Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Events

Amber Neben takes lead of Tour de L’Aude

American Amber Neben, riding for the German team Nürnberger Versicherung, took the lead of the Tour de l’Aude Féminin on Sunday after her team won the 27km team time trial. Neben, the reigning world time trial champion, won the 10-day stage race overall title in 2005 and 2006. In 2005 Neben won the title by just one second ahead of Trixi Worrack. This time, Worrack is Neben's teammate and now sits in second, 8 seconds behind.

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

Neben at the 2009 Redlands Bicycle Classic

Neben at the 2009 Redlands Bicycle Classic

Photo: Don Karle

American Amber Neben, riding for the German team Nürnberger Versicherung, took the lead of the Tour de l’Aude Féminin on Sunday after her team won the 27km team time trial.

Neben, the reigning world time trial champion, won the 10-day stage race overall title in 2005 and 2006. In 2005 Neben won the title by just one second ahead of Trixi Worrack. This time, Worrack is Neben’s teammate and now sits in second, 8 seconds behind.

The next best placed American is Olympic champion Kristin Armstrong, in sixth at 12 seconds. Armstrong’s Cervelo TestTeam was second in the TTT, 12 seconds behind Nürnberger Versicherung.

Neben takes over the lead from Columbia-Highroad’s Ina-Yoko Teutenberg, who took the lead after her win in stage 1. Columbia was fourth in the TTT, at 22 seconds.

The race continues Monday with a 116km circuit stage in Lexignan Corbières.

Results

GC after stage 2:

  • 1. Amber Neben (USA) Equipe Nunberger Versicherung in 03:46:36
  • 2. Trixi Worrack (GER) Equipe Nunberger Versicherung in 03:46:44 at 08
  • 3. Regina Bruins (NED) Cervelo Test Team in 03:46:45 at 09
  • 4. Charlotte Becker (GER) Equipe Nunberger Versicherung in 03:46:45 at 09
  • 5. Madeleine Sandig (GER) Equipe Nunberger Versicherung in 03:46:47 at 11
  • 6. Kristin Armstrong (USA) Cervelo Test Team in 03:46:48 at 12
  • 7. Ina Teutenberg (GER) Team Columbia Highroad Women in 03:46:48 at 12
  • 8. Linda Villumsen (GER) Team Columbia Highroad Women in 03:46:55 at 19
  • 9. Eva Lutz (GER) Equipe Nunberger Versicherung in 03:46:56 at 20
  • 10. Claudia Hausler (GER) Cervelo Test Team in 03:46:58 at 22
  • 11. Emma Pooley (GBR) Cervelo Test Team in 03:46:58 at 22
  • 12. Mirjam Melchers-Van-Poppel (NED) Team Flexpoint in 03:47:02 at 26
  • 13. Trine Schmidt (DEN) Team Flexpoint in 03:47:03 at 27
  • 14. Loes Gunnewijk (NED) Team Flexpoint in 03:47:04 at 28
  • 15. Susanne Ljungskog (SWE) Team Flexpoint in 03:47:08 at 32
  • 16. Chantal Beltman (NED) Team Columbia Highroad Women in 03:47:10 at 34
  • 17. Iris Slappendel (NED) Team Flexpoint in 03:47:10 at 34
  • 18. Marianne Vos (NED) Dsb Bank – Nederland Bloeit in 03:47:19 at 43
  • 19. Saskia Elemans (NED) Team Flexpoint in 03:47:23 at 47
  • 20. Luise Keller (GER) Team Columbia Highroad Women in 03:47:25 at 49
  • 21. Bianca Puratch-Knoepfle (GER) Equipe Nunberger Versicherung in 03:47:25 at 49
  • 22. Liesbeth De-Vocht (BEL) Dsb Bank – Nederland Bloeit in 03:47:37 at 01:01
  • 23. Noëmie Cantele (ITA) Bigla Cycling Team in 03:47:39 at 01:03
  • 24. Tatiana Antoshina (RUS) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 03:47:45 at 01:09
  • 25. Emma Johansson (SWE) Red Sun Cycling Team in 03:47:50 at 01:14
  • 26. Julia Martisova (RUS) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 03:47:50 at 01:14
  • 27. Modesta Vzesniauskaite (LTU) Bigla Cycling Team in 03:47:51 at 01:15
  • 28. Tina Liebig (GER) Dsb Bank – Nederland Bloeit in 03:47:52 at 01:16
  • 29. Noortje Tabak (NED) Dsb Bank – Nederland Bloeit in 03:47:55 at 01:19
  • 30. Tania Belvederesi (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 03:48:01 at 01:25
  • 31. Monica Holler (SWE) Bigla Cycling Team in 03:48:04 at 01:28
  • 32. Chantal Blaak (NED) in 03:48:08 at 01:32
  • 33. Vicki Whitelaw (AUS) Vision 1 Racing in 03:48:11 at 01:35
  • 34. Sanne Van-Paassen (NED) in 03:48:12 at 01:36
  • 35. Julie Beveridge (CAN) in 03:48:14 at 01:38
  • 36. Nicole Cooke (GBR) Vision 1 Racing in 03:48:14 at 01:38
  • 37. Heather Logan (CAN) in 03:48:18 at 01:42
  • 38. Mascha Pijnenborg (NED) Red Sun Cycling Team in 03:48:18 at 01:42
  • 39. Jennifer Hohl (SUI) Bigla Cycling Team in 03:48:18 at 01:42
  • 40. Lucinda Brand (NED) in 03:48:19 at 01:43
  • 41. Nikki Harris (GBR) in 03:48:25 at 01:49
  • 42. Moriah Macgregor (CAN) in 03:48:25 at 01:49
  • 43. Pascale Jeuland (FRA) Vienne Futuroscope in 03:48:26 at 01:50
  • 44. Christel Ferrier-Bruneau (FRA) Vision 1 Racing in 03:48:27 at 01:51
  • 45. Petra Dijkman (NED) Red Sun Cycling Team in 03:48:30 at 01:54
  • 46. Jennifer Fischer (FRA) Vienne Futuroscope in 03:48:31 at 01:55
  • 47. Svetlana Bubnenkova (RUS) Fenixs in 03:48:31 at 01:55
  • 48. Sarah Stewart (CAN) in 03:48:31 at 01:55
  • 49. Helen Wyman (GBR) Vision 1 Racing in 03:48:31 at 01:55
  • 50. Katie Colclough (GBR) in 03:48:34 at 01:58
  • 51. Audrey Cordon (FRA) Vienne Futuroscope in 03:48:37 at 02:01
  • 52. Lucy Martin (GBR) in 03:48:37 at 02:01
  • 53. Natalia Boyarskaya (RUS) Fenixs in 03:48:38 at 02:02
  • 54. Elisabeth Armitstead (GBR) Lotto-Belisol Ladiesteam in 03:48:39 at 02:03
  • 55. Debby Van-Den-Berg (NED) Vision 1 Racing in 03:48:47 at 02:11
  • 56. Emmanuelle Merlot (FRA) Vienne Futuroscope in 03:48:47 at 02:11
  • 57. Karin Aune (SWE) Fenixs in 03:48:49 at 02:13
  • 58. Alexandra Greenfield (GBR) in 03:48:49 at 02:13
  • 59. Kaytee Boyd (NZL) Selle Italia Ghezzi in 03:48:50 at 02:14
  • 60. Denise Zuckermandel (GER) in 03:48:51 at 02:15
  • 61. Oxana Kozonchuk (RUS) Selle Italia Ghezzi in 03:48:51 at 02:15
  • 62. Joelle Numainville (CAN) Esgl 93 – Gsd Gestion in 03:48:53 at 02:17
  • 63. Grace Verbeke (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam in 03:48:53 at 02:17
  • 64. Leda Cox (GBR) Esgl 93 – Gsd Gestion in 03:48:54 at 02:18
  • 65. Martine Bras (NED) Selle Italia Ghezzi in 03:48:56 at 02:20
  • 66. Catherine Delfosse (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam in 03:49:01 at 02:25
  • 67. Béatrice Thomas (FRA) Esgl 93 – Gsd Gestion in 03:49:04 at 02:28
  • 68. Mélodie Lesueur (FRA) Esgl 93 – Gsd Gestion in 03:49:08 at 02:32
  • 69. Lina-Kristin Schink (GER) in 03:49:09 at 02:33
  • 70. Marina Romoli (ITA) Selle Italia Ghezzi in 03:49:11 at 02:35
  • 71. Emilia Fahlin (SWE) Team Columbia Highroad Women in 03:49:13 at 02:37
  • 72. Virginia Hennig (GER) in 03:49:25 at 02:49
  • 73. Emma Silversides (GBR) Lotto-Belisol Ladiesteam in 03:49:28 at 02:52
  • 74. Angela Hennig (GER) Dsb Bank – Nederland Bloeit in 03:49:30 at 02:54
  • 75. Paulina Brzezna (POL) Red Sun Cycling Team in 03:49:39 at 03:03
  • 76. Valentina Bastianelli (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 03:49:42 at 03:06
  • 77. Suzanne Van-Veen (NED) in 03:49:51 at 03:15
  • 78. Katherine Bates (AUS) Team Columbia Highroad Women in 03:50:22 at 03:46
  • 79. Audrey Lemieux (CAN) Esgl 93 – Gsd Gestion in 03:50:28 at 03:52
  • 80. Silvia Valsecchi (ITA) Selle Italia Ghezzi in 03:50:31 at 03:55
  • 81. Nathalie Jeuland (FRA) Vienne Futuroscope in 03:50:37 at 04:01
  • 82. Elise Depoorter (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam in 03:51:10 at 04:34
  • 83. Elena Eggl (GER) in 03:51:13 at 04:37
  • 84. Patricia Schwager (NED) Cervelo Test Team in 03:51:34 at 04:58
  • 85. Marieke Van-Wanroij (NED) Dsb Bank – Nederland Bloeit in 03:51:36 at 05:00
  • 86. Laure Werner (BEL) Red Sun Cycling Team in 03:51:44 at 05:08
  • 87. Lieselot Decroix (BEL) Cervelo Test Team in 03:51:47 at 05:11
  • 88. Veronica Andreasson (SWE) Bigla Cycling Team in 03:51:48 at 05:12
  • 89. Ludivine Henrion (BEL) Red Sun Cycling Team in 03:51:50 at 05:14
  • 90. Kim Schoonbaert (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam in 03:51:59 at 05:23
  • 91. Jenny Trew (CAN) in 03:52:31 at 05:55
  • 92. Marlijn Binnendijk (NED) in 03:52:33 at 05:57
  • 93. Catherine Hare-Willianson (GBR) Fenixs in 03:52:39 at 06:03
  • 94. Martina Corazza (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 03:52:45 at 06:09
  • 95. Carrie Cartmill (CAN) in 03:52:45 at 06:09
  • 96. Irene Van-Den-Broek (NED) in 03:53:02 at 06:26
  • 97. Bettina Kuhn (SUI) Bigla Cycling Team in 03:53:08 at 06:32
  • 98. Sigrid Corneo (SLO) Selle Italia Ghezzi in 03:54:44 at 08:08
  • 99. Veronica Alessio (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago in 03:55:24 at 08:48
  • 100. Janine Bubner (GER) in 04:01:56 at 15:20
  • 101. Jana Schemmer (GER) in 04:02:01 at 15:25
  • 102. Jennifer Letue (FRA) Esgl 93 – Gsd Gestion in 04:02:06 at 15:30
  • 103. Gabriella Day (GBR) Vision 1 Racing in 04:02:27 at 15:51
  • 104. Nadezda Vlasova (RUS) Fenixs in 04:05:27 at 18:51
  • 105. Fiona Dutriaux (FRA) Vienne Futuroscope in 04:06:33 at 19:57