Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Events

American junior Adam Leibovitz finishes third in Belgium stage race

Junior national team member Adam Leibovitz finished third overall in a very tight race at the Ster Van Zuid-Limburg stage race in Belgium on Monday, after leading the race through the weekend. Leibovitz won Friday's prologue, and held the overall lead through road stages on Saturday and Sunday, entering the final stage on Monday with a one-second lead over Belgium's Jonathan Breyne. On Monday, Leibovitz, from Indianapolis, finished in the pack at 66th, 22 seconds behind a six-rider breakaway.

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

Leibovitz keeps the yellow jersey.

Leibovitz keeps the yellow jersey.

Photo: Casey B. Gibson

Junior national team member Adam Leibovitz finished third overall in a very tight race at the Ster Van Zuid-Limburg stage race in Belgium on Monday, after leading the race through the weekend.

Leibovitz won Friday’s prologue, and held the overall lead through road stages on Saturday and Sunday, entering the final stage on Monday with a one-second lead over Belgium’s Jonathan Breyne.

On Monday, Leibovitz, from Indianapolis, finished in the pack at 66th, 22 seconds behind a six-rider breakaway.

Jacob Rathe was 11th on the final GC.

Jacob Rathe was 11th on the final GC.

Photo: Casey B. Gibson

Two Dutch riders in that breakaway slipped ahead of Leibovitz on the GC, with Dylan Van Baarle winning the final overall and Moreno Hofland taking second, six second back. Leibovitz was third, 20 seconds back.

American Jacob Rathe was 11th on the final GC. The U.S. National Team wound up second on the final team GC standings, behind the Dutch team Restore Cycling.

Photo Gallery

Results

Stage 4 results: | (Final GC standings )
????
1. Stijn Provost Koninklijke Brugse Velosport Vzw in 300:02
2. Jeffrey Herrebaut Ksv Deerlijk Gaverzicht Vzw at 0:00:00
3. Moreno Hofland Wwv Vacansoleil (nl) at 0:00:00
4. Tim Wellens Avia Cycling Team at 0:00:00
5. Tim Vanspeybroeck Kon. Balen B.c. V.z.w. at 0:00:00
6. Dylan Van Baarle Restore Cycling at 0:00:00
7. Jasper Stuyven Bodysol- Lotto Cycling Team Menen at 0:00:23
8. Martijn Debaene Kon. Balen B.c. V.z.w. at 0:00:23
9. Jelle Mannaerts Kon. Balen B.c. V.z.w. at 0:00:23
10. Gert Lodewijks Cycling Team Crabbe-Performance G at 0:00:23
11. Sullivan Piet Dcm-Gb Vorselaar Cycling Team Vzw at 0:00:23
12. Benjamin Chauvin La Roche Sur Yon at 0:00:23
13. Gerry Druyts Dcm-Gb Vorselaar Cycling Team Vzw at 0:00:23
14. Julien Dechesne Predictor-Lotto-Vc Ardennes at 0:00:23
15. Simon Lapeire Jonge Renners Roeselare at 0:00:23
16. Dimitry Severin Union Cycliste Seraing at 0:00:23
17. Sem Lambrechts Sport En Steun – Leopoldsburg at 0:00:23
18. Yannick Vanbrabant Bodysol- Lotto Cycling Team Menen at 0:00:23
19. Dylan Teuns Avia Cycling Team at 0:00:23
20. Kenzie Boutt? C.t.- Dj.matic-Kortrijk at 0:00:23
21. Jeroen Huysser Cycling Team Wervik at 0:00:23
22. Stijn Cooreman De Moedige Pedaaltrappers – Leenha at 0:00:23
23. Klundert Ricardo Van De Wwv Vacansoleil (nl) at 0:00:23
24. Hannes Depraetere Ksv Deerlijk Gaverzicht Vzw at 0:00:23
25. Ike Groen Wv’t Luchtschip at 0:00:23
26. Florian Boisseau La Roche Sur Yon at 0:00:23
27. Alexander De Roose Vzw Wielerclub “onder Ons – Parike” at 0:00:23
28. Xavier Baranger La Roche Sur Yon at 0:00:23
29. Jeroen Breewel Sinnige Bouw Wielerteam at 0:00:23
30. Frederik Frison Kon. Balen B.c. V.z.w. at 0:00:23
31. Freek Schmidt Sinnige Bouw Wielerteam at 0:00:23
32. Jelle Goderis Kvc De Verenigde Vr. S.g.maes Koksij at 0:00:23
33. Tom Devriendt Cycling Team Wervik at 0:00:23
34. Arne Vanden Eynde Koninklijke Hoboken W.a.c. V.z.w. at 0:00:23
35. David Nichols Glendene Cc/bike Trax (gbr) at 0:00:23
36. Jurrien Bosters Dcm-Gb Vorselaar Cycling Team Vzw at 0:00:23
37. Ga?tan Pons Predictor-Lotto-Vc Ardennes at 0:00:23
38. Francesco Van Coppernolle Belgium Piste Team at 0:00:23
39. Tim De Baene Koninklijke Brugse Velosport Vzw at 0:00:23
40. Mattias Raeymaekers Belgium Piste Team at 0:00:23
41. Bart Harmsen Sinnige Bouw Wielerteam at 0:00:23
42. Lander Buffel Koninklijke Brugse Velosport Vzw at 0:00:23
43. Zico Waeytens Dcm-Gb Vorselaar Cycling Team Vzw at 0:00:23
44. Guillaume Rase Team Verandas Willems Cc Chevigny at 0:00:23
45. Marius Hafsaas Dcm-Gb Vorselaar Cycling Team Vzw at 0:00:23
46. Dajo Sanders Wv’t Luchtschip at 0:00:23
47. Quentin Borcy Team Verandas Willems Cc Chevigny at 0:00:23
48. Joeri Persoon Koninklijke Hoboken W.a.c. V.z.w. at 0:00:23
49. Burgt Lex Van Der Wv’t Luchtschip at 0:00:23
50. Dimitri Gielen Pro Cycling Team Vzw – Neerpelt at 0:00:23
51. Ruben Van Raepenbusch Belgium Piste Team at 0:00:23
52. Kevin De Jonghe Avia Cycling Team at 0:00:23
53. Jasper Schipper Restore Cycling at 0:00:23
54. Danny Stam Sinnige Bouw Wielerteam at 0:00:23
55. Aar Dilan Van Der Sinnige Bouw Wielerteam at 0:00:23
56. Jens Delrue Cycling Team Wervik at 0:00:23
57. Bart Peuters Sport En Steun – Leopoldsburg at 0:00:23
58. Niels Demeyer C.t.- Dj.matic-Kortrijk at 0:00:23
59. Bert Van Lerberghe Kon. Balen B.c. V.z.w. at 0:00:23
60. Ricky Smit Restore Cycling at 0:00:23
61. Joeri Bueken De Moedige Pedaaltrappers – Leenha
62. Wout Franssen Bodysol- Lotto Cycling Team Menen at 0:00:23
63. Connor Oleary Usa National Team at 0:00:23
64. Jens Demonie Bodysol- Lotto Cycling Team Menen at 0:00:23
65. Baptiste Despreaux La Roche Sur Yon at 0:00:23
66. Adam Leibovitz Usa National Team at 0:00:23
67. David Desmecht Vzw Wielerclub “onder Ons – Parike” at 0:00:23
68. Joaquim Durant Ksv Deerlijk Gaverzicht Vzw at 0:00:23
69. Alex Battles Wood Usa National Team at 0:00:23
70. Thomas Wertz Predictor-Lotto-Vc Ardennes at 0:00:23
71. Jacob Rathe Usa National Team at 0:00:23
72. Marc Francken Koninklijke Hoboken W.a.c. V.z.w. at 0:00:23
73. Mathias Van Holderbeke Kvc De Verenigde Vr. S.g.maes Koksij at 0:00:23
74. Jeremy Merrien La Roche Sur Yon at 0:00:23
75. Lo?c Pestiaux Predictor-Lotto-Vc Ardennes at 0:00:23
76. Jonathan Breyne Belgium Piste Team at 0:00:23
77. Mike Teunissen Wv’t Luchtschip at 0:00:23
78. Joseph Perret Glendene Cc/bike Trax (gbr) at 0:00:23
79. Lawson Craddock Usa National Team at 0:00:23
80. Nick Van Stappen Bodysol- Lotto Cycling Team Menen at 0:00:23
81. Nathan Brown Usa National Team at 0:00:23
82. Jorne Carolus Avia Cycling Team at 0:00:23
83. Maarten Craeghs Avia Cycling Team at 0:00:23
84. Joshua Edmondson Glendene Cc/bike Trax (gbr) at 0:01:16
85. Thibaud Demot Sport En Steun – Leopoldsburg at 0:01:16
86. Dieter Beausaert Kvc De Verenigde Vr. S.g.maes Koksij at 0:01:16
87. Paul Young Glendene Cc/bike Trax (gbr) at 0:01:16
88. Alexander Murison Glendene Cc/bike Trax (gbr) at 0:01:16
89. Janis Dakteris Cycling Team Crabbe-Performance G at 0:01:16
90. Niels Van Laer Dcm-Gb Vorselaar Cycling Team Vzw at 0:01:16
91. Jeremy Messiaen Predictor-Lotto-Vc Ardennes at 0:07:16
92. Martin Galderoux Union Cycliste Seraing at 0:07:16
93. Dries De Vos Jonge Renners Roeselare at 0:16:16
94. Steven Smet Wsc Hand In Hand Baal at 0:16:16
95. Glenn De Ridder Ksv Deerlijk Gaverzicht Vzw at 0:16:16
96. Dieter Zimmermann Ksv Deerlijk Gaverzicht Vzw at 0:16:16
97. Wout Verbeek Sport En Steun – Leopoldsburg at 0:16:16
98. David Boley Twc Pijnenburg at 0:16:16
99. Evert Vanneste Jonge Renners Roeselare at 0:16:16
100. Nick Seutens Pro Cycling Team Vzw – Neerpelt at 0:16:16
101. Jelko Vanderveken Wsc Hand In Hand Baal at 0:16:16
102. Elias Van Breussegem Vzw Wielerclub “onder Ons – Parike” at 0:16:16
103. Jors Dechamps C.t.- Dj.matic-Kortrijk at 0:16:16
104. Ewout Verhagen Wv’t Luchtschip at 0:16:16
105. Alexander Stabij Koninklijke Brugse Velosport Vzw at 0:16:16
106. Joakim Erpelding Team Verandas Willems Cc Chevigny at 0:16:16
107. Didier Caspers Sinnige Bouw Wielerteam at 0:16:16
108. Teun Van Poppel Twc Pijnenburg at 0:16:16
109. James Smith Scotland National Team at 0:16:16
110. Friso Roscam Abbing Wv’t Luchtschip at 0:16:16
111. Jeroen Vrolijkx Pro Cycling Team Vzw – Neerpelt at 0:16:16
112. Bram Berkhout Restore Cycling at 0:16:16
113. Jelle Lugten Restore Cycling at 0:16:16
114. Jochems Robbe Mix 1 at 0:16:16
115. Philip Vanhemelen Mix 1 at 0:16:16
116. Matthias Legley Vzw Wielerclub “onder Ons – Parike” at 0:16:16
117. Pieter Schepmans Cycling Team Crabbe-Performance G at 0:16:16
118. Renaud Lequeux Team Verandas Willems Cc Chevigny at 0:16:16
119. Rob Ooms Wwv Vacansoleil (nl) at 0:16:16

GC standings | ( Stage results )

1. Dylan Van Baarle Restore Cycling in 8:57:44
2. Moreno Hofland Wwv Vacansoleil (nl) in 8:57:50 at 0:00:06
3. Adam Leibovitz Usa National Team in 8:58:04 at 0:00:20
4. Jonathan Breyne Belgium Piste Team in 8:58:05 at 0:00:21
5. Jeffrey Herrebaut Ksv Deerlijk Gaverzicht Vzw in 8:58:06 at 0:00:22
6. Joseph Perret Glendene Cc/bike Trax (gbr) in 8:58:07 at 0:00:23
7. Tim Wellens Avia Cycling Team in 8:58:10 at 0:00:26
8. Tim Vanspeybroeck Kon. Balen B.c. V.z.w. in 8:58:10 at 0:00:26
9. Kevin De Jonghe Avia Cycling Team in 8:58:10 at 0:00:26
10. Zico Waeytens Dcm-Gb Vorselaar Cycling Team Vzw in 8:58:10 at 0:00:26
11. Jacob Rathe Usa National Team in 8:58:11 at 0:00:27
12. Benjamin Chauvin La Roche Sur Yon in 8:58:12 at 0:00:28
13. Ricky Smit Restore Cycling in 8:58:17 at 0:00:33
14. Lawson Craddock Usa National Team in 8:58:17 at 0:00:33
15. Jelle Mannaerts Kon. Balen B.c. V.z.w. in 8:58:17 at 0:00:33
16. Mattias Raeymaekers Belgium Piste Team in 8:58:18 at 0:00:34
17. Stijn Provost Koninklijke Brugse Velosport Vzw in 8:58:19 at 0:00:35
18. Simon Lapeire Jonge Renners Roeselare in 8:58:19 at 0:00:35
19. Thomas Wertz Predictor-Lotto-Vc Ardennes in 8:58:21 at 0:00:37
20. Bert Van Lerberghe Kon. Balen B.c. V.z.w. in 8:58:21 at 0:00:37
21. Nathan Brown Usa National Team in 8:58:21 at 0:00:37
22. Alex Battles Wood Usa National Team in 8:58:23 at 0:00:39
23. Jens Demonie Bodysol- Lotto Cycling Team Menen Vzw in 8:58:23 at 0:00:39
24. Marius Hafsaas Dcm-Gb Vorselaar Cycling Team Vzw in 8:58:25 at 0:00:41
25. Joaquim Durant Ksv Deerlijk Gaverzicht Vzw in 8:58:26 at 0:00:42
26. Yannick Vanbrabant Bodysol- Lotto Cycling Team Menen Vzw in 8:58:27 at 0:00:43
27. David Nichols Glendene Cc/bike Trax (gbr) in 8:58:29 at 0:00:45
28. Connor Oleary Usa National Team in 8:58:29 at 0:00:45
29. Burgt Lex Van Der Wv’t Luchtschip in 8:58:30 at 0:00:46
30. Jorne Carolus Avia Cycling Team in 8:58:30 at 0:00:46
31. Jeroen Breewel Sinnige Bouw Wielerteam in 8:58:31 at 0:00:47
32. Alexander De Roose Vzw Wielerclub “onder Ons – Parike” in 8:58:31 at 0:00:47
33. Niels Demeyer C.t.- Dj.matic-Kortrijk in 8:58:31 at 0:00:47
34. Frederik Frison Kon. Balen B.c. V.z.w. in 8:58:32 at 0:00:48
35. Kenzie Boutt? C.t.- Dj.matic-Kortrijk in 8:58:32 at 0:00:48
36. Aar Dilan Van Der Sinnige Bouw Wielerteam in 8:58:34 at 0:00:50
37. Julien Dechesne Predictor-Lotto-Vc Ardennes in 8:58:34 at 0:00:50
38. Mathias Van Holderbeke Kvc De Verenigde Vr. S.g.maes Koksijde in 8:58:34 at 0:00:50
39. Florian Boisseau La Roche Sur Yon in 8:58:35 at 0:00:51
40. Hannes Depraetere Ksv Deerlijk Gaverzicht Vzw in 8:58:36 at 0:00:52
41. David Desmecht Vzw Wielerclub “onder Ons – Parike” in 8:58:36 at 0:00:52
42. Ga?tan Pons Predictor-Lotto-Vc Ardennes in 8:58:36 at 0:00:52
43. Maarten Craeghs Avia Cycling Team in 8:58:36 at 0:00:52
44. Gert Lodewijks Cycling Team Crabbe-Performance Gors in 8:58:37 at 0:00:53
45. Ike Groen Wv’t Luchtschip in 8:58:37 at 0:00:53
46. Tom Devriendt Cycling Team Wervik in 8:58:37 at 0:00:53
47. Ruben Van Raepenbusch Belgium Piste Team in 8:58:38 at 0:00:54
48. Jurrien Bosters Dcm-Gb Vorselaar Cycling Team Vzw in 8:58:38 at 0:00:54
49. Tim De Baene Koninklijke Brugse Velosport Vzw in 8:58:39 at 0:00:55
50. Wout Franssen Bodysol- Lotto Cycling Team Menen Vzw in 8:58:40 at 0:00:56
51. Xavier Baranger La Roche Sur Yon in 8:58:43 at 0:00:59
52. Jasper Stuyven Bodysol- Lotto Cycling Team Menen Vzw in 8:58:44 at 0:01:00
53. Jeremy Merrien La Roche Sur Yon in 8:58:44 at 0:01:00
54. Nick Van Stappen Bodysol- Lotto Cycling Team Menen Vzw in 8:58:44 at 0:01:00
55. Baptiste Despreaux La Roche Sur Yon in 8:58:44 at 0:01:00
56. Jens Delrue Cycling Team Wervik in 8:58:44 at 0:01:00
57. Joeri Persoon Koninklijke Hoboken W.a.c. V.z.w. in 8:58:44 at 0:01:00
58. Dylan Teuns Avia Cycling Team in 8:58:46 at 0:01:02
59. Klundert Ricardo Van De Wwv Vacansoleil (nl) in 8:58:46 at 0:01:02
60. Sem Lambrechts Sport En Steun – Leopoldsburg in 8:58:47 at 0:01:03
61. Freek Schmidt Sinnige Bouw Wielerteam in 8:58:47 at 0:01:03
62. Dajo Sanders Wv’t Luchtschip in 8:58:50 at 0:01:06
63. Mike Teunissen Wv’t Luchtschip in 8:58:54 at 0:01:10
64. Dimitri Gielen Pro Cycling Team Vzw – Neerpelt in 8:58:58 at 0:01:14
65. Sullivan Piet Dcm-Gb Vorselaar Cycling Team Vzw in 8:59:00 at 0:01:16
66. Jelle Goderis Kvc De Verenigde Vr. S.g.maes Koksijde in 8:59:01 at 0:01:17
67. Quentin Borcy Team Verandas Willems Cc Chevigny in 8:59:06 at 0:01:22
68. Marc Francken Koninklijke Hoboken W.a.c. V.z.w. in 8:59:06 at 0:01:22
69. Stijn Cooreman De Moedige Pedaaltrappers – Leenhaag in 8:59:08 at 0:01:24
70. Lander Buffel Koninklijke Brugse Velosport Vzw in 8:59:08 at 0:01:24
71. Jeroen Huysser Cycling Team Wervik in 8:59:10
72. Martijn Debaene Kon. Balen B.c. V.z.w. in 8:59:14 at 0:01:30
73. Dimitry Severin Union Cycliste Seraing in 8:59:14 at 0:01:30
74. Lo?c Pestiaux Predictor-Lotto-Vc Ardennes in 8:59:25 at 0:01:41
75. Niels Van Laer Dcm-Gb Vorselaar Cycling Team Vzw in 8:59:26 at 0:01:42
76. Alexander Murison Glendene Cc/bike Trax (gbr) in 8:59:34 at 0:01:50
77. Danny Stam Sinnige Bouw Wielerteam in 8:59:34 at 0:01:50
78. Guillaume Rase Team Verandas Willems Cc Chevigny in 8:59:37 at 0:01:53
79. Joeri Bueken De Moedige Pedaaltrappers – Leenhaag in 8:59:43 at 0:01:59
80. Janis Dakteris Cycling Team Crabbe-Performance Gors in 8:59:50 at 0:02:06
81. Paul Young Glendene Cc/bike Trax (gbr) in 9:00:00 at 0:02:16
82. Thibaud Demot Sport En Steun – Leopoldsburg in 9:00:02 at 0:02:18
83. Gerry Druyts Dcm-Gb Vorselaar Cycling Team Vzw in 9:00:03 at 0:02:19
84. Bart Peuters Sport En Steun – Leopoldsburg in 9:00:06 at 0:02:22
85. Joshua Edmondson Glendene Cc/bike Trax (gbr) in 9:00:14 at 0:02:30
86. Dieter Beausaert Kvc De Verenigde Vr. S.g.maes Koksijde in 9:00:35 at 0:02:51
87. Francesc Van Coppernolle Belgium Piste Team in 9:01:59 at 0:04:15
88. Martin Galderoux Union Cycliste Seraing in 9:06:14 at 0:08:30
89. Jeremy Messiaen Predictor-Lotto-Vc Ardennes in 9:06:37 at 0:08:53
90. Bart Harmsen Sinnige Bouw Wielerteam in 9:06:38 at 0:08:54
91. Jasper Schipper Restore Cycling in 9:10:36 at 0:12:52
92. Glenn De Ridder Ksv Deerlijk Gaverzicht Vzw in 9:14:24 at 0:16:40
93. Evert Vanneste Jonge Renners Roeselare in 9:14:25 at 0:16:41
94. Wout Verbeek Sport En Steun – Leopoldsburg in 9:14:33 at 0:16:49
95. Nick Seutens Pro Cycling Team Vzw – Neerpelt in 9:14:35 at 0:16:51
96. Philip Vanhemelen Mix 1 in 9:14:36 at 0:16:52
97. Joakim Erpelding Team Verandas Willems Cc Chevigny in 9:14:37 at 0:16:53
98. Dieter Zimmermann Ksv Deerlijk Gaverzicht Vzw in 9:14:40 at 0:16:56
99. Teun Van Poppel Twc Pijnenburg in 9:14:42 at 0:16:58
100. Jelle Lugten Restore Cycling in 9:14:52 at 0:17:08
101. Friso Roscam Abbing Wv’t Luchtschip in 9:14:52 at 0:17:08
102. Didier Caspers Sinnige Bouw Wielerteam in 9:14:57 at 0:17:13
103. Jors Dechamps C.t.- Dj.matic-Kortrijk in 9:14:58 at 0:17:14
104. Matthias Legley Vzw Wielerclub “onder Ons – Parike” in 9:15:21 at 0:17:37
105. Jeroen Vrolijkx Pro Cycling Team Vzw – Neerpelt in 9:15:35 at 0:17:51
106. Elias Van Breussegem Vzw Wielerclub “onder Ons – Parike” in 9:15:37 at 0:17:53
107. Bram Berkhout Restore Cycling in 9:15:40 at 0:17:56
108. Pieter Schepmans Cycling Team Crabbe-Performance Gors in 9:15:43 at 0:17:59
109. Rob Ooms Wwv Vacansoleil (nl) in 9:15:44 at 0:18:00
110. Dries De Vos Jonge Renners Roeselare in 9:16:04 at 0:18:20
111. Alexander Stabij Koninklijke Brugse Velosport Vzw in 9:16:20 at 0:18:36
112. Jelko Vanderveken Wsc Hand In Hand Baal in 9:16:28 at 0:18:44
113. Renaud Lequeux Team Verandas Willems Cc Chevigny in 9:16:41 at 0:18:57
114. James Smith Scotland National Team in 9:20:07 at 0:22:23
115. Arne Vanden Eynde Koninklijke Hoboken W.a.c. V.z.w. in 9:20:07 at 0:22:23
116. Ewout Verhagen Wv’t Luchtschip in 9:22:42 at 0:24:58
117. Jochems Robbe Mix 1 in 9:26:58 at 0:29:14
118. Steven Smet Wsc Hand In Hand Baal in 9:27:03 at 0:29:19
119. David Boley Twc Pijnenburg in 9:36:46 at 0:39:02