Race Report
Sonny Colbrelli out-sprinted a select group at the...

Sonny Colbrelli wins Brabantse Pijl

Italian Sonny Colbrelli wins the hilly midweek Brabantse Pijl race, out-sprinting defending champion Petr Vakoc.

Italian Sonny Colbrelli out-sprinted defending champion Petr Vakoc to win Wednesday’s Brabantse Pijl in Overijse, Belgium. The Bahrain-Merida rider won out of a select group at the top of the final climb, ahead of Quick-Step’s Vakoc and Lotto-Soudal’s Tiesj Benoot, who were second and third, respectively.

“What a win today! I think I deserved it, after a race where I attacked so many times. I’m really happy,” Colbrelli said.

Top-10 results

  • 1. Sonny COLBRELLI, BAHRAIN – MERIDA, in 4:44:22
  • 2. Petr VAKOC, QUICK – STEP FLOORS, at :00
  • 3. Tiesj BENOOT, LOTTO SOUDAL, at :00
  • 4. Tim WELLENS, LOTTO SOUDAL, at :00
  • 5. Bert-Jan LINDEMAN, TEAM LOTTO NL – JUMBO, at :00
  • 6. Christopher JUUL JENSEN, ORICA – SCOTT, at :00
  • 7. Dries DEVENYNS, QUICK – STEP FLOORS, at :00
  • 8. Silvan DILLIER, BMC RACING TEAM, at :00
  • 9. Victor CAMPENAERTS, TEAM LOTTO NL – JUMBO, at :06
  • 10. Laurens DE PLUS, QUICK – STEP FLOORS, at :06

The 197km race is considered a segue between the cobbled classics and the hilly Ardennes, which begin in earnest Sunday at Amstel Gold. Brabantse Pijl finished with three local laps and four trips up the Schavei finishing climb, a 700-meter hill with a 5.2 percent average gradient.

Five riders animated the day with an early breakaway that got a lead of up to seven minutes on the field. However, by the first of the final 23.5km circuits, the gap was only one minute.

“With just over two laps to go, I followed Victor Campenaerts when he attacked,” Benoot said. “Several riders joined us and together we rode towards the front group. On each hill the peloton came closer, but between the hills we rode away again.

“In the peloton several teams tried to take control, but the attempts were unsuccessful. In the last lap it was important to take the right position when riding onto the Schavei. Of course I hoped to win, but it’s not easy to beat Colbrelli in a sprint.”

Colbrelli, 26, earned his second win of the season after a number of solid finishes in the spring classics, such as seventh in E3 Harelbeke and 10th at Tour of Flanders. He also won stage 2 at Paris-Nice in March.

Full results

  • 1. Sonny COLBRELLI, BAHRAIN – MERIDA, in 4:44:22
  • 2. Petr VAKOC, QUICK – STEP FLOORS, at :00
  • 3. Tiesj BENOOT, LOTTO SOUDAL, at :00
  • 4. Tim WELLENS, LOTTO SOUDAL, at :00
  • 5. Bert-Jan LINDEMAN, TEAM LOTTO NL – JUMBO, at :00
  • 6. Christopher JUUL JENSEN, ORICA – SCOTT, at :00
  • 7. Dries DEVENYNS, QUICK – STEP FLOORS, at :00
  • 8. Silvan DILLIER, BMC RACING TEAM, at :00
  • 9. Victor CAMPENAERTS, TEAM LOTTO NL – JUMBO, at :06
  • 10. Laurens DE PLUS, QUICK – STEP FLOORS, at :06
  • 11. Michael MATTHEWS, TEAM SUNWEB, at :12
  • 12. Paul MARTENS, TEAM LOTTO NL – JUMBO, at :12
  • 13. Bryan COQUARD, DIRECT ENERGIE, at :12
  • 14. Enrico GASPAROTTO, BAHRAIN – MERIDA, at :12
  • 15. Philippe GILBERT, QUICK – STEP FLOORS, at :12
  • 16. Alberto BETTIOL, CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM, at :16
  • 17. Maxime VANTOMME, WB VERANCLASSIC AQUALITY PROTECT, at :16
  • 18. Juan Jose LOBATO DEL VALLE, TEAM LOTTO NL – JUMBO, at :16
  • 19. Jérôme BAUGNIES, WANTY – GROUPE GOBERT, at :16
  • 20. Jelle VANENDERT, LOTTO SOUDAL, at :16
  • 21. Lasse Norman HANSEN, AQUA BLUE SPORT, at :16
  • 22. Franck BONNAMOUR, FORTUNEO – VITAL CONCEPT, at :16
  • 23. Xandro MEURISSE, WANTY – GROUPE GOBERT, at :16
  • 24. Antwan TOLHOEK, TEAM LOTTO NL – JUMBO, at :16
  • 25. Tosh VAN DER SANDE, LOTTO SOUDAL, at :16
  • 26. Nick VAN DER LIJKE, ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ, at :16
  • 27. Jack HAIG, ORICA – SCOTT, at :16
  • 28. Dion SMITH, WANTY – GROUPE GOBERT, at :16
  • 29. Kristian SBARAGLI, TEAM DIMENSION DATA, at :16
  • 30. Huub DUYN, VERANDA’S WILLEMS – CRELAN, at :16
  • 31. Jeroen MEIJERS, ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ, at :16
  • 32. Pim LIGTHART, ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ, at :16
  • 33. Dylan TEUNS, BMC RACING TEAM, at :16
  • 34. Oscar RIESEBEEK, ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ, at :16
  • 35. Jan TRATNIK, CCC SPRANDI POLKOWICE, at :16
  • 36. Martijn BUDDING, ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ, at :16
  • 37. Thomas SPRENGERS, SPORT VLAANDEREN – BALOISE, at :16
  • 38. Ben HERMANS, BMC RACING TEAM, at :16
  • 39. Yoann BAGOT, COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS, at :16
  • 40. Eduardo SEPULVEDA, FORTUNEO – VITAL CONCEPT, at :16
  • 41. Sean DE BIE, LOTTO SOUDAL, at :16
  • 42. Luka PIBERNIK, BAHRAIN – MERIDA, at :16
  • 43. BERNARDO ALBEIRO SUAZA ARANGO, MANZANA POSTOBON TEAM, at :16
  • 44. Eliot LIETAER, SPORT VLAANDEREN – BALOISE, at :24
  • 45. Floris GERFS, BMC RACING TEAM, at :27
  • 46. Stéphane ROSSETTO, COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS, at :27
  • 47. Luis Angel MATE MARDONES, COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS, at :27
  • 48. Artem NYCH, GAZPROM – RUSVELO, at :27
  • 49. Daryl IMPEY, ORICA – SCOTT, at :31
  • 50. Aleksei TCATEVICH, GAZPROM – RUSVELO, at :41
  • 51. Enrico BATTAGLIN, TEAM LOTTO NL – JUMBO, at :41
  • 52. Simon GERRANS, ORICA – SCOTT, at :41
  • 53. Sébastien DELFOSSE, WB VERANCLASSIC AQUALITY PROTECT, at :46
  • 54. Igor BOEV, GAZPROM – RUSVELO, at :46
  • 55. Maxime BOUET, FORTUNEO – VITAL CONCEPT, at :46
  • 56. Tomasz MARCZYNSKI, LOTTO SOUDAL, at :46
  • 57. Gregory HABEAUX, WB VERANCLASSIC AQUALITY PROTECT, at :46
  • 58. Anthony PEREZ, COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS, at :46
  • 59. Benjamin DECLERCQ, SPORT VLAANDEREN – BALOISE, at :46
  • 60. Mark CHRISTIAN, AQUA BLUE SPORT, at :46
  • 61. Jens KEUKELEIRE, ORICA – SCOTT, at :46
  • 62. Michel KREDER, AQUA BLUE SPORT, at :46
  • 63. Simon CLARKE, CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM, at 1:04
  • 64. Simone PONZI, CCC SPRANDI POLKOWICE, at 1:07
  • 65. Jerome COUSIN, COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS, at 1:35
  • 66. Loïc VLIEGEN, BMC RACING TEAM, at 1:46
  • 67. Nathan HAAS, TEAM DIMENSION DATA, at 1:52
  • 68. Brendan CANTY, CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM, at 2:18
  • 69. Maciej PATERSKI, CCC SPRANDI POLKOWICE, at 2:29
  • 70. Jonas KOCH, CCC SPRANDI POLKOWICE, at 2:29
  • 71. Gaetan BILLE, VERANDA’S WILLEMS – CRELAN, at 2:56
  • 72. Grega BOLE, BAHRAIN – MERIDA, at 2:59
  • 73. Alex HOWES, CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM, at 3:23
  • 74. Tom VAN ASBROECK, CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM, at 4:45
  • 75. Charles PLANET, TEAM NOVO NORDISK, at 4:45
  • 76. Jakub KACZMAREK, CCC SPRANDI POLKOWICE, at 4:45
  • 77. Stijn DEVOLDER, VERANDA’S WILLEMS – CRELAN, at 4:45
  • 78. Kilian FRANKINY, BMC RACING TEAM, at 4:45
  • 79. Tim ARIESEN, ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ, at 4:45
  • 80. Dimitri PEYSKENS, WB VERANCLASSIC AQUALITY PROTECT, at 4:45
  • 81. Enrico BARBIN, BRD, at 5:19
  • 82. Jonathan HIVERT, DIRECT ENERGIE, at 6:51
  • 83. Benjamin PERRY, ISRAEL CYCLING ACADEMY, at 7:08
  • 84. Giulio CICCONE, BRD, at 7:08
  • 85. José Manuel DÍAZ, ISRAEL CYCLING ACADEMY, at 7:08
  • 86. Ivan GARCIA CORTINA, BAHRAIN – MERIDA, at 7:08
  • 87. Dries VAN GESTEL, SPORT VLAANDEREN – BALOISE, at 7:08
  • 88. Kenneth VAN ROOY, SPORT VLAANDEREN – BALOISE, at 7:08
  • 89. Thomas DE GENDT, LOTTO SOUDAL, at 7:08
  • 90. Kevin DELTOMBE, SPORT VLAANDEREN – BALOISE, at 7:08
  • 91. Rémi Cavagna, QUICK – STEP FLOORS, at 7:08
  • 92. David LOZANO RIBA, TEAM NOVO NORDISK, at 7:08
  • 93. Johannes FRÖHLINGER, TEAM SUNWEB, at 7:08
  • 94. Michal PALUTA, CCC SPRANDI POLKOWICE, at 7:08
  • 95. Frederik VEUCHELEN, WANTY – GROUPE GOBERT, at 7:08
  • 96. Adrian KUREK, CCC SPRANDI POLKOWICE, at 7:08
  • 97. Lennard KÄMNA, TEAM SUNWEB, at 7:08
  • 98. Meiyin WANG, BAHRAIN – MERIDA, at 7:08
  • 99. Guillaume VAN KEIRSBULCK, WANTY – GROUPE GOBERT, at 7:08
  • 100. Antoine WARNIER, WB VERANCLASSIC AQUALITY PROTECT, at 7:08
  • 101. Daniel TEKLEHAIMANOT, TEAM DIMENSION DATA, at 7:08
  • 102. FrantišEk SISR, CCC SPRANDI POLKOWICE, at 7:08
  • 103. Koen BOUWMAN, TEAM LOTTO NL – JUMBO, at 7:08
  • 104. Lennard HOFSTEDE, TEAM SUNWEB, at 7:08
  • 105. Sergey NIKOLAEV, GAZPROM – RUSVELO, at 7:08
  • 106. Florian VACHON, FORTUNEO – VITAL CONCEPT, at 7:08
  • 107. Elie GESBERT, FORTUNEO – VITAL CONCEPT, at 7:08
  • 108. Fernando ORJUELA GUTIERREZ, MANZANA POSTOBON TEAM, at 7:08
  • 109. JUAN PABLO VILLEGAS CARDONA, MANZANA POSTOBON TEAM, at 7:08
  • 110. Jacques Willem JANSE VAN RENSBURG, TEAM DIMENSION DATA, at 7:08
  • 111. Remy MERTZ, LOTTO SOUDAL, at 7:08
  • 112. Rob POWER, ORICA – SCOTT, at 7:08
  • 113. Steven LAMMERTINK, TEAM LOTTO NL – JUMBO, at 7:08
  • 114. Javier MEGIAS LEAL, TEAM NOVO NORDISK, at 7:08
  • 115. Jaco VENTER, TEAM DIMENSION DATA, at 7:08
  • 116. Jhojan Orlando GARCIA SOSA, MANZANA POSTOBON TEAM, at 7:51
  • 117. Christophe MASSON, WB VERANCLASSIC AQUALITY PROTECT, at 7:51
  • 118. Piet ALLEGAERT, SPORT VLAANDEREN – BALOISE, at 7:51
  • 119. Guillaume BOIVIN, ISRAEL CYCLING ACADEMY, at 8:11
  • 120. Tom BOHLI, BMC RACING TEAM, at 8:11
  • 121. Enric MAS NICOLAU, QUICK – STEP FLOORS, at 8:11
  • 122. Ryan GIBBONS, TEAM DIMENSION DATA, at 8:11
  • 123. Roman MAIKIN, GAZPROM – RUSVELO, at 8:11
  • 124. Evgeny SHALUNOV, GAZPROM – RUSVELO, at 8:11
  • 125. Toms SKUJINS, CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM, at 8:15
  • 126. THOMAS BOUDAT, DIRECT ENERGIE, at 9:45
  • 127. Otto VERGAERDE, VERANDA’S WILLEMS – CRELAN, at 12:29
  • DNF Dimitri CLAEYS, COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
  • DNF Pieter VANSPEYBROUCK, WANTY – GROUPE GOBERT
  • DNF Michaël VAN STAEYEN, COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
  • DNF Justin JULES, WB VERANCLASSIC AQUALITY PROTECT
  • DNF PIERRE LUC PERICHON, FORTUNEO – VITAL CONCEPT
  • DNF Fabien GRELLIER, DIRECT ENERGIE
  • DNF Yecid Arturo SIERRA SANCHEZ, MANZANA POSTOBON TEAM
  • DNF Arnold JEANNESSON, FORTUNEO – VITAL CONCEPT
  • DNF Angelo TULIK, DIRECT ENERGIE
  • DNF Romain SICARD, DIRECT ENERGIE
  • DNF Martijn TUSVELD, ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ
  • DNF Romain GUILLEMOIS, DIRECT ENERGIE
  • DNF Lukas SPENGLER, WB VERANCLASSIC AQUALITY PROTECT
  • DNF Adam BLYTHE, AQUA BLUE SPORT
  • DNF Christophe PRÉMONT, VERANDA’S WILLEMS – CRELAN
  • DNF Manuel SENNI, BMC RACING TEAM
  • DNF William CLARKE, CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM
  • DNF Michael HEPBURN, ORICA – SCOTT
  • DNF Svein TUFT, ORICA – SCOTT
  • DNF Ben O’CONNOR, TEAM DIMENSION DATA
  • DNF Youcef REGUIGUI, TEAM DIMENSION DATA
  • DNF Roy CURVERS, TEAM SUNWEB
  • DNF Simon GESCHKE, TEAM SUNWEB
  • DNF Martin VELITS, QUICK – STEP FLOORS
  • DNF Albert TIMMER, TEAM SUNWEB
  • DNF Tim DECLERCQ, QUICK – STEP FLOORS
  • DNF Matthew BRAMMEIER, AQUA BLUE SPORT
  • DNF Andrew FENN, AQUA BLUE SPORT
  • DNF Martyn IRVINE
  • DNF Lars Petter NORDHAUG, AQUA BLUE SPORT
  • DNF Vincenzo ALBANESE, BRD
  • DNF Nicola BOEM, BRD
  • DNF Marco MARONESE, BRD
  • DNF Mirco MAESTRI, BRD
  • DNF Lorenzo ROTA, BRD
  • DNF Chris HAMILTON, TEAM SUNWEB
  • DNF Aime DE GENDT, SPORT VLAANDEREN – BALOISE
  • DNF Nikolay TRUSOV, GAZPROM – RUSVELO
  • DNF Zakkari DEMPSTER, ISRAEL CYCLING ACADEMY
  • DNF Roy GOLDSTEIN, ISRAEL CYCLING ACADEMY
  • DNF Mihkel RÄIM, ISRAEL CYCLING ACADEMY
  • DNF Hamish SCHREURS, ISRAEL CYCLING ACADEMY
  • DNF Tyler WILLIAMS, ISRAEL CYCLING ACADEMY
  • DNF JUAN JOSE AMADOR CASTAÑO, MANZANA POSTOBON TEAM
  • DNF Jetse BOL, MANZANA POSTOBON TEAM
  • DNF David PER, BAHRAIN – MERIDA
  • DNF Etienne VAN EMPEL, ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ
  • DNF Andrei SOLOMENNIKOV, GAZPROM – RUSVELO
  • DNF Martijn VERSCHOOR, TEAM NOVO NORDISK
  • DNF Fabio CALABRIA, TEAM NOVO NORDISK
  • DNF Gerd DE KEIJZER, TEAM NOVO NORDISK
  • DNF Hendrikus VAN IJZENDOORN, TEAM NOVO NORDISK
  • DNF Brian KAMSTRA, TEAM NOVO NORDISK
  • DNF Dries DE BONDT, VERANDA’S WILLEMS – CRELAN
  • DNF Paolo SIMION, BRD
  • DNF Elias VAN BREUSSEGEM, VERANDA’S WILLEMS – CRELAN
  • DNF Stef VAN ZUMMEREN, VERANDA’S WILLEMS – CRELAN
  • DNF Mark MCNALLY, WANTY – GROUPE GOBERT
  • DNF JUAN SEBASTIAN MOLANO BENAVIDES, MANZANA POSTOBON TEAM