Events

Alberto Contador wins final Basque tour time trial and overall

Spain's Alberto Contador overcame toothache to add the Tour of the Basque Country to his triumph in last year's Tour de France after success in the sixth and final stage here Saturday. The Astana ace, who has dominated the week since taking the first stage, beat Australian Cadel Evans by 20 seconds in the 20km individual time trial to wrap up the ProTour event. Evans (Silence-Lotto) finished second too in the overall standings, 30sec adrift.

Spain’s Alberto Contador overcame toothache to add the Tour of the Basque Country to his triumph in last year’s Tour de France after success in the sixth and final stage here Saturday.

The Astana ace, who has dominated the week since taking the first stage, beat Australian Cadel Evans by 20 seconds in the 20km individual time trial to wrap up the ProTour event.

Evans (Silence-Lotto) finished second too in the overall standings, 30sec adrift.

“I’m thrilled as I had plenty of doubts,” said Contador who revealed he’d been suffering from toothache this week. “I haven’t slept much, but I didn’t want to make this public to give my rivals encouragement.”

The rider from Madrid, who is unable to defend his Tour de France title this season due to the omission of his team from the race, dominated the time trial from end to end.

He had already established more than a 20-second cushion over Evans by the four kilometer mark.

Results

Stage 6 results:

1. Alberto Contador (Sp), Astana, 29:10

2. Cadel Evans (Aus), Silence-Lotto

3. Thomas Dekker (Nl), Rabobank

4. Damiano Cunego (I), Lampre

5. Robert Gesink (Nl), Rabobank, 1:16

6. Maxime Monfort (B), Cofidis, 1:17

7. Stefan Schumacher (G), Gerolsteiner, 1:17

8. Christopher Horner (USA), Astana, 1:17

9. Sandy Casar (F), Francaise des Jeux, 1:23

10. Marco Pinotti (I), Team High Road, 1:23

11. Mikel Astarloza (Sp), Euskaltel-Euskadi, 1:29

12. Kim Kirchen (Lux), Team High Road, 1:35

13. Dario Cataldo (I), Liquigas, 1:36

14. Jurgen Van Den Broeck (B), Silence-Lotto, 1:42

15. Ezequiel Mosquera (Sp), Karpin Galicia, 1:45

16. José Rujano Guillen (Vz), Caisse d’Epargne, 1:54

17. Frank Schleck (Lux), CSC, 1:57

18. Patxi Javier Vila (Sp), Lampre, 1:58

19. Daniel Navarro (Sp), Astana, 2:03

20. Vladimir Karpets (Rus), Caisse d’Epargne, 2:05

21. Carlos Sastre (Sp), CSC, 2:05

22. Davide Rebellin (I), Gerolsteiner, 2:07

23. David LÓpez (Sp), Caisse d’Epargne, 2:07

24. Xavier Florencio (Sp), Bouygues Telecom, 2:09

25. Yury Trofimov (Rus), Bouygues Telecom, 2:09

26. Bernhard Kohl (A), Gerolsteiner, 2:12

27. Igor AntÓn (Sp), Euskaltel-Euskadi, 2:13

28. Sergio Paulinho (P), Astana, 2:18

29. Amaël Moinard (F), Cofidis, 2:19

30. J. A. GÓmez Marchante (Sp), Saunier Duval, 2:20

31. Joaquin Rodriguez (Sp), Caisse d’Epargne, 2:23

32. Matthew Lloyd (Aus), Silence-Lotto, 2:23

33. David Arroyo (Sp), Caisse d’Epargne, 2:23

34. Beñat Intxausti (Sp), Saunier Duval, 2:25

35. Grischa Niermann (G), Rabobank, 2:28

36. Johann Tschopp (Swi), Bouygues Telecom, 2:30

37. Yaroslav Popovych (Ukr), Silence-Lotto, 2:36

38. Julien El Fares (F), Cofidis, 2:37

39. Egoi MartÍnez (Sp), Euskaltel-Euskadi, 2:43

40. Kjell CarlstrÖm (FIN), Liquigas, 2:44

41. Kanstantsin Siutsou (Blr), Team High Road, 2:45

42. Mauricio Ardila (Col), Rabobank, 2:46

43. Iker CamaÑo (Sp), Saunier Duval, 2:48

44. Alexandre Botcharov (Rus), Credit Agricole, 2:48

45. Chris SÖrensen (Dk), CSC, 2:49

46. Vladimir Efimkin (Rus), Paternina – Costa De Almeria, 2:53

47. Hubert Dupont (F), Paternina – Costa De Almeria, 2:54

48. Laurens Ten Dam (Nl), Rabobank, 2:56

49. Paul Martens (G), Rabobank, 3:00

50. Eduard Vorganov (Rus), Karpin Galicia, 3:00

51. Iban Mayoz (Sp), Karpin Galicia, 3:02

52. Andriy Grivko (Ukr), Milram, 3:09

53. David De La Fuente (Sp), Saunier Duval, 3:16

54. Marco Marzano (I), Lampre, 3:17

55. Dmitriy Fofonov (Kaz), Credit Agricole, 3:19

56. Peter Velits (SVK), Milram, 3:21

57. Mario Aerts (B), Silence-Lotto, 3:24

58. Steve Zampieri (Swi), Cofidis, 3:27

59. José Luis Arrieta (Sp), Paternina – Costa De Almeria, 3:29

60. Amets Txurruka (Sp), Euskaltel-Euskadi, 3:30

61. Morris Possoni (I), Team High Road, 3:32

62. Andrea Tonti (I), Quickstep, 3:35

63. Theo Eltink (Nl), Rabobank, 3:38

64. Guillaume Levarlet (F), Francaise des Jeux, 3:38

65. Thomas LÖvkvist (Swe), Team High Road, 3:41

66. Michael Albasini (Swi), Liquigas, 3:43

67. Francesco Gavazzi (I), Lampre, 3:43

68. Sergio Ghisalberti (I), Milram, 3:45

69. Daniele Righi (I), Lampre, 3:45

70. Hubert Schwab (Swi), Quickstep, 3:46

71. Manuel BeltrÁn (Sp), Liquigas, 3:46

72. A. Fdez. De La Puebla (Sp), Saunier Duval, 3:48

73. Oliver Zaugg (Swi), Gerolsteiner, 3:50

74. Alexander Efimkin (Rus), Quickstep, 3:51

75. Rubén Lobato (Sp), Saunier Duval, 3:55

76. Addy Engels (Nl), Quickstep, 3:57

77. Juan Manuel Garate (Sp), Quickstep, 4:01

78. Simon Gerrans (Aus), Credit Agricole, 4:02

79. Leonardo Duque (Col), Cofidis, 4:04

80. Michael Barry (CAN), Team High Road, 4:05

81. Pietro Caucchioli (I), Credit Agricole, 4:08

82. Dario David Cioni (I), Silence-Lotto, 4:10

83. Paolo Tiralongo (I), Lampre, 4:10

84. Volodymyr Bileka (Ukr), Silence-Lotto, 4:11

85. Jorge Azanza (Sp), Euskaltel-Euskadi, 4:11

86. Juan Francisco MourÓn (Sp), Karpin Galicia, 4:18

87. Dominik Roels (G), Milram, 4:22

88. Xabier Zandio (Sp), Caisse d’Epargne, 4:27

89. Christophe Brandt (B), Silence-Lotto, 4:36

90. Matthias Russ (G), Gerolsteiner, 4:42

91. Francis Mourey (F), Francaise des Jeux, 4:46

92. Bobby Julich (USA), CSC, 4:59

93. Joan Horrach (Sp), Caisse d’Epargne, 5:11

94. Matej Mugerli (SLO), Liquigas, 5:16

95. Iban Velasco (Sp), Euskaltel-Euskadi, 5:19

96. Ivan Santaromita (I), Liquigas, 5:29

97. Benjamín Noval (Sp), Astana, 5:33

98. Iñigo Landaluze (Sp), Euskaltel-Euskadi, 6:11

99. Inaki Isasi (Sp), Euskaltel-Euskadi, 6:26

GC, final:

1. Alberto Contador (Spa) Astana
2. Cadel Evans (Aus), Silence-Lotto

3. Thomas Dekker (Nl), Rabobank

4. Damiano Cunego (I), Lampre

5. Maxime Monfort (B), Cofidis, 1:25

6. Mikel Astarloza (Sp), Euskaltel-Euskadi, 1:37

7. Kim Kirchen (Lux), Team High Road, 1:43

8. Sandy Casar (F), Francaise des Jeux, 2:03

9. Ezequiel Mosquera (Sp), Karpin Galicia, 2:03

10. Frank Schleck (Lux), CSC, 2:05

11. Davide Rebellin (I), Gerolsteiner, 2:15

12. Robert Gesink (Nl), Rabobank, 2:36

13. Igor AntÓn (Sp), Euskaltel-Euskadi, 2:41

14. David LÓpez (Sp), Caisse d’Epargne, 2:47

15. Marco Pinotti (I), Team High Road, 2:55

16. Stefan Schumacher (G), Gerolsteiner, 3:17

17. Patxi Javier Vila (Sp), Lampre, 3:18

18. Johann Tschopp (Swi), Bouygues Telecom, 3:50

19. J. A. GÓmez Marchante (Sp), Saunier Duval, 4:00

20. Mauricio Ardila (Col), Rabobank, 4:34

21. David De La Fuente (Sp), Saunier Duval, 4:36

22. Yaroslav Popovych (Ukr), Silence-Lotto, 4:55

23. Jurgen Van Den Broeck (B), Silence-Lotto, 4:57

24. Peter Velits (SVK), Milram, 5:09

25. Rubén Lobato (Sp), Saunier Duval, 5:15

26. Dmitriy Fofonov (Kaz), Credit Agricole, 5:28

27. Joaquin Rodriguez (Sp), Caisse d’Epargne, 5:33

28. Alexander Efimkin (Rus), Quickstep, 5:46

29. Laurens Ten Dam (Nl), Rabobank, 6:01

30. Andriy Grivko (Ukr), Milram, 6:02

31. Kjell CarlstrÖm (FIN), Liquigas, 6:26

32. A. Fdez. De La Puebla (Sp), Saunier Duval, 6:30

33. Sergio Ghisalberti (I), Milram, 6:45

34. Leonardo Duque (Col), Cofidis, 6:51

35. Mario Aerts (B), Silence-Lotto, 6:57

36. Iker CamaÑo (Sp), Saunier Duval, 7:10

37. Vladimir Karpets (Rus), Caisse d’Epargne, 7:26

38. Volodymyr Bileka (Ukr), Silence-Lotto, 7:28

39. Oliver Zaugg (Swi), Gerolsteiner, 7:45

40. David Arroyo (Sp), Caisse d’Epargne, 8:36

41. Christopher Horner (USA), Astana, 9:18

42. Pietro Caucchioli (I), Credit Agricole, 9:40

43. Egoi MartÍnez (Sp), Euskaltel-Euskadi, 12:35

44. Paolo Tiralongo (I), Lampre, 12:47

45. Matej Mugerli (SLO), Liquigas, 13:23

46. Guillaume Levarlet (F), Francaise des Jeux, 13:43

47. Amets Txurruka (Sp), Euskaltel-Euskadi, 14:45

48. Francesco Gavazzi (I), Lampre, 14:47

49. Kanstantsin Siutsou (Blr), Team High Road, 15:35

50. Simon Gerrans (Aus), Credit Agricole, 15:59

51. Dario David Cioni (I), Silence-Lotto, 18:11

52. Yury Trofimov (Rus), Bouygues Telecom, 18:55

53. Carlos Sastre (Sp), CSC, 18:58

54. Xavier Florencio (Sp), Bouygues Telecom, 19:02

55. Daniel Navarro (Sp), Astana, 19:10

56. Bernhard Kohl (A), Gerolsteiner, 19:45

57. Eduard Vorganov (Rus), Karpin Galicia, 20:07

58. Marco Marzano (I), Lampre, 20:10

59. Sergio Paulinho (P), Astana, 20:26

60. Julien El Fares (F), Cofidis, 20:27

61. Vladimir Efimkin (Rus), Paternina – Costa De Almeria, 20:50

62. Alexandre Botcharov (Rus), Credit Agricole, 21:25

63. Manuel BeltrÁn (Sp), Liquigas, 21:31

64. Andrea Tonti (I), Quickstep, 21:32

65. Bobby Julich (USA), CSC, 21:52

66. Steve Zampieri (Swi), Cofidis, 22:04

67. Chris SÖrensen (Dk), CSC, 22:06

68. Morris Possoni (I), Team High Road, 27:19

69. José Luis Arrieta (Sp), Paternina – Costa De Almeria, 28:03

70. Theo Eltink (Nl), Rabobank, 29:55

71. Thomas LÖvkvist (Swe), Team High Road, 30:02

72. Jorge Azanza (Sp), Euskaltel-Euskadi, 30:12

73. Juan Manuel Garate (Sp), Quickstep, 30:16

74. Grischa Niermann (G), Rabobank, 30:38

75. Daniele Righi (I), Lampre, 33:38

76. Amaël Moinard (F), Cofidis, 33:53

77. Matthew Lloyd (Aus), Silence-Lotto, 33:57

78. Hubert Dupont (F), Paternina – Costa De Almeria, 35:20

79. Hubert Schwab (Swi), Quickstep, 35:20

80. Iban Velasco (Sp), Euskaltel-Euskadi, 37:45

81. Iban Mayoz (Sp), Karpin Galicia, 38:37

82. José Rujano Guillen (Vz), Caisse d’Epargne, 38:41

83. Beñat Intxausti (Sp), Saunier Duval, 38:52

84. Iñigo Landaluze (Sp), Euskaltel-Euskadi, 41:01

85. Michael Barry (CAN), Team High Road, 41:47

86. Dario Cataldo (I), Liquigas, 42:33

87. Dominik Roels (G), Milram, 43:07

88. Inaki Isasi (Sp), Euskaltel-Euskadi, 43:46

89. Michael Albasini (Swi), Liquigas, 43:51

90. Xabier Zandio (Sp), Caisse d’Epargne, 44:37

91. Christophe Brandt (B), Silence-Lotto, 45:02

92. Juan Francisco MourÓn (Sp), Karpin Galicia, 47:10

93. Joan Horrach (Sp), Caisse d’Epargne, 47:28

94. Paul Martens (G), Rabobank, 49:23

95. Francis Mourey (F), Francaise des Jeux, 53:33

96. Benjamín Noval (Sp), Astana, 53:42

97. Matthias Russ (G), Gerolsteiner, 57:08

98. Addy Engels (Nl), Quickstep, 59:53

99. Ivan Santaromita (I), Liquigas, 1:05:29