The final road cycling event of the Rio Olympics takes place Wednesday, August 10 in Rio de Janiero. Here’s a complete list of competitors.

Women’s time trial start list

Start time (Rio local time)/bib number/name/country
08:30:00, 25, PLICHTA Anna, POL
08:31:30, 24, KOPECKY Lotte, BEL
08:33:00, 23, MAJERUS Christine, LUX
08:34:30, 22, YONAMINE Eri, JPN
08:36:00, 21, HEINE Vita, NOR
08:37:30, 20, LEPISTO Lotta, FIN
08:39:00, 19, CORDON Audrey, FRA
08:40:30, 18, WHITTEN Tara, CAN
08:42:00, 17, NIEWIADOMA Katarzyna, POL
08:43:30, 16, AMIALIUSIK Alena, BLR
08:45:00, 15, POOLEY Emma, GBR
08:46:30, 14, CANUEL Karol-Ann, CAN
08:48:00, 13, DUYCK Ann-Sophie, BEL
08:49:30, 12, WORRACK Trixi, GER
08:51:00, 11, GARFOOT Katrin, AUS
08:52:30, 10, MOOLMAN-PASIO Ashleigh, RSA
08:54:00, 9, LONGO BORGHINI Elisa, ITA
08:55:30, 8, SOLOVEI Ganna, UKR
08:57:00, 7, van DIJK Ellen, NED
08:58:30, 6, STEVENS Evelyn, USA
09:00:00, 5, ZABELINSKAYA Olga, RUS
09:01:30, 4, BRENNAUER Lisa, GER
09:03:00, 3, van der BREGGEN Anna, NED
09:04:30, 2, VILLUMSEN Linda, NZL
09:06:00, 1, ARMSTRONG Kristin, USA

Men’s time trial start list

10:00:00, 37, CRAVEN Dan, NAM
10:01:30, 36, REGUIGUI Youcef, ALG
10:03:00, 35, ORKEN Ahmet, TUR
10:04:30, 34, MIZBANI IRANAGH Ghader, IRI
10:06:00, 33, LAHSAINI Mouhssine, MAR
10:07:30, 32, MONSALVE Yonathan, VEN
10:09:00, 31, KOCHETKOV Pavel, RUS
10:10:30, 30, SEPULVEDA Eduardo, ARG
10:12:00, 29, JUUL JENSEN Christopher, DEN
10:13:30, 28, PREIDLER Georg, AUT
10:15:00, 27, VUILLERMOZ Alexis, FRA
10:16:30, 26, GRIVKO Andriy, UKR
10:18:00, 25, GESCHKE Simon, GER
10:19:30, 24, BOOKWALTER Brent, USA
10:21:00, 23, ZEITS Andrey, KAZ
10:22:30, 22, CARUSO Damiano, ITA
10:24:00, 21, KONIG Leopold, CZE
10:25:30, 20, KWIATKOWSKI Michal, POL
10:27:00, 19, WELLENS Tim, BEL
11:15:00, 18, BOASSON HAGEN Edvald, NOR
11:16:30, 17, HOULE Hugo, CAN
11:18:00, 16, THOMAS Geraint, GBR
11:19:30, 15, ALAPHILIPPE Julian, FRA
11:21:00, 14, ROGLIC Primoz, SLO
11:22:30, 13, CASTROVIEJO NICOLAS Jonathan, ESP
11:24:00, 12, SIUTSOU Kanstantsin, BLR
11:25:30, 11, BODNAR Maciej, POL
11:27:00, 10, BARTA Jan, CZE
11:28:30, 9, OLIVEIRA Nelson, POR
11:30:00, 8, DENNIS Rohan, AUS
11:31:30, 7, IZAGUIRRE INSAUSTI Jon, ESP
11:33:00, 6, PHINNEY Taylor, USA
11:34:30, 5, CANCELLARA Fabian, SUI
11:36:00, 4, MARTIN Tony, GER
11:37:30, 3, KIRYIENKA Vasil, BLR
11:39:00, 2, DUMOULIN Tom, NED
11:40:30, 1, FROOME Christopher, GBR