Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Events

Armstrong wins on L’Alpe d’Huez

Stage Winner: Lance Armstrong (USA) U.S. Postal Service, in 6:23:47---------------------------------- Overall Lead: François Simon (F), Bonjour Sprinter: Stuart O'Grady (Aus), Crèdit Agricole Climber: Laurant Roux (F) Jean Delatour Under 25: Oscar Sevilla (Sp) Kelme Click below for full results

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

Stage Winner: Lance Armstrong (USA) U.S. Postal Service, in 6:23:47
———————————-
Overall Lead: François Simon (F), Bonjour
Sprinter: Stuart O’Grady (Aus), Crèdit Agricole
Climber: Laurant Roux (F) Jean Delatour
Under 25: Oscar Sevilla (Sp) Kelme

Click below for full results

Results

Stage 10: Aix-les-Bains — L’Alpe d’Huez


(Click for overall standings after Stage 10)

1. ARMSTRONG Lance (USA), U.S. Postal, in 6:23:47;
2. ULLRICH Jan (G), Deutsche Telekom, at 01:59;
3. BELOKI Joseba (Sp), ONCE, at 02:09;
4. MOREAU Christophe (F), Festina, at 02:30;
5. SEVILLA Oscar (Sp), Kelme, at 02:54;
6. MANCEBO Francisco (Sp), iBanesto.com, at 04:01;
7. ROUX Laurent (F), Jean Delatour, at 04:03;
8. GONZALEZ GALDEANO Igor (Sp), ONCE, at 04:03;
9. LAISEKA Roberto (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 04:03;
10. PIEPOLI Leonardo (I), iBanesto.com, at 04:07;
11. BOOGERD MichaÎl (Nl), Rabobank, at 04:37;
12. KIVILEV Andrei (Kz), Cofidis, at 04:39;
13. BOTERO Santiago (Col), Kelme, at 05:07;
14. MONTGOMERY Sven (Swi), La FranÁaise Des Jeux, at 05:09;
15. ROUS Didier (F), Bonjour, at 06:18;
16. MERCKX Axel (B), Domo-Farm Frites, at 06:18;
17. SERRANO Marcos (Sp), ONCE, at 06:18;
18. BELLI Wladimir (I), Fassa Bortolo, at 06:18;
19. MIKHAILOV Guennadi (Rus), Lotto, at 07:05;
20. GARZELLI Stefano (I), Mapei, at 07:54;
21. BOTCHAROV Alexandre (Rus), Ag2R, at 08:35;
22. GUTIERREZ JosÈ Enrique (Sp), Kelme, at 08:39;
23. CHAURREAU Inigo (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 08:45;
24. HERAS Roberto (Sp), U.S. Postal, at 08:45;
25. ATIENZA Daniel (Sp), Cofidis, at 08:58;
26. VAN DE WOUWER Kurt (B), Lotto, at 10:20;
27. VAUGHTERS Jonathan (USA), CrÈdit Agricole, at 10:20;
28. KLODEN AndrÈas (G), Deutsche Telekom, at 10:20;
29. SIMON FranÁois (F), Bonjour, at 10:20;
30. TRENTIN Guido (I), Cofidis, at 10:20;
31. BLANCO Santiago (Sp), iBanesto.com, at 10:20;
32. SASTRE Carlos (Sp), ONCE, at 10:20;
33. NIERMANN Grischa (G), Rabobank, at 11:01;
34. JALABERT Laurent (F), CSC-Tiscali, at 11:01;
35. VINOKOUROV Alexandre (Kz), Deutsche Telekom, at 11:01;
36. BROZYNA Thomasz (Pol), iBanesto.com, at 11:52;
37. RUBIERA JosÈ Luis (Sp), U.S. Postal, at 13:25;
38. DEN BAKKER Maarten (Nl), Rabobank, at 14:17;
39. ETXEBARRIA David (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 14:19;
40. CHAVANEL Sylvain (F), Bonjour, at 14:37;
41. MENCHOV Denis (Rus), iBanesto.com, at 16:28;
42. PINOTTI Marco (I), Lampre, at 17:27;
43. LIVINGSTON Kevin (USA), Deutsche Telekom, at 17:29;
44. VERMAUT Steve (B), Lotto, at 18:51;
45. BENETEAU Walter (F), Bonjour, at 19:31;
46. BROCHARD Laurent (F), Jean Delatour, at 19:57;
47. NARDELLO Daniele (I), Mapei, at 23:10;
48. JULICH Bobby (USA), CrÈdit Agricole, at 23:10;
49. SALMON Benoit (F), Ag2R, at 23:18;
50. GOUBERT Stephane (F), Jean Delatour, at 23:33;
51. AERTS Mario (B), Lotto, at 23:33;
52. HEULOT StÈphane (F), Bigmat-Auber 93, at 23:33;
53. VERHEYEN Geert (B), Rabobank, at 23:33;
54. DEMARBAIX SÈbastien (B), Ag2R, at 23:33;
55. BOLTS Udo (G), Deutsche Telekom, at 23:33;
56. JAKSCHE Jorg (G), ONCE, at 23:33;
57. GARCIA Marcelino (Sp), CSC-Tiscali, at 23:33;
58. LELLI Massimiliano (I), Cofidis, at 23:33;
59. JIMENEZ Eladio (Sp), iBanesto.com, at 24:18;
60. GARCIA CASAS FÈlix (Sp), Festina, at 25:21;
61. HEPPNER Jens (G), Deutsche Telekom, at 26:56;
62. TAULER Antonio (Sp), Kelme, at 26:56;
63. BARTOLI Michele (I), Mapei, at 28:56;
64. CUESTA Inigo (Sp), Cofidis, at 30:18;
65. ZUBELDIA Haimar (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 30:39;
66. VERBRUGGHE Rik (B), Lotto, at 31:11;
67. BALDATO Fabio (I), Fassa Bortolo, at 31:49;
68. DIERCKXSENS Ludo (B), Lampre, at 32:05;
69. SCHNIDER Daniel (Swi), La FranÁaise Des Jeux, at 32:05;
70. GUERINI Giuseppe (I), Deutsche Telekom, at 32:05;
71. SORENSEN Nicki (Dk), CSC-Tiscali, at 32:05;
72. PRADERA Mikel (Sp), ONCE, at 32:05;
73. MONCOUTIE David (F), Cofidis, at 32:05;
74. HALGAND Patrice (F), Jean Delatour, at 32:05;
75. LOPEZ DE MUNAIN Alberto (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 32:05;
76. PASCUAL RODRIGUEZ Javier (Sp), iBanesto.com, at 32:05;
77. PASCUAL LLORENTE Javier (Sp), Kelme, at 32:05;
78. ROBIN Jean-Cyril (F), Bonjour, at 32:05;
79. HINCAPIE George (USA), U.S. Postal, at 32:05;
80. CARDENAS FÈlix (Col), Kelme, at 32:05;
81. PENA Victor Hugo (Col), U.S. Postal, at 32:05;
82. LINO Pascal (F), Festina, at 32:05;
83. ETXEBARRIA Unai (Vz), Euskaltel-Euskadi, at 32:05;
84. ORIOL Christophe (F), Jean Delatour, at 32:05;
85. KJAERGAARD Steffen (Nor), U.S. Postal, at 32:05;
86. BELOHVOSCIKS Raivis (Lat), Lampre, at 32:40;
87. O’GRADY Stuart (Aus), CrÈdit Agricole, at 33:02;
88. BOUVARD Gilles (F), Jean Delatour, at 34:49;
89. JAN Xavier (F), Bigmat-Auber 93, at 35:46;
90. BETTINI Paolo (I), Mapei, at 36:10;
91. POZZI Oscar (I), Fassa Bortolo, at 36:10;
92. LODA Nicola (I), Fassa Bortolo, at 36:10;
93. TOSATTO Matteo (I), Fassa Bortolo, at 36:13;
94. ZABEL Erik (G), Deutsche Telekom, at 40:20;
95. SORENSEN Rolf (Dk), CSC-Tiscali, at 40:20;
96. VAN HYFTE Paul (B), Lotto, at 40:20;
97. KNAVEN Servais (Nl), Domo-Farm Frites, at 40:20;
98. SERPELLINI Marco (I), Lampre, at 40:20;
99. WESEMANN Steffen (G), Deutsche Telekom, at 40:20;
100. BESSY FrÈdÈric (F), CrÈdit Agricole, at 40:20;
101. HUNTER Robert (RSA), Lampre, at 40:20;
102. . DE GROOT Bram (Nl), Rabobank, at 40:20;
103. BERNARD JÈrome (F), Jean Delatour, at 40:20;
104. BLAUDZUN MichaÎl (Dk), CSC-Tiscali, at 40:20;
105. WAUTERS Marc (B), Rabobank, at 40:20;
106. IVANOV Serguei (Rus), Fassa Bortolo, at 40:20;
107. MAIGNAN Gilles (F), Ag2R, at 40:20;
108. ODRIOZOLA Jon (Sp), iBanesto.com, at 40:20;
109. HAMILTON Tyler (USA), U.S. Postal, at 40:20;
110. RODRIGUEZ Fred (USA), Domo-Farm Frites, at 40:20;
111. JENNER Christopher (NZ), CrÈdit Agricole, at 40:20;
112. GOUVENOU Thierry (F), Bigmat-Auber 93, at 40:20;
113. PEREZ Luis (Sp), Festina, at 40:20;
114. WADECKI Piotr (Pol), Domo-Farm Frites, at 40:20;
115. PIIL Jakob (Dk), CSC-Tiscali, at 40:20;
116. MORIN Anthony (F), CrÈdit Agricole, at 40:20;
117. GUESDON FrÈdÈric (F), La FranÁaise Des Jeux, at 40:20;
118. HINAULT SÈbastien (F), CrÈdit Agricole, at 40:20;
119. VOGONDY Nicolas (F), La FranÁaise Des Jeux, at 40:20;
120. BOUYER Franck (F), Bonjour, at 40:20;
121. CASSANI Enrico (I), Domo-Farm Frites, at 40:20;
122. NAZON Damien (F), Bonjour, at 40:20;
123. HUSHOVD Thor (Nor), CrÈdit Agricole, at 40:20;
124. SIVAKOV Alexei (Rus), Bigmat-Auber 93, at 40:20;
125. RENIER Franck (F), Bonjour, at 40:20;
126. MATTAN Nico (B), Cofidis, at 40:20;
127. VOIGT Jens (G), CrÈdit Agricole, at 40:20;
128. SVORADA Jan (Slv), Lampre, at 40:20;
129. VIDAL JosÈ Angel (Sp), Kelme, at 40:20;
130. JALABERT Nicolas (F), CSC-Tiscali, at 40:20;
131. BRAMATI Davide (I), Mapei, at 40:20;
132. LOTZ Marc (Nl), Rabobank, at 40:20;
133. GUTIERREZ Ivan (Sp), ONCE, at 40:20;
134. SEIGNEUR Eddy (F), Jean Delatour, at 40:20;
135. MAGNIEN Emmanuel (F), La FranÁaise Des Jeux, at 40:20;
136. TURPIN Ludovic (F), Ag2R, at 40:20;
137. GONZALEZ GALDEANO Alvaro (Sp), ONCE, at 40:20;
138. CASTRESANA Angel (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 40:20;
139. BAGUET Serge (B), Lotto, at 40:20;
140. GARCIA-ACOSTA Vicente (Sp), iBanesto.com, at 40:20;
141. MC GEE Bradley (Aus), La FranÁaise Des Jeux, at 40:20;
142. AGNOLUTTO Christophe (F), Ag2R, at 40:20;
143. VAINSTEINS Romans (Lat), Domo-Farm Frites, at 40:20;
144. CEREZO Francisco (Sp), CSC-Tiscali, at 40:20;
145. CHANTEUR Pascal (F), Festina, at 40:20;
146. MUSEEUW Johan (B), Domo-Farm Frites, at 40:20;
147. DEKKER Erik (Nl), Rabobank, at 40:20;
148. TALABARDON SÈbastien (F), Bigmat-Auber 93, at 40:20;
149. VAN HEESWIJK Max (Nl), Domo-Farm Frites, at 40:20;
150. LEYSEN Bart (B), Mapei, at 40:20;
151. BRARD Florent (F), Festina, at 40:20;
152. BERTOGLIATI Rubens (Swi), Lampre, at 40:20;
153. MENGIN Christophe (F), La FranÁaise Des Jeux, at 40:20;
154. EKIMOV Vjatceslav (Rus), U.S. Postal, at 40:20;
155. AUGER Ludovic (F), Bigmat-Auber 93, at 40:20;
156. VERSTREPEN Johan (B), Lampre, at 40:20;
157. AUGER Guillaume (F), Bigmat-Auber 93, at 40:20;
158. FRUTTI Matteo (I), Lampre, at 40:20;
159. TEUTENBERG Sven (G), Festina, at 40:20;
160. MILESI Marco (I), Domo-Farm Frites, at 40:20;
161. BERGES StÈphane (F), Ag2R, at 40:20;
162. DURAND Jacky (F), La FranÁaise Des Jeux, at 40:20;
163. CAPELLE Christophe (F), Bigmat-Auber 93, at 40:20;
164. PETACCHI Alessandro (I), Fassa Bortolo, at 41:27;
165. PERRAUDEAU Olivier (F), Bonjour, at 41:48;
166. CASPER Jimmy (F), La FranÁaise Des Jeux, at 42:05;
GONZALEZ Aitor (Sp), Kelme, Abandon;
LARSEN Nicolay Bo (Dk), CSC-Tiscali, Abandon;
KIRSIPUU Jaan (Est), Ag2R, Abandon;
CAPELLE Ludovic (B), Ag2R, Abandon;
STEELS Tom (B), Mapei, Abandon;
MILLAR David GBR Cofidis, Abandon;
CASERO Angel (Sp), Festina, Abandon;

Overall after 10 stages

1. SIMON François (F), Bonjour, en 45:34:09;
2. KIVILEV Andrei (Kz), Cofidis, at 11:54;
3. O’GRADY Stuart (Aus), CrÈdit Agricole, at 18:10;
4. ARMSTRONG Lance (USA), U.S. Postal, at 20:07;
5. BELOKI Joseba (Sp), ONCE, at 21:42;
6. MOREAU Christophe (F), Festina, at 22:21;
7. ULLRICH Jan (G), Deutsche Telekom, at 22:41;
8. GONZALEZ GALDEANO Igor (Sp), ONCE, at 23:34;
9. SEVILLA Oscar (Sp), Kelme, at 24:07;
10. BOTERO Santiago (Col), Kelme, at 25:52;
11. BOOGERD MichaÎl (Nl), Rabobank, at 25:58;
12. SERRANO Marcos (Sp), ONCE, at 26:15;
13. MANCEBO Francisco (Sp), iBanesto.com, at 27:15;
14. JALABERT Laurent (F), CSC-Tiscali, at 28:06;
15. ROUS Didier (F), Bonjour, at 28:40;
16. GUTIERREZ JosÈ Enrique (Sp), Kelme, at 29:30;
17. MERCKX Axel (B), Domo-Farm Frites, at 29:48;
18. BELLI Wladimir (I), Fassa Bortolo, at 29:52;
19. HERAS Roberto (Sp), U.S. Postal, at 29:53;
20. MONTGOMERY Sven (Swi), La FranÁaise Des Jeux, at 29:57;
21. SASTRE Carlos (Sp), ONCE, at 30:02;
22. GARZELLI Stefano (I), Mapei, at 30:12;
23. KLODEN AndrÈas (G), Deutsche Telekom, at 31:26;
24. VINOKOUROV Alexandre (Kz), Deutsche Telekom, at 32:18;
25. CHAURREAU Inigo (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 33:19;
26. BLANCO Santiago (Sp), iBanesto.com, at 33:48;
27. BROZYNA Thomasz (Pol), iBanesto.com, at 34:56;
28. VAN DE WOUWER Kurt (B), Lotto, at 35:11;
29. JULICH Bobby (USA), CrÈdit Agricole, at 42:07;
30. BENETEAU Walter (F), Bonjour, at 42:20;
31. JAKSCHE Jorg (G), ONCE, at 43:19;
32. BROCHARD Laurent (F), Jean Delatour, at 43:24;
33. HEULOT StÈphane (F), Bigmat-Auber 93, at 45:51;
34. TRENTIN Guido (I), Cofidis, at 46:14;
35. PIEPOLI Leonardo (I), iBanesto.com, at 46:14;
36. LAISEKA Roberto (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 46:30;
37. DE GROOT Bram (Nl), Rabobank, at 46:44;
38. DIERCKXSENS Ludo (B), Lampre, at 47:02;
39. BOLTS Udo (G), Deutsche Telekom, at 47:29;
40. SALMON Benoit (F), Ag2R, at 47:49;
41. AERTS Mario (B), Lotto, at 48:22;
42. LIVINGSTON Kevin (USA), Deutsche Telekom, at 48:39;
43. ROUX Laurent (F), Jean Delatour, at 48:59;
44. MIKHAILOV Guennadi (Rus), Lotto, at 49:57;
45. BARTOLI Michele (I), Mapei, at 51:03;
46. BOTCHAROV Alexandre (Rus), Ag2R, at 51:16;
47. HEPPNER Jens (G), Deutsche Telekom, at 51:59;
48. PRADERA Mikel (Sp), ONCE, at 52:21;
49. TEUTENBERG Sven (G), Festina, at 52:43;
50. VAUGHTERS Jonathan (USA), CrÈdit Agricole, at 53:27;
51. VOIGT Jens (G), CrÈdit Agricole, at 54:51;
52. ROBIN Jean-Cyril (F), Bonjour, at 55:01;
53. PASCUAL RODRIGUEZ Javier (Sp), iBanesto.com, at 55:17;
54. HINCAPIE George (USA), U.S. Postal, at 55:36;
55. WAUTERS Marc (B), Rabobank, at 55:40;
56. HALGAND Patrice (F), Jean Delatour, at 55:47;
57. TURPIN Ludovic (F), Ag2R, at 56:03;
58. ATIENZA Daniel (Sp), Cofidis, at 56:12;
59. ETXEBARRIA David (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 56:28;
60. PENA Victor Hugo (Col), U.S. Postal, at 59:11;
61. TOSATTO Matteo (I), Fassa Bortolo, at 59:30;
62. GUTIERREZ Ivan (Sp), ONCE, at 1:00:14;
63. PEREZ Luis (Sp), Festina, at 1:00:44;
64. GUERINI Giuseppe (I), Deutsche Telekom, at 1:00:48;
65. SORENSEN Nicki (Dk), CSC-Tiscali, at 1:01:25;
66. NIERMANN Grischa (G), Rabobank, at 1:02:12;
67. ODRIOZOLA Jon (Sp), iBanesto.com, at 1:03:36;
68. WADECKI Piotr (Pol), Domo-Farm Frites, at 1:03:45;
69. GARCIA CASAS FÈlix (Sp), Festina, at 1:03:51;
70. LODA Nicola (I), Fassa Bortolo, at 1:04:16;
71. RUBIERA JosÈ Luis (Sp), U.S. Postal, at 1:05:07;
72. GOUBERT Stephane (F), Jean Delatour, at 1:05:50;
73. TAULER Antonio (Sp), Kelme, at 1:06:11;
74. CUESTA Inigo (Sp), Cofidis, at 1:06:24;
75. DEN BAKKER Maarten (Nl), Rabobank, at 1:06:40;
76. LELLI Massimiliano (I), Cofidis, at 1:08:32;
77. VIDAL JosÈ Angel (Sp), Kelme, at 1:08:53;
78. VERHEYEN Geert (B), Rabobank, at 1:09:34;
79. WESEMANN Steffen (G), Deutsche Telekom, at 1:10:00;
80. BOUYER Franck (F), Bonjour, at 1:10:19;
81. CHAVANEL Sylvain (F), Bonjour, at 1:10:20;
82. PASCUAL LLORENTE Javier (Sp), Kelme, at 1:11:07;
83. BAGUET Serge (B), Lotto, at 1:11:38;
84. KNAVEN Servais (Nl), Domo-Farm Frites, at 1:11:41;
85. BRARD Florent (F), Festina, at 1:12:45;
86. BOUVARD Gilles (F), Jean Delatour, at 1:13:01;
87. BALDATO Fabio (I), Fassa Bortolo, at 1:13:29;
88. VERMAUT Steve (B), Lotto, at 1:14:09;
89. PINOTTI Marco (I), Lampre, at 1:14:28;
90. MONCOUTIE David (F), Cofidis, at 1:15:12;
91. KJAERGAARD Steffen (Nor), U.S. Postal, at 1:15:29;
92. CHANTEUR Pascal (F), Festina, at 1:15:37;
93. NARDELLO Daniele (I), Mapei, at 1:15:42;
94. GARCIA-ACOSTA Vicente (Sp), iBanesto.com, at 1:15:55;
95. MENCHOV Denis (Rus), iBanesto.com, at 1:16:01;
96. PETACCHI Alessandro (I), Fassa Bortolo, at 1:16:12;
97. MENGIN Christophe (F), La FranÁaise Des Jeux, at 1:16:26;
98. BETTINI Paolo (I), Mapei, at 1:16:47;
99. JIMENEZ Eladio (Sp), iBanesto.com, at 1:17:39;
100. VAN HYFTE Paul (B), Lotto, at 1:17:51;
101. JAN Xavier (F), Bigmat-Auber 93, at 1:19:18;
102. ZUBELDIA Haimar (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 1:19:24;
103. LOTZ Marc (Nl), Rabobank, at 1:19:38;
104. EKIMOV Vjatceslav (Rus), U.S. Postal, at 1:19:52;
105. SCHNIDER Daniel (Swi), La FranÁaise Des Jeux, at 1:21:02;
106. POZZI Oscar (I), Fassa Bortolo, at 1:22:56;
107. LINO Pascal (F), Festina, at 1:25:48;
108. DEKKER Erik (Nl), Rabobank, at 1:25:52;
109. HUNTER Robert (RSA), Lampre, at 1:26:22;
110. ETXEBARRIA Unai (Vz), Euskaltel-Euskadi, at 1:28:05;
111. ZABEL Erik (G), Deutsche Telekom, at 1:28:23;
112. LOPEZ DE MUNAIN Alberto (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 1:29:06;
113. VOGONDY Nicolas (F), La FranÁaise Des Jeux, at 1:29:11;
114. SIVAKOV Alexei (Rus), Bigmat-Auber 93, at 1:31:24;
115. HAMILTON Tyler (USA), U.S. Postal, at 1:31:40;
116. BLAUDZUN MichaÎl (Dk), CSC-Tiscali, at 1:32:14;
117. RODRIGUEZ Fred (USA), Domo-Farm Frites, at 1:33:02;
118. NAZON Damien (F), Bonjour, at 1:33:13;
119. IVANOV Serguei (Rus), Fassa Bortolo, at 1:33:58;
120. DURAND Jacky (F), La FranÁaise Des Jeux, at 1:34:06;
121. MORIN Anthony (F), CrÈdit Agricole, at 1:35:38;
122. MATTAN Nico (B), Cofidis, at 1:35:46;
123. BELOHVOSCIKS Raivis (Lat), Lampre, at 1:36:02;
124. CARDENAS FÈlix (Col), Kelme, at 1:36:26;
125. GONZALEZ GALDEANO Alvaro (Sp), ONCE, at 1:37:05;
126. MAGNIEN Emmanuel (F), La FranÁaise Des Jeux, at 1:39:26;
127. PIIL Jakob (Dk), CSC-Tiscali, at 1:40:17;
128. BERNARD JÈrome (F), Jean Delatour, at 1:40:56;
129. RENIER Franck (F), Bonjour, at 1:41:23;
130. DEMARBAIX SÈbastien (B), Ag2R, at 1:42:23;
131. TALABARDON SÈbastien (F), Bigmat-Auber 93, at 1:42:54;
132. CAPELLE Christophe (F), Bigmat-Auber 93, at 1:43:49;
133. VERBRUGGHE Rik (B), Lotto, at 1:43:56;
134. GARCIA Marcelino (Sp), CSC-Tiscali, at 1:44:13;
135. CASTRESANA Angel (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 1:44:15;
136. SEIGNEUR Eddy (F), Jean Delatour, at 1:44:58;
137. AGNOLUTTO Christophe (F), Ag2R, at 1:45:12;
138. JALABERT Nicolas (F), CSC-Tiscali, at 1:46:11;
139. CEREZO Francisco (Sp), CSC-Tiscali, at 1:46:12;
140. MC GEE Bradley (Aus), La FranÁaise Des Jeux, at 1:46:27;
141. BESSY FrÈdÈric (F), CrÈdit Agricole, at 1:47:08;
142. ORIOL Christophe (F), Jean Delatour, at 1:48:51;
143. GUESDON FrÈdÈric (F), La FranÁaise Des Jeux, at 1:49:58;
144. SVORADA Jan (Slv), Lampre, at 1:51:13;
145. MUSEEUW Johan (B), Domo-Farm Frites, at 1:51:59;
146. VERSTREPEN Johan (B), Lampre, at 1:52:48;
147. HUSHOVD Thor (Nor), CrÈdit Agricole, at 1:53:28;
148. GOUVENOU Thierry (F), Bigmat-Auber 93, at 1:55:13;
149. FRUTTI Matteo (I), Lampre, at 1:55:18;
150. MAIGNAN Gilles (F), Ag2R, at 1:55:42;
151. MILESI Marco (I), Domo-Farm Frites, at 1:55:45;
152. VAINSTEINS Romans (Lat), Domo-Farm Frites, at 1:57:19;
153. HINAULT SÈbastien (F), CrÈdit Agricole, at 1:58:05;
154. AUGER Guillaume (F), Bigmat-Auber 93, at 2:01:15;
155. PERRAUDEAU Olivier (F), Bonjour, at 2:01:31;
156. CASSANI Enrico (I), Domo-Farm Frites, at 2:01:32;
157. BERTOGLIATI Rubens (Swi), Lampre, at 2:04:33;
158. AUGER Ludovic (F), Bigmat-Auber 93, at 2:04:59;
159. SORENSEN Rolf (Dk), CSC-Tiscali, at 2:06:42;
160. JENNER Christopher (NZ), CrÈdit Agricole, at 2:07:03;
161. SERPELLINI Marco (I), Lampre, at 2:07:29;
162. BRAMATI Davide (I), Mapei, at 2:07:36;
163. BERGES StÈphane (F), Ag2R, at 2:09:15;
164. VAN HEESWIJK Max (Nl), Domo-Farm Frites, at 2:11:52;
165. CASPER Jimmy (F), La FranÁaise Des Jeux, at 2:12:11;
166. LEYSEN Bart (B), Mapei, at 2:31:14;