Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Events

Armstrong wins Stage 18 Time Trial

Stage Winner Lance Armstrong (USA) U.S. Postal Service, 60.5km in 1:14:16---------------------------------- Overall Lead: Lance Armstrong (USA) U.S. Postal Service Sprinter: Stuart O'Grady (Aus) Credit Agricole Climber: Laurent Jalabert (F) CSC-Tiscali Under 25: Oscar Sevilla (Sp) Kelme-Costa Blanca Click below for full results and overall.

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

Stage Winner Lance Armstrong (USA) U.S. Postal Service, 60.5km in 1:14:16
———————————-
Overall Lead: Lance Armstrong (USA) U.S. Postal Service
Sprinter: Stuart O’Grady (Aus) Credit Agricole
Climber: Laurent Jalabert (F) CSC-Tiscali
Under 25: Oscar Sevilla (Sp) Kelme-Costa Blanca

Click below for full results and overall.

Results

Stage 18: Montluçon–Saint-Amand-Montrond


(Click for overall standings after Stage 18)

1. ARMSTRONG Lance (USA), U.S. Postal Service, 60.5km in 1:14:16;
2. GONZALEZ GALDEANO Igor (Sp), ONCE-Eroski, at 01:24;
3. ULLRICH Jan (G), Telekom, at 01:39;
4. ROUS Didier (F), Bonjour, at 02:25;
5. SERRANO Marcos (Sp), ONCE-Eroski, at 02:25;
6. BELOKI Joseba (Sp), ONCE-Eroski, at 02:32;
7. JULICH Bobby (USA), Credit Agricole, at 02:37;
8. BOTERO Santiago (Col), Kelme-Costa Blanca, at 02:43;
9. VINOKOUROV Alexandre (Kaz) Telekom, at 02:57;
10. GUTIERREZ José Enrique (Sp), Kelme-Costa Blanca, at 03:01;
11. KLODEN Andréas (G), Telekom, at 03:17;
12. CHAURREAU Inigo (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 03:24;
13. MANCEBO Francisco (Sp), iBanesto.com, at 04:07;
14. BERTOGLIATI Rubens (Swi), Lampre-Daikin, at 04:28;
15. SEVILLA Oscar (Sp), Kelme-Costa Blanca, at 04:35;
16. GONZALEZ GALDEANO Alvaro (Sp), ONCE-Eroski, at 04:38;
17. KIVILEV Andrei (Kaz) Cofidis, at 04:40;
18. VOIGT Jens (G), Credit Agricole, at 04:49;
19. BROCHARD Laurent (F), Jean Delatour, at 04:57;
20. LAISEKA Roberto (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 05:02;
21. SASTRE Carlos (Sp), ONCE-Eroski, at 05:19;
22. JAKSCHE Jorg (G), ONCE-Eroski, at 05:36;
23. BELOHVOSCIKS Raivis (Lat), Lampre-Daikin, at 05:36;
24. BROZYNA Thomasz (Pol) iBanesto.com, at 05:40;
25. BARTOLI Michele (I), Mapei-Quick Step, at 06:11;
26. HEULOT Stéphane (F), Big Mat-Auber 93, at 06:20;
27. BOOGERD Michaël (Nl), Rabobank, at 06:23;
28. JALABERT Nicolas (F), CSC-Tiscali, at 06:25;
29. SIMON François (F), Bonjour, at 06:28;
30. MORIN Anthony (F), Credit Agricole, at 06:33;
31. ZABEL Erik (G), Telekom, at 06:42;
32. BELLI Wladimir (I), Fassa Bortoli, at 06:47;
33. BLAUDZUN Michaël (Den), CSC-Tiscali, at 06:49;
34. AUGER Ludovic (F), Big Mat-Auber 93, at 06:49;
35. AERTS Mario (B), Lotto-Adecco, at 07:00;
36. PINOTTI Marco (I), Lampre-Daikin, at 07:00;
37. PEREZ Luis (Sp), Festina, at 07:02;
38. MAIGNAN Gilles (F), AG2R Prevoyance, at 07:06;
39. PENA Victor Hugo (Col), U.S. Postal Service, at 07:31;
40. TAULER Antonio (Sp), Kelme-Costa Blanca, at 07:34;
41. SEIGNEUR Eddy (F), Jean Delatour, at 07:35;
42. CHAVANEL Sylvain (F), Bonjour, at 07:39;
43. SORENSEN Rolf (Den), CSC-Tiscali, at 07:48;
44. JALABERT Laurent (F), CSC-Tiscali, at 07:49;
45. BOTCHAROV Alexandre (Rus), AG2R Prevoyance, at 07:50;
46. HAMILTON Tyler (USA), U.S. Postal Service, at 07:53;
47. GARCIA CASAS Félix (Sp), Festina, at 07:59;
48. MENCHOV Denis (Rus), iBanesto.com, at 07:59;
49. MATTAN Nico (B), Cofidis, at 08:08;
50. GARZELLI Stefano (I), Mapei-Quick Step, at 08:11;
51. TALABARDON Sébastien (F), Big Mat-Auber 93, at 08:19;
52. MAGNIEN Emmanuel (F), Francaise Des Jeux, at 08:27;
53. VAINSTEINS Romans (Lat), Domo-Farm Frites, at 08:27;
54. GOUBERT Stephane (F), Jean Delatour, at 08:27;
55. VAN HYFTE Paul (B), Lotto-Adecco, at 08:40;
56. VERBRUGGHE Rik (B), Lotto-Adecco, at 08:43;
57. HERAS Roberto (Sp), U.S. Postal Service, at 08:44;
58. SIVAKOV Alexei (Rus), Big Mat-Auber 93, at 08:46;
59. O’GRADY Stuart (Aus) Credit Agricole, at 08:46;
60. ODRIOZOLA Jon (Sp), iBanesto.com, at 08:47;
61. JENNER Christopher (NZ) Credit Agricole, at 08:50;
62. ETXEBARRIA Unai (Ven) Euskaltel-Euskadi, at 08:50;
63. CAPELLE Christophe (F), Big Mat-Auber 93, at 08:52;
64. PIIL Jakob (Den), CSC-Tiscali, at 08:55;
65. SVORADA Jan (Slo), Lampre-Daikin, at 08:58;
66. TEUTENBERG Sven (G), Festina, at 08:59;
67. ATIENZA Daniel (Sp), Cofidis, at 09:03;
68. RUBIERA José Luis (Sp), U.S. Postal Service, at 09:05;
69. NAZON Damien (F), Bonjour, at 09:05;
70. AGNOLUTTO Christophe (F), AG2R Prevoyance, at 09:07;
71. ETXEBARRIA David (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 09:09;
72. VERMAUT Steve (B), Lotto-Adecco, at 09:12;
73. SERPELLINI Marco (I), Lampre-Daikin, at 09:15;
74. GOUVENOU Thierry (F), Big Mat-Auber 93, at 09:16;
75. HINAULT Sébastien (F), Credit Agricole, at 09:25;
76. DEKKER Erik (Nl), Rabobank, at 09:31;
77. AUGER Guillaume (F), Big Mat-Auber 93, at 09:32;
78. KNAVEN Servais (Nl), Domo-Farm Frites, at 09:33;
79. FRUTTI Matteo (I), Lampre-Daikin, at 09:34;
80. BRARD Florent (F), Festina, at 09:37;
81. BALDATO Fabio (I), Fassa Bortoli, at 09:38;
82. VERSTREPEN Johan (B), Lampre-Daikin, at 09:42;
83. LELLI Massimiliano (I), Cofidis, at 09:49;
84. BRAMATI Davide (I), Mapei-Quick Step, at 09:51;
85. EKIMOV Vjatceslav (Rus), U.S. Postal Service, at 09:58;
86. RENIER Franck (F), Bonjour, at 09:59;
87. TRENTIN Guido (I), Cofidis, at 10:00;
88. CASPER Jimmy (F), Francaise Des Jeux, at 10:07;
89. SORENSEN Nicki (Den), CSC-Tiscali, at 10:09;
90. MERCKX Axel (B), Domo-Farm Frites, at 10:21;
91. DURAND Jacky (F), Francaise Des Jeux, at 10:22;
92. BAGUET Serge (B), Lotto-Adecco, at 10:28;
93. BERGES Stéphane (F), AG2R Prevoyance, at 10:29;
94. PASCUAL LLORENTE Javier (Sp), Kelme-Costa Blanca, at 10:32;
95. PASCUAL RODRIGUEZ Javier (Sp), iBanesto.com, at 10:35;
96. BESSY Frédéric (F), Credit Agricole, at 10:42;
97. ROBIN Jean-Cyril (F), Bonjour, at 10:45;
98. GUESDON Frédéric (F), Francaise Des Jeux, at 10:46;
99. CASSANI Enrico (I), Domo-Farm Frites, at 10:51;
100. BERNARD Jérome (F), Jean Delatour, at 10:52;
101. GUERINI Giuseppe (I), Telekom, at 10:53;
102. DEMARBAIX Sébastien (B), AG2R Prevoyance, at 10:54;
103. GARCIA Marcelino (Sp), CSC-Tiscali, at 10:57;
104. CHANTEUR Pascal (F), Festina, at 10:57;
105. DEN BAKKER Maarten (Nl), Rabobank, at 10:58;
106. HINCAPIE George (USA), U.S. Postal Service, at 11:00;
107. BOUVARD Gilles (F), Jean Delatour, at 11:02;
108. KJAERGAARD Steffen (N), U.S. Postal Service, at 11:04;
109. LIVINGSTON Kevin (USA), Telekom, at 11:06;
110. ZUBELDIA Haimar (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 11:11;
111. MC GEE Bradley (Aus) Francaise Des Jeux, at 11:14;
112. NARDELLO Daniele (I), Mapei-Quick Step, at 11:15;
113. VAN HEESWIJK Max (Nl), Domo-Farm Frites, at 11:22;
114. MENGIN Christophe (F), Francaise Des Jeux, at 11:24;
115. VERHEYEN Geert (B), Rabobank, at 11:26;
116. PRADERA Mikel (Sp), ONCE-Eroski, at 11:30;
117. CARDENAS Félix (Col), Kelme-Costa Blanca, at 11:31;
118. LOTZ Marc (Nl), Rabobank, at 11:32;
119. VOGONDY Nicolas (F), Francaise Des Jeux, at 11:38;
120. BETTINI Paolo (I), Mapei-Quick Step, at 11:39;
121. WADECKI Piotr (Pol) Domo-Farm Frites, at 11:40;
122. ORIOL Christophe (F), Jean Delatour, at 11:40;
123. MIKHAILOV Guennadi (Rus), Lotto-Adecco, at 11:41;
124. CEREZO Francisco (Sp), CSC-Tiscali, at 11:41;
125. BOLTS Udo (G), Telekom, at 11:56;
126. MONCOUTIE David (F), Cofidis, at 11:59;
127. LINO Pascal (F), Festina, at 12:14;
128. VIDAL José Angel (Sp), Kelme-Costa Blanca, at 12:24;
129. PERRAUDEAU Olivier (F), Bonjour, at 12:27;
130. ROUX Laurent (F), Jean Delatour, at 12:27;
131. SCHNIDER Daniel (Swi), Francaise Des Jeux, at 12:31;
132. CASTRESANA Angel (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 12:44;
133. BOUYER Franck (F), Bonjour, at 12:45;
134. LOPEZ DE MUNAIN Alberto (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 12:49;
135. GUTIERREZ Ivan (Sp), ONCE-Eroski, at 13:01;
136. HALGAND Patrice (F), Jean Delatour, at 13:02;
137. LODA Nicola (I), Fassa Bortoli, at 13:21;
138. JIMENEZ Eladio (Sp), iBanesto.com, at 13:25;
139. CUESTA Inigo (Sp), Cofidis, at 13:29;
140. SALMON Benoit (F), AG2R Prevoyance, at 13:33;
141. TURPIN Ludovic (F), AG2R Prevoyance, at 13:37;
142. TOSATTO Matteo (I), Fassa Bortoli, at 14:04;
143. PETACCHI Alessandro (I), Fassa Bortoli, at 14:13;
144. BENETEAU Walter (F), Bonjour, at 14:37;
145. PIEPOLI Leonardo (I), iBanesto.com, at 14:59;

Overall after 18 stages

1. ARMSTRONG Lance (USA), U.S. Postal Service, in 79:07:33;
2. ULLRICH Jan (G), Telekom, at 06:44;
3. BELOKI Joseba (Sp), ONCE-Eroski, at 09:05;
4. KIVILEV Andrei (Kaz) Cofidis, at 09:53;
5. GONZALEZ GALDEANO Igor (Sp), ONCE-Eroski, at 13:28;
6. SIMON François (F), Bonjour, at 17:22;
7. SEVILLA Oscar (Sp), Kelme-Costa Blanca, at 18:30;
8. BOTERO Santiago (Col), Kelme-Costa Blanca, at 20:55;
9. SERRANO Marcos (Sp), ONCE-Eroski, at 21:45;
10. BOOGERD Michaël (Nl), Rabobank, at 22:38;
11. ROUS Didier (F), Bonjour, at 24:22;
12. CHAURREAU Inigo (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 28:09;
13. GARZELLI Stefano (I), Mapei-Quick Step, at 28:19;
14. MANCEBO Francisco (Sp), iBanesto.com, at 28:33;
15. HERAS Roberto (Sp), U.S. Postal Service, at 30:44;
16. VINOKOUROV Alexandre (Kaz) Telekom, at 33:29;
17. BOTCHAROV Alexandre (Rus), AG2R Prevoyance, at 41:15;
18. JULICH Bobby (USA), Credit Agricole, at 48:04;
19. JALABERT Laurent (F), CSC-Tiscali, at 50:06;
20. SASTRE Carlos (Sp), ONCE-Eroski, at 50:20;
21. BROZYNA Thomasz (Pol) iBanesto.com, at 52:54;
22. MERCKX Axel (B), Domo-Farm Frites, at 55:29;
23. BROCHARD Laurent (F), Jean Delatour, at 56:01;
24. BELLI Wladimir (I), Fassa Bortoli, at 56:48;
25. GUTIERREZ José Enrique (Sp), Kelme-Costa Blanca, at 59:17;
26. KLODEN Andréas (G), Telekom, at 59:53;
27. AERTS Mario (B), Lotto-Adecco, at 1:00:06;
28. LAISEKA Roberto (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 1:01:34;
29. JAKSCHE Jorg (G), ONCE-Eroski, at 1:06:02;
30. ATIENZA Daniel (Sp), Cofidis, at 1:06:29;
31. GOUBERT Stephane (F), Jean Delatour, at 1:07:59;
32. PEREZ Luis (Sp), Festina, at 1:10:26;
33. BARTOLI Michele (I), Mapei-Quick Step, at 1:12:24;
34. ETXEBARRIA David (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 1:15:16;
35. SALMON Benoit (F), AG2R Prevoyance, at 1:16:26;
36. VERMAUT Steve (B), Lotto-Adecco, at 1:19:32;
37. GARCIA CASAS Félix (Sp), Festina, at 1:20:33;
38. RUBIERA José Luis (Sp), U.S. Postal Service, at 1:21:07;
39. GUERINI Giuseppe (I), Telekom, at 1:21:20;
40. HEULOT Stéphane (F), Big Mat-Auber 93, at 1:22:02;
41. PASCUAL RODRIGUEZ Javier (Sp), iBanesto.com, at 1:22:37;
42. LIVINGSTON Kevin (USA), Telekom, at 1:23:34;
43. BENETEAU Walter (F), Bonjour, at 1:24:28;
44. PIEPOLI Leonardo (I), iBanesto.com, at 1:26:21;
45. TRENTIN Guido (I), Cofidis, at 1:28:59;
46. VOIGT Jens (G), Credit Agricole, at 1:30:08;
47. MENCHOV Denis (Rus), iBanesto.com, at 1:31:09;
48. MONCOUTIE David (F), Cofidis, at 1:31:28;
49. ROUX Laurent (F), Jean Delatour, at 1:32:45;
50. SORENSEN Nicki (Den), CSC-Tiscali, at 1:33:14;
51. BOLTS Udo (G), Telekom, at 1:33:29;
52. PINOTTI Marco (I), Lampre-Daikin, at 1:33:48;
53. BOUVARD Gilles (F), Jean Delatour, at 1:34:54;
54. O’GRADY Stuart (Aus) Credit Agricole, at 1:36:52;
55. HALGAND Patrice (F), Jean Delatour, at 1:37:57;
56. ROBIN Jean-Cyril (F), Bonjour, at 1:38:52;
57. NARDELLO Daniele (I), Mapei-Quick Step, at 1:41:08;
58. PASCUAL LLORENTE Javier (Sp), Kelme-Costa Blanca, at 1:44:40;
59. MIKHAILOV Guennadi (Rus), Lotto-Adecco, at 1:46:23;
60. TOSATTO Matteo (I), Fassa Bortoli, at 1:49:26;
61. CARDENAS Félix (Col), Kelme-Costa Blanca, at 1:54:44;
62. PRADERA Mikel (Sp), ONCE-Eroski, at 1:57:09;
63. CUESTA Inigo (Sp), Cofidis, at 1:57:50;
64. GUTIERREZ Ivan (Sp), ONCE-Eroski, at 1:59:12;
65. CHAVANEL Sylvain (F), Bonjour, at 1:59:40;
66. SCHNIDER Daniel (Swi), Francaise Des Jeux, at 2:00:02;
67. LELLI Massimiliano (I), Cofidis, at 2:00:45;
68. WADECKI Piotr (Pol) Domo-Farm Frites, at 2:02:03;
69. ODRIOZOLA Jon (Sp), iBanesto.com, at 2:04:42;
70. BOUYER Franck (F), Bonjour, at 2:05:29;
71. ZUBELDIA Haimar (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 2:05:36;
72. BETTINI Paolo (I), Mapei-Quick Step, at 2:05:38;
73. HINCAPIE George (USA), U.S. Postal Service, at 2:05:46;
74. VERHEYEN Geert (B), Rabobank, at 2:05:53;
75. DEN BAKKER Maarten (Nl), Rabobank, at 2:07:01;
76. TAULER Antonio (Sp), Kelme-Costa Blanca, at 2:07:30;
77. LOPEZ DE MUNAIN Alberto (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 2:07:38;
78. TURPIN Ludovic (F), AG2R Prevoyance, at 2:09:21;
79. PENA Victor Hugo (Col), U.S. Postal Service, at 2:10:05;
80. BALDATO Fabio (I), Fassa Bortoli, at 2:11:07;
81. TEUTENBERG Sven (G), Festina, at 2:11:22;
82. EKIMOV Vjatceslav (Rus), U.S. Postal Service, at 2:17:04;
83. MC GEE Bradley (Aus) Francaise Des Jeux, at 2:17:54;
84. BAGUET Serge (B), Lotto-Adecco, at 2:22:09;
85. VIDAL José Angel (Sp), Kelme-Costa Blanca, at 2:22:28;
86. BLAUDZUN Michaël (Den), CSC-Tiscali, at 2:22:28;
87. LINO Pascal (F), Festina, at 2:23:28;
88. ETXEBARRIA Unai (Ven) Euskaltel-Euskadi, at 2:26:04;
89. VOGONDY Nicolas (F), Francaise Des Jeux, at 2:26:56;
90. KNAVEN Servais (Nl), Domo-Farm Frites, at 2:27:10;
91. VAN HYFTE Paul (B), Lotto-Adecco, at 2:29:16;
92. DEKKER Erik (Nl), Rabobank, at 2:29:16;
93. HAMILTON Tyler (USA), U.S. Postal Service, at 2:30:54;
94. LOTZ Marc (Nl), Rabobank, at 2:31:02;
95. GONZALEZ GALDEANO Alvaro (Sp), ONCE-Eroski, at 2:32:41;
96. SEIGNEUR Eddy (F), Jean Delatour, at 2:33:38;
97. PETACCHI Alessandro (I), Fassa Bortoli, at 2:35:08;
98. ZABEL Erik (G), Telekom, at 2:35:22;
99. MATTAN Nico (B), Cofidis, at 2:35:39;
100. LODA Nicola (I), Fassa Bortoli, at 2:35:51;
101. KJAERGAARD Steffen (N), U.S. Postal Service, at 2:36:43;
102. BRARD Florent (F), Festina, at 2:36:51;
103. MENGIN Christophe (F), Francaise Des Jeux, at 2:40:12;
104. JIMENEZ Eladio (Sp), iBanesto.com, at 2:42:27;
105. CASTRESANA Angel (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 2:42:41;
106. SIVAKOV Alexei (Rus), Big Mat-Auber 93, at 2:43:02;
107. BERNARD Jérome (F), Jean Delatour, at 2:43:28;
108. DEMARBAIX Sébastien (B), AG2R Prevoyance, at 2:45:30;
109. MORIN Anthony (F), Credit Agricole, at 2:46:07;
110. BELOHVOSCIKS Raivis (Lat), Lampre-Daikin, at 2:47:33;
111. NAZON Damien (F), Bonjour, at 2:48:10;
112. ORIOL Christophe (F), Jean Delatour, at 2:48:19;
113. VERBRUGGHE Rik (B), Lotto-Adecco, at 2:48:36;
114. JALABERT Nicolas (F), CSC-Tiscali, at 2:49:30;
115. MAGNIEN Emmanuel (F), Francaise Des Jeux, at 2:49:37;
116. CHANTEUR Pascal (F), Festina, at 2:50:26;
117. RENIER Franck (F), Bonjour, at 2:56:00;
118. PIIL Jakob (Den), CSC-Tiscali, at 2:57:25;
119. CEREZO Francisco (Sp), CSC-Tiscali, at 2:59:16;
120. GARCIA Marcelino (Sp), CSC-Tiscali, at 2:59:56;
121. BESSY Frédéric (F), Credit Agricole, at 3:00:21;
122. AGNOLUTTO Christophe (F), AG2R Prevoyance, at 3:00:43;
123. MAIGNAN Gilles (F), AG2R Prevoyance, at 3:00:46;
124. CAPELLE Christophe (F), Big Mat-Auber 93, at 3:05:12;
125. SERPELLINI Marco (I), Lampre-Daikin, at 3:07:06;
126. GUESDON Frédéric (F), Francaise Des Jeux, at 3:07:12;
127. TALABARDON Sébastien (F), Big Mat-Auber 93, at 3:08:21;
128. DURAND Jacky (F), Francaise Des Jeux, at 3:08:24;
129. FRUTTI Matteo (I), Lampre-Daikin, at 3:13:01;
130. SVORADA Jan (Slo), Lampre-Daikin, at 3:17:58;
131. VERSTREPEN Johan (B), Lampre-Daikin, at 3:20:05;
132. GOUVENOU Thierry (F), Big Mat-Auber 93, at 3:23:42;
133. VAINSTEINS Romans (Lat), Domo-Farm Frites, at 3:25:04;
134. AUGER Ludovic (F), Big Mat-Auber 93, at 3:26:02;
135. VAN HEESWIJK Max (Nl), Domo-Farm Frites, at 3:27:22;
136. BERGES Stéphane (F), AG2R Prevoyance, at 3:29:12;
137. AUGER Guillaume (F), Big Mat-Auber 93, at 3:30:30;
138. HINAULT Sébastien (F), Credit Agricole, at 3:33:21;
139. JENNER Christopher NZL Credit Agricole, at 3:37:40;
140. PERRAUDEAU Olivier (F), Bonjour, at 3:38:00;
141. BERTOGLIATI Rubens (Swi), Lampre-Daikin, at 3:38:24;
142. SORENSEN Rolf (Den), CSC-Tiscali, at 3:38:30;
143. CASSANI Enrico (I), Domo-Farm Frites, at 3:41:05;
144. BRAMATI Davide (I), Mapei-Quick Step, at 3:41:14;
145. CASPER Jimmy (F), Francaise Des Jeux, at 3:52:17;