Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Events

Armstong wins mountain time trial

Stage Winner: Lance Armstrong (USA) U.S. Postal Service, in 6:23:47---------------------------------- Overall Lead: François Simon (F), Bonjour Sprinter: Stuart O'Grady (Aus), Crèdit Agricole Climber: Laurant Roux (F) Jean Delatour Under 25: Oscar Sevilla (Sp) Kelme Click below for full results

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

Stage Winner: Lance Armstrong (USA) U.S. Postal Service, in 6:23:47
———————————-
Overall Lead: François Simon (F), Bonjour
Sprinter: Stuart O’Grady (Aus), Crèdit Agricole
Climber: Laurant Roux (F) Jean Delatour
Under 25: Oscar Sevilla (Sp) Kelme

Click below for full results

Results

Stage 11: Grenoble–Chamrousse TT


(Click for overall standings after Stage 11)


1. ARMSTRONG Lance (USA), U.S. Postal, 32km in 1:07:27;
2. ULLRICH Jan (G), Deutsche Telekom, at 01:00;
3. BELOKI Joseba (Sp), O.N.C.E., at 01:35;
4. LAISEKA Roberto (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 02:03;
5. SEVILLA Oscar (Sp), Kelme, at 02:24;
6. GONZALEZ GALDEANO Igor (Sp), O.N.C.E., at 02:31;
7. BOTERO Santiago (Col), Kelme, at 02:43;
8. MOREAU Christophe (F), Festina, at 03:00;
9. MONTGOMERY Sven (Swi), La FranÁaise Des Jeux, at 03:07;
10. GARZELLI Stefano (I), Mapei, at 03:08;
11. ROUS Didier (F), Bonjour, at 03:46;
12. VINOKOUROV Alexandre (Kz), Deutsche Telekom, at 03:48;
13. GUTIERREZ JosÈ Enrique (Sp), Kelme, at 03:51;
14. CHAURREAU Inigo (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 04:01;
15. CUESTA Inigo (Sp), Cofidis, at 04:03;
16. CARDENAS FÈlix (Col), Kelme, at 04:10;
17. SASTRE Carlos (Sp), O.N.C.E., at 04:13;
18. JALABERT Laurent (F), CSC-Tiscali, at 04:19;
19. KLODEN AndrÈas (G), Deutsche Telekom, at 04:28;
20. BELLI Wladimir (I), Fassa Bortolo, at 04:31;
21. VAUGHTERS Jonathan (USA), CrÈdit Agricole, at 04:31;
22. LOPEZ DE MUNAIN Alberto (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 04:49;
23. BROZYNA Thomasz (Pol), iBanesto.com, at 05:05;
24. MENCHOV Denis (Rus), iBanesto.com, at 05:07;
25. MC GEE Bradley (Aus), La FranÁaise Des Jeux, at 05:09;
26. MONCOUTIE David (F), Cofidis, at 05:36;
27. PASCUAL RODRIGUEZ Javier (Sp), iBanesto.com, at 05:37;
28. MANCEBO Francisco (Sp), iBanesto.com, at 05:40;
29. GARCIA CASAS FÈlix (Sp), Festina, at 06:02;
30. VOIGT Jens (G), CrÈdit Agricole, at 06:03;
31. GOUBERT Stephane (F), Jean Delatour, at 06:07;
32. KIVILEV Andrei (Kz), Cofidis, at 06:07;
33. SERRANO Marcos (Sp), O.N.C.E., at 06:12;
34. VERMAUT Steve (B), Lotto, at 06:18;
35. TURPIN Ludovic (F), Ag2R, at 06:22;
36. ATIENZA Daniel (Sp), Cofidis, at 06:25;
37. BARTOLI Michele (I), Mapei, at 06:32;
38. BOOGERD MichaÎl (Nl), Rabobank, at 06:35;
39. WAUTERS Marc (B), Rabobank, at 06:38;
40. MORIN Anthony (F), CrÈdit Agricole, at 06:41;
41. ROUX Laurent (F), Jean Delatour, at 06:41;
42. ETXEBARRIA David (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 06:42;
43. BROCHARD Laurent (F), Jean Delatour, at 06:44;
44. VOGONDY Nicolas (F), La FranÁaise Des Jeux, at 06:51;
45. JULICH Bobby (USA), CrÈdit Agricole, at 06:53;
46. SIMON François (F), Bonjour, at 07:00;
47. SALMON Benoit (F), Ag2R, at 07:02;
48. BETTINI Paolo (I), Mapei, at 07:03;
49. MERCKX Axel (B), Domo-Farm Frites, at 07:03;
50. PIEPOLI Leonardo (I), iBanesto.com, at 07:04;
51. AERTS Mario (B), Lotto, at 07:18;
52. BESSY FrÈdÈric (F), CrÈdit Agricole, at 07:21;
53. TAULER Antonio (Sp), Kelme, at 07:21;
54. VAN DE WOUWER Kurt (B), Lotto, at 07:28;
55. JAKSCHE Jorg (G), O.N.C.E., at 07:28;
56. CHAVANEL Sylvain (F), Bonjour, at 07:30;
57. GUERINI Giuseppe (I), Deutsche Telekom, at 07:31;
58. GARCIA Marcelino (Sp), CSC-Tiscali, at 07:31;
59. MAGNIEN Emmanuel (F), La FranÁaise Des Jeux, at 07:32;
60. BLAUDZUN MichaÎl (Dk), CSC-Tiscali, at 07:36;
61. ZUBELDIA Haimar (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 07:38;
62. PIIL Jakob (Dk), CSC-Tiscali, at 07:39;
63. BOUVARD Gilles (F), Jean Delatour, at 07:41;
64. HERAS Roberto (Sp), U.S. Postal, at 07:49;
65. SEIGNEUR Eddy (F), Jean Delatour, at 07:52;
66. MIKHAILOV Guennadi (Rus), Lotto, at 07:54;
67. VAN HYFTE Paul (B), Lotto, at 08:02;
68. DEMARBAIX SÈbastien (B), Ag2R, at 08:04;
69. DEN BAKKER Maarten (Nl), Rabobank, at 08:07;
70. BAGUET Serge (B), Lotto, at 08:08;
71. ORIOL Christophe (F), Jean Delatour, at 08:12;
72. SCHNIDER Daniel (Swi), La FranÁaise Des Jeux, at 08:16;
73. NIERMANN Grischa (G), Rabobank, at 08:29;
74. JAN Xavier (F), Bigmat-Auber 93, at 08:33;
75. BELOHVOSCIKS Raivis (Lat), Lampre-Daikin, at 08:40;
76. LELLI Massimiliano (I), Cofidis, at 08:41;
77. PENA Victor Hugo (Col), U.S. Postal, at 08:42;
78. HEPPNER Jens (G), Deutsche Telekom, at 08:44;
79. SORENSEN Nicki (Dk), CSC-Tiscali, at 08:50;
80. ROBIN Jean-Cyril (F), Bonjour, at 08:52;
81. GOUVENOU Thierry (F), Bigmat-Auber 93, at 09:00;
82. BOUYER Franck (F), Bonjour, at 09:03;
83. ODRIOZOLA Jon (Sp), iBanesto.com, at 09:09;
84. TRENTIN Guido (I), Cofidis, at 09:12;
85. GUTIERREZ Ivan (Sp), O.N.C.E., at 09:16;
86. VERHEYEN Geert (B), Rabobank, at 09:19;
87. EKIMOV Vjatceslav (Rus), U.S. Postal, at 09:22;
88. ZABEL Erik (G), Deutsche Telekom, at 09:27;
89. BOLTS Udo (G), Deutsche Telekom, at 09:27;
90. MAIGNAN Gilles (F), Ag2R, at 09:35;
91. PINOTTI Marco (I), Lampre-Daikin, at 09:45;
92 HUNTER Robert RSA Lampre-Daikin, at 09:48;
93. IVANOV Serguei (Rus), Fassa Bortolo, at 09:49;
94. ETXEBARRIA Unai (Vz), Euskaltel-Euskadi, at 09:56;
95. VAN HEESWIJK Max (Nl), Domo-Farm Frites, at 09:56;
96. VERBRUGGHE Rik (B), Lotto, at 09:58;
96. POZZI Oscar (I), Fassa Bortolo, at 09:58;
98. DE GROOT Bram (Nl), Rabobank, at 10:00;
99. NARDELLO Daniele (I), Mapei, at 10:04;
100. BERNARD JÈrome (F), Jean Delatour, at 10:05;
101. FRUTTI Matteo (I), Lampre-Daikin, at 10:06;
102. GONZALEZ GALDEANO Alvaro (Sp), O.N.C.E., at 10:13;
103. VIDAL JosÈ Angel (Sp), Kelme, at 10:13;
104. PETACCHI Alessandro (I), Fassa Bortolo, at 10:13;
105. MENGIN Christophe (F), La FranÁaise Des Jeux, at 10:15;
106. TOSATTO Matteo (I), Fassa Bortolo, at 10:20;
107. RUBIERA JosÈ Luis (Sp), U.S. Postal, at 10:21;
108. HUSHOVD Thor (Nor), CrÈdit Agricole, at 10:25;
109. CASPER Jimmy (F), La FranÁaise Des Jeux, at 10:26;
110. BOTCHAROV Alexandre (Rus), Ag2R, at 10:29;
111. HALGAND Patrice (F), Jean Delatour, at 10:35;
112. O’GRADY Stuart (Aus), CrÈdit Agricole, at 10:38;
113. JIMENEZ Eladio (Sp), iBanesto.com, at 10:39;
114. CASTRESANA Angel (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 10:39;
115. LIVINGSTON Kevin (USA), Deutsche Telekom, at 10:42;
116. BERGES StÈphane (F), Ag2R, at 10:44;
117. LINO Pascal (F), Festina, at 10:52;
118. RODRIGUEZ Fred (USA), Domo-Farm Frites, at 10:53;
119. HINCAPIE George (USA), U.S. Postal, at 10:54;
120. PEREZ Luis (Sp), Festina, at 10:58;
121. LOTZ Marc (Nl), Rabobank, at 11:04;
122. CAPELLE Christophe (F), Bigmat-Auber 93, at 11:05;
123. SERPELLINI Marco (I), Lampre-Daikin, at 11:11;
124. WADECKI Piotr (Pol), Domo-Farm Frites, at 11:13;
125. JENNER Christopher (NZ), CrÈdit Agricole, at 11:17;
126. PRADERA Mikel (Sp), O.N.C.E., at 11:20;
127. DIERCKXSENS Ludo (B), Lampre-Daikin, at 11:22;
128. HAMILTON Tyler (USA), U.S. Postal, at 11:22;
129. DURAND Jacky (F), La FranÁaise Des Jeux, at 11:26;
130. DEKKER Erik (Nl), Rabobank, at 11:30;
131. JALABERT Nicolas (F), CSC-Tiscali, at 11:38;
132. BENETEAU Walter (F), Bonjour, at 11:44;
133. KNAVEN Servais (Nl), Domo-Farm Frites, at 11:44;
134. KJAERGAARD Steffen (Nor), U.S. Postal, at 11:46;
135. BLANCO Santiago (Sp), iBanesto.com, at 11:47;
136. HEULOT StÈphane (F), Bigmat-Auber 93, at 11:56;
137. BALDATO Fabio (I), Fassa Bortolo, at 11:57;
138. NAZON Damien (F), Bonjour, at 12:08;
139. AGNOLUTTO Christophe (F), Ag2R, at 12:12;
140. MATTAN Nico (B), Cofidis, at 12:19;
141. TEUTENBERG Sven (G), Festina, at 12:26;
142. SIVAKOV Alexei (Rus), Bigmat-Auber 93, at 12:26;
143. WESEMANN Steffen (G), Deutsche Telekom, at 12:33;
144. CEREZO Francisco (Sp), CSC-Tiscali, at 12:37;
145. GUESDON FrÈdÈric (F), La FranÁaise Des Jeux, at 12:39;
146. RENIER Franck (F), Bonjour, at 12:40;
147. PASCUAL LLORENTE Javier (Sp), Kelme, at 12:54;
148. BRARD Florent (F), Festina, at 13:03;
149. GARCIA-ACOSTA Vicente (Sp), iBanesto.com, at 13:05;
150. VERSTREPEN Johan (B), Lampre-Daikin, at 13:06;
151. SORENSEN Rolf (Dk), CSC-Tiscali, at 13:15;
152. MILESI Marco (I), Domo-Farm Frites, at 13:16;
153. SVORADA Jan SLO Lampre-Daikin, at 13:18;
154. TALABARDON SÈbastien (F), Bigmat-Auber 93, at 13:43;
155. LODA Nicola (I), Fassa Bortolo, at 13:45;
156. AUGER Guillaume (F), Bigmat-Auber 93, at 13:52;
157. AUGER Ludovic (F), Bigmat-Auber 93, at 14:32;
158. MUSEEUW Johan (B), Domo-Farm Frites, at 14:42;
159. BERTOGLIATI Rubens (Swi), Lampre-Daikin, at 15:04;
160 HINAULT SÈbastien (F), CrÈdit Agricole, at 15:27;
161. CASSANI Enrico (I), Domo-Farm Frites, at 16:11;
162. PERRAUDEAU Olivier (F), Bonjour, at 16:17;
163. CHANTEUR Pascal (F), Festina, at 16:20;
164. VAINSTEINS Romans (Lat), Domo-Farm Frites, at 17:32;
165. LEYSEN Bart (B), Mapei, at 19:44;
166. BRAMATI Davide (I), Mapei, at 22:01;

Overall after 11 stages

1. SIMON François (F), Bonjour, en 46:48:36;
2. KIVILEV Andrei (Kz), Cofidis, at 11:01;
3. ARMSTRONG Lance (USA), U.S. Postal, at 13:07;
4. BELOKI Joseba (Sp), O.N.C.E., at 16:17;
5. ULLRICH Jan (G), Deutsche Telekom, at 16:41;
6. MOREAU Christophe (F), Festina, at 18:21;
7. GONZALEZ GALDEANO Igor (Sp), O.N.C.E., at 19:05;
8. SEVILLA Oscar (Sp), Kelme, at 19:31;
9. BOTERO Santiago (Col), Kelme, at 21:35;
10. O’GRADY Stuart (Aus), CrÈdit Agricole, at 21:48;
11. JALABERT Laurent (F), CSC-Tiscali, at 25:25;
12. ROUS Didier (F), Bonjour, at 25:26;
13. SERRANO Marcos (Sp), O.N.C.E., at 25:27;
14. BOOGERD MichaÎl (Nl), Rabobank, at 25:33;
15. MANCEBO Francisco (Sp), iBanesto.com, at 25:55;
16. MONTGOMERY Sven (Swi), La FranÁaise Des Jeux, at 26:04;
17. GARZELLI Stefano (I), Mapei, at 26:20;
18. GUTIERREZ JosÈ Enrique (Sp), Kelme, at 26:21;
19. SASTRE Carlos (Sp), O.N.C.E., at 27:15;
20. BELLI Wladimir (I), Fassa Bortolo, at 27:23;
21. KLODEN AndrÈas (G), Deutsche Telekom, at 28:54;
22. VINOKOUROV Alexandre (Kz), Deutsche Telekom, at 29:06;
23. MERCKX Axel (B), Domo-Farm Frites, at 29:51;
24. CHAURREAU Inigo (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 30:20;
25. HERAS Roberto (Sp), U.S. Postal, at 30:42;
26. BROZYNA Thomasz (Pol), iBanesto.com, at 33:01;
27. VAN DE WOUWER Kurt (B), Lotto, at 35:39;
28. BLANCO Santiago (Sp), iBanesto.com, at 38:35;
29. LAISEKA Roberto (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 41:33;
30. JULICH Bobby (USA), CrÈdit Agricole, at 42:20;
31. BROCHARD Laurent (F), Jean Delatour, at 43:08;
32. JAKSCHE Jorg (G), O.N.C.E., at 43:47;
33. PIEPOLI Leonardo (I), iBanesto.com, at 46:18;
34. BENETEAU Walter (F), Bonjour, at 47:04;
35. SALMON Benoit (F), Ag2R, at 47:51;
36. TRENTIN Guido (I), Cofidis, at 48:26;
37. ROUX Laurent (F), Jean Delatour, at 48:40;
38. AERTS Mario (B), Lotto, at 48:40;
39. DE GROOT Bram (Nl), Rabobank, at 49:44;
40. BOLTS Udo (G), Deutsche Telekom, at 49:56;
41. BARTOLI Michele (I), Mapei, at 50:35;
42. HEULOT StÈphane (F), Bigmat-Auber 93, at 50:47;
43. MIKHAILOV Guennadi (Rus), Lotto, at 50:51;
44. VAUGHTERS Jonathan (USA), CrÈdit Agricole, at 50:58;
45. DIERCKXSENS Ludo (B), Lampre-Daikin, at 51:24;
46. LIVINGSTON Kevin (USA), Deutsche Telekom, at 52:21;
47. HEPPNER Jens (G), Deutsche Telekom, at 53:43;
48. PASCUAL RODRIGUEZ Javier (Sp), iBanesto.com, at 53:54;
49. VOIGT Jens (G), CrÈdit Agricole, at 53:54;
50. BOTCHAROV Alexandre (Rus), Ag2R, at 54:45;
51. WAUTERS Marc (B), Rabobank, at 55:18;
52. TURPIN Ludovic (F), Ag2R, at 55:25;
53. ATIENZA Daniel (Sp), Cofidis, at 55:37;
54. ETXEBARRIA David (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 56:10;
55. PRADERA Mikel (Sp), O.N.C.E., at 56:41;
56. ROBIN Jean-Cyril (F), Bonjour, at 56:53;
57. TEUTENBERG Sven (G), Festina, at 58:09;
58. HALGAND Patrice (F), Jean Delatour, at 59:22;
59. HINCAPIE George (USA), U.S. Postal, at 59:30;
60. PENA Victor Hugo (Col), U.S. Postal, at 1:00:53;
61. GUERINI Giuseppe (I), Deutsche Telekom, at 1:01:19;
62. GUTIERREZ Ivan (Sp), O.N.C.E., at 1:02:30;
63. TOSATTO Matteo (I), Fassa Bortolo, at 1:02:50;
64. GARCIA CASAS FÈlix (Sp), Festina, at 1:02:53;
65. SORENSEN Nicki (Dk), CSC-Tiscali, at 1:03:15;
66. CUESTA Inigo (Sp), Cofidis, at 1:03:27;
67. NIERMANN Grischa (G), Rabobank, at 1:03:41;
68. PEREZ Luis (Sp), Festina, at 1:04:42;
69. GOUBERT Stephane (F), Jean Delatour, at 1:04:57;
70. ODRIOZOLA Jon (Sp), iBanesto.com, at 1:05:45;
71. TAULER Antonio (Sp), Kelme, at 1:06:32;
72. DEN BAKKER Maarten (Nl), Rabobank, at 1:07:47;
73. WADECKI Piotr (Pol), Domo-Farm Frites, at 1:07:58;
74. RUBIERA JosÈ Luis (Sp), U.S. Postal, at 1:08:28;
75. LELLI Massimiliano (I), Cofidis, at 1:10:13;
76. CHAVANEL Sylvain (F), Bonjour, at 1:10:50;
77. LODA Nicola (I), Fassa Bortolo, at 1:11:01;
78. VERHEYEN Geert (B), Rabobank, at 1:11:53;
79. VIDAL JosÈ Angel (Sp), Kelme, at 1:12:06;
80. BOUYER Franck (F), Bonjour, at 1:12:22;
81. BAGUET Serge (B), Lotto, at 1:12:46;
82. VERMAUT Steve (B), Lotto, at 1:13:27;
83. BOUVARD Gilles (F), Jean Delatour, at 1:13:42;
84. MONCOUTIE David (F), Cofidis, at 1:13:48;
85. MENCHOV Denis (Rus), iBanesto.com, at 1:14:08;
86. WESEMANN Steffen (G), Deutsche Telekom, at 1:15:33;
87. KNAVEN Servais (Nl), Domo-Farm Frites, at 1:16:25;
88. BETTINI Paolo (I), Mapei, at 1:16:50;
89. PASCUAL LLORENTE Javier (Sp), Kelme, at 1:17:01;
90. PINOTTI Marco (I), Lampre-Daikin, at 1:17:13;
91. BALDATO Fabio (I), Fassa Bortolo, at 1:18:26;
92. NARDELLO Daniele (I), Mapei, at 1:18:46;
93. BRARD Florent (F), Festina, at 1:18:48;
94. VAN HYFTE Paul (B), Lotto, at 1:18:53;
95. PETACCHI Alessandro (I), Fassa Bortolo, at 1:19:25;
96. MENGIN Christophe (F), La FranÁaise Des Jeux, at 1:19:41;
97. ZUBELDIA Haimar (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 1:20:02;
98. KJAERGAARD Steffen (Nor), U.S. Postal, at 1:20:15;
99. JAN Xavier (F), Bigmat-Auber 93, at 1:20:51;
100. JIMENEZ Eladio (Sp), iBanesto.com, at 1:21:18;
101. GARCIA-ACOSTA Vicente (Sp), iBanesto.com, at 1:22:00;
102. EKIMOV Vjatceslav (Rus), U.S. Postal, at 1:22:14;
103. SCHNIDER Daniel (Swi), La FranÁaise Des Jeux, at 1:22:18;
104. LOTZ Marc (Nl), Rabobank, at 1:23:42;
105. CHANTEUR Pascal (F), Festina, at 1:24:57;
106. POZZI Oscar (I), Fassa Bortolo, at 1:25:54;
107. LOPEZ DE MUNAIN Alberto (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 1:26:55;
108. VOGONDY Nicolas (F), La FranÁaise Des Jeux, at 1:29:02;
109. HUNTER Robert RSA Lampre-Daikin, at 1:29:10;
110. LINO Pascal (F), Festina, at 1:29:40;
111. DEKKER Erik (Nl), Rabobank, at 1:30:42;
112. ZABEL Erik (G), Deutsche Telekom, at 1:30:50;
113. ETXEBARRIA Unai (Vz), Euskaltel-Euskadi, at 1:31:01;
114. BLAUDZUN MichaÎl (Dk), CSC-Tiscali, at 1:32:50;
115. CARDENAS FÈlix (Col), Kelme, at 1:33:36;
116. MORIN Anthony (F), CrÈdit Agricole, at 1:35:19;
117. HAMILTON Tyler (USA), U.S. Postal, at 1:36:02;
118. IVANOV Serguei (Rus), Fassa Bortolo, at 1:36:47;
119. RODRIGUEZ Fred (USA), Domo-Farm Frites, at 1:36:55;
120. SIVAKOV Alexei (Rus), Bigmat-Auber 93, at 1:37:00;
121. BELOHVOSCIKS Raivis (Lat), Lampre-Daikin, at 1:37:42;
122. NAZON Damien (F), Bonjour, at 1:38:21;
123. DURAND Jacky (F), La FranÁaise Des Jeux, at 1:38:32;
124. MAGNIEN Emmanuel (F), La FranÁaise Des Jeux, at 1:39:58;
125. GONZALEZ GALDEANO Alvaro (Sp), O.N.C.E., at 1:40:18;
126. PIIL Jakob (Dk), CSC-Tiscali, at 1:40:56;
127. MATTAN Nico (B), Cofidis, at 1:41:05;
128. DEMARBAIX SÈbastien (B), Ag2R, at 1:43:27;
129. BERNARD JÈrome (F), Jean Delatour, at 1:44:01;
130. MC GEE Bradley (Aus), La FranÁaise Des Jeux, at 1:44:36;
131. GARCIA Marcelino (Sp), CSC-Tiscali, at 1:44:44;
132. SEIGNEUR Eddy (F), Jean Delatour, at 1:45:50;
133. VERBRUGGHE Rik (B), Lotto, at 1:46:54;
134. RENIER Franck (F), Bonjour, at 1:47:03;
135. BESSY FrÈdÈric (F), CrÈdit Agricole, at 1:47:29;
136. CASTRESANA Angel (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 1:47:54;
137. CAPELLE Christophe (F), Bigmat-Auber 93, at 1:47:54;
138. TALABARDON SÈbastien (F), Bigmat-Auber 93, at 1:49:37;
139. ORIOL Christophe (F), Jean Delatour, at 1:50:03;
140. AGNOLUTTO Christophe (F), Ag2R, at 1:50:24;
141. JALABERT Nicolas (F), CSC-Tiscali, at 1:50:49;
142. CEREZO Francisco (Sp), CSC-Tiscali, at 1:51:49;
143. GUESDON FrÈdÈric (F), La FranÁaise Des Jeux, at 1:55:37;
144. HUSHOVD Thor (Nor), CrÈdit Agricole, at 1:56:53;
145. GOUVENOU Thierry (F), Bigmat-Auber 93, at 1:57:23;
146. SVORADA Jan SLO Lampre-Daikin, at 1:57:31;
147. MAIGNAN Gilles (F), Ag2R, at 1:58:17;
148. FRUTTI Matteo (I), Lampre-Daikin, at 1:58:24;
149. VERSTREPEN Johan (B), Lampre-Daikin, at 1:58:54;
150. MUSEEUW Johan (B), Domo-Farm Frites, at 1:59:41;
151. MILESI Marco (I), Domo-Farm Frites, at 2:02:01;
152. HINAULT SÈbastien (F), CrÈdit Agricole, at 2:06:32;
153. VAINSTEINS Romans (Lat), Domo-Farm Frites, at 2:07:51;
154. AUGER Guillaume (F), Bigmat-Auber 93, at 2:08:07;
155. CASSANI Enrico (I), Domo-Farm Frites, at 2:10:43;
156. PERRAUDEAU Olivier (F), Bonjour, at 2:10:48;
157. JENNER Christopher (NZ), CrÈdit Agricole, at 2:11:20;
158. SERPELLINI Marco (I), Lampre-Daikin, at 2:11:40;
159. AUGER Ludovic (F), Bigmat-Auber 93, at 2:12:31;
160. BERTOGLIATI Rubens (Swi), Lampre-Daikin, at 2:12:37;
161. BERGES StÈphane (F), Ag2R, at 2:12:59;
162. SORENSEN Rolf (Dk), CSC-Tiscali, at 2:13:07;
163. VAN HEESWIJK Max (Nl), Domo-Farm Frites, at 2:14:48;
164. CASPER Jimmy (F), La FranÁaise Des Jeux, at 2:15:37;
165. BRAMATI Davide (I), Mapei, at 2:22:37;
166. LEYSEN Bart (B), Mapei, at 2:43:58;