By Andrew Hood

Castilla y León Stage 2: Kroon takes the stage win.

Photo: Graham Watson

Karsten Kroon (CSC) wanted to win a stage at Paris-Nice earlier this month to demonstrate he’s on track for the upcoming spring classics.

He could only manage second in a breakaway stage into Sisteron, but the 32-year-old Dutch rider made up for the close call with a tidy sprint finish Tuesday in the second stage of the Vuelta a Castilla y León to prove his point.

“I’ve never felt better coming into the spring as this year,” Kroon said. “Last year, I had some health problems and had an injury, but this year has been without mishap and I really want to try to win one of the big classics this year.”

Castilla y León Stage 2: Contador keeps the jersey

Photo: Graham Watson

Alberto Contador (Astana) retained his four-second lead over teammate Levi Leipheimer to stay comfortably in the overall leader’s jersey. Contador, a winner of Monday’s opening time trial, sprinted to fifth with Tyler Farrar (Slipstream-Chipotle) on his wheel.

Slipstream moved up into the lead of the team classification as sunny skies and cool temperatures welcomed the peloton for the 141.7km second stage from Segovia to Ávila.

Several riders tried in vain to slip away over the day’s third and final Cat. 2 climb, but Astana drilled the pace at the front of the pack to pick off the breakaway attempts one by one.

Astana’s hard work neutralized the final threat with 6km to go, but the steep run along the ramparts of Ávila’s walled city served up an exciting finale in the same finishing straight featured in the Vuelta a España.

Samuel Sánchez (Euskaltel-Euskadi) jumped with just under two kilometers to go over rough cobblestones. Giving chase was David de la Fuente (Saunier Duval), but Rabobank chased it down with 500 meters to go.

Thomas Dekker (Rabobank) opened up his sprint, but Kroon was perfectly placed right on his wheel and he easily came around his compatriot to snag the victory.

The 23rd Vuelta a Castilla y León continues Wednesday with the 159km third stage from Valladolid to Villa del Libro de Urueña. The rolling stage across the wheat fields of northern Spain features no rated climbs, but plenty of hills and wind.

Photo Gallery

Results

Results
1. Karsten Kroon (Nl), CSC, 141km in 3:30:19 (40.42kph)
2. Thomas Dekker (Nl), Rabobank s.t.
3. Bauke Mollema (Nl), Rabobank, s.t.
4. Iker Camano (Sp), Saunier Duval-Scott, s.t.
5. Alberto Contador Velasco (Sp), Astana, s.t.
6. Tyler Farrar (USA), Slipstream-Chipotle, s.t.
7. Mauricio Alberto Ardila Cano (Col), Rabobank, s.t.
8. Mauricio Soler (Col), Barloworld, s.t.
9. Aitor Perez Arrieta (Sp), Extremadura-Gruppo Gallardo, s.t.
10. Danail Andonov (Bul), Benfica, s.t.
11. Enrique Salgueiro (Sp), Extremadura-Gruppo Gallardo, s.t.
12. David De La Fuente Rasilla (Sp), Saunier Duval-Scott, s.t.
13. Mikel Pradera Rodriguez (Sp), Benfica, s.t.
14. Moises Duenas Nevado (Sp), Barloworld, s.t.
15. Danielli Nardello (I), Serramenti PVC Diquigiovanni, s.t.
16. Christian Vande Velde (USA), Slipstream-Chipotle, s.t.
17. Edgar Pinto (P), Benfica, s.t.
18. Samuel Sanchez Gonzalez (Sp), Euskaltel-Euskadi, s.t.
19. Francisco Jose Ventoso Alberdi (Sp), Andalucia-Cajasur, s.t.
20. Koldo Fernandez (Sp), Euskaltel-Euskadi, s.t.
21. Ruben Lobato Elvira (Sp), Saunier Duval-Scott, s.t.
22. Arnaud Coyot (F), Caisse d’Epargne, s.t.
23. Levi Leipheimer (USA), Astana, s.t.
24. Carlos Sastre Candil (Sp), CSC, s.t.
25. Jason McCartney (USA), CSC, s.t.
26. David Canada Garcia (Sp), Saunier Duval-Scott, s.t.
27. Dionisio Galparsoro Martinez (Sp), Euskaltel-Euskadi, s.t.
28. Ezequiel Mosquera Miguez (Sp), Karpin Galicia, s.t.
29. Jaume Rovira Pous (Sp), Extremadura-Gruppo Gallardo, s.t.
30. Francisco Perez Sanchez (Sp), Caisse d’Epargne, s.t.
31. Ignacio Sarabia Diaz (Mex), Extremadura-Gruppo Gallardo, s.t.
32. Inigo Cuesta Lopez De Castro (Sp), CSC, s.t.
33. Xabat Otxotorena (Sp), Extremadura-Gruppo Gallardo, s.t.
34. Eduard Vorganov (Rus), Karpin Galicia, s.t.
35. Jonathan Patrick McCarty (USA), Slipstream-Chipotle, s.t.
36. Gonzalo Rabunal Rios (Sp), Karpin Galicia, s.t.
37. Chris Anker Sørensen (Den), CSC, s.t.
38. Rui Da Costa (P), Benfica, s.t.
39. Inaki Isasi Flores (Sp), Euskaltel-Euskadi, s.t.
40. Volodymir Gustov (Ukr), CSC, s.t.
41. Jose Luis Carrasco Gamiz (Sp), Andalucia-Cajasur, s.t.
42. Francesco Bellotti (I), Barloworld, s.t.
43. Jose Azevedo (Sp), Benfica, s.t.
44. Leonardo Moser (I), Serramenti PVC Diquigiovanni, s.t.
45. Steven Cozza (USA), Slipstream-Chipotle, s.t.
46. Xabier Zandio Echaide (Sp), Caisse d’Epargne, s.t.
47. Jose Ruiz Sanchez (Sp), Andalucia-Cajasur, s.t.
48. Iban Mayoz (Sp), Karpin Galicia, s.t.
49. Jesus Ramirez Torres (Sp), Extremadura-Gruppo Gallardo, s.t.
50. Juan Jose Cobo Acebo (Sp), Saunier Duval-Scott, s.t.
51. Huub Duyn (Nl), Slipstream-Chipotle, s.t.
52. Jason Donald (USA), Slipstream-Chipotle, at 0:09
53. Daniel Martin (Irl), Slipstream-Chipotle, at 0:09
54. Sergio Pardilla Bellon (Sp), Burgos Monumental, at 0:09
55. Rafael Serrano Fernandez (Sp), Contentpolis-Murcia, at 0:09
56. Ruben Plaza (Sp), Benfica, at 0:09
57. Javier Moreno Bazan (Sp), Andalucia-Cajasur, at 0:09
58. Joan Horrach Rippoll (Sp), Caisse d’Epargne, at 0:09
59. Manuel Ortega Ocana (Sp), Andalucia-Cajasur, at 0:09
60. Mikel Nieve (Sp), Orbea-Oreka SDA, at 0:09
61. Danilo Hondo (I), Serramenti PVC Diquigiovanni, at 0:09
62. Julian Sanchez Pimienta (Sp), Contentpolis-Murcia, at 0:09
63. Jose Vicente Garcia Acosta (Sp), Caisse d’Epargne, at 0:09
64. Giampaolo Cheula (I), Barloworld, at 0:09
65. Koos Moerenhout (Nl), Rabobank, at 0:09
66. Luis Roberto Alvarez Martin (Sp), Burgos Monumental, at 0:09
67. Jose Antonio Redondo (Sp), Andalucia-Cajasur, at 0:22
68. John-Lee Augustyn (RSA), Barloworld, at 0:22
69. Marlon Alirio Perez Arango (Col), Caisse d’Epargne, at 0:22
70. Rigoberto Uran (Col), Caisse d’Epargne, at 0:22
71. Jose Mendes (P), Benfica, at 0:22
72. Oscar Pujol (Sp), Burgos Monumental, at 0:22
73. Felix Rafael Cardenas Ravalo (Col), Barloworld, at 0:22
74. Denis Menchov (Rus), Rabobank, at 0:22
75. Juan Francisco Mouron Doldan (Sp), Karpin Galicia, at 0:22
76. Eriz Ruiz d’Erentxun (Sp), Orbea-Oreka SDA, at 0:22
77. Eloy Teruel Rovira (Sp), Contentpolis-Murcia, at 0:22
78. Markel Irizar Aranburu (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 0:29
79. Amets Txurruka (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 0:29
80. Christian Pfannberger (Aut), Barloworld, at 0:29
81. Jesus Rosendo Prado (Sp), Andalucia-Cajasur, at 0:29
82. Alberto Fernandez (Sp), Karpin Galicia, at 0:29
83. Yon Bru Pascal (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 0:29
84. Daniel Sesma (Sp), Orbea-Oreka SDA, at 0:37
85. Ivan Melero Coco (Sp), Orbea-Oreka SDA, at 0:37
86. Ruben Reig Conejero (Sp), Contentpolis-Murcia, at 0:37
87. Diego Gallego Arnaiz (Sp), Burgos Monumental, at 0:37
88. Alberto Fernandez (Sp), Saunier Duval-Scott, at 0:37
89. Hugo Sancho (P), Benfica, at 0:37
90. Rafael Rodriguez (Sp), Contentpolis-Murcia, at 0:37
91. David Martin Velasco (Sp), Orbea-Oreka SDA, at 0:44
92. Jonathan Castroviejo (Sp), Orbea-Oreka SDA, at 0:45
93. Gustavo Dominguez Lemos (Sp), Karpin Galicia, at 0:45
94. Joaquin Sobrino Martinez (Sp), Burgos Monumental, at 0:45
95. Manuel Belletti (I), Serramenti PVC Diquigiovanni, at 0:45
96. Daniel Navarro Garcia (Sp), Astana, at 0:45
97. Pedro Gutierrez Alvarez (Sp), Burgos Monumental, at 0:45
98. Javier Mejias Leal (Sp), Saunier Duval-Scott, at 0:45
99. Israel Perez Rodriguez (Sp), Extremadura-Gruppo Gallardo, at 0:45
100. Jurgen Van Goolen (Bel), CSC, at 0:45
101. Eladio Sanchez (Sp), Orbea-Oreka SDA, at 0:45
102. Jose Rujano Guillen (Vz), Caisse d’Epargne, at 0:48
103. Hector Gonzalez (Sp), Saunier Duval-Scott, at 0:48
104. Chris Horner (USA), Astana, at 0:53
105. Josu Mondelo (Sp), Extremadura-Gruppo Gallardo, at 1:02
106. Ramon Troncoso Sobrino (Sp), Karpin Galicia, at 1:14
107. Jorge Sanchez Pimienta (Sp), Contentpolis-Murcia, at 1:17
108. Dmitry Kozontchuk (Rus), Rabobank, at 1:17
109. Jan Boven (Nl), Rabobank, at 1:17
110. Marco Corti (I), Barloworld, at 1:23
111. Aitor Olano (Sp), Orbea-Oreka SDA, at 1:23
112. Jose Vicente Toribio (Sp), Burgos Monumental, at 1:23
113. Jose Antonio Lopez Gil (Sp), Andalucia-Cajasur, at 1:28
114. Bram De Groot (Nl), Rabobank, at 1:30
115. Benjamin Noval Gonzalez (Sp), Astana, at 2:02
116. Sergio Miguel Moreira Paulinho (P), Astana, at 2:02
117. Andreas Klöden (G), Astana, at 2:05
118. Jose Luis Rubiera Vigil (Sp), Astana, at 2:05
119. Martin Mata Cabello (Sp), Burgos Monumental, at 2:05
120. Denis Bertolini (I), Serramenti PVC Diquigiovanni, at 2:05
121. Nazareno Rossi (I), Serramenti PVC Diquigiovanni, at 2:05
122. Alberto Rodriguez Oliver (Sp), Contentpolis-Murcia, at 9:15
123. Oleg Chuzhda (Ukr), Contentpolis-Murcia, at 9:59
124. Juan Jose Haedo (Arg), CSC, at 11:29
125. Roberto Cobo Gonzalez (Sp), Serramenti PVC Diquigiovanni, at 11:29
126. Roberto Traficante (I), Serramenti PVC Diquigiovanni, at 11:35

Overall standings
1. Alberto Contador Velasco (Sp), Astana, at 3:41:58
2. Levi Leipheimer (USA), Astana, at 0:04
3. Thomas Dekker (Nl), Rabobank, at 0:13
4. Jason McCartney (USA), CSC, at 0:15
5. Samuel Sanchez Gonzalez (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 0:19
6. Christian Vande Velde (USA), Slipstream-Chipotle, at 0:22
7. Steven Cozza (USA), Slipstream-Chipotle, at 0:25
8. Moises Duenas Nevado (Sp), Barloworld, at 0:28
9. Mauricio Soler (Col), Barloworld, at 0:28
10. Tyler Farrar (USA), Slipstream-Chipotle, at 0:30
11. Inigo Cuesta Lopez De Castro (Sp), CSC, at 0:34
12. Huub Duyn (Nl), Slipstream-Chipotle, at 0:36
13. Francisco Perez Sanchez (Sp), Caisse d’Epargne, at 0:28
14. Carlos Sastre Candil (Sp), CSC, at 0:28
15. Ezequiel Mosquera Miguez (Sp), Karpin Galicia, at 0:41
16. Gonzalo Rabunal Rios (Sp), Karpin Galicia, at 0:41
17. Juan Jose Cobo Acebo (Sp), Saunier Duval-Scott, at 0:41
18. Mauricio Alberto Ardila Cano (Col), Rabobank, at 0:41
19. Arnaud Coyot (F), Caisse d’Epargne, at 0:42
20. David Canada Garcia (Sp), Saunier Duval-Scott, at 0:42
21. Inaki Isasi Flores (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 0:43
22. Dionisio Galparsoro Martinez (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 0:44
23. Ruben Plaza (Sp), Benfica, at 0:44
24. Francisco Jose Ventoso Alberdi (Sp), Andalucia-Cajasur, at 0:45
25. Karsten Kroon (Nl), CSC, at 0:46
26. Bauke Mollema (Nl), Rabobank, at 0:47
27. Jose Ruiz Sanchez (Sp), Andalucia-Cajasur, at 0:47
28. Koos Moerenhout (Nl), Rabobank, at 0:47
29. Jaume Rovira Pous (Sp), Extremadura-Gruppo Gallardo, at 0:47
30. Jonathan Patrick McCarty (USA), Slipstream-Chipotle, at 0:48
31. Denis Menchov (Rus), Rabobank, at 0:50
32. Jason Donald (USA), Slipstream-Chipotle, at 0:52
33. Xabier Zandio Echaide (Sp), Caisse d’Epargne, at 0:53
34. Iker Camano (Sp), Saunier Duval-Scott, at 0:54
35. Francesco Bellotti (I), Barloworld, at 0:54
36. Jose Vicente Toribio (Sp), Burgos Monumental, at 0:56
37. Danail Andonov (Bul), Benfica, at 0:58
38. Aitor Perez Arrieta (Sp), Extremadura-Gruppo Gallardo, at 0:59
39. Marlon Alirio Perez Arango (Col), Caisse d’Epargne, at 1:00
40. Jose Luis Carrasco Gamiz (Sp), Andalucia-Cajasur, at 1:02
41. Volodymir Gustov (Ukr), CSC, at 1:02
42. Rui Da Costa (P), Benfica, at 1:02
43. David De La Fuente Rasilla (Sp), Saunier Duval-Scott, at 1:03
44. Jose Vicente Garcia Acosta (Sp), Caisse d’Epargne, at 1:05
45. Koldo Fernandez (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 1:06
46. Iban Mayoz (Sp), Karpin Galicia, at 1:06
47. Daniel Martin (Irl), Slipstream-Chipotle, at 1:07
48. Chris Anker Sørensen (Den), CSC, at 1:08
49. Sergio Pardilla Bellon (Sp), Burgos Monumental, at 1:09
50. Eduard Vorganov (Rus), Karpin Galicia, at 1:10
51. Jose Azevedo (Sp), Benfica, at 1:10
52. John-Lee Augustyn (RSA), Barloworld, at 1:11
53. Eloy Teruel Rovira (Sp), Contentpolis-Murcia, at 1:11
54. Rafael Serrano Fernandez (Sp), Contentpolis-Murcia, at 1:12
55. Edgar Pinto (P), Benfica, at 1:15
56. Mikel Pradera Rodriguez (Sp), Benfica, at 1:15
57. Jose Antonio Redondo (Sp), Andalucia-Cajasur, at 1:15
58. Enrique Salgueiro (Sp), Extremadura-Gruppo Gallardo, at 1:17
59. Joan Horrach Rippoll (Sp), Caisse d’Epargne, at 1:17
60. Felix Rafael Cardenas Ravalo (Col), Barloworld, at 1:17
61. Danielli Nardello (I), Serramenti PVC Diquigiovanni, at 1:18
62. Luis Roberto Alvarez Martin (Sp), Burgos Monumental, at 1:19
63. Manuel Ortega Ocana (Sp), Andalucia-Cajasur, at 1:19
64. Mikel Nieve (Sp), Orbea-Oreka SDA, at 1:19
65. Daniel Navarro Garcia (Sp), Astana, at 1:20
66. Giampaolo Cheula (I), Barloworld, at 1:21
67. Julian Sanchez Pimienta (Sp), Contentpolis-Murcia, at 1:21
68. Ruben Lobato Elvira (Sp), Saunier Duval-Scott, at 1:22
69. Leonardo Moser (I), Serramenti PVC Diquigiovanni, at 1:24
70. Chris Horner (USA), Astana, at 1:25
71. Christian Pfannberger (Aut), Barloworld, at 1:26
72. Javier Moreno Bazan (Sp), Andalucia-Cajasur, at 1:27
73. Markel Irizar Aranburu (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 1:30
74. Rigoberto Uran (Col), Caisse d’Epargne, at 1:30
75. Ivan Melero Coco (Sp), Orbea-Oreka SDA, at 1:34
76. Jose Mendes (P), Benfica, at 1:37
77. Daniel Sesma (Sp), Orbea-Oreka SDA, at 1:38
78. Amets Txurruka (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 1:41
79. Jesus Rosendo Prado (Sp), Andalucia-Cajasur, at 1:42
80. Jonathan Castroviejo (Sp), Orbea-Oreka SDA, at 1:42
81. Danilo Hondo (I), Serramenti PVC Diquigiovanni, at 1:42
82. Alberto Fernandez (Sp), Saunier Duval-Scott, at 1:43
83. David Martin Velasco (Sp), Orbea-Oreka SDA, at 1:45
84. Jesus Ramirez Torres (Sp), Extremadura-Gruppo Gallardo, at 1:45
85. Jose Rujano Guillen (Vz), Caisse d’Epargne, at 1:45
86. Juan Francisco Mouron Doldan (Sp), Karpin Galicia, at 1:46
87. Eriz Ruiz d’Erentxun (Sp), Orbea-Oreka SDA, at 1:49
88. Yon Bru Pascal (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 1:55
89. Eladio Sanchez (Sp), Orbea-Oreka SDA, at 1:56
90. Jurgen Van Goolen (Bel), CSC, at 1:59
91. Ignacio Sarabia Diaz (Mex), Extremadura-Gruppo Gallardo, at 2:00
92. Hector Gonzalez (Sp), Saunier Duval-Scott, at 2:00
93. Xabat Otxotorena (Sp), Extremadura-Gruppo Gallardo, at 2:02
94. Oscar Pujol (Sp), Burgos Monumental, at 2:02
95. Gustavo Dominguez Lemos (Sp), Karpin Galicia, at 2:03
96. Alberto Fernandez (Sp), Karpin Galicia, at 2:08
97. Israel Perez Rodriguez (Sp), Extremadura-Gruppo Gallardo, at 2:10
98. Javier Mejias Leal (Sp), Saunier Duval-Scott, at 2:10
99. Hugo Sancho (P), Benfica, at 2:18
100. Bram De Groot (Nl), Rabobank, at 2:18
101. Dmitry Kozontchuk (Rus), Rabobank, at 2:19
102. Ramon Troncoso Sobrino (Sp), Karpin Galicia, at 2:21
103. Joaquin Sobrino Martinez (Sp), Burgos Monumental, at 2:23
104. Ruben Reig Conejero (Sp), Contentpolis-Murcia, at 2:24
105. Diego Gallego Arnaiz (Sp), Burgos Monumental, at 2:24
106. Jan Boven (Nl), Rabobank, at 2:25
107. Rafael Rodriguez (Sp), Contentpolis-Murcia, at 2:27
108. Josu Mondelo (Sp), Extremadura-Gruppo Gallardo, at 2:29
109. Andreas Klöden (G), Astana, at 2:35
110. Benjamin Noval Gonzalez (Sp), Astana, at 2:46
111. Aitor Olano (Sp), Orbea-Oreka SDA, at 2:46
112. Manuel Belletti (I), Serramenti PVC Diquigiovanni, at 2:49
113. Pedro Gutierrez Alvarez (Sp), Burgos Monumental, at 2:53
114. Sergio Miguel Moreira Paulinho (P), Astana, at 2:56
115. Jose Luis Rubiera Vigil (Sp), Astana, at 3:02
116. Jose Antonio Lopez Gil (Sp), Andalucia-Cajasur, at 3:07
117. Marco Corti (I), Barloworld, at 3:09
118. Martin Mata Cabello (Sp), Burgos Monumental, at 3:17
119. Nazareno Rossi (I), Serramenti PVC Diquigiovanni, at 3:21
120. Jorge Sanchez Pimienta (Sp), Contentpolis-Murcia, at 3:35
121. Denis Bertolini (I), Serramenti PVC Diquigiovanni, at 4:48
122. Alberto Rodriguez Oliver (Sp), Contentpolis-Murcia, at 10:54
123. Oleg Chuzhda (Ukr), Contentpolis-Murcia, at 10:56
124. Juan Jose Haedo (Arg), CSC, at 12:38
125. Roberto Traficante (I), Serramenti PVC Diquigiovanni, at 12:41
126. Roberto Cobo Gonzalez (Sp), Serramenti PVC Diquigiovanni, at 13:38