Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Events

Anton takes Subida a Urkiola

Igor Anton (Euskaltel-Euskadi) won the 32nd Subida a Urkiola on Sunday. Anton finished eight seconds ahead of Xavi Tondo (Andalucía-Cajasur) and nine up on Freddy Montaña (Boyaca) at the end of the 160.4km Basque Country race near Durango, Spain. Last year's champion, David Arroyo (Caisse d’Epargne), finished fourth at 10 seconds back.

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

Igor Anton (Euskaltel-Euskadi) won the 32nd Subida a Urkiola on Sunday.

Anton finished eight seconds ahead of Xavi Tondo (Andalucía-Cajasur) and nine up on Freddy Montaña (Boyaca) at the end of the 160.4km Basque Country race near Durango, Spain.

Last year’s champion, David Arroyo (Caisse d’Epargne), finished fourth at 10 seconds back.

Results

Results

  • 1. Igor Anton Hernandez (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 3:48:58
  • 2. Xavier Tondo Volpini (Esp), Andalucia Cajasur, at 0:08
  • 3. Freddy Montaña (Col), Boyaca Es Para Vivirla, at 0:09
  • 4. David Arroyo Duran (Esp), Caisse d’Epargne, at 0:10
  • 5. Benat Intxausti Elorriaga (Esp), Fuji-Servetto, at 0:17
  • 6. Patrik Sinkewitz (Ger), PSK Whirlpool-Author, at 0:25
  • 7. Nairo Quintana (Col), Boyaca Es Para Vivirla, at 0:36
  • 8. David De La Fuente Rasilla (Esp), Fuji-Servetto, at 0:44
  • 9. Arkaitz Duran Daroca (Esp), Fuji-Servetto, at 0:51
  • 10. Guillaume Pont (Fra), Eqa-Meitan Hompo-Graphite Design, at 0:55
  • 11. David Herrero Llorente (Esp), Xacobeo Galicia, at 1:02
  • 12. Walter Fernando Pedraza Morales (Col), Sp. Tableware-Gatsoulis Bikes, at 1:11
  • 13. Gorka Verdugo Marcotegui (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 1:14
  • 14. Martin Mares (Cze), PSK Whirlpool-Author, at 1:16
  • 15. Eduard Prades (Esp), Andorra-Grandvalira, at 1:16
  • 16. Ivan Melero Coco (Esp), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 1:18
  • 17. Rafael Valls Ferri (Esp), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 1:22
  • 18. Ezequiel Mosquera Miguez (Esp), Xacobeo Galicia, at 1:24
  • 19. Fabio Andres Duarte Arevalo (Col), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 1:25
  • 20. Manuel Vazquez Hueso (Esp), Contentpolis-Ampo, at 1:28
  • 21. Edwin Arnulfo Parra Bustamente (Col), Boyaca Es Para Vivirla, at 1:28
  • 22. Mikel Nieve Ituralde (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 1:28
  • 23. Raul Santamarta (Esp), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 1:28
  • 24. Jonathan Castroviejo Nicolas (Esp), Orbea, at 1:32
  • 25. Robinson Chalapud (Col), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 1:37
  • 26. José Herrada Lopez (Esp), Contentpolis-Ampo, at 1:43
  • 27. Miguel Minguez Ayala (Esp), Orbea, at 1:45
  • 28. Adrian Palomares Villaplana (Esp), Contentpolis-Ampo, at 1:48
  • 29. Francisco Perez Sanchez (Esp), Caisse d’Epargne, at 1:58
  • 30. Marcos Garcia (Esp), Xacobeo Galicia, at 1:58
  • 31. Alex Cano (Col), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 1:58
  • 32. Romain Sicard (Fra), Orbea, at 2:00
  • 33. Joaquin Rodriguez Oliver (Esp), Caisse d’Epargne, at 2:17
  • 34. Alexey Shchebelin (Rus), Sp. Tableware-Gatsoulis Bikes, at 2:19
  • 35. Byron Guama De La Cruz (Ecu), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 2:21
  • 36. Javier Etxarri Marin (Esp), Contentpolis-Ampo, at 2:22
  • 37. David Belda Garcia (Esp), Boyaca Es Para Vivirla, at 2:27
  • 38. Javier Ramirez Abeja (Esp), Andalucia Cajasur, at 2:31
  • 39. Gregor Gazvoda (Slo), Eqa-Meitan Hompo-Graphite Design, at 2:31
  • 40. Miyataka Shimizu (Jpn), Eqa-Meitan Hompo-Graphite Design, at 2:31
  • 41. Julian Sanchez Pimienta (Esp), Contentpolis-Ampo, at 2:31
  • 42. Sergi Escobar Roure (Esp), Andorra-Grandvalira, at 2:34
  • 43. David Garcia Da Pena (Esp), Xacobeo Galicia, at 2:40
  • 44. Pedro Merino (Esp), , at 2:43
  • 45. Jose Ruiz Sanchez (Esp), Andalucia Cajasur, at 2:43
  • 46. Sébastien Ivars (Fra), , at 2:43
  • 47. Mikel Landa (Esp), Orbea, at 2:43
  • 48. Oscar García-Casarrubios (Esp), Contentpolis-Ampo, at 2:43
  • 49. Ruben Perez Moreno (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 2:53
  • 50. Juan Jose Cobo Acebo (Esp), Fuji-Servetto, at 2:53
  • 51. Eduard Vorganov (Rus), Xacobeo Galicia, at 2:53
  • 52. Alberto Fernandez De La Puebla Ramos (Esp), Fuji-Servetto, at 2:53
  • 53. Jaume Rovira Pous (Esp), Andorra-Grandvalira, at 2:53
  • 54. Raul Garcia De Mateo Rubio (Esp), Andorra-Grandvalira, at 2:53
  • 55. Jon Izaguirre Insausti (Esp), , at 3:01
  • 56. Alejandro Serna (Col), Boyaca Es Para Vivirla, at 3:01
  • 57. Diego Gallego Arnaiz (Esp), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 3:07
  • 58. Angel Vallejo Dominguez (Esp), Andorra-Grandvalira, at 3:10
  • 59. Jorge Azanza Soto (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 3:11
  • 60. Francisco Jose Martinez Perez (Esp), Andalucia Cajasur, at 3:21
  • 61. Andoni Blazquez (Esp), Orbea, at 3:30
  • 62. Ricardo García (Esp), Orbea, at 3:45
  • 63. Alejandro Ramirez Calderon (Col), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 3:52
  • 64. Dmitri Puzanov (Rus), Andorra-Grandvalira, at 4:02
  • 65. Gustavo Dominguez Lemos (Esp), Xacobeo Galicia, at 4:02
  • 66. Jesus Rosendo Prado (Esp), Andalucia Cajasur, at 4:12
  • 67. Aitor Perez Arrieta (Esp), Contentpolis-Ampo, at 4:15
  • 68. Angel Gomez Gomez (Esp), Fuji-Servetto, at 4:17
  • 69. Alberto Fernandez (Esp), Xacobeo Galicia, at 4:35
  • 70. Mathieu Perget (Fra), Caisse d’Epargne, at 4:51
  • 71. Gustavo Cesar Veloso (Esp), Xacobeo Galicia, at 4:51
  • 72. Xabier Zandio Echaide (Esp), Caisse d’Epargne, at 4:51
  • 73. Jose Antonio Carrasco Ramirez (Esp), Andalucia Cajasur, at 4:51
  • 74. Nariyuki Masuda (Jpn), Eqa-Meitan Hompo-Graphite Design, at 5:00
  • 75. Javier Estrada (Esp), Andalucia Cajasur, at 5:22
  • 76. Mathieu Drujon (Fra), Caisse d’Epargne, at 5:28
  • 77. Arnold Jeannesson (Fra), Caisse d’Epargne, at 5:36
  • 78. Mikel Ilundain (Esp), Orbea, at 6:22
  • 79. Anastasios Kourmpetis (Gre), Sp. Tableware-Gatsoulis Bikes, at 6:22
  • 80. Delio Fernandez (Esp), Xacobeo Galicia, at 6:23
  • 81. Manuel Ortega Ocana (Esp), Andalucia Cajasur, at 6:33
  • 82. David Francisco (Esp), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 6:45
  • 83. Eriz Ruiz De Erentxun Antetara (Esp), Orbea, at 7:09
  • 84. Daniel Sesma (Esp), Orbea, at 7:09
  • 85. Tomas Buchacek (Cze), PSK Whirlpool-Author, at 7:14
  • 86. Frantisek Kloucek (Cze), PSK Whirlpool-Author, at 7:14
  • 87. Georgios Karatzios (Gre), Sp. Tableware-Gatsoulis Bikes, at 7:14
  • 88. Aitor Aznar Torres (Esp), Andorra-Grandvalira, at 7:44
  • 89. Jorge Martin Montenegro (Arg), , at 7:49
  • 90. Michael Rodriguez Galindo (Col), Boyaca Es Para Vivirla, at 8:01
  • 91. Antonio Olmo Menacho (Esp), Boyaca Es Para Vivirla, at 8:01
  • 92. Wilson Alexander Marentes Torres (Col), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 9:30
  • 93. Foder Ardila (Col), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 9:35
  • 94. Jairo Salas Atehortua (Col), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 9:35
  • 95. Pablo Urtasun Perez (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 10:00
  • 96. Inaki Isasi Flores (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 10:00
  • 97. Juan Jose Oroz Ugalde (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 10:00
  • 98. Luis Mas Bonet (Esp), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 10:07
  • 99. Iban Mayoz Echeverria (Esp), Xacobeo Galicia, at 10:20
  • 100. Sergio Carrasco (Esp), at 10:24