Events

American Velodrome Challenge series kicks off

The American Velodrome Challenge kicked off the season this past weekend in San Diego. Throughout the year riders will compete for ranking points that will assist USA Cycling coaches in determining future U.S. national cycling teams and athletes for upcoming international races. In addition to the San Diego stop, the American Velodrome Challenge will travel to eight other velodromes. For more information on the series check out www.americantrackracing.com Here’s the rest of the year’s schedule: April 19-April 20: San Jose, California;May 4-May 5: Frisco, Texas;June 1-June 2: Houston,

By VeloNews Interactive

The American Velodrome Challenge kicked off the season this past weekend in San Diego. Throughout the year riders will compete for ranking points that will assist USA Cycling coaches in determining future U.S. national cycling teams and athletes for upcoming international races.

In addition to the San Diego stop, the American Velodrome Challenge will travel to eight other velodromes. For more information on the series check out www.americantrackracing.com

Here’s the rest of the year’s schedule:

April 19-April 20: San Jose, California;May 4-May 5: Frisco, Texas;June 1-June 2: Houston, Texas;June 12-June 16: Blaine, Minnesota;July 4-July 6: Colorado Springs, Colorado;July 27-July 29: Portland, Oregon;August 3-August 5: Redmond, Washington;August 31-September 1: Trexlertown, Pennsylvania

Click on the icon below for complete results from San Diego.

Results

AMERICAN VELODROME CHALLENGE, National Points Series #1, San Diego Velodrome, March 31-April 1, 2001

Day One
Men’s 1km TT Finals
1. Josiah Ng 1:09.39
2. Christian Stahl 1:09.61
3. Christian Heidkamp 1:11.35
4. Angelo Martorell 1:12.35
5. Richard Juntunen 1:12.57
6. Adam Wilk 1:12.89
7. Allen Richburg 1:13.57
8. Eric Ragot 1:13.60
9. Joe Miller 1:14.76
10. Matthew Martinez 1:16.25
11. Nate Rouse 1:16.99
12. Bruce Hitchcock 1:18.35
13. Scott Godfrey 1:18.71
14. Michael Judson 1:20.63

Women’s 3k Finals
1. Deborah Durand 4:24.53
2. Oamela Heilgeist 4:28.30
3. Adrienne Brian 4:31.21
4. Jeanette Traver 4:45.76

Women’s 200m TT Final
1. Jennie Reed 12.33
2. Tanya Lindenmuth 12.46
3. Becky Quinn 12.72
4. Sarah Uhl 12.74
5. Suzie Tignor 12.96
6. Martha Dunne 13.41
7. Missy Thompson 13.47
8. Mary Hensler 13.52
9. Cathy Keeley 13.59
10. Sharon Smith 13.61
11. Linelle Betts 14.04
12. Pamela Heilgeist 14.19

Men’s 4k Final
1. Mike Tillman 4:55.05
2. Joey Dantoni 5:01.71
3. Daniel Larson 5:04.15
4. Joe Miller 5:14.38
5. William Griffen 5:15.10
6. Allen Richburg 5:16.73
7. Nate Rouse 5:23.39
8. Eric Ragot 5:28.27
9. Scott Godfrey 5:28.28
10. Bruce Hitchcock 5:29.85
11. William Liberato 5:48.15
12. Michael Judson 5:48.80

Men’s Endurance Elimination
1. Rashan Bahati
2. Shaun Wallace
3. Stanley Bunn
4. Dan Larsen
5. Mike Tillman
6. Jeremy Miller
7. Eric Hollenbeck
8. Kit Kyle
9. Greg Campbell-Cunefare
10. Matt Chambers
11. Allan Richburg
12. Tom Kluta
13. Christian Heidekamp
14. Steve Hegg
15. John Simmons
16. Joe Miller
17. Jason Goldberg
18. Alfonso Medina
19. Nate Rouse
20. Josh Reddock
21. Joey Dantoni
22. Gerard Deegan
23. Ryan Sagba
24. Joe Holmes
25. Geoffrey Mayne
26. Eric Ragot
27. William Liberato
28. Scott Evans
30. Michael Judson
31. Michael McMahon
32. David Hansen
33. Chester Lam
34. Adam Duvendeck

Women’s 5 mile
1. Sarah Hammer
2. Becky Quinn
3. Sarah Uhl
4. Erin Mirabella
5. Deborah Durand
6. Anna Webb
7. Jennie Reed
8. Pamela Heilgeist

Men’s Keirin
1. Roger Farrell
2. Josiah Ng
3. Christian Stahl
4. Angelo Martorel
5. Chester Lam
6. Jeff LaBauve
7. Ryan Watson
8. Adam Wilk

Women’s Sprint
1. Tanya Lindenmuth
2. Sarah Uhl
3. Jennie Reed
4. Suzie Tignor
5. Sharon Smith
6. Becky Quinn
7. Pamela Heilgeist
8. Martha Dunne
9. Mary Hensler
10. Missy Thompson
11. Cathy Keeley
12. Linelle Betts

Men’s Points Race
1. Daniel Larson 11/even laps
2. Joey Dantoni 1/even laps
3. Mike Tillman 38/-1 lap
4. Steve Hegg 14/-1
5. Stanley Bunn 12/-1
6. Scott Evans 7/-1
7. Rashan Bahati 6/-1
8. Eric Hollenbeck 3/-1
9. Ryan Sagba 2/-1
10. Kit Kyle 1/-1
11. John Simmons 0/-1
12. Nate Rouse 0/-1
13. Jason Goldberg 0/-1
14. Joe Holmes 0/-2
15. Josh Reddock 0/-2
16. Michael Judson 0/-3
17. Gerard Deegan 0/-4
18. Matt Chambers
19. Shaun Wallace
20. Joe Miller
21. Greg Campbell-Cunefare
22. Geoffrey Mayne
23. William Liberato
24. Eric Ragot
25. Tom Kluta
26. Jeremy Miller
27. Michael McMahon
28. Alfonso Medina
29. David Hansen
30. Christian Heidekamp
31. Chester Lam
32. Adam Duvendeck
33. Allen Richburg

Day Two
Men’s Sprint Qualification – 200m – Top 12 Advance
1. Josiah Ng 11.11
2. Jeffrey LaBauve 11.16
3. Adam Duvendeck 11.57
4. Christian Stahl 11.65
5. Ryan Watson 11.69
6. Angelo Martorell 11.84
7. Wayne Rutledge 11.93
8. Christian Heidekamp 11.95
9. Adam Wilk 12.00
10. Scott Schwartz 12.05
11. Chester Lam 12.15
12. Richard Juntunen 12.17
13. Chris Henderson 12.35
14. Adam Smith 12.53
15. David Hansen 12.63
16. David Michelson 12.71
17. Chris Sparks 12.80
18. Matthew Martinez 13.01
19. Michael Judson 13.35

Women’s 500m TT – USAC Time Qualifier
1. Tanya Lindenmuth 38.00
2. Jennie Reed 38.13
3. Becky Quinn 39.04
4. Suzie Tignor 39.32
5. Sarah Uhl 39.54
6. Martha Dunne 39.75
7. Katie Safford 40.06
8. Linelle Betts 40.33
9. Missy Thompson 40.54
10. Mary Hensler 40.58
11. Sharon Smith 41.24
12. Pamela Heilgeist 44.23

Men’s 10 Mile
1. Stanley Bunn even laps
2. Daniel Larson even
3. Allan Richburg even
4. Michael McMahon even
5. Joey Dantoni even
6. Christain Heidekamp -1 lap
7. Jason Goldberg
8. Chester Lam
9. Eric Hollenbeck
10. John Simmons
11. Jeremy Miller
12. Ryan Sagba
13. Joe Holmes
14. Greg Campbell-Cunefare
15. Kit Kyle
16. Shaun Wallace
17. Nate Rouse
18. Josh Reddoch
19. Joe MIller
20. #6 (Gerard Deegan)
21. Rashan Bahati
22. Scott Evans
23. Matt Chambers
24. Gerard Deegan
25. Michaell Judson
26. Geoffrey Mayne
27. William Liberato
28. Eric Ragot
29. Tom Kluta
30. Mike Tillman
31. Steve Hegg
32. Afonso Medina
33. David Hanson
34. Adam Duvendeck

Women’s Keirin Final
1. Jennie Reed
2. Sarah Hammer
3. Becky Quinn
4. Suzie Tignor
5. Erin Mirabella
6. Sharon Smith
7. Sarah Uhl
8. Tanya Lindenmuth

Women’s Points Race
1. Becky Quinn 14pts
2. Sarah Hammer 11
3. Erin Mirabella 10
4. Katie Safford 9
5. Deborah Durand 1
6. Sarah Uhl 15/-1lap
7. Patti Rosenthal 5/-1
8. Anna Webb 0/-1
9. Sharon Smith 1/-2

Men’s Sprint Final – 1 Ride of 3
1. Josiah Ng
2. Jeff LaBauve
3. Christian Stahl
4. Angelo Martorell
5. Adam Duvendeck
6. Adam Wilk
7. Wayne Rutledge
8. Richard Juntunen
9. Ryan Watson
10. Chester Lam
11. Scott Schwartz
12. Christian Heidkamp

Women’s Elimination
1. Jennie Reed
2. Erin Mirabella
3. Sarah Hammer
4. Sarah Uhl
5. Becky Quinn
6. Suzie Tignor
7. Katie Safford
8. Patti Rosenthal
9. Anna Webb
10. Deborah Durand
11. Tanya Lindenmuth
12. Mary Hensler
13. Pamela Heilgeist
14. Martha Dunne

Men’s Sprint Elimination
1. Josiah Ng
2. Roger Farrell
3. Richard Juntunen
4. Christian Heidkamp
5. Adam Smith
6. Jeffrey LaBauve
7. Ryan Watson
8. Chester Lam
9. Chris Henderson
10. Chris Sparks
11. Michael Judson
12. Angelo Martorell
13. David Michelson
14. Wayne Rutledge

Active.com Madison Challenge (National Madison Ranking)
1. Shaun Washburn/Matt Chambers 37pts
Rest of top 10 pending.

Men’s Endurance Omnium Results (Elimination, 10 mile, Points)
1. Daniel Larson 7, 9, 10 = 26
2. Stanley Bunn 8, 10, 6 = 24
3. Joey Dantoni -, 6, 9 = 15
4. Rashan Bahati 10, -, 4 = 14
5. Mike Tillman 6, -, 8 = 14
6. Shaun Wallace 9, -, – = 9
7. Eric Hollenbeck 4, 2, 3 = 9
8. Allen Richburg -, 8, – = 8
9. Michael McMahon -, 7, – = 7
10. Steve Hegg -, -, 7 = 7
11. Christian Heidkamp -, 5, – = 5
12. Scott Evans -, 5, – = 5
13. Jeremy Miller 5, -, – = 5
14. Jason Goldberg -, 4, – = 4
15. Kit Kyle 3, -, 1 = 4
16. Chester Lam -, 3, – = 3
17. Ryan Sabga -, -, 2 = 2
18. Greg Campbell-Cunefare 2, -, – = 2
19. John Simmons -, 1, – = 1
20. Matt Chambers 1, -, – = 1
21. Gerard Deegan
22. Joe Holmes
23. Joe Miller
24. Michaek Judson
25. Josh Reddoch
26. Geoffrey Mayne
27. William Liberato
28. Tom Kluta
29. Nate Rouse
30. Alfonso Medina
31. David Hansen
32. Adam Duvendeck
33. Eric Ragot

Men’s Sprint Omnium Results (Sprint, Keirin, Elimination)
1. Josiah Ng 10, 9, 10 = 29
2. Roger Farrell -, 10, 9 = 19
3. Jeffrey LaBauve 9, 5, 5 = 19
4. Chrisian Stahl 8, 8, – = 16
5. Angelo Martorell 7, 7, – = 14
6. Richard Juntunen 3, -, 8 = 11
7. Chester Lam 1, 6, 3 = 10
8. Ryan Watson 2, 4, 4 = 10
9. Adam Wilk 5, 3, – = 8
10. Christian Heidkamp -, -, 7 = 7
11. Adam Smith -, -, 6 = 6
12. Adam Duvendeck 6, -, – = 6
13. Wayne Rutledge 4, -, – = 4
14. Chris Henderson -, -, 2 = 2
15. Chris Sparks -, -, 1 = 1
16. Michael Judson
17. David Hansen
18. Matthew Martinez
19. Scott Schwartz
20. David Michelson

Women’s Omnium (Sprint, Keirin, 5 mile, Points, Elimination)
1. Jennie Reed 8, 10, 4, -, 10 = 28
2. Sarah Hammer -, 9, 10, 9, 8 = 28
3. Becky Quinn 5, 8, 9, 10, 6 = 27
4. Erin Mirabella -, 6, 7, 8, 9, = 24
5. Sarah Uhl 9, 4, 8, 5, 7 = 24
6. Suzie Tignor 7, 7, 3, -, 5 = 19
7. Debbie Durand -, -, 6, 6, 1 = 13
8. Sharon Smith 6, 5, -, 2, – = 13
9. Katie Safford -, -, -, 7, 4 = 11
10. Tanya Lindenmuth 10, -, -, -, – = 10
11. Anna Webb -, -, 5, 3, 2 = 10
12. Patti Rosenthal -, -, -, 4, 3 = 7
13. Pamela Heilgeist 4, -, -, -, – = 4
14. Martha Dunne 3, -, -, -, – = 3
15. Mary Hensler 2, -, -, -, – = 2
16. Missy Thompson 1, -, -, -, – = 1
17. Linelle Betts
18. Cathy Keeley