1. Home » News » Road » Quick Step’s Sylvain Chavanel takes stage 3 and the Paris-Nice lead from Contador

Quick Step’s Sylvain Chavanel takes stage 3 and the Paris-Nice lead from Contador

2009 Paris-Nice, stage 3: Contador

2009 Paris-Nice, stage 3: Contador

Photo: Agence France Presse

Alberto Contador gave up his yellow jersey — at least temporarily — to Quick Step’s Sylvain Chavanel Tuesday after losing 1:10 in the third stage to a breakaway group containing Chavanel.

2009 Paris-Nice
Stage 3, Orval to Vichy, 178 km (110.6 miles)

GC Leader: Sylvain Chavanel (Quick Step)
Stage winner: Chavanel in 4:33:12
Stage winner’s average speed: 39.09 kph (24.3 mph)
Best Young Rider GC: Kevin Seeldrayers (Quick Step)
Mountain leader: Stephane Auge (Cofidis)
Best Team GC: Rabobank
Points Leader: Chavanel
Up next: Stage 4 is 173.5 km (107.7 miles) from Vichy to Saint-Étienne 173.5 km. The route includes six category three climbs.


2009 Stage winners:
Stage 1: Alberto Contador
Stage 2: Heinrich Haussler
Stage 3: Sylvain Chavanel

The break formed about 40 kilometers from the finish of the stage and swept up another group that had been out front for much of the 178 km race.

Contador is now in sixth place overall, 1:03 behind Chavanel.

2009 Paris-Nice, stage 3: Chavanel took the sprint and the lead.

2009 Paris-Nice, stage 3: Chavanel took the sprint and the lead.

Photo: Graham Watson

It is the second year in a row that Chavanel has taken the lead of Paris-Nice on the third stage. Last year, he held the lead for just one day before Rabobank’s Robert Gesink took over.

This year Rabobank blew the race apart when it accelerated 45km to the line.

Chavanel quickly joined the move and managed to hold on as Contador battled in vain to overcome a gap of some 30 seconds that had opened up as he fought to hang on to his overall lead.

“I saw how the guys from Rabobank were grouping together and I was ready for them,” Chavanel said. “I had a good feeling about it. I’m glad to be up there. I know that compared with the best climbers such as Contador in (Friday’s) Lure climb, well, I won’t say I have no chance but I’m not going to get ahead of myself there.”

“My morale is sky high,” he beamed. “The goal was to win a stage and make an impression in the overall standings so I’m half way there.”

Photo Gallery

Results

Stage 3 results | (GC standings) | (Points standings) | (Team GC) | Mountain standings) | (Young rider standings )

1. Sylvain Chavanel Quick Step in 4:33:12
2. Antonio Flecha Juan Rabobank
3. Sebastian Langeveld Rabobank at 00:00
4. Stéphane Auge Cofidis Le Credit En Ligne at s.t.
5. Kevin Seeldrayers Quick Step at s.t.
6. Manuel Garate Juan Rabobank at s.t.
7. Jürgen Roelandts Silence – Lotto at s.t.
8. Marcus Burghardt Team Columbia – High Road in 4:33:52 at 00:40
9. Heinrich Haussler Cervelo Test Team in 4:34:21 at 01:09
10. Sébastien Turgot Bbox Bouygues Telecom in 4:34:21 at 01:09
11. Mirco Lorenzetto Lampre – N.g.c in 4:34:21 at 01:09
12. Francesco Gavazzi Lampre – N.g.c in 4:34:21 at 01:09
13. Koen De Kort Skil-Shimano in 4:34:21 at 01:09
14. Christian Knees Team Milram in 4:34:21 at 01:09
15. Geoffroy Lequatre Agritubel in 4:34:21 at 01:09
16. Philippe Gilbert Silence – Lotto in 4:34:21 at 01:09
17. Marcel Sieberg Team Columbia – High Road in 4:34:21 at 01:09
18. Maxime Monfort Team Columbia – High Road in 4:34:21 at 01:09
19. Reine Taaramae Cofidis Le Credit En Ligne in 4:34:21 at 01:09
20. Luis-leon Sanchez Caisse D’epargne in 4:34:21 at 01:09
21. Maarten Tjallingii Rabobank in 4:34:21 at 01:09
22. Rinaldo Nocentini Ag2r-La Mondiale in 4:34:21 at 01:09
23. Carlos Barredo Quick Step in 4:34:21 at 01:09
24. Yury Trofimov Bbox Bouygues Telecom in 4:34:21 at 01:09
25. Albert Timmer Skil-Shimano in 4:34:21 at 01:09
26. Christophe Le Mevel Francaise Des Jeux in 4:34:21 at 01:09
27. Antoniobil Fischer Murilo Liquigas in 4:34:21 at 01:09
28. Jonathan Hivert Skil-Shimano in 4:34:21 at 01:09
29. Antonio Colom Team Katusha in 4:34:21 at 01:09
30. Frank Schleck Team Saxo Bank in 4:34:21 at 01:09
31. Alberto Contador Astana in 4:34:21 at 01:09
32. Gert Steegmans Team Katusha in 4:34:21 at 01:09
33. Jens Voigt Team Saxo Bank in 4:34:21 at 01:09
34. Samuel Sanchez Euskaltel – Euskadi in 4:34:21 at 01:09
35. Vladimir Karpets Team Katusha in 4:34:21 at 01:09
36. José Oroz Juan Euskaltel – Euskadi in 4:34:21 at 01:09
37. Inaki Isasi Euskaltel – Euskadi in 4:34:21 at 01:09
38. Karsten Kroon Team Saxo Bank in 4:34:21 at 01:09
39. Bram Tankink Rabobank in 4:34:21 at 01:09
40. David Millar Garmin – Slipstream in 4:34:21 at 01:09
41. Tom Veelers Skil-Shimano in 4:34:51 at 01:39
42. Mickael Cherel Francaise Des Jeux in 4:36:02 at 02:50
43. Hayden Roulston Cervelo Test Team in 4:36:02 at 02:50
44. Aleksandr Kuschynski Liquigas in 4:36:02 at 02:50
45. Jakob Fuglsang Team Saxo Bank in 4:36:02 at 02:50
46. Jérémy Roy Francaise Des Jeux in 4:36:02 at 02:50
47. Vladimir Efimkin Ag2r-La Mondiale in 4:36:02 at 02:50
48. Thomas Rohregger Team Milram in 4:36:02 at 02:50
49. Simon Spilak Lampre – N.g.c in 4:36:02 at 02:50
50. Alexandr Kolobnev Team Saxo Bank in 4:36:02 at 02:50
51. Niki Terpstra Team Milram in 4:36:02 at 02:50
52. Roman Kreuziger Liquigas in 4:36:02 at 02:50
53. Markus Fothen Team Milram in 4:36:02 at 02:50
54. Christophe Moreau Agritubel in 4:36:02 at 02:50
55. Jérôme Pineau Quick Step in 4:36:02 at 02:50
56. Kevin De Weert Quick Step in 4:36:02 at 02:50
57. Martin MÜller Team Milram in 4:36:02 at 02:50
58. Matthieu Ladagnous Francaise Des Jeux in 4:36:02 at 02:50
59. Marco Bandiera Lampre – N.g.c in 4:36:02 at 02:50
60. Frederik Willems Liquigas in 4:36:02 at 02:50
61. Sébastien Hinault Ag2r-La Mondiale in 4:36:02 at 02:50
62. Alexandre Pichot Bbox Bouygues Telecom in 4:36:02 at 02:50
63. Mathew Hayman Rabobank in 4:36:02 at 02:50
64. Pierre Rolland Bbox Bouygues Telecom in 4:36:02 at 02:50
65. Yaroslav Popovych Astana in 4:36:02 at 02:50
66. Theo Eltink Skil-Shimano in 4:36:02 at 02:50
67. Sandy Casar Francaise Des Jeux in 4:36:02 at 02:50
68. Manuele Mori Lampre – N.g.c in 4:36:02 at 02:50
69. Mickaël Buffaz Cofidis Le Credit En Ligne in 4:36:02 at 02:50
70. Gorka Verdugo Euskaltel – Euskadi in 4:36:02 at 02:50
71. Nicki Sorensen Team Saxo Bank in 4:36:02 at 02:50
72. Thomas Voeckler Bbox Bouygues Telecom in 4:36:02 at 02:50
73. Markel Irizar Euskaltel – Euskadi in 4:36:02 at 02:50
74. Haimar Zubeldia Astana in 4:36:02 at 02:50
75. Michaël Barry Team Columbia – High Road in 4:36:02 at 02:50
76. Christian Vandevelde Garmin – Slipstream in 4:36:02 at 02:50
77. Cyril Lemoine Skil-Shimano in 4:36:02 at 02:50
78. Imanol Erviti Caisse D’epargne in 4:36:02 at 02:50
79. Aitor Hernandez Euskaltel – Euskadi in 4:36:02 at 02:50
80. Francisco Reda Quick Step in 4:36:02 at 02:50
81. Thomas Peterson Garmin – Slipstream in 4:36:02 at 02:50
82. Broeck Jurgen Van Den Silence – Lotto in 4:36:02 at 02:50
83. Evgeni Petrov Team Katusha in 4:36:02 at 02:50
84. Andreï Amador Caisse D’epargne in 4:36:02 at 02:50
85. Yann Huguet Agritubel in 4:36:02 at 02:50
86. Danny Pate Garmin – Slipstream in 4:36:02 at 02:50
87. Kévin Van Impe Quick Step in 4:36:02 at 02:50
88. Nick Nuyens Rabobank in 4:36:02 at 02:50
89. David Loosli Lampre – N.g.c in 4:36:02 at 02:50
90. Jérémy Hunt Cervelo Test Team in 4:36:02 at 02:50
91. Amaël Moinard Cofidis Le Credit En Ligne in 4:36:02 at 02:50
92. Joan Horrach Team Katusha in 4:36:02 at 02:50
93. Christophe Laurent Agritubel in 4:43:19 at 10:07
94. Enrico Franzoi Liquigas in 4:43:20 at 10:08
95. Alan Perez Euskaltel – Euskadi in 4:43:20 at 10:08
96. Sébastien Chavanel Francaise Des Jeux in 4:43:20 at 10:08
97. Javier Aramendia Euskaltel – Euskadi in 4:43:20 at 10:08
98. David Lopez Garcia Caisse D’epargne in 4:43:20 at 10:08
99. Sylvain Calzati Agritubel in 4:43:20 at 10:08
100. Floris Goesinnen Skil-Shimano in 4:43:20 at 10:08
101. Xavier Florencio Cervelo Test Team in 4:43:20 at 10:08
102. Christophe Riblon Ag2r-La Mondiale in 4:43:20 at 10:08
103. Benjamin Noval Gonzalez Astana in 4:43:20 at 10:08
104. Pietro Caucchioli Lampre – N.g.c in 4:43:20 at 10:08
105. Sébastien Joly Francaise Des Jeux in 4:43:20 at 10:08
106. Alexandre Botcharov Team Katusha in 4:43:20 at 10:08
107. Wilfried Cretskens Silence – Lotto in 4:43:20 at 10:08
108. Chris Sorensen Team Saxo Bank in 4:43:20 at 10:08
109. Nikita Eskov Team Katusha in 4:43:20 at 10:08
110. Cadel Evans Silence – Lotto in 4:43:20 at 10:08
111. Gustav Larsson Team Saxo Bank in 4:43:20 at 10:08
112. Tony Martin Team Columbia – High Road in 4:43:20 at 10:08
113. Piet Rooijakkers Skil-Shimano in 4:43:20 at 10:08
114. Romain Feillu Agritubel in 4:43:20 at 10:08
115. Samuel Dumoulin Cofidis Le Credit En Ligne in 4:43:20 at 10:08
116. Nicolas Roche Ag2r-La Mondiale in 4:43:20 at 10:08
117. Damien Monier Cofidis Le Credit En Ligne in 4:43:20 at 10:08
118. Maciej Bodnar Liquigas in 4:43:20 at 10:08
119. Martin Velits Team Milram in 4:43:20 at 10:08
120. Styn Vandenbergh Team Katusha in 4:44:46 at 11:34
121. Mark Renshaw Team Columbia – High Road in 4:44:46 at 11:34
122. Marco Pinotti Team Columbia – High Road in 4:44:46 at 11:34
123. Sergio Paulinho Astana in 4:44:46 at 11:34
124. Olivier Bonnaire Bbox Bouygues Telecom in 4:44:46 at 11:34
125. Oscar Pereiro Sio Caisse D’epargne in 4:44:46 at 11:34
126. Daniel Moreno Fernandez Caisse D’epargne in 4:44:46 at 11:34
127. Walle Jurgen Van De Quick Step in 4:44:46 at 11:34
128. Mickaël Delage Silence – Lotto in 4:44:46 at 11:34
129. Thomas Fothen Team Milram in 4:44:46 at 11:34
130. Matthias Russ Team Milram in 4:44:46 at 11:34
131. Hubert Dupont Ag2r-La Mondiale in 4:44:46 at 11:34
132. Stephane Goubert Ag2r-La Mondiale in 4:44:46 at 11:34
133. Yohann Gene Bbox Bouygues Telecom in 4:44:46 at 11:34
134. Daniel Navarro Astana in 4:44:46 at 11:34
135. Michael SchÄr Astana in 4:44:46 at 11:34
136. Cyril Gautier Bbox Bouygues Telecom in 4:44:46 at 11:34
137. Luis Arrieta Jose Ag2r-La Mondiale in 4:44:46 at 11:34
138. Maxime Bouet Agritubel in 4:44:46 at 11:34
139. Nicolas Vogondy Agritubel in 4:44:46 at 11:34
140. Daniel Fleeman Cervelo Test Team in 4:44:46 at 11:34
141. Trent Lowe Garmin – Slipstream in 4:44:46 at 11:34
142. Bradley Wiggins Garmin – Slipstream in 4:44:46 at 11:34
143. Steven Cozza Garmin – Slipstream in 4:44:46 at 11:34
144. Mathieu Perget Caisse D’epargne in 4:44:46 at 11:34
145. Brian Vandborg Liquigas in 4:44:46 at 11:34
146. Serge Pauwels Cervelo Test Team in 4:44:46 at 11:34
147. Jelle Vanendert Silence – Lotto in 4:44:46 at 11:34
148. Ivan Santaromita Liquigas in 4:44:46 at 11:34
149. David Moncoutie Cofidis Le Credit En Ligne in 4:44:46 at 11:34
150. Inigo Cuesta Cervelo Test Team in 4:50:14 at 17:02
151. Jussi Veikkanen Francaise Des Jeux in 4:50:14 at 17:02
152. Matthew Lloyd Silence – Lotto in 4:50:14 at 17:02
153. Alexandr Dyachenko Astana in 4:50:14 at 17:02

GC after stage 3: | (Top)

1. Sylvain Chavanel Quick Step in 9:29:24
2. Manuel Garate Juan Rabobank in 9:29:57
3. Antonio Flecha Juan Rabobank in 9:30:00 at 00:36
4. Kevin Seeldrayers Quick Step in 9:30:01 at 00:37
5. Jürgen Roelandts Silence – Lotto in 9:30:04 at 00:40
6. Alberto Contador Astana in 9:30:27 at 01:03
7. Luis-leon Sanchez Caisse D’epargne in 9:30:36 at 01:12
8. Stéphane Auge Cofidis Le Credit En Ligne in 9:30:38 at 01:14
9. David Millar Garmin – Slipstream in 9:30:41 at 01:17
10. Antonio Colom Team Katusha in 9:30:46 at 01:22
11. Heinrich Haussler Cervelo Test Team in 9:30:47 at 01:23
12. Vladimir Karpets Team Katusha in 9:30:48 at 01:24
13. Marcus Burghardt Team Columbia – High Road in 9:30:50 at 01:26
14. Jens Voigt Team Saxo Bank in 9:30:54 at 01:30
15. Maxime Monfort Team Columbia – High Road in 9:30:59 at 01:35
16. Carlos Barredo Quick Step in 9:30:59 at 01:35
17. Samuel Sanchez Euskaltel – Euskadi in 9:31:00 at 01:36
18. Rinaldo Nocentini Ag2r-La Mondiale in 9:31:01 at 01:37
19. Frank Schleck Team Saxo Bank in 9:31:03 at 01:39
20. Christian Knees Team Milram in 9:31:04 at 01:40
21. Sébastien Turgot Bbox Bouygues Telecom in 9:31:06 at 01:42
22. Reine Taaramae Cofidis Le Credit En Ligne in 9:31:08 at 01:44
23. Marcel Sieberg Team Columbia – High Road in 9:31:09 at 01:45
24. Albert Timmer Skil-Shimano in 9:31:11 at 01:47
25. Karsten Kroon Team Saxo Bank in 9:31:12 at 01:48
26. Mirco Lorenzetto Lampre – N.g.c in 9:31:15 at 01:51
27. José Oroz Juan Euskaltel – Euskadi in 9:31:15 at 01:51
28. Koen De Kort Skil-Shimano in 9:31:16 at 01:52
29. Bram Tankink Rabobank in 9:31:17 at 01:53
30. Jonathan Hivert Skil-Shimano in 9:31:18 at 01:54
31. Philippe Gilbert Silence – Lotto in 9:31:18 at 01:54
32. Maarten Tjallingii Rabobank in 9:31:18 at 01:54
33. Christophe Le Mevel Francaise Des Jeux in 9:31:20 at 01:56
34. Gert Steegmans Team Katusha in 9:31:20 at 01:56
35. Inaki Isasi Euskaltel – Euskadi in 9:31:21 at 01:57
36. Yury Trofimov Bbox Bouygues Telecom in 9:31:24 at 02:00
37. Francesco Gavazzi Lampre – N.g.c in 9:31:29 at 02:05
38. Geoffroy Lequatre Agritubel in 9:31:30 at 02:06
39. Antoniobil Fischer Murilo Liquigas in 9:31:36 at 02:12
40. Tom Veelers Skil-Shimano in 9:31:59 at 02:35
41. Kévin Van Impe Quick Step in 9:32:33 at 03:09
42. Cyril Lemoine Skil-Shimano in 9:32:33 at 03:09
43. Niki Terpstra Team Milram in 9:32:38 at 03:14
44. Jakob Fuglsang Team Saxo Bank in 9:32:39 at 03:15
45. Yaroslav Popovych Astana in 9:32:39 at 03:15
46. Roman Kreuziger Liquigas in 9:32:42 at 03:18
47. Hayden Roulston Cervelo Test Team in 9:32:43 at 03:19
48. Markel Irizar Euskaltel – Euskadi in 9:32:44 at 03:20
49. Thomas Voeckler Bbox Bouygues Telecom in 9:32:46 at 03:22
50. Evgeni Petrov Team Katusha in 9:32:47 at 03:23
51. Haimar Zubeldia Astana in 9:32:47 at 03:23
52. Kevin De Weert Quick Step in 9:32:48 at 03:24
53. Sandy Casar Francaise Des Jeux in 9:32:49 at 03:25
54. Christophe Moreau Agritubel in 9:32:49 at 03:25
55. Simon Spilak Lampre – N.g.c in 9:32:50 at 03:26
56. Imanol Erviti Caisse D’epargne in 9:32:50 at 03:26
57. Gorka Verdugo Euskaltel – Euskadi in 9:32:50 at 03:26
58. Andreï Amador Caisse D’epargne in 9:32:50 at 03:26
59. Jérôme Pineau Quick Step in 9:32:53 at 03:29
60. Markus Fothen Team Milram in 9:32:53 at 03:29
61. Danny Pate Garmin – Slipstream in 9:32:54 at 03:30
62. Yann Huguet Agritubel in 9:32:54 at 03:30
63. Martin MÜller Team Milram in 9:32:55 at 03:31
64. Jérémy Hunt Cervelo Test Team in 9:32:55 at 03:31
65. Matthieu Ladagnous Francaise Des Jeux in 9:32:57 at 03:33
66. Broeck Jurgen Van Den Silence – Lotto in 9:32:58 at 03:34
67. Nick Nuyens Rabobank in 9:32:58 at 03:34
68. Thomas Rohregger Team Milram in 9:32:59 at 03:35
69. Michaël Barry Team Columbia – High Road in 9:33:00 at 03:36
70. Amaël Moinard Cofidis Le Credit En Ligne in 9:33:01 at 03:37
71. Pierre Rolland Bbox Bouygues Telecom in 9:33:02 at 03:38
72. Nicki Sorensen Team Saxo Bank in 9:33:02 at 03:38
73. Frederik Willems Liquigas in 9:33:04 at 03:40
74. Francisco Reda Quick Step in 9:33:05 at 03:41
75. Mickaël Buffaz Cofidis Le Credit En Ligne in 9:33:05 at 03:41
76. Alexandr Kolobnev Team Saxo Bank in 9:33:06 at 03:42
77. Jérémy Roy Francaise Des Jeux in 9:33:07 at 03:43
78. Thomas Peterson Garmin – Slipstream in 9:33:08 at 03:44
79. Vladimir Efimkin Ag2r-La Mondiale in 9:33:08 at 03:44
80. Joan Horrach Team Katusha in 9:33:08 at 03:44
81. Mathew Hayman Rabobank in 9:33:14 at 03:50
82. Christian Vandevelde Garmin – Slipstream in 9:33:23 at 03:59
83. Sébastien Hinault Ag2r-La Mondiale in 9:33:23 at 03:59
84. David Loosli Lampre – N.g.c in 9:33:26 at 04:02
85. Alexandre Pichot Bbox Bouygues Telecom in 9:33:26 at 04:02
86. Marco Bandiera Lampre – N.g.c in 9:33:26 at 04:02
87. Manuele Mori Lampre – N.g.c in 9:33:27 at 04:03
88. Theo Eltink Skil-Shimano in 9:33:30 at 04:06
89. Mickael Cherel Francaise Des Jeux in 9:34:03 at 04:39
90. Aitor Hernandez Euskaltel – Euskadi in 9:35:06 at 05:42
91. Aleksandr Kuschynski Liquigas in 9:35:07 at 05:43
92. Tony Martin Team Columbia – High Road in 9:39:37 at 10:13
93. Maciej Bodnar Liquigas in 9:39:57 at 10:33
94. Cadel Evans Silence – Lotto in 9:39:57 at 10:33
95. Christophe Riblon Ag2r-La Mondiale in 9:39:59 at 10:35
96. Martin Velits Team Milram in 9:40:00 at 10:36
97. Damien Monier Cofidis Le Credit En Ligne in 9:40:04 at 10:40
98. Benjamin Noval Gonzalez Astana in 9:40:13 at 10:49
99. Gustav Larsson Team Saxo Bank in 9:40:15 at 10:51
100. Nicolas Roche Ag2r-La Mondiale in 9:40:15 at 10:51
101. Floris Goesinnen Skil-Shimano in 9:40:17 at 10:53
102. Xavier Florencio Cervelo Test Team in 9:40:17 at 10:53
103. Alan Perez Euskaltel – Euskadi in 9:40:18 at 10:54
104. Nikita Eskov Team Katusha in 9:40:20 at 10:56
105. Sebastian Langeveld Rabobank in 9:40:21 at 10:57
106. Chris Sorensen Team Saxo Bank in 9:40:22 at 10:58
107. Sébastien Joly Francaise Des Jeux in 9:40:24 at 11:00
108. Sébastien Chavanel Francaise Des Jeux in 9:40:28 at 11:04
109. David Lopez Garcia Caisse D’epargne in 9:40:29 at 11:05
110. Enrico Franzoi Liquigas in 9:40:32 at 11:08
111. Sylvain Calzati Agritubel in 9:40:33 at 11:09
112. Romain Feillu Agritubel in 9:40:40 at 11:16
113. Alexandre Botcharov Team Katusha in 9:40:40 at 11:16
114. Samuel Dumoulin Cofidis Le Credit En Ligne in 9:40:42 at 11:18
115. Wilfried Cretskens Silence – Lotto in 9:40:46 at 11:22
116. Javier Aramendia Euskaltel – Euskadi in 9:40:47 at 11:23
117. Bradley Wiggins Garmin – Slipstream in 9:40:59 at 11:35
118. Marco Pinotti Team Columbia – High Road in 9:41:21 at 11:57
119. Sergio Paulinho Astana in 9:41:23 at 11:59
120. Mark Renshaw Team Columbia – High Road in 9:41:27 at 12:03
121. Daniel Moreno Fernandez Caisse D’epargne in 9:41:31 at 12:07
122. Daniel Navarro Astana in 9:41:32 at 12:08
123. Steven Cozza Garmin – Slipstream in 9:41:34 at 12:10
124. Nicolas Vogondy Agritubel in 9:41:36 at 12:12
125. Oscar Pereiro Sio Caisse D’epargne in 9:41:39 at 12:15
126. Thomas Fothen Team Milram in 9:41:44 at 12:20
127. Cyril Gautier Bbox Bouygues Telecom in 9:41:45 at 12:21
128. Maxime Bouet Agritubel in 9:41:49 at 12:25
129. Styn Vandenbergh Team Katusha in 9:41:54 at 12:30
130. Mickaël Delage Silence – Lotto in 9:41:55 at 12:31
131. Stephane Goubert Ag2r-La Mondiale in 9:41:56 at 12:32
132. Hubert Dupont Ag2r-La Mondiale in 9:41:57 at 12:33
133. Walle Jurgen Van De Quick Step in 9:41:58 at 12:34
134. Yohann Gene Bbox Bouygues Telecom in 9:41:58 at 12:34
135. Jelle Vanendert Silence – Lotto in 9:41:59 at 12:35
136. Ivan Santaromita Liquigas in 9:42:00 at 12:36
137. Mathieu Perget Caisse D’epargne in 9:42:01 at 12:37
138. Serge Pauwels Cervelo Test Team in 9:42:01 at 12:37
139. Daniel Fleeman Cervelo Test Team in 9:42:10 at 12:46
140. Piet Rooijakkers Skil-Shimano in 9:42:12 at 12:48
141. Olivier Bonnaire Bbox Bouygues Telecom in 9:42:20 at 12:56
142. Christophe Laurent Agritubel in 9:42:48 at 13:24
143. Pietro Caucchioli Lampre – N.g.c in 9:42:51 at 13:27
144. Brian Vandborg Liquigas in 9:43:45 at 14:21
145. Michael SchÄr Astana in 9:43:51 at 14:27
146. David Moncoutie Cofidis Le Credit En Ligne in 9:43:56 at 14:32
147. Luis Arrieta Jose Ag2r-La Mondiale in 9:44:02 at 14:38
148. Jussi Veikkanen Francaise Des Jeux in 9:46:57 at 17:33
149. Matthew Lloyd Silence – Lotto in 9:47:59 at 18:35
150. Inigo Cuesta Cervelo Test Team in 9:49:28 at 20:04
151. Trent Lowe Garmin – Slipstream in 9:51:39 at 22:15
152. Matthias Russ Team Milram in 9:51:48 at 22:24
153. Alexandr Dyachenko Astana in 9:57:10 at 27:46

Points standings after stage 3 | (Top)

1. Sylvain Chavanel Quick Step 42 points
2. Heinrich Haussler Cervelo Test Team 42 points
3. Mirco Lorenzetto Lampre – N.g.c 30 points
4. Antonio Flecha Juan Rabobank 27 points
5. Alberto Contador Astana 25 points
6. Bradley Wiggins Garmin – Slipstream 22 points
7. Mark Renshaw Team Columbia – High Road 22 points
8. Luis-leon Sanchez Caisse D’epargne 21 points
9. Sébastien Turgot Bbox Bouygues Telecom 20 points
10. Sebastian Langeveld Rabobank 20 points
11. Stéphane Auge Cofidis Le Credit En Ligne 19 points
12. Tom Veelers Skil-Shimano 18 points
13. Tony Martin Team Columbia – High Road 18 points
14. Manuel Garate Juan Rabobank 17 points
15. Kevin Seeldrayers Quick Step 17 points
16. Jürgen Roelandts Silence – Lotto 16 points
17. David Millar Garmin – Slipstream 16 points
18. Antoniobil Fischer Murilo Liquigas 16 points
19. Kévin Van Impe Quick Step 16 points
20. Philippe Gilbert Silence – Lotto 15 points
21. Sébastien Chavanel Francaise Des Jeux 15 points
22. Sébastien Hinault Ag2r-La Mondiale 14 points
23. Antonio Colom Team Katusha 13 points
24. Marcus Burghardt Team Columbia – High Road 13 points
25. Samuel Dumoulin Cofidis Le Credit En Ligne 13 points
26. Vladimir Karpets Team Katusha 12 points
27. Romain Feillu Agritubel 12 points
28. Cyril Lemoine Skil-Shimano 11 points
29. Mathew Hayman Rabobank 11 points
30. Francesco Gavazzi Lampre – N.g.c 9 points
31. Jens Voigt Team Saxo Bank 8 points
32. Koen De Kort Skil-Shimano 8 points
33. Nicolas Roche Ag2r-La Mondiale 8 points
34. Christian Knees Team Milram 7 points
35. Marco Pinotti Team Columbia – High Road 7 points
36. Thomas Fothen Team Milram 7 points
37. Christophe Laurent Agritubel 6 points
38. Geoffroy Lequatre Agritubel 6 points
39. Niki Terpstra Team Milram 6 points
40. Marcel Sieberg Team Columbia – High Road 4 points
41. Markus Fothen Team Milram 4 points
42. Aleksandr Kuschynski Liquigas 4 points
43. Sergio Paulinho Astana 4 points
44. Christophe Le Mevel Francaise Des Jeux 3 points
45. Maxime Monfort Team Columbia – High Road 3 points
46. Gert Steegmans Team Katusha 3 points
47. Maciej Bodnar Liquigas 3 points
48. Reine Taaramae Cofidis Le Credit En Ligne 2 points
49. Cadel Evans Silence – Lotto 2 points
50. Jakob Fuglsang Team Saxo Bank 1 points
51. Yaroslav Popovych Astana 1 points
52. Aitor Hernandez Euskaltel – Euskadi 1 points
53. Piet Rooijakkers Skil-Shimano 1 points

Team GC after stage 3 | (Top)

1. Rabobank in 28:29:41
2. Quick Step in 28:30:19
3. Team Columbia – High Road in 28:32:04 at 02:23
4. Team Katusha in 28:32:40 at 02:59
5. Team Saxo Bank in 28:32:55 at 03:14
6. Skil-Shimano in 28:33:04 at 03:23
7. Euskaltel – Euskadi in 28:33:12 at 03:31
8. Cofidis Le Credit En Ligne in 28:33:34 at 03:53
9. Silence – Lotto in 28:34:02 at 04:21
10. Bbox Bouygues Telecom in 28:35:12 at 05:31
11. Lampre – N.g.c in 28:35:38 at 05:57
12. Astana in 28:35:45 at 06:04
13. Garmin – Slipstream in 28:35:46 at 06:05
14. Caisse D’epargne in 28:36:13 at 06:32
15. Team Milram in 28:36:24 at 06:43
16. Liquigas in 28:36:28 at 06:47
17. Cervelo Test Team in 28:36:35 at 06:54
18. Ag2r-La Mondiale in 28:36:39 at 06:58
19. Francaise Des Jeux in 28:36:50 at 07:09
20. Agritubel in 28:36:54 at 07:13

Mountain standings | (Top)

1. Stéphane Auge Cofidis Le Credit En Ligne 12 points
2. Aitor Hernandez Euskaltel – Euskadi 6 points
3. Christophe Le Mevel Francaise Des Jeux 6 points
4. Aleksandr Kuschynski Liquigas 5 points
5. Piet Rooijakkers Skil-Shimano 3 points
6. Tom Veelers Skil-Shimano 2 points
7. Maciej Bodnar Liquigas 1 point

Young rider GC standings | (Top)

1. Kevin Seeldrayers Quick Step in 9:30:01
2. Jürgen Roelandts Silence – Lotto in 9:30:04
3. Heinrich Haussler Cervelo Test Team in 9:30:47 at 00:46
4. Sébastien Turgot Bbox Bouygues Telecom in 9:31:06 at 01:05
5. Reine Taaramae Cofidis Le Credit En Ligne in 9:31:08 at 01:07
6. Albert Timmer Skil-Shimano in 9:31:11 at 01:10
7. Jonathan Hivert Skil-Shimano in 9:31:18 at 01:17
8. Yury Trofimov Bbox Bouygues Telecom in 9:31:24 at 01:23
9. Francesco Gavazzi Lampre – N.g.c in 9:31:29 at 01:28
10. Tom Veelers Skil-Shimano in 9:31:59 at 01:58
11. Niki Terpstra Team Milram in 9:32:38 at 02:37
12. Jakob Fuglsang Team Saxo Bank in 9:32:39 at 02:38
13. Roman Kreuziger Liquigas in 9:32:42 at 02:41
14. Simon Spilak Lampre – N.g.c in 9:32:50 at 02:49
15. Andreï Amador Caisse D’epargne in 9:32:50 at 02:49
16. Yann Huguet Agritubel in 9:32:54 at 02:53
17. Matthieu Ladagnous Francaise Des Jeux in 9:32:57 at 02:56
18. Pierre Rolland Bbox Bouygues Telecom in 9:33:02 at 03:01
19. Thomas Peterson Garmin – Slipstream in 9:33:08 at 03:07
20. Marco Bandiera Lampre – N.g.c in 9:33:26 at 03:25
21. Mickael Cherel Francaise Des Jeux in 9:34:03 at 04:02
22. Tony Martin Team Columbia – High Road in 9:39:37 at 09:36
23. Maciej Bodnar Liquigas in 9:39:57 at 09:56
24. Martin Velits Team Milram in 9:40:00 at 09:59
25. Nicolas Roche Ag2r-La Mondiale in 9:40:15 at 10:14
26. Sebastian Langeveld Rabobank in 9:40:21 at 10:20
27. Chris Sorensen Team Saxo Bank in 9:40:22 at 10:21
28. Romain Feillu Agritubel in 9:40:40 at 10:39
29. Javier Aramendia Euskaltel – Euskadi in 9:40:47 at 10:46
30. Steven Cozza Garmin – Slipstream in 9:41:34 at 11:33
31. Cyril Gautier Bbox Bouygues Telecom in 9:41:45 at 11:44
32. Maxime Bouet Agritubel in 9:41:49 at 11:48
33. Styn Vandenbergh Team Katusha in 9:41:54 at 11:53
34. Mickaël Delage Silence – Lotto in 9:41:55 at 11:54
35. Jelle Vanendert Silence – Lotto in 9:41:59 at 11:58
36. Ivan Santaromita Liquigas in 9:42:00 at 11:59
37. Mathieu Perget Caisse D’epargne in 9:42:01 at 12:00
38. Michael SchÄr Astana in 9:43:51 at 13:50
39. Trent Lowe Garmin – Slipstream in 9:51:39 at 21:38
.

Related Articles