Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Events

Brown pips Henderson in Vuelta a Murcia opener

Graeme Brown (Rabobank) took vengeance on Greg Henderson (Columbia-Highroad) on Wednesday by winning the opening stage of the Vuelta a Murcia in Spain. 2009 Vuelta a MurciaStage 1: San Pedro del Pinatar to Lorca Miercoles

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

Graeme Brown (Rabobank) took vengeance on Greg Henderson (Columbia-Highroad) on Wednesday by winning the opening stage of the Vuelta a Murcia in Spain.

2009 Vuelta a Murcia
Stage 1: San Pedro del Pinatar to Lorca Miercoles
192.3 km (119.5 miles)


Winner: Graeme Brown (Rabobank) in 5:06:37
Winner’s average speed: 37.63 kph (23.38 mph)
Sprint leader: Graeme Brown
Mountains leader: Jose Lopez Gil
Team GC leader: Rabobank
Up Next: Stage 2 is 175.1 km (108.8 miles) from Las Torres de Cotillas to Caravaca, including the category 1 climb to Alto de San Juan, which tops out at km124.8.

The Aussie out-sprinted his Kiwi rival, who edged him in Sunday’s Clásica de Almería, to take the 192.3km stage from San Pedro del Pinatar to Lorca. Francisco Pérez (Euskaltel) crossed the line third.

The stage was marked by a three-man break that tore clear in the opening 20km. Pedro Vera (Contentpolis), Marcos García (Xacobeo) and José Antonio López Malagueta (Andalucía) quickly carved out an advantage that topped six minutes before the sprinters’ teams, led by Columbia, Saxo Bank and the Spanish national amateur team, cut the margin in half.

Strong winds shattered the group into abanicos, with Rabobank setting a brutal pace at the front to push the chase in the closing kilometers.

With just 10km to go, Rabobank had six riders in a group of about 30 riders that also included Craig Lewis (Columbia-Highroad), pre-race favorite Stefano Garzelli and two Acqua e Sapone teammates, and Julian Dean (Garmin-Slipstream).

The Murcia tour continues Thursday with stage 2, from Las Torres de Cotillas to Caravaca. The 175km route features the Cat. 1 Alto de San Juan about 50km from the finish.

Results

Stage and overall after stage 1 | (Team GC) | (Points competition) | (Mountain competition)
1. Graeme Brown (AUS), Rabobank, 5:06:37
2. Greg Henderson (NZL), Team Columbia-High Road, s.t.
3. Rubén PÉrez Moreno (ESP), Euskaltel-Euskadi, s.t.
4. Mathew Goss (AUS), Team Saxo Bank, s.t.
5. Tom Leezer (NED), Rabobank, s.t.
6. Luca Paolini (ITA), Acqua & Sapone-Caffe Mokambo, s.t.
7. Mathieu Drujon (FRA), Caisse D’epargne, s.t.
8. Luis Pasamontes (ESP), Caisse D’epargne, s.t.
9. David Herrero Llorente (ESP), Xacobeo Galicia, s.t.
10. David Calatayud (ESP), Selección Española, s.t.
11. Lars Ytting Bak (DEN), Team Saxo Bank, s.t.
12. Huub Duyn (NED), Garmin-Slipstream, s.t.
13. Rubén Plaza Molina (ESP), Liberty Seguros, s.t.
14. Francisco PÉrez SÁnchez (ESP), Caisse D’epargne, s.t.
15. Craig Lewis (USA), Team Columbia-High Road, s.t.
16. Stefano Garzelli (ITA), Acqua & Sapone-Caffe Mokambo, s.t.
17. Laurens Ten Dam (NED), Rabobank, s.t.
18. Jorge Azanza Soto (ESP), Euskaltel-Euskadi, s.t.
19. Carlos Castaño Panadero (ESP), Xacobeo Galicia, s.t.
20. Denis Menchov (RUS), Rabobank, s.t.
21. Bert Grabsch (GER), Team Columbia-High Road, s.t.
22. Ángel Vallejo Dominguez (ESP), Andorra-Grandvalira, s.t.
23. Mikel Astarloza (ESP), Euskaltel-Euskadi, s.t.
24. Frantisek Rabon (CZE), Team Columbia-High Road, s.t.
25. Aitor PÉrez Arrieta (ESP), Contentpolis-Ampo, s.t.
26. Xavier Tondo Volpini (ESP), Andalucia Cajasur, s.t.
27. Eloy Teruel Rovira (ESP), Contentpolis-Ampo, s.t.
28. Didac Ortega (ESP), Acqua & Sapone-Caffe Mokambo, s.t.
29. Nicolas Portal (FRA), Caisse D’epargne, s.t.
30. Edgar Miguel Lemos Pinto (POR), Liberty Seguros, s.t.
31. Koos Moerenhout (NED), Rabobank, s.t.
32. Giuseppe Palumbo (ITA), Acqua & Sapone-Caffe Mokambo, s.t.
33. Kanstantsin Siutsou (BLR), Team Columbia-High Road, s.t.
34. José Herrada López (ESP), Contentpolis-Ampo, s.t.
35. Carlos Nozal Vega (ESP), Liberty Seguros, s.t.
36. Arnold Jeannesson (FRA), Caisse D’epargne, s.t.
37. Ándres Sergio De Lis (ESP), Euskaltel-Euskadi, s.t.
38. Dario Andriotto (ITA), Acqua & Sapone-Caffe Mokambo, s.t.
39. Thomas Danielson (USA), Garmin-Slipstream, s.t.
40. Gonzalo Rabuñal Rios (ESP), Xacobeo Galicia, s.t.
41. Massimo Codol (ITA), Acqua & Sapone-Caffe Mokambo, s.t.
42. Ezequiel Mosquera (ESP), Xacobeo Galicia, s.t.
43. Jurgen Van Goolen (BEL), Team Saxo Bank, s.t.
44. Jaume Rovira Pons (ESP), Andorra-Grandvalira, s.t.
45. Jose A Carrasco Ramirez (ESP), Andalucia Cajasur, s.t.
46. Pedro Merino Criado (ESP), Selección Española, s.t.
47. Gert Dockx (BEL), Team Columbia-High Road, s.t.
48. José Vicente GarcÍa Acosta (ESP), Caisse D’epargne, s.t.
49. Diego MilÁn JimÉnez (ESP), Acqua & Sapone-Caffe Mokambo, s.t.
50. Lucas Euser (USA), Garmin-Slipstream, s.t.
51. Pieter Weening (NED), Rabobank, s.t.
52. Angel Vicioso Arcos (ESP), Andalucia Cajasur, at 11
53. Michael Morkov (DEN), Team Saxo Bank, at 11
54. Xabier Zandio Echaide (ESP), Caisse D’epargne, at 13
55. José A López Gil (ESP), Andalucia Cajasur, at 21
56. Pedro J Vera Alcaraz (ESP), Contentpolis-Ampo, at 21
57. Julian Dean (NZL), Garmin-Slipstream, at 21
58. Marcos GarcÍa Fernandez (ESP), Xacobeo Galicia, at 21
59. Juan José Haedo (ARG), Team Saxo Bank, at 42
60. Hector Guerra Garcia (ESP), Liberty Seguros, at 01:49
61. Jason Donald (USA), Garmin-Slipstream, at 01:49
62. Blake Caldwell (USA), Garmin-Slipstream, at 01:49
63. Nuno Ribeiro (POR), Liberty Seguros, at 01:49
64. Rui Sousa Barbosa (POR), Liberty Seguros, at 01:49
65. Salvador Guardiola Tora (ESP), Selección Española, at 01:49
66. Morris Possoni (ITA), Team Columbia-High Road, at 01:49
67. Dmytro Chuzhda (UKR), Andorra-Grandvalira, at 01:49
68. Amets Txurruka (ESP), Euskaltel-Euskadi, at 01:49
69. Alberto Losada Alguacil (ESP), Caisse D’epargne, at 01:49
70. Jose Joao Mendes (POR), Liberty Seguros, at 01:49
71. Gustavo CÉsar Veloso (ESP), Xacobeo Galicia, at 01:49
72. Christian Meier (CAN), Garmin-Slipstream, at 01:49
73. Mikel Nieve Ituralde (ESP), Euskaltel-Euskadi, at 01:49
74. Mateo Raúl GarcÍa De (ESP), Andorra-Grandvalira, at 01:49
75. Javier Benitez Pomares (ESP), Contentpolis-Ampo, at 01:49
76. Oleg Chuzhda (UKR), Contentpolis-Ampo, at 01:49
77. Javier Chacón Quesada (ESP), Selección Española, at 01:49
78. Juan Javier Estrada Ruiz (ESP), Andalucia Cajasur, at 01:49
79. Manuel Cardoso (POR), Liberty Seguros, at 01:49
80. José Antonio Redondo Ramos (ESP), Andalucia Cajasur, at 01:49
81. Egoitz GarcÍa Echeguigel (ESP), Selección Española, at 01:49
82. Timothy Duggan (USA), Garmin-Slipstream, at 01:49
83. Mateo Vicente Garcia De (ESP), Andorra-Grandvalira, at 01:49
84. Antonio Tauler Llull (ESP), Selección Española, at 01:49
85. Carlos Torrent Tarres (ESP), Andorra-Grandvalira, at 01:49
86. Aitor Galdos Alonso (ESP), Euskaltel-Euskadi, at 01:49
87. Igor Anton HernÁndez (ESP), Euskaltel-Euskadi, at 01:49
88. Manuel VÁzquez Hueso (ESP), Contentpolis-Ampo, at 01:49
89. Serafín MartÍnez Acebedo (ESP), Xacobeo Galicia, at 01:49
90. José Ruiz SÁnchez (ESP), Andalucia Cajasur, at 01:49
91. Anders Lund (DEN), Team Saxo Bank, at 01:49
92. Bauke Mollema (NED), Rabobank, at 01:49
93. Andrés Vigil Vidal (ESP), Selección Española, at 04:17
94. Jonathan Bellis (GBR), Team Saxo Bank, at 04:17
95. Jesús Merino Criado (ESP), Selección Española, at 04:17
96. Claudio Casas Gallego (ESP), Contentpolis-Ampo, at 04:17
97. Aitor Aznar Torres (ESP), Andorra-Grandvalira, at 04:17
98. Manuel Ortega Ocaña (ESP), Andalucia Cajasur, at 04:17
99. Ivan Raña Fuentes (ESP), Xacobeo Galicia, at 04:17
100. Alessandro Donati (ITA), Acqua & Sapone-Caffe Mokambo, at 04:17
101. Jason Mccartney (USA), Team Saxo Bank, at 04:17
102. Stef Clement (NED), Rabobank, at 10:43

Team GC | (Top)

1. (NED) Rabobank in 15:19:51
2. (ESP) Caisse D’epargne at s.t.
3. (USA) Team Columbia – High Road at s.t.
4. (ESP) Euskaltel – Euskadi at s.t.
5. (ITA) Acqua & Sapone – Caffe Mokambo at s.t.
6. (DEN) Team Saxo Bank at s.t.
7. (ESP) Xacobeo Galicia at s.t.
8. (POR) Liberty Seguros at s.t.
9. (ESP) Contentpolis – Ampo at s.t.
10. (USA) Garmin – Slipstream at s.t.
11. (ESP) Andalucía – Cajasur at :11
12. (ESP) Selección Española at 01:49::
13. (ESP) Andorra – Grandavalira at s.t.

Points standings | (Top)
1. Graeme Brown (AUS) Rabobank 25 points
2. Greg Henderson (NZL) Team Columbia – High Road 20 points
3. Rubén PÉrez Moreno (ESP) Euskaltel – Euskadi 16 points
4. Matthew Goss (AUS) Team Saxo Bank 14 points
5. Tom Leezer (NED) Rabobank 12 points
6. Luca Paolini (ITA) Acqua & Sapone – Caffe Mokambo 10 points
7. Mathieu Drujon (FRA) Caisse D’epargne 9 points
8. Luis Pasamontes (ESP) Caisse D’epargne 8 points
9. David Herrero Llorente (ESP) Xacobeo Galicia 7 points
10. David Calatayud (ESP) Selección Española 6 points
11. Lars Ytting Bak (DEN) Team Saxo Bank 5 points
12. Hubb Duyn (NED) Garmin – Slipstream 4 points
13. Rubén Plaza Molina (ESP) Liberty Seguros 3 points
14. Francisco PÉrez SÁnchez (ESP) Caisse D’epargne 2 points
15. Craig Lewis (USA) Team Columbia – High Road 1 points

Mountain standings | (Top)

1. LÓpez Gil José Antonio (ESP) Andalucía – Cajasur 3 points
2. Vera Alcaraz Pedro J. (ESP) Contentpolis – Ampo 2 points
3. Marcos GarcÍa FernÁndez (ESP) Xacobeo Galicia 1 points