:13:52;
144. VERSTREPEN Johan (B), Lampre-Daikin, at 2:14:12;
145. MUSEEUW Johan (B), Domo-Farm Frites, at 2:14:59;
146. SERPELLINI Marco (I), Lampre-Daikin, at 2:19:44;
147. BERGES StÈphane (F), Ag2R, at 2:21:03;
148. VAN HEESWIJK Max (Nl), Domo-Farm Frites, at 2:22:52;
149. AUGER Ludovic (F), Bigmat-Auber 93, at 2:23:03;
150. VAINSTEINS Romans (Lat), Domo-Farm Frites, at 2:23:09;
151. AUGER Guillaume (F), Bigmat-Auber 93, at 2:24:47;
152. HINAULT SÈbastien (F), CrÈdit Agricole, at 2:27:40;
153. JENNER Christopher (NZ), CrÈdit Agricole, at 2:28:17;
154. PERRAUDEAU Olivier (F), Bonjour, at 2:31:24;
155. CASSANI Enrico (I), Domo-Farm Frites, at 2:31:57;
156. SORENSEN Rolf (Dk), CSC-Tiscali, at 2:34:21;
157. CASPER Jimmy (F), La FranÁaise Des Jeux, at 2:36:25;
158. BERTOGLIATI Rubens (Swi), Lampre-Daikin, at 2:36:57;
159. BRAMATI Davide (I), Mapei, at 2:37:55;
160. LEYSEN Bart (B), Mapei, at 3:05:12;